Jump to content

Etnobotanicele, intre Ciuhodaru si Timothy O'Leary

Ancalagon
 Share

Recommended Posts

• Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

din graficul de pe pagina 5 înțeleg că au murit oameni de la iarbă. da ce au făcut? s-au asfixiat? i dare pe oricine să facă supradoză de iarbă... îi urez plantare-n-tr-un colț moale Âşi călduros. da de murit.... era un documentar cu Âşoareci pe care i-au drogat masiv. Âşi au apărut probleme. dar după când s-a calculat a reeÂşit că ar trebui să bagi câteva țigări pe minut. nu se poate. că pici.....

Ii multumim mass mediei pentru impresia pe care o avem ( exact asta ziceam budd). Ceea ce imi place e ca desi iarba e cea mai raspandita sunt printre cele mai putine morti si nu bate paracetamolul :crack: .

Tot ce bagi in tine afecteaza creierul - asta e si ideea.

Daca tu ( la modul general, nu catre budd ) crezi ca guvernul protejeaza ceva protejeaza numai pe el. Uite o istorie a ierbii destul de la obiect intr-un comment de pe slashdot. Si daca contra argumentul o sa fie "e comment" atunci ia de-aici.

Killerdrug.jpg

Edited by arw357

Daca tot dezbatem un astfel de subiect, propun sa fim cat se poate de obiectivi.

Nu sunt PRO sau CONTRA, imi este aproape indiferent, atentie! subliniez "arpoape" ...

Ipocritii vor fii contra :crack: sunt convins. Iar de ipocriti nu ducem lipsa.

Cine are tupeul sa-mi spuna ca drogurile imi afecteaza sau imi va afecta copiii, este doar un incult ipocrit si atat.

Edited by GabiButon

Colegu, tu te cam contrazici. Recapituleaza un pic cele scrise de tine si lamureste audienta.

Pana la urma, te bucura sau te "f*te grija"?

Nu ai inteles ultima fraza... cand am spus ca "ma bucura" ma refeream la faptul ca imi pare bine daca vreun consumator de etnobotanice sau droguri s-a simtit ofensat in urma mesajului meu.

Nu ma contrazic, am zis clar ca "ma f**e" grija, pentru ca cei care consuma asa ceva, dauneaza societatii... asta reiese din mesajul meu.

:crack: Aaa.. si inca ceva! S-a demonstrat ca apa este cel mai periculos drog:

alcolul,tutunul,iarba,stresul,cea ce te afecteaza pe tine iti poate afecta si copii asa cum si copii te pot afecta pe tine cind cad patima ubora din viciile astea,faptul ca recunoastem si simntim ca nici unul dintre viciile astea nu ne fac bine indiferent ca bei sau bagi in vena ne face ipocriti pe toti ca specie,rasa,culoare pt ca nu ne oprim

alcolul,tutunul,iarba,stresul,cea ce te afecteaza pe tine iti poate afecta si copii asa cum si copii te pot afecta pe tine cind cad patima ubora din viciile astea,faptul ca recunoastem si simntim ca nici unul dintre viciile astea nu ne fac bine indiferent ca bei sau bagi in vena ne face ipocriti pe toti ca specie,rasa,culoare pt ca nu ne oprim

Copiii sunt afectati doar daca nu au parte de educatie. Mai periculos pentru copil este sa creasca alaturi de doi inculti (mama/tata), decat sa legalizeze astia toate drogurile.

Ce dumnezeului este asa complicat bai fratilor? Astea sunt "probleme" de clasele 1-4.

Cand vad proastele la teveu plangandu-se de treaba asta, citez "ne-au nenorocit copiii", ma apuca dracii. Asta este adevarata problema! Educatia de rahat primita in familii de rahat.

Copiii sunt afectati doar daca nu au parte de educatie. Mai periculos pentru copil este sa creasca alaturi de doi inculti (mama/tata), decat sa legalizeze astia toate drogurile.

Ce dumnezeului este asa complicat bai fratilor? Astea sunt "probleme" de clasele 1-4.

Cand vad proastele la teveu plangandu-se de treaba asta, citez "ne-au nenorocit copiii", ma apuca dracii. Asta este adevarata problema! Educatia de rahat primita in familii de rahat.

Aici sunt total de acord!

Cea mai mare problema in toata chestia cu drogurile (de la tutun la heroina) este ca mult prea multi nu stiu sa faca diferenta intre un drog (sa zicem) bun si un drog rau si mai ales faptul ca au probleme cu moderatia.

Atata timp cat nu deranjez pe nimeni, nu vad care e problema daca mie-mi place cateodata dupa o zi grea sa-mi aprind seara un joint, sa rad cu prietenii, sa ne destindem si sa ma deconectez de la cotidian... si bonus o sa dorm mai bine. Acum ca am zis joint poate multi o sa va ganditi la etnobotanice, dar nu vbeam despre ele.

