Sari la conținut

Plec sa vad TOATE locurile care merita vazute din Romania


andreisamoil
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 93
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu am fost niciodata, dar imi doresc foarte mult sa vad Cheile Nerei. Am prieteni care au fost acolo si au zis ca e superb.

http://www.cheilenerei-beusnita.ro/

Sunt foarte interesat de rezultatul calatoriei tale, sper sa ne tii la curent.

 

 

Si eu vroiam de ceva timp sa merg in Cheile Nerei asa ca au fost printre primele in lista. Totusi, nu sunt cu denumirea asta - "Lacul Dracului" (din lista mea) ar trebui sa fie undeva la mijlocul cheilor, asa ca urma oricum sa le parcurg integral.

Ma mananca sa incep sa fac traseul dar mai am de stat pana se strang toate sugestiile.

Editat de andreisamoil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lacul dracului e la inceputul cheilor plecand din sopotul nou pe picioare se face cam 2 ore dar se poate ajunge si cu masina sau motoru pana la 15 min de lac drumul e de piatra dar e bun merita sa faci toate cheile doar ca se pot face doar pe jos si dureaza cam 7-8 ore se mai poate ajunge si din carbunari dar e o portiune de vreo 4-5 km de drum forestier prin padure

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost niciodata, dar imi doresc foarte mult sa vad Cheile Nerei. Am prieteni care au fost acolo si au zis ca e superb.

http://www.cheilenerei-beusnita.ro/

Sunt foarte interesat de rezultatul calatoriei tale, sper sa ne tii la curent.

 

 

Cheile Nerei in sens strict (pe unde curge Nera) nu se pot face cu moto, eu am fost acolo in urma cu 5-6 ani e un traseu de drumetie superb; in schimb zona e f frumoasa si cred ca se pot face excursii super cu moto, eventual ceva endureala (eu inteleg prin asta drumuri neasfaltate pe care sa pot merge si eu cu vaca :laugh: ); drumul Resita - Anina e de vis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Interesanta initiativa, o sa-ti citesc blogul cu interes.

Iti propun si doua destinatii din Arges:

Valea lui Stan, un traseu montan la vest de laculul Vidraru, se poate pleca din transfagarasan urmand niste chei destul de salbatice si se ajunge pe malul lacului Vidraru. O mica descriere gasesti aici: http://www.romaniantraveler.com/valea-lui-stan-vidraru/

iar mai multe poze aici: http://dordeduca.ro/media/2006/valea-lui-stan/

Daca timpul imi va permite ma ofer ca ghid, daca nu, iti voi asigura suport virtual...

 

Mult succes!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lacul dracului e la inceputul cheilor plecand din sopotul nou pe picioare se face cam 2 ore dar se poate ajunge si cu masina sau motoru pana la 15 min de lac drumul e de piatra dar e bun merita sa faci toate cheile doar ca se pot face doar pe jos si dureaza cam 7-8 ore se mai poate ajunge si din carbunari dar e o portiune de vreo 4-5 km de drum forestier prin padure

 

 

@COSMIN_CM - atunci cand imi fac programul o sa las cel putin o zi intreaga pentru Cheile Nerei. Poate o sa las chiar mai mult pentru ca am inteles ca sunt niste pesteri foarte interesante in zona. Apropo: ai cumva idee daca pot ajunge la pestera Comarnic cu motorul? Acum 10 ani am parcurs cheile salbatice ale Carasului (direct prin dorne) si de la cantonul Comarnic imi amintesc ca era parca un drum forestier. Mai este practicabil?

 

@VRAI - Am adaugat si Valea lui Stan pe lista si pe tine ca ghid. Sper sa ne sincronizam.

 

@ACHIMOTO - Multumesc de oferta. Da cu siguranta voi ajunge pe la voi. Pentru Hunedoara s-a mai anuntat si MirceaB ca ghid. Spuneti-mi ce obiective propuneti voi si vedem cum le impartim. Trebuie sa stiu ce puncte propuneti ca sa stiu cum imi fac programul si cat timp aloc fiecarei zone.

 

Am atasat mai jos lista adusa la zi.

 

 

Acum, doua intrebari tehnice (nu vreau sa deturnez topicul, dar fiind in pregatiri ma rod problemele astea si poate aveti voi vreo solutie):

 

- dupa ce anul trecut am schimbat semeringurile de la telescoapele fata, vreau sa le protejez cumva. Sa imi iau burduf de cauciuc sau protectii de plastic care se monteaza in fata lor? De unde sa mi le cumpar ca nu prea gasesc?

