Sari la conținut

Omologare R.A.R.


lil debul
 Share

Postări Recomandate

Citisem intr-un topic de al lui Basty ca el si-a dus custom-ul la RAR si ca aia i-au facut niste poze si i-au dat omologarea. Tot el mai zicea ca a mai dus cateva moto.

 

Poate da el niste detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator SEKTU

Ce se inghesuie lumea sa dea detalii cu omologarile astea . Ramii surprins ce baieti buni si ce uniti sint motociclistii romani , mai ceva ca fratii. Sint putin (mai mult) frustat , ma asteptam la mai mult. In fine , multumesc oricum , tot m-am ales cu ceva. Un sut in poponeata , un pas inainte.

Editat de SEKTU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

...haideti sa vedeti ce am reusit si eu sa fac dintrun Shadow.Si ce credeti ,ca am reusit sa trec RARu? hehe NUU. Normal ca nu......Cadrul nu etse taiat. Bine ca am niste accesorii ciudate.....Dar motorul este perfect functional.... :)

post-7975-1277381480_thumb.jpg

post-7975-1277381504_thumb.jpg

post-7975-1277381554_thumb.jpg

Editat de zoliart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pai,in primul rand,din cauza tobelor...Adica,in cazul tau,tzevi goale... :)

Apropo: jos palaria,e superba !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pai,in primul rand,din cauza tobelor...Adica,in cazul tau,tzevi goale... :)

Apropo: jos palaria,e superba !

 

eii ..multumesc..Dar stiu ca tobele nu-s coresponda,astea au mai zis ,nici farul,nici ghidonul etc.Acuma vreau sa stiu daca gasesc un Rar in romania unde nu tre sa refac jumat motor la stare originala si pot rezolva chiar si cu spaga. Dar nu pentr mii de euro...... :)

Editat de zoliart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eii ..multumesc..Dar stiu ca tobele nu-s coresponda,astea au mai zis ,nici farul,nici ghidonul etc.Acuma vreau sa stiu daca gasesc un Rar in romania unde nu tre sa refac jumat motor la stare originala si pot rezolva chiar si cu spaga. Dar nu pentr mii de euro...... :)

Sigur exista cu spaga!

Imi aduc aminte de o situatie asemanatoare. Acum multi ani sun la BRD ca sa aflu codul IBAN de la propriul meu card! "Cum? nu se poate! Treb sa veniti cu buletinul la banca, Nu se poate sa va dam prin telefon codul IBAN!". Sunasem la agentia care mi-a eliberat cardul. Am intrat pe net si am sunat la sucursala din Bragadiru! "Sigur ca da! "ROBRDE... ".

Din pacate nu stiu un Rarist spagalos. Bine, ca trebuie sa te prezinti si tu cu ceva tobe mai putin galagioase, apoi... le remontezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..bine asta baniuam si eu .OK schimb tobele ,dar ghidonul(sint bagate toate electricitatea ,cabluri)? POt schimba si farul dar eu vroiam sa vad daca pot face fara toate astea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zoliart , in primul rind , jos palaria (sau casca). Daca traiai "pe afara" , acu' aveai bani multi de luat , pe talentul tau. Asa , ai bani multi DE DAT. Ca spaga si tot pe talentul tau , ca daca nu-l aveai(talentul) , poate traiai mai linistit. Ce chestie relativa talentul asta.

De cind cu ITP-ul asta care trebuie facut la RAR , au inceput sa scoata si normativele la iveala , ca inainte nici macar nu stiai cum stai. Acu' iti zice "ghidonu' tre' sa fie ..." "oglinzile tre' sa aiba..." , tot felul de masuratori , sa nu depaseasca , sa se incadreze , etc. E bine , macar stii cum mesteresti. Da , mai nasol , e cu taxele. Si sa nu tai cadrul. Si sa nu ai un talent radical , genu' Apehanger ca si ghidon , cinspe' faruri , sau mai stiu eu ce.

Astea se intimpla fiindca:

1. Sintem in Comunitatea chizdii Europeana , sint reguli ale UE (cred).

2. NU ne-am strins 1000 de motoare , sa propunem NOI ce merge facut si ce nu.

Deci , copilul care nu plinge , nu primeste tita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zoliart , in primul rind , jos palaria (sau casca). Daca traiai "pe afara" , acu' aveai bani multi de luat , pe talentul tau. Asa , ai bani multi DE DAT. Ca spaga si tot pe talentul tau , ca daca nu-l aveai(talentul) , poate traiai mai linistit. Ce chestie relativa talentul asta.

De cind cu ITP-ul asta care trebuie facut la RAR , au inceput sa scoata si normativele la iveala , ca inainte nici macar nu stiai cum stai. Acu' iti zice "ghidonu' tre' sa fie ..." "oglinzile tre' sa aiba..." , tot felul de masuratori , sa nu depaseasca , sa se incadreze , etc. E bine , macar stii cum mesteresti. Da , mai nasol , e cu taxele. Si sa nu tai cadrul. Si sa nu ai un talent radical , genu' Apehanger ca si ghidon , cinspe' faruri , sau mai stiu eu ce.

