Sari la conținut

Benelli Tornado TRE


StefanMihai
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Felicitari...e ceva mai special Benelli, am si eu un Trek 1130. Ciclistica de mare clasa, placere la condus, vibratiile exact cat sa fie placute, design mai special, o saua de mare clasa ca si pozitia scaritzelor .

In general la Benelli sant probleme de programare, adica daca observi ca nu functioneaza ca lumea in 3 cilindrii, consuma prea mult si are cuplu prea serios la turatie joasa, atunci se face o reprogramare a epromului.

Asa am patit la a mea, avea un virus in program, pus program de TNT si merge absolut fantatstic, trage liniar si puternic, consumul a scazut.

In privinta consumului nu prea ai ce face, in general consuma mai mult decat celelalte motoare de aceeasi cilindree.

In rest este un motor care suporta bine strazile proaste, furca pe fatza este de mare clasa, cel putzin la al meu, chiar surprinzator cat de bine tine roata pe asfalt fara vibratie si socuri.

 

A inceput sa fie ceva mai bine cu piesele, era cunoscut ca Benelli avea mari probleme de livrare, dar decand au fost cumparati de chinezi, a inceput sa fie mai bine.

 

Sa o stapanesti sanatos si este un motor de exceptie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate, dar nu-i usor. Trebuie sa gasesti firma care sa fie de acord sa iti faca si care sa iti evaluaze corect motocicleta. Cauta pe goagal :crack:

 

Am vorbit la asigurari. Se poate face teoretic si suma pentru care se poate face este de 1700 eur valoare asigurata. Acuma nu stiu daca se merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lol, 1700 euro.

Sigur nu cauti unde trebuie.

Mai cauta ca sigur gasesti, eventual vezi daca gasesti pe cineva din Bucuresti care face asigurari, ca aici stiu destui cu motoare de la 2003 in sus care au asigurare la preturi reale.

Totusi, din ce an e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Sa ai grija de ea, una dintre cele mai frumoase motociclete EVER! Sunt subiectiv aici :) am unul dintre primele Tornado Tre facute.

 

In orice caz, combinatia silver cu ACEL verde este superba. Daca nu are probleme poti sa consideri ca ai luat un chilipir, incearca sa nu o vinzi vreodata, e o piesa rara deja. Benelli nu se va mai face in curand deloc si va ramane una dintre tinerele clasice langa Mondial, Moto Morini sau mai vechiul Laverda. Intradevar e greoaie si nu atat de sprintena pe circuit dar are o tinuta si o eleganta rara.

 

Daca vreodata vei avea vreo suferinta, nu te sfii sa intrebi/ceri ajutor. Era o vreme cand stiam jumatate de fabrica :bigstar: :crack: :moto:, cei mai multi au plecat intre timp, firma se cam duce de rapa de niste ani buni. mai exact cam din 2005. Asta nu diminueaza cu nimic insa calitatile acestei minunate motociclete, chiar dimpotriva, i le pune de multe ori in evidenta.

 

Ca fapt divers, designul acestei superbe motociclete italienesti apartine unui britanic :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca mai intalnesti oameni care apreciaza anumite marci si modele care sunt rare ... atat la masini cat si motociclete.

 

Ai grija de ea, ca ar fi pacat sa ii faci chiar si cea mai mica zgarietura.

 

Asfalt uscat! :crack:

 

P.S. : Sa mergi safe nu e rusinos. E un stil de pilotaj. Faci touring cu o sportiva. Nu pica cerul acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da nici nu consider ca este rusinos. Prefer sa ma stiu in siguranta decat sa fac excese si sa ma trezesc ca dintr-o greseala nu mai am nici motor si eventual stau si prin spitale sau mai rau.

 

 

Foarte bine, sa ai grija de tine si de ceilalti este asa cum ar trebui toti sa gandeasca. In acelasi timp ai grija, Bebelli pacaleste, merge linistit daca vrei tu si imediat se face bestie cum tragi de gaz....suna si vibreaza al dracului de placut...