 

- cei care calatoriti mult in tara poate ma puteti sfatui cu privirea la solutia de a posta pe blog. Acum pare ca cel mai destept lucru ar fi sa imi iau un laptop mic de 10" (de care oricum aveam nevoie ca ma car pe santiere cu o nesimtire de 4kg) si sa postez din benzinarii cu wi-fi sau de pe o legatura mobila la net. Intrebarea este: pot sa il incarc de pe motor? Imi tine bateria sau ma trezesc ca ma lasa in drum? Cat de urat face la vibratii? Am alta varianta? As vrea sa pot sa urc si pozele din aparat. Daca nu pot sa il incarc la motor, in benzinarii ma lasa sa il incarc? Nu m-am mai lovit de problema asta.

lista_cu_locuri_de_vazut_6.pdf

Editat de andreisamoil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, doua intrebari tehnice (nu vreau sa deturnez topicul, dar fiind in pregatiri ma rod problemele astea si poate aveti voi vreo solutie):

 

-pt prima intrebare- incearca pe louis.de(vezi ca au vacut site in un engleza)..selectezi modelul de motor pe care il ai si iei iti arata ce piese au pt el.poate ai noroc sa gasesti aparatori pt amortizoare...sau iei niste protectii din neopren cum sunt cele pentru ktm. poti sa incerci si la ktm pipera sa vezi daca se potrivesc la diametru.

 

-a doua intrebare- iti iei de la emag un hp mini -e 12-13 milioane ..ceva de genu...eu am luat unul cd am plecat la munte si aveam ceva de lucru.tine bateria undeva pe la 8 ore.de incarcat il poti incarca intr o benzinarie nu e problema..gen omv/petrom care au si loc de luat masa/mic dejun.

pt net mobil iti poti lua un stick de la orange e 10 euro abonamentul 4giga/luna.sau reclama de la cosmote/vodafone -cutiile cu stick de cumparat direct din benzinarii

Mesaj completat

poti instala pe el si google earth si cu netul mobil...n ai treaba....vezi unde esti..iti faci traseu pt a doua zi....uploadezi poze ,trasee .kml

daca ai si un gps si activezi optiunea de a salva traseul parcurs...cu atat mai bine...doar descarci in laptop si atasezi in google aerth.bine mai intai faci un cont pe wikiloc,care e gratis,acolo uploadezi traseul si eu il fac vizibil pt toata lumea in google aarth

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Andrei! Toata admiratia pentru initiativa si cuvintele tale. Pentru un loc de dormit in Tirgu Mures si un loc pentru motor poti conta pe mine.

 

Pentru o bucatica din lista ta, din jud Mures: o rezervatie unica in Europa - rezervatia de bujori de stepa de la Zau de Campie. Drum acceptabil pana in poarta rezervatiei, l-am facut pe 4 roti fara probleme. Detalii gasesti aici si pe harta

 

Si sper ca poate, pe o bucatica din drumul tau, sa te insotim cu STAR-urile noastre.

Respect!

Mesaj completat

Salut Andrei! Toata admiratia pentru initiativa si cuvintele tale. Pentru un loc de dormit in Tirgu Mures si un loc pentru motor poti conta pe mine.

 

Pentru o bucatica din lista ta, din jud Mures: o rezervatie unica in Europa - rezervatia de bujori de stepa de la Zau de Campie. Drum acceptabil pana in poarta rezervatiei, l-am facut pe 4 roti fara probleme. Detalii gasesti aici si pe harta

 

Si sper ca poate, pe o bucatica din drumul tau, sa te insotim cu STAR-urile noastre.

Respect!

 

Am uitat, si desigur un loc de dormit in Ploiesti :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut era practicabil drumul pana la cantonul comarnin oricum o sa ma interesez si o sa iti spun dar pentru pestera comarnic trebuie facuta programare pentru intrare pentru ca e inchisa si se intra doar cu ghid dar pot sa aflu un numar de telefon daca vrei sa o vizitezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As zice ca ideea ti-a venit de la topicul asta /index.php?showtopic=286251

Si mie mi-a strabatut prin casca acelasi gand. Eu n-am iesit niciodata din tara si mi-am dat seama cu fiecare kilometru parcurs cat de putin o cunosc. Asa ca macar sa vad toate locurile astea si apoi sa plec in lume :laugh:

Mult succes!

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bu2 - multumesc de sfaturi. Un abonament mobil la vodafone am, ramane sa imi caut laptop. Am gasit si pe louis ce cautam.

 

@corleone - multumesc de site, o sa imi fie de ajutor.

