Sari la conținut

Omologare R.A.R.


lil debul
 Share

Postări Recomandate

Ia uite ce-am sunat si eu azi la R.A.R. sa ma interesez ce-i frate cu omologarea artizanala. Mi-a raspuns domnul inginer care se ocupa de asa ceva,un om politicos si care nu m-a expediat rapid (ce dracu' mai vrea si nebunu' asta???),el mi-a explicat ca la noi nu exista cadrul legal care sa permita constructii artizanale de cadre moto in garaj si pentru unul facut la un institut de specialitate se fac teste care te costa de te indoaie. Deci sint dezamagit , practic sintem obligati sa mergem ilegal si mai ales sa ocolim barajele politiei cind sint insotiti de laboratoare R.A.R. mobile. Cam nasol, nu ? :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu vreu sa ma apuc la iarna sa chopperesc motorul.Vreu sa il fac in stilul anilor `70 cu cadru cu gat inalt si rigid pe spate si springer mult lungit in fatza.O sa il fac oricum.Acum daca nu avem legi inseamna ca nu o sa avem nici choppere...?Ma f..t in legile lor si tot imi fac chopperul la care visez de atata vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am decit un jeg de produs de la un jeg de firma , da tot ma maninca sa-l modific in iarna,ca are motor in 4 timpi si da binisor in tobe , da mor de oftica ca sintem un fel de colonie din punct de vedere moto,prea nu avem un produs original. Cit despre legi, Tariceanu "motociclistul" este cel mai in masura sa le schimbe in favoarea noastra,ca tot s-a dus lumea la spital cu flori cind s-a dus cu motoru' in balarii. Da' uit mereu ca Tariceanu nu modifica , el are lovele si ia gata facute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iegzista cadru legal !? Bun... inseamna ca iegzista cadru ilegal: da o spaga! :)

dap, spaga va merge mereu..si pana la urma, n-ar fi o mare problema...dar, ce ne facem in caz de Doamne fereste un accident...atunci se face expertiza motorului de catre R.A.R. si daca s-a lasat cu victime...nu prea mai ai pe cine sa ungi....stie careva ceva despre asta?

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandesc ca daca nu exista cadru legal inseamna ca nu e interzis...poti sa o intorci cum iti convine. Nu inseamna ca nu se poate, inseamna ca se poate din moment ce legea nu ar interzice asa ceva...Sau interzice ? :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da chiar nu se poate face nimic? nu se poate pune mana de la mana si sa se faca un atelier aprobat de RAR unde sa se faca cadre si din alea? cat poate fi un test pt un cadru, de exemplu, care sa fie folosit ca shablon pt fabricare ''in masa'', ma intelegetzi ce zic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba ar trebui data o lege care sa-ti permita sa construiesti un cadru cu un design la alegere si ei sa-ti testeze motocicleta la frine,lumini si directie,iar cadrul sa fie sudat de un sudor profesionist si tu sa le aduci o adeverinta la chestia asta. Apoi ar trebui ca lege sa spuna doar ce teava sa folosesti,asa , generic,nu CUM SA ARATE cadrul,adica lung,scurt,furca in fata , etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu fratilor...poate macar se va schimba ceva in bine si pentru noi cu intrarea asta in (m)UE.Eu am zis ca singura alegere pe care o ai daca nu ai bani sa platesti shpagi si teste pe la Bucuresti este sa il faci cum il vrei si sa te dai cu el neomologat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da drujbele ale pe roti care circula pe drumurile tarii sau carutele ce omologare au?

Suntem de kko. Iar asta incurajeaza ilegalitatile si spaga.

Poate dupa 2007 sa luam ceva de la ei si sa-l legiuim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as avea si eu o intrebare,poate stie cineva.

daca cumpar de afara un cadru omologat la mana a 2-a pt ca e mai ieftin,dar cu toate actele..TUV..bla bla iar apoi pun eu restul de piese pe cadrul asta(la piesele astea o sa am factura de la cineva din romanica care aduce piese second) oare pot inscrie motocicleta?

multumiri :baldy:

http://cgi.ebay.de/Harley-Davidson-Softtai...1QQcmdZViewItem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-l iei cu acte, e ca si cum ai lua un motor intreg. faza e ca tre sa respecti si capacitatea si puterea motorului si tre sa fie tot de harley. in rest poti sa pui ce vrei pe ea. din cate am studiat asta ar fi singura solutie sa poti circula cu un chopper cu acte in romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-l iei cu acte, e ca si cum ai lua un motor intreg. faza e ca tre sa respecti si capacitatea si puterea motorului si tre sa fie tot de harley. in rest poti sa pui ce vrei pe ea. din cate am studiat asta ar fi singura solutie sa poti circula cu un chopper cu acte in romania.

nu inteleg,ce capacitate si putere sa respecti daca iei un cadru facut pt aplicatii custom nu un cadru de harley.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce stiu eu,nu se mai pot face inmatriculari cu vama platita doar pe cadru.( doar la bucucresti,cu teste dinamometrice).

aceeasi situatie si cu cadrurile custom....nu sunt recunoscute in Ro.,ai nevoie de teste....deci ne intoarcem de unde am plecat....un mare rahat.

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce stiu eu,nu se mai pot face inmatriculari cu vama platita doar pe cadru.( doar la bucucresti,cu teste dinamometrice).

aceeasi situatie si cu cadrurile custom....nu sunt recunoscute in Ro.,ai nevoie de teste....deci ne intoarcem de unde am plecat....un mare rahat.

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot sintem bagati cu japca in organizatia numita mUE,poate aia au legi care se refera la custom si tipii de la RAR trebuie sa le respecte. Totusi e rusine ca din 9000 de persoane cite bintuie pe forumul asta nu nu se poate stringe un comitet de actiune care sa-i bage in priza pe sugatorii aia din parlament,sa dea dracu' o lege si pt. noi,ca cica Tariceanu e si el motorist si mai e si premier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Vreau sa obtin omologare rar pentru un far!(productie serie). Daca egzista o informatie cat de mica, cadru legal (oricare ar fi sau nu ar fi), numere de telefon, persoane de contact etc! Orice... Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai egzista vreo informatie pe undeva am sa ma documentez si o sa iti zic :ok:

http://www.rarom.ro/ asta este tot ce am dar... nu e de ajuns, asti una scriu pe site si alta fac in realitate!

Tu nu esti ala de 12 ani ?(btw, se accepta 'cs' si 'gz' in loc de 'x')

 

--- Mesaj completat în 29 Oct 2007 10:31 -------------
A... la fel daca stie cineva despre :

 

"eu fac omologare internationala in ungaria (rep moldova etc) si le dau la mumu astora din ro... "

 

este la fel de utila ca info!!!!

 

Ps: in rep moldova pot foarte usor ptr ca au un sistem ideal de corupt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...