Sa ai placeri si bucurii cu el,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine, sa ai grija de tine si de ceilalti este asa cum ar trebui toti sa gandeasca. In acelasi timp ai grija, Bebelli pacaleste, merge linistit daca vrei tu si imediat se face bestie cum tragi de gaz....suna si vibreaza al dracului de placut...

Sa ai placeri si bucurii cu el,

 

 

Acum am dus si eu motorul la mine in garaj ca am prins un pic de asfalt fara zapada. Nici nu imi venea sa plec de acolo. De abia astept sa mai treaca astea doua saptamani si sa trecem la primavara ca sa pot sa misc si eu un pic si sa ma obisnuiesc cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am dus si eu motorul la mine in garaj ca am prins un pic de asfalt fara zapada. Nici nu imi venea sa plec de acolo. De abia astept sa mai treaca astea doua saptamani si sa trecem la primavara ca sa pot sa misc si eu un pic si sa ma obisnuiesc cu ea.

 

Scoate bateria de pe ea si pune-o undeva la cald, cam papa baterii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Stefan: Bravo pentru atitudine si felicitari pentru "standing out of the crowd" ca si achizitie. Bordul e demential, parca vad miscarea turometrului gen altimetru de avion :crack:

Urmaresc cu interes topicul tau, asa cum spuneam, imi place atitudinea, este oricum o rara avis intr-o tara in care cam toti sunt cu genunchiul jos 24/7.

 

Daca ne-ai blagoslovi cu mai multe poze...ar fi mirobolant :)

 

Inca putin si vine primavara !

Editat de Norian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Stefan: Bravo pentru atitudine si felicitari pentru "standing out of the crowd" ca si achizitie. Bordul e demential, parca vad miscarea turometrului gen altimetru de avion :)

Urmaresc cu interes topicul tau, asa cum spuneam, imi place atitudinea, este oricum o rara avis intr-o tara in care cam toti sunt cu genunchiul jos 24/7.

 

Daca ne-ai blagoslovi cu mai multe poze...ar fi mirobolant :bigstar:

 

Inca putin si vine primavara !

 

 

Vin si pozele numai sa apuc sa ies cu ea. Ca sa nu pun pozele facute de cel care o avea pentru vanzare. Dar si a ta este superba. Cred ca daca as fi avut de ales intre ele mi-ar fi fost destul de greu. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, deci vor veni si pozele :crack:

 

La mine a fost asa: vroiam naked datorita aspectului si pozitiei in sa si sunt mare fan Kawasaki. Simplu, desi am incercat si concurenta, chipurile sa fac o alegere obiectiva, desi rezultatul il stiam de dinainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Ma bucur sincer si te felicit pentru motocicleta.Ai intrat in familia restransa a posesorilor de italiene, si vei realiza in timp ce inseamna asta. Ai varsta apropiata de a mea, am mai vazut si alti posesori de italiene, se pare ca dupa 30 anisori se deschid ochii si realizezi ce inseamna sa conduci un italo bike. Cu siguranta vei avea multe placeri la carma ei, iti doresc mult acest lucru. Privind modul de condus drive safe - aplauze din nou. La fel am facut si eu de cand mi-am luat motorul, din prima zi. Ideea e sa ajungi acasa intreg atat tu cat si motorul. Unde mai punem ca al tau e unul special, nu intra in cazanul prea plin de japoneze de pe meleagurile noastre.

Nu am retinut din ce oras esti, daca esti din Timisoara iti pot recomanda pe cineva care se dedica trup si suflet italo-bike -urilor , pentru piese/service etc.