Etnobotanicele nu mi-se par prea ok pentru ca in primul rand nu vei stii niciodata ce e in ele, sunt doar niste plante stropite cu ceva solutii care oricum nu au fost testate (vezi LSD drog care a fost destul de testat, profesional ma refer), nu ai de unde sa stii daca nu cumva o sa devii dependent, o sa-ti distruga ficatul, rinichii sau altele.

In primul rand daca folosesti un drog, foloseste unul de care esti instare! Daca tu devii cel mai prost din curtea scolii si de fiecare data faci scandal cand te imbeti, pai nu mai bea omule. Daca iti e rau a doua zi dupa ce ai consumat vreun drog, pai ar fi cazul sa renunti la el.

Totul depinde de cat esti tu de prost. Daca o sa consumi orice prinzi fara sa stii nimic despre ele inseamna ca ti-o meriti cand o sa te lovesti la cap.

Si nu inteleg de unde e atata frica si prejudecata cand cineva aude cuvantul drog. Nu uitati ca si algocalminul e un drog pana la urma.

Nu-mi spune ca sunt drogat pentru ca cel mai probabil si tu esti, numai ca pe altceva... ti-ai baut cafeaua de dimineata? Spune-mi ca am o problema cu consumul de x drog.

"Drog - În sens larg desemnează orice substan?ă (naturală sau artificială) care prin natura sa chimică determină alterarea func?ionării unui organ."

Edited by Bosolanu

parinti pot fi inculti betivi,cum vrei si de cea mai joasa speta, stiu famili intregi fosti vecini si unii inca mai sunt vecini mei din trei copii unul e intelectual,altul e mediu celalalt este si betiv si idiot si retard,am copilarit cu ei tine si de vointa copilului cind incepe sa stie ce vrea,nu intodeauna familiile elitiste scot valori,daca esti atent vei observa ca elitisti sunt virful la consumul si abuzul de alcol tutun,iarba si tot ce este coolllll,asta pt ca au bani timp si rasfatul+excesiv de multa protectie parinteasca care il transforma in playboy sau pisii,urmeaza parveniti locul doi in ierarhie ,nu spun cine sunt ca este usor de inteles..oricum degeaba batem cuie in talpa unul altuia ca nu rezolvam nimic evolutia este vinovata

Se poate face o paralela foarte interesanta cu motociclismul aici.

Daca esti stupid, vezi motorete: "moaa, frate, merg tare astea, vreau si io una!". Iei ZX-10, nu te intereseaza cu ce se mananca motoreta de fapt, dai tare dupa ea ca te gandesti numai la senzatii tari, pac, iei copacul in brate la 200 si mori.

Esti stupid, vezi droguri: "moaa, tare, vad ca bajetii o ard pe de-astea si sunt cool, vreau si io!". Bagi in tine orice (cuvant urat) ți se dă, nu știi ce e în el, ce efecte poate avea, vrei doar s-o arzi extrem, pac, intoxicare cu căcaturi proaste (de exemplu etnobotanice dubioase sau coca "botezata")/supradoza, mori.

Esti destept: o iei ușor, vezi cu ce se mănâncă treaba, ce se poate întâmpla în caz de doamne ferește, îți asumi riscuri calculate. Desigur, și la droguri și la motoretism, asta nu e garanție sută-n mie că nu o să pățești nimic niciodată. Dar reduci riscurile exponențial și te simți al dracului de bine.

Denumirea "etnobotanice" este o ciudatenie - de ce etno? Oare are televiziunea respectiva un amestec in asta? Sau badea Ion?

Ce se vinde la noi sub aceasta denumire sunt asa zise droguri recreative - permise in majoritatea tarilor civilizate - nu vorbim aici de islamici, China sau alte state politienesti. Daca se urmareste filiatia unora din ele, e interesant ca sunt produse tocmai in China. Nu produc dependenta fizica ci doar eventual una psihologica.

Nu am avut niciodata pacienti care sa vina cu probleme generate strict de comsumul de etnobotanice. Cei cativa care au fost au prezentat un consum concomitent de alcool - in cantitate mare, evident - si erau oricum indivizi cu personalitate dizarmonica. Unul singur a venit adus de politie dupa ce a sarit pe geam - consumase etnobotanice pentru ca ramasese fara drogurile mai serioase pe care le lua de regula si cele usoare nu il putusera scoate din sevraj. De aceea cred ca problema este mult amplificata in mass-media, iar pe colegul meu, dr. Ciuhodaru il suspectez ca vrea sa-si faca un pic de imagine cu un subiect de senzatie.

