Sari la conținut

BMW K1200 LT/RS/GT (1997 - 2005)


aax94
 Share

Postări Recomandate

 

Ca si dimensiuni iti este ok, dar motocicleta clar nu se preteaza pentru oras. Bine, nici nu ne-ai spus despre ce oras este vorba, ca una-i Tandarei si alta Bucuresti dpdv al circulatiei. Oricum, este mobra de drumuri lungi, chiar daca este grea, ciclistica este senzationala. Punctul slab poate fi unitatea de ABS, in rest este T72.

Orasele ar fi Giurgiu-Bucuresti

» Post actualizat in 18 Jan 2018 06:28

KHK, perfect de acord. Daaaaar (si e mare daaaaaaaaar ul asta) ,tu ai luat de la reprezentanta! Sunt sigur ca mai sunt motoare "statute", care au 10 ani, si 30000 km. Dar au ori un singur proprietar, ori din reprezentanta. De la un dealer din RO, care le cumpara din ITALIA, ce mai crezi ? :D

Sorine, ti-am raspuns la PM. Mi se pare ca ce vrei tu, de fapt, nu este acel BMW. 4000km , preponderent oras. Aia nu e motorisca pentru asta.iti trebuie ceva suplu, zvelt, sa traga bine, inalta. un SM de exemplu :D

» Post actualizat in 17 Jan 2018 14:15

Uite, ceva util pt situatia ta:

http://cycle-ergo.com/

bagi model, inaltime, si vezi cum stai pe capra, de principiu.

super smecher linkul trimis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 411
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Aia se subintelege. Doar ca macar asa, vezi grafic, daca iti place un model, ca e inghesuit sau nu, pana sa reusesti sa gasesti un coleg sa te lase sa stai pe el!

 

@Luv, daca ai avea e ales intre K1300GT, FJR1300, ST1300 Pan European, toate ABS, toate 2008. sa zicem toate cam in aceeasi stare. Ce ai alege si de ce? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Depinde de fizicul fiecaruia, 1300GT se preteaza unora putin mai inalti, este mai inalta, ST si FJR mai joase. Eu am 183 si 100 kg, o iau in ordinea preferintelor:

 

1. K1300GT, am mers cu sora ei de 1200, as alege-o pentru eleganta si optiunile numeroase tipice BMW.

2. FJR1300 este mai mic, pretabil unora mai mici de statura, de la distanta pare un maxi scuter, motorul este foarte capabil si modelul peste 2005 fara bube, dar pretabil doar pe autostrazi si viraje largi, ciclistica este prost gandita pentru viraje mai stranse, tragi de ea ca de matura. In mod normal era ultima optiune, dar ST-ul are buba descrisa mai jos si de aceea el cade pe locul trei.

2. ST1300, nu am mers cu asa ceva, dar imi place si am auzit lucruri bune despre model. Insa este un mare DAR, nu mi-as lua asa ceva oricat de bine ar merge deoarece are acea serpuire aleatorie datorata turbulentelor si care incepe peste 150-160 km/ora. Daca mergi mai usor nu ai probleme, dar poti merge oare mai incet cu un tourer extrem de capabil dealtfel?

Am o cunostinta care a cazut pe la viteza aia pe autostrada soarelui si a scapat ca prin minune, desi motorul a ars scrum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabaritul ma opreste sa ma gandesc oricum la pan, fjr si gtr. Bembeul e mai usor putin. Well, mai analizam :D

In aceeasi situatie sunt si eu. In cazul meu fjr-ul castiga pana acum (ce platesti/ce primesti). Singura 'teama' este manevrabilitatea pe drumuri cu viraje mai stranse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebam ca tot studiez piata pentru un tourer cu care sa te poti da si pe curbe, nu doar linii drepte.

 

Pentru asa ceva ced ca cel mai indicat este R1200RT, nu stiu alt tourer mare care sa se dea asa lejer pe curbe, nu se simte deloc gabaritul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Doar primele doua.

Hayabusa? :crack: Este ca si cum ti-ai lua un Ferrari sa te plimbi la fel, numai in oras. De ce ti-ai lua ceva care se incinge ca dracu, este la fel de agil ca un elefant, consuma ca porcu si nici nu-i poti folosi potentialul?