 

Inca odata numai bine tie si sagetii verzi :blink:

 

PS : ca si simptom al satisfactiei sa urmaresti ceva anume - ranjetul permanent sub casca, in timpul unei ture cu motorul (vine la pachet cu o italiana) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru achizitie. Arata ca scoasa din cutie. In privinta alegerii facute, cred ca esti printre putinii care aleg o motocicleta in primul rand pentru ca le place. Intr-adevar o alegere facuta cu inima. Acum, tot ce ramane de facut este sa treaca zapada asta ca sa te poti bucura de ea cu adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Ma bucur sincer si te felicit pentru motocicleta.Ai intrat in familia restransa a posesorilor de italiene, si vei realiza in timp ce inseamna asta. Ai varsta apropiata de a mea, am mai vazut si alti posesori de italiene, se pare ca dupa 30 anisori se deschid ochii si realizezi ce inseamna sa conduci un italo bike. Cu siguranta vei avea multe placeri la carma ei, iti doresc mult acest lucru. Privind modul de condus drive safe - aplauze din nou. La fel am facut si eu de cand mi-am luat motorul, din prima zi. Ideea e sa ajungi acasa intreg atat tu cat si motorul. Unde mai punem ca al tau e unul special, nu intra in cazanul prea plin de japoneze de pe meleagurile noastre.

Nu am retinut din ce oras esti, daca esti din Timisoara iti pot recomanda pe cineva care se dedica trup si suflet italo-bike -urilor , pentru piese/service etc.

 

Inca odata numai bine tie si sagetii verzi :blink:

 

PS : ca si simptom al satisfactiei sa urmaresti ceva anume - ranjetul permanent sub casca, in timpul unei ture cu motorul (vine la pachet cu o italiana) ;)

 

Nu. Sunt din Gura Humorului, celalalt capat de tara. Este inca inmatriculata pe Timisoara motocicleta. Dar sa stii ca un numar de telefon nu strica niciodata.

Mesaj completat

Felicitari pentru achizitie. Arata ca scoasa din cutie. In privinta alegerii facute, cred ca esti printre putinii care aleg o motocicleta in primul rand pentru ca le place. Intr-adevar o alegere facuta cu inima. Acum, tot ce ramane de facut este sa treaca zapada asta ca sa te poti bucura de ea cu adevarat.

 

Pai nu conteaza in primul rand sa iti place ce ai in fata ochilor. Ca performantele le vezi mai tarziu sau in unele cazuri niciodata, si nici nu am vrut ceva foarte puternic cu care sa imi rup gatul doar pt. ca din lipsa de experienta am dat drumul prea brusc la ambreiaj sau alte lucruri de genul. Si asa este un pic prea puternica pt. nivelul de cunostiinte pe care il am acum. Dar am rabdare si timp sa ne obisnuim unul cu celalalt si sa o exploatez macar la un 50% din ce poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este dificil sa exploatezi o motocicleta pe strada si in acelasi timp periculos. Fara circuit full size, ca sa spun asa, este imposibil sa vezi ce poate motocicleta si sa vezi mai mult decat atat si care sunt limitele tale ca motociclist. Jurnalistii moto din strainatate care fac teste cu moto pe strada si fac review-uri sunt in primul rand foarte familiarizati cu circuitele. Acolo au invatat sa mearga sportiv si corect. La noi este greu. Fara circuit in toata regula, exploatatul motocicletei ramane doar o dorinta nerealizabila. Eu am mers cu gsx r-ul vreo 1500 de km decand il am (septembrie 2010) si nu am ajuns nici macar la 15% din ce poate sau mai bine zis, din ce cred eu ca poate motocicleta. As vrea sa strang bani si sa merg in afara pe un circuit de cel putin 4 km lungime. Astfel, o sa vad ce poate moto si cat de bine stiu sa merg.

Editat de crossroad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asta spuneam de timp. Asa mai mosnegeste si incetisor, cate un pic ca sa nu imping limitele mele prea tare si prea repede. Nu de alta da tabla se schimba sau se repara, plasticele se schimba, da corpul uman ceva mai greu. Si vreau sa fie totul fara zgarieturi :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E superba si sper sa nu ai vreodata ceva plastic sau metal de schimbat la ea ca ar fi mare pacat.

 

Nici nu as sti ce sa fac cu asa ceva... Sa ma dau cu ea sa simt placerea oferita de un cadru excelent, sa o tin doar bibelou in garaj sa nu cumva sa adune km sau sa o bag direct in pat cand ma simt singur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...