Astea se intimpla fiindca:

1. Sintem in Comunitatea chizdii Europeana , sint reguli ale UE (cred).

2. NU ne-am strins 1000 de motoare , sa propunem NOI ce merge facut si ce nu.

Deci , copilul care nu plinge , nu primeste tita.

:laugh: ..da ,asta e ,ai dreptate.Oricum ma risc ,si plimb asa cum e, si cu asta basta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...haideti sa vedeti ce am reusit si eu sa fac dintrun Shadow.Si ce credeti ,ca am reusit sa trec RARu? hehe NUU. Normal ca nu......Cadrul nu etse taiat. Bine ca am niste accesorii ciudate.....Dar motorul este perfect functional.... :laugh:

 

 

 

nu tu ,bono :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. NU ne-am strins 1000 de motoare , sa propunem NOI ce merge facut si ce nu.

 

Ai dreptate.

 

Stiu sigur ca daca se strang un numar de x semnaturi din cel putin jumatate din judetele tarii, sunt trimise la parlament iar ei sunt obligati sa puna in discutie legea cu pricina. In cazul de fata reglementarile privind omologarea individuala.

 

Oricum, nu stiu ce mari norme de siguranta nu respecta ghidonul ala... poate doar tobele sa nu se incadreze la sunet, dar in rest mi se pare totu bine facut si nu inteleg de ce nu s-ar inscrie in circulatie.

Editat de tudyyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de unde naiba se scot norme de genu' "ghidonu tre' sa aiba o forma" , " seau tre' sa fie ... " si alte chestii ? La lumini inteleg , la semnale , frine , inteleg , nici mie nu-mi plac aiurelile alea de show bike , fara oglinizi , fara semnale , doar un fier pe care stai , da' sa fie misto colorat. In rest , nu inteleg de ce nu e bun un ghidon si altu e bun ? Asta ca exemplu. Zicea cineva de un parbriz , ca era nu stiu cum. Cum dreacu' influenteaza parbrizu' mersu cu mobra ?

In fine , pina la urma eu tot sustin ca nu o sa se faca nimica si RAR-ul chiar nu are nici o vina , ei aplica legi. Da' daca pe noi nu ne intereseaza de noi , pe altii de ce sa-i intereseze ?

Mie mi se pare jignitor sa trebuiasca sa-ti ascunzi talentul , sa faci tot felul de giumbuslucuri cu actele , sa nu poti fi legal si mindru de creatia ta. Da' pina la urma , eu nu am nici o creatie , de ce naiba vorbesc ? Da' un plan tot am si eu , cu mobra mea si ma enerveaza sa stiu ca o sa fiu mereu la mina autoritatilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu tu ,bono :D

mda.Bono a modificat unghiul la ghidon,rezervorul aripa de fata si lateralele sub sea.Noi am cuntinuat.Am facut ghidon,polishat si modificat suporturile la prindere la furca.Aripa de spate,plugul ,suportul pentru faruri etc.Sicer sa fiu plugul vech era sudat foarte nasol,am si facut alta.Vospitul vechi (nu stiu cine vopsit),tot nasol.Asa ca am schimbat si culoarea... :laugh: si mai continuam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

Just for fun. În urmă cu vreo 30 de ani am încercat să înmatriculez o motoretă construită artizanal. Mi s-au cerut printre altele, inclusiv documentele de proveniență ale componentelor și Bonul de Lucru pentru suduri. La calculele de rezistență pentru cadru n-au comentat însă nu aveam ...Bon de Lucru. Asta cred că ar însemna azi, un deviz de service de la o unitate autorizată.

Nu știu cum au evoluat/involuat lucrurile în timp, cert e că micul hibrid construit de mine a fost vândut pe doi lei unui tip care a promis că nu-l va folosi decât pe câmp, la țară.

După două zile eram chemat la Miliție să dau declarații.

Din fericire, a fost o Revoluție/Răscoală care sper să fi aranjat lucrurile. În concluzie, nu știu cum e acum dar înainte era cam greu. Îți urez succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu (sper sa ma insel) singura varianta e sa-l duci pe platforma intr-o tara ca Belgia, Olanda si sa-l inmatriculezi acolo. Apoi il "importi" in Ro si il inmatriculezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate, dar nu stiu cum. Cel mai sigur iti pot spune cei de la RAR.

In urma cu vreo 15-16 ani, am fost la identificare cu o Dacia si langa mine era o masina construita de un mosulica in decurs de vreo 10-20 ani. O dubiosenie, struto-camila facuta din N masini, dar care a luat omologarea si a inmatriculat-o. Nu stiu sa spun daca a dat atentii sau nu, cat l-a costat si ce s-a facut...

edit: o sa te coste totusi mult, acum vreo 7-8 ani mi-au cerut aproape 4000 lei ca sa fac omologare pt jante mai mari la masina, doar taxe. Acum vreo 3-4 ani mai scazuse taxa, pe la vreo 2700 lei.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca detii actele Motocicletei vechi si cadrul este modificat ISCIR Omologarea se poate dar este colosala !

Inspectia de Stat pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune si Instalatiilor de Ridicat. Ai zis-o bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...