Aversiunea fata de droguri este o chestiune culturala in mare parte. In Katmandu exista anual un festival a "bhang"-ului - se fumeaza o varianta de marihuana - si probabil si opiu - dar in cultura respectiva alcoolul este vazut foarte nefavorabil - exact invers ca la noi. Indienii din Anzi mestecau de mii de ani frunze de coca. Marihuana era folosita pentru calmare si efect bronhodilatator pentru copiii astmatici in Caraibe. Se presupune ca arhitectii maya erau pe mescalina extrasa din cactusi cand au proiectat monumentele respective - pentru ca viziunile reproduse de un pictor care a luat controlat substanta respectiva seamana izbitor cu formele monumentelor precolumbiene. Sa nu uitam ca banala Coca-Cola a continut cocaina pana la inceputul sec XX si era bautura tonica pentru batrani, iar LSD-ul a fost folosit cu succes de aproape 100% la tratamentul alcoolismului.

Psihiatrii se impart in doua tabere pro si contra, asa ca problema a fost transata de guvernul american prin anii 60' la presiunea cercurilor conservatoare republicane influentate puternic de bigotismul religios. Sa nu subestimam influenta inca puternica a oamenilor care socotesc normal sa dicteze modul de a se distra a semenilor lor - in numele moralei religioase, a ordinii publice, viitorului copiilor, etc... Chiar si muzica rock a fost pe punctul de a fi scoasa infara legii, fiind acuzata de coruperea tineretului cu mesaje sataniste.

Alcoolul este singura substanta de abuz care produce dependenta si poate ucide prin sevraj. Heroina si opioidele in general pot ucide pe cineva prin supradoza - dar nu prin sevraj, desi omul se va simti atat de rau incat isi va dori sa moara. Alcoolul, opioidele amfetaminele si cocaina - cele din urma luate zi de zi deterioreaza sistemul nervos - ar trebui puse sub control strict. Celelalte ar putea fi comercializate sub niste reguli clare, publicul informat asupra modurilor de utilizare, dozarii si efectelor lor - in definitiv daca nu vrei sa fie consumate de copiii la scoala poti permite functionarea unor magazine de acest gen doar in weekend, sau poti sa le supraveghezi mai strict.

Interzicerea nu rezolva - e o replica argumentata care o dau olandezii conducerii UE; singurul efect e mutarea consumului in piata neagra, unde nu mai poti controla nimic. In plus, etnobotanicele inafara Romaniei fac parte dintr-o miscare mai psihedelica - a carei componenta spirituala la noi lipseste; probabil e ceva care incearca sa treaca mai mulri consumatori potentiali intr-o zona mai lipsita de riscuri a consumului de substante psihoactive.

corect, olandezii au rezolvat problema. te duci frumos cu buletinul in stanga si banul in dreapta, cumperi de la magazin autorizat ce-ti trebuie, marfa de calitate,fara amestecuri de chimicale toxice,apoi te duci acasa si-ti faci damblaua. nu exista traficanti ilegali, crime pt droguri,pretul e ok...

P.S. eu unul cred ca daca s-ar legaliza consumul piata ar scadea vertiginos. pt ca un lucru legal nu mai e tentant...

Bah, io nu intelg, vorba lu' dom' doctor, cine puii mei a venit cu numele asta etnobotanice.... etno-botanice... ne fiind acolo am inteles prima data ca e ceva "iarba" noua descoperita in ceva sat vechi de munte unde babele faceau ceva licorii interesante. Poate licoarea pe care o luau bighidii de se apucau sa danseze calusharii si faze din astea.

Pentru ala care a venit cu numele : "mestere esti bou!" Ceva cocalar la care parintii ii erau veri de sange.

Revenind la oile noastre, si eu sunt de parere ca alcoolul e mai nasol decat iarba, si in ideea asta fac eforturi sa ma las de macheala si sa fumez iarba in loc. Vreau sa spun ca pana la 34 de ani nu am pupat deloc droguri pentru ca consideram ca am destule "hobiuri" fumand ca un turc si bagand alcool ca bivolul la apa. Acum m-am lasat de fumat tabac si vreau sa ma las de baut si sa ma apuc de iarba. Cosider ca e cel mai bun lucru pe care puteam sa-l fac.

Referitor la substantele astea noi - serios gasiti un nume mai inteliget pentru ele - pentru ca nu stiu ce contin nu pot comenta nimic. Insa si aici in NZ sunt Party Pills si ierburi pe care le gasesti in magazin, deci droguri usoare legale... idiotii insa nu au legalizat marihuana... pffffffffffff

O masura super tare mi se pare cea prin care "pacientul" care se prezinta in camera de garda in urma consumului de etnobotanice, este amendat cu 2000 lei.