 

@Adante - Am adaugat rezervatia de bujori pe lista, dar esti sigur ca am ce sa vad la vara cand o sa ajung pe acolo? Citisem ca infloresc doar in primavara si atat.

Mi-ar face mare placere sa ma insotiti oricand vreti si iti multumesc pentru oferta de cazare. O sa iti trimit programul atunci cand il voi definitiva.

 

@COSMIN_CM - Da, daca ai putea sa afli un numar de telefon pentru Comarnic ar fi perfect.

 

@vis-a-vis - ma bucur sa vad ca mai sunt si altii care gandesc la fel. Nu stiam de topic pentru ca in ultimii trei ani nu prea am mai dat pe forum. Pana la urma Devis a facut traseul? Spunea cineva acolo ca a plecat din tara... Oricum, eu as fi vrut sa nu ma limitez doar la motor si, in plus, as fi sperat la ceva putin mai detaliat in care diversi oameni imi descriau locurile care le-au placut indicandu-mi si ce este interesant acolo (ca niste ghizi), sau imi indicau "locuri secrete" stiute de putini, dar foarte spectaculoase. O sa imi fie de ajutor lista de pe celalalt topic si o voi corela cu cea de aici sa vad sa se suprapuna toate.

 

Aveti mai jos noua lista. Pana cum s-au adunat 180 de locuri. Le-am sortat pe judete ca sa fie mai usor de cautat un eventual obiectiv.

lista_cu_locuri_de_vazut_7.pdf

Editat de andreisamoil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ajungi prin BN merita sa vezi asta: http://www.agenda.ro/news/news/31084/munti...-salbatice.html

Poate discutam ceva langa un pahar de tuica si o bucata de slanina fripta... sau o bere rece daca vine canicula pana atunci :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa fiu carcotas ca de fiecare data

 

DACA INCERCI SA VEZI TOT CE TREBUIE VAZUT INTR.O TARA

NU VEI VEDEA NIMIC

 

O VIATA NU ITI AJUNGE SA VEZI SI SA INTELEGI O TARA

 

EU UNUL DE EXEMPLU IMI ALEG CEVA CARE MA IMPRESIONEAZA F MULT

 

NU AM STARE SA INTRU IN MUZEE SA BELESC OCHII LA TABLOURI SI APOOI SA MA LAUD CA AM VAZUT JDEMII DE PICTORI SI OPERLE LOR

 

EU INCERC SA MA AXEZ DE EXEMPLU PE ARHITECTURA MODERNA

 

DACA AJUNG UNDEVA MA STRADUI SA VAD CLADIRI DEOSEBITE

 

SI CEL MAI MULT PEISAJE

 

CINE ITI RECOMANDA 2 ZILE SA VEZI UN ORAS GEN BUC NU INTELEGE CA NU AI CUM

 

SI DECAT SA VEZI CALEA VICTORIEI CU ZECI DE CASE DE AMANET SI CASE DE PARIURI MAI BINE MERGI LA SNAGOV PE MALUL LACULUI LA ELCAPITAN LA O CAFEA IN NATURA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@2008crisan - Muntii Rodnei sunt in lista doar ca i-am incadrat in judetul Maramures (scuze, dar erau pe granita). Suna foarte bine tuica si slanina.

 

@LordRhadoo - Le-am notat.

 

@ianachim - Nu este nicio problema ca esti carcotas, mai ales ca ai dreptate. Sunt perfect de acord cu tot ce ai spus si nici nu as putea concepe sa pretind ca prin demersul meu voi cunoaste Romania. Intr-adevar iti trebuie o viata pentru asta si nici atunci s-ar putea sa nu o cunosti prea bine.

Pe de alta parte, asa cum tu mergi la fostele uzine Malaxa construite la inceputul secolului XX intr-un pur stil bauhaus si iti place arhitectura lor curata, modernista, eu mi-am propus alt "format" si anume "obiective interesante pentru un turist strain". Voi incerca sa le vad pe acestea si sa le descriu celor interesati.

Ai dreptate si in ceea ce priveste Calea Victoriei: si eu consider ca nu merita vazuta. De aceea nici nu am inclus-o in lista. Daca ai alte idei (cum a fost cea cu el Capitan) pentru Bucuresti sau nu, spune-mi si o sa le iau in considerare.

Raspunzandu-ti am realizat ca nu am precizat un aspect: nu am de gand sa ma grabesc, sa fac un maraton. Voi vizita fiecare obiectiv cu rabdare, pe indelete, ma voi simti bine si refuz sa trec pe langa ele doar ca sa le bifez. Daca o sa am chef de un ceai o sa ma opresc, iar daca imi va placea undeva o sa stau chiar si mai multe zile decat imi programasem. Asta este si ideea unei excursii fara limita de timp. Prioritatea va fi sa ajung peste tot, nu sa scot un timp bun. Mai trebuie sa si scriu despre ce vad, asa ca o sa o iau incet.

