Jump to content

Moto inmatriculata in IT

vasile covaciu
 Share

Recommended Posts

salutare prieteni!

Deschid un topic cu speranta ca cineva poate sa ma lumineze cu privire la urmatoarea problema:

Motocicleta mea e inmatriculata in IT.Am locuit ani buni acolo.

Vreau sa o aduc in Romania dar nu este asigurata.

stie cineva daca se poate face o asigurare pt o motocicleta inmatriculata in afara?

Va multumesc!

Nu. La fel cum nici viceversa nu e posibila, chestie de care m-am lovit eu.

mersi.

Ideea e ca vreau sa vin pe ea.Cum am facut si alte dati.

Dar ma costa 300 de euro asigurarea pe 6 luni si ma gandeam sa fac o asigurare in Ro daca se poate.

Se pare ca va trebui sa apelez la cineva cu o platforma ceea ce era de evitat.

mersi.

Ideea e ca vreau sa vin pe ea.Cum am facut si alte dati.

Dar ma costa 300 de euro asigurarea pe 6 luni si ma gandeam sa fac o asigurare in Ro daca se poate.

Se pare ca va trebui sa apelez la cineva cu o platforma ceea ce era de evitat.

daca ai sa cauti bine si esti mai norocos de fel ai sa gasesti o firma care sa iti faca asigurare pt cateva zile. e greu dar nu imbosibil. asta in cazul in care vrei sa te deuci cu ea in romania si drumul asta ar fi ultimul cu numere de italia. oricum fata de mine care trebuie sa platesc undeva pe la 800 pe an.

Am adus si eu vara trecuta o motocicleta din italia si am gasit aici sa ii fak asigurare pe o luna, miau zis k pe mai mult timp nu se poate doar dak miar face prin alte firme si nush ce complicatii si tot pe inca o luna nu mai mult dar cum sa mai zis dak cautati cred ca gasiti undeva sa va faca asigurare cat sa veniti pe ea incoace. Bafta.

daca ai sa cauti bine si esti mai norocos de fel ai sa gasesti o firma care sa iti faca asigurare pt cateva zile. e greu dar nu imbosibil. asta in cazul in care vrei sa te deuci cu ea in romania si drumul asta ar fi ultimul cu numere de italia. oricum fata de mine care trebuie sa platesc undeva pe la 800 pe an.

Da, asta intentionez sa fac.Sa o transcriu in Ro.De intors in It nu ma mai intorc, m-am saturat.desi acolo, 12 luni pe an puteam circula fara probleme cu moto :crack:.

Sper sa imi aduc acasa Ducatiul meu drag.

Mesaj completat

Am adus si eu vara trecuta o motocicleta din italia si am gasit aici sa ii fak asigurare pe o luna, miau zis k pe mai mult timp nu se poate doar dak miar face prin alte firme si nush ce complicatii si tot pe inca o luna nu mai mult dar cum sa mai zis dak cautati cred ca gasiti undeva sa va faca asigurare cat sa veniti pe ea incoace. Bafta.

Mersi mult!! Sper sa reusesc sa gasesc o asigurare cum zici tu de o luna.

Mesaj completat

si eu zic ca se poate. cand o aduci in tara, inainte sa iei nr rosii, nu trebuie sa ii faci asigurare? te duci cu cartea de identitate la aia si ii spui ca urmeaza sa o inscrii. ii trebuie doar sa stie seria cadrului si capacitatea cilindrica.

asa gandesc si eu.Trebuie sa se poata :)

Mersi de replay!

Da, asta intentionez sa fac.Sa o transcriu in Ro.De intors in It nu ma mai intorc, m-am saturat.desi acolo, 12 luni pe an puteam circula fara probleme cu moto :crack:.

Sper sa imi aduc acasa Ducatiul meu drag.

din ce an e motorul tau? eu am facut un calcul "la prima vedere" si ma ajungge undeva pe la 1000 de euro. acum nush daca am facut bine sau nu si sunt chiar sunt curios. al meu e din 2000. acum nush cum sta treaba cu taxele si pasii inmatricularii cand il aduci de afara.... daca tu esti mai informat..let me know!