Zilnic sunt cel putin 10 cazuri de consumatori care se prezinta in serviciul "primiri urgente' cu tahicardie severa , aritmiii si alte placeri cauzate de etnofolclorice :)

Mai nou, toti "veteranii" se scuza cu deja clasica "am bagat d'alea legale" :crack:

Datorita scaderilor salariale masive din sistem si a plecarilor la fel de consistente, o parte proasta este ca intr-un viitor f scurt le va pocni inima in piept si nimeni nu va putea face nimic pt ei... :bigstar:

Ba, lasind prafurile astea de la chiosc, oricine a fumat in viata lui de 2-3 ori iarba isi da seama ca e ridicol sa faci iarba ilegala. Da bai, e periculos al dracu sa te ametesti putin cu niste frunze, sa te tina 2 ore si sa te ia somnul si sa fii odihnit a doua zi, fara borali si fara dureri de cap. Fara sa te iei la bataie, fara sa bagi cutitul in nimeni, fara ciroza si ulcere. Cum sa fie asa ceva legal? Cum sa te ametesti mah fara sa-ti dea voie partidul si guvernul? eu cred ca si invirtitul trebuie facut ilegal.

Rahaturile din chiosc sint mult mai periculoase, alea mai degraba ar putea fi ilegale.

hemp, marijuana, etc chestia pe bune NU SE POATE LEGALIZA în cultura, societatea Âşi economia de azi.

cultural tree un pic de bagaj când fumezi aÂşa ceva, experiențele diferind enorm între o primată Âşi un om...

social iarba calmează omul, îl face mai deschis la ce e în jur, îl deÂşteaptă un pic. ori societatea tr să fie idioată Âşi să voteze cum i se zice...

economic e un dezastru pentru industiile: medicală, combustibili, hârtie, materiale textile Âşi multe altele. creÂşte ff repede Âşi nu consumă mari cantități de apă. nu necesită mare îngrijire. e o plantă care economic ar scădea anumite profituri nesimțite ale unora.

acum că iarbă e pe toate străzile Âşi la toate colțurile... să fim serioÂşi e ilegală dar e tolerată. în alte țări majoritatea lumii a fumat cel puțin odată-n viață...

dar neh, las că e legal să cumperi vin de petrol sau pastile sau din ce draqu s-o face... care e de mii de ori mai toxic.

Âşi aÂşa de fun un mic filmuleț haios...:

Edited by jerry_mcrie

legat de iarba trebuie sa va spun ca si iarba ucide si asta ar putea sa o spuna si un prieten Sorin , din pacate el nu mai poate este la 2 m sub pamint ,cauza sinucidere sa aruncat in fata trenului dupa ce a fumat vreo3 zile aproape fara oprire .Thc ul substanta din iarba accentueaza starea psihica in care te afli esti vesel te inveseleste esti deprimat te deprima mai rau de aceea el se fumeaza mai mereu la party uri , cluburi unde ai baut un paharel , si te mai inveselesti nitel .el avea poate prea multe suparari pe cap si iarba la determinat sa se arunce in fata trenului de l-am recunoscut dupa tatuaje .Cind sa intrat in apatamenul lui am gasit lustra din sufragerie data jos si o fringhie pe masa se pare ca a vrut sa faca precum solistul din joy division ( vorbisem in urma cu 2 zile de ala in timp ce fumam ).cit despre traficul de droguri va spun parerea mea este imposibil de facut fara ca statul (sau oameni de decizie din stat)sa nu fie implicat , cum va explicati ca mereu sunt prinsi din aia cu 5 -10 bilute si asa rar de tot cite o captura mai mare (probabil concurenta) si nu este vorba doar de romania aici .orice stat din lumea asta are nevoie de fonduri "negre "pentru a sustine propriul spionaj daca spionii ar folosii doar banii dati de la buget ar muri de foame prin tari straine si ar mai corupe pe dracu sau ar obtine informatii doar din ziarele cumparate la chiosc .

au fost cazuri parca in america cind au fost cumparate arme pe banii din droguri si acele arme au ajuns la grupari din america de sud sau centrala care luptau in interesul americanilor .de ce traficul de heroina nu a scazut de cind a intrat armata sua si nato in afganistan ?afganistanul are cele mai multe culturi din mac din lume , peste 90% din heroina din lume de acolo provine , acum 2 saptamini au prins in bucuresti 2 cetateni americani care cica se intilnisera cu niste talibani sa faca niscaiva afaceri americani dadeau arme iar aia cu turbane dadeau heroina la schimb si gluma ce mai tare e ca vezi doamne heroina venea de fapt din africa subsahariana ,era asa ceva "mondializare" de parca ar creste macul acolo.

OK, dar ia sa vedem: pentru unul care se arunca un fata trenului dupa fumat marihuana cati fac asta dupa ce beau V33? Orice abuz re omoara, de la mentosane la heroina...