 

Lista noua este mai jos (inclusiv punctele noi de pe celalalt topic):

lista_cu_locuri_de_vazut_8.pdf

lista_cu_locuri_de_vazut_8.pdf

Editat de andreisamoil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar merge si o harta cu locuri de campare prin tara, la malul unui parau, retras, fara plata (nu-mi place in tarc), fara manele; in excursia din 2009 prin Cheile Bicazului am gasit 2 astfel de locuri, unul aproape de Lacul Rosu, altul spre Poiana Negri, daca mai tin bine minte; pt mine cortul si motocicleta merg mana in mana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Distractie placuta in primul rand.

In al doilea rand, varianta de tableta nu te-ar avantaja? ipad, galaxy tab si alte gadget-uri de genul asta. avantajul ar fi ca ai gps si un ecran destul de mare. cred ca ia ceva timp obisnuirea cu touch-screen-ul.

Te pot ajuta cu un SIM de abonament de Internet la Vodafone pe perioada calatoriei. Daca esti interesat PM. Din pacate modem nu am :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Daca ajungi in judetul Alba ti-as recomanda

1. Lacul Iezer Ighiu- singurul lac carstic formar prin baraj natural din Romania http://simplis.wordpress.com/2009/06/19/lacul-iezer-ighiel/

2. Cheile Intregalde- locul cu altitudinea cea mai mica unde se gaseste floarea de colt

3 Detunatele si poiana cu narcise (de preferat cand sunt inflorite -luna mai)

 

Daca vrei pot sa te ajut cu planificarea traseului in judetul Alba si de insotit te pot insoti doar in weekend in rest work work.

 

Numai bine si spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele doua zile am fost cam cu capul in nori si am tot oscilat intre stari de frica si groaza inchipuindu-ma cu motorul cazut sau stricat pe vreun drum forestier pe care nu trece nimeni, in ploaie, singur printre copaci (bing - bang), sau fiind linistit, band un ceai si postand sprijinit de Tweety, langa cortul montat pe marginea unui lac, uitandu-ma la apus. Treaba este ca incep sa vizualizez parti din tura si nu mi le doresc decat pe unele :laugh: . Cred ca mai bine ar fi sa nici nu ma mai gandesc la cele rele ca poate le provoc.

Acum, inapoi la oile noastre:

 

@scabron - foarte frumos drumul. Din ce vad acum, pe anumite bucati este deja inclus in turul meu avand in vedere ca nu am alternative de traseu ca sa ating obiectivele alea. Voi incerca sa includ si celelalte segmente atunci cand incep sa trag linii pe harta.

 

@COSMIN_CM - Multumesc de numar. Este de la Exploratorii Resita?

 

@Filosofull - Ma gandesc sa includ in fiecare post (de pe viitorul blog) cate o harta cu segmentul descris si cu locurile unde am stat. Daca imi iau laptop, o sa pot sa fac sau sa modific hartile astea.

 

@anothergxg - O sa ma uit la tablete sa vad cum este sa scriu pe ele, dar sunt sceptic. Va trebui sa scriu cam 2 pagini la 2 sau 3 zile si nu stiu cum o sa ma impac cu ecranul. Gps am deja (un mio) si tabletele mi se par cam fragile. Nu sunt (comparativ cu un laptop)?

Multumesc de oferta cu netul. O sa ma gandesc, si daca ajung la varianta de tableta iti spun. Pentru laptop am un stick vodafone.

 

@psycho25 - Am bagat in lista si sugestiile tale. Cum este drumul spre lacul Iezer Ighiu si mai departe? Pe Google Earth arata foarte forestier. Te tin la curent si poate ne si vedem.

 

Mai jos am anexat lista cu numarul 9, cu 190 de puncte. Ma gandesc sa mai primesc sugestii de locuri doar pana la sfarsitul lunii ca apoi sa am timp sa ma interesez de fiecare si sa imi fac traseul.

lista_cu_locuri_de_vazut_9.pdf

Editat de andreisamoil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot te duci in Victoria, jud Brasov, ai putea sa te abati vreo 12 km (pe macadam) pana la Sambata de sus, la manastirea Brancoveanu, si cand pleci, mergi pe asfalt spre DN 1, si in Sambata de jos e o herghelie de lipitzani, care merita vazuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...