Cel mai bun pentru oras este un scuter, la dimensiunile tale ia-ti un Burgman de 400 si ai sa fii fericit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai umblat in "cutia milei" si am mai scos cativa bani pentru a lua ceva mai nou/bun. Sunt in dubii intre un K1200GT si un K1200S. GT-ul are doar ABS , BC dar motorul e cunoscut si in firea lui, iar GT-ul (despre care nu stiu nimic) are in plus ESA, incalzire in scaune si geam reglabil electric. Din cate am mai citit amortizoarele cu ESA costa aprox 1200 euro si nu pot fi servisate si unii ar recomanda varianta clasica de amortizare(fara ESA). Voi ce ma sfatuiti sa fac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in dubii intre un K1200GT si un K1200S. GT-ul are doar ABS , BC dar motorul e cunoscut si in firea lui, iar GT-ul (despre care nu stiu nimic) are in plus ESA, incalzire in scaune si geam reglabil electric. Din cate am mai citit amortizoarele cu ESA costa aprox 1200 euro si nu pot fi servisate si unii ar recomanda varianta clasica de amortizare(fara ESA).

 

Parca vroiai F650GS :D

 

Avand in vedere ca ai trecut la "next level", adica K1200S si GT-ul nou, cu motorul transversal, ar fi bine sa treci si pe topicul dedicat generatiei respective: /index.php?/topic/741873-bmw-k-1200-1300-s-gt-r-sport/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca vroiai F650GS :D

 

Avand in vedere ca ai trecut la "next level", adica K1200S si GT-ul nou, cu motorul transversal, ar fi bine sa treci si pe topicul dedicat generatiei respective: /index.php?/topic/741873-bmw-k-1200-1300-s-gt-r-sport/

Am postat gresit, scuze. Nu prea ma vedeam intr-un GS pana la urma. Oricum multumesc mult pt sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Citim, citim, notam.

 

Salut, de cateva saptamani ma tot uit dupa un motor care sa ma plimbe la.sfarsitul lui Martie prin si pana in Italia. Sus pe lista e si um K1200RS/GT

 

Cu exceptia simeringului de la cutie, ce alte bube cunoscute au?

 

Diferenta intre o motocicleta de la privat si una de la dealer e de aproximativ 2000 euro, asa ca prefer sa o caut eu de...bube.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cam ca la toate BMW urile vechi, unitatea ABS poate fi sensibila. Peste 120.000 km se poate da la ulei, se usuca simeringurile de supape si pot fi si segmentii uzati.

Ca sa preintampini scurgerea uleiului in ambreiaj pe la acel simering se poate da gaura in carcasa cutiei, unde se afla cilindrul receptor, vezi filmul, este un LT, dar este aceeasi motorizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate cele pe care le-am vazut aveau sub 60000 km, evident, cu carte service.

 

Multumesc pentru pont.

» Post actualizat in 13 Feb 2018 22:31

R-urile au km mai multi. Tind oricum ceva mai tare spre un R1100-1200S

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Gixule,

 

Eu am din 2016 un K 1200 RS din 2002.

 

ca si puncte sensibile sunt iABS ul la cele de dupa 2001. Dar aste cred ca stiai. La fel si simeringul de la cutie sau motor. Eu am si schimbat dupa achizitionare. lA curs ulei de motor pe ambrieiaj.

 

Si atentie mare la rulmentii de roata special cel de pe spate( ca si la orice model BMW cu cardan).

 

Inrest intretinerea nu e scumpa . E mai usor de intretinut decat modelel mai noi ( K1200S) unde si schimbul de bujii necesita scule speciale.

 

Eu de simeringul de supape si segmenti nu stiu. Intradevar are in ceas 57000 km acuma.

post-7518-0-14860900-1518595472_thumb.jpg

post-7518-0-36414500-1518595537_thumb.jpg

post-7518-0-90134400-1518595539_thumb.jpg

post-7518-0-51028900-1518595542_thumb.jpg

Editat de BMW RIDER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...