Sari la conținut

Plec sa vad TOATE locurile care merita vazute din Romania


andreisamoil
 Share

Postări Recomandate

Dragii mei,

 

Asa cum am promis, am plecat la drum. Deja de patru zile vizitez obiective si scriu despre ele. Daca vreti sa imi fiti alaturi, puteti urmari progresele facute pe blogul

http://www.2roti2picioare.blogspot.com

Sper sa ne vedem cu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 93
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

You have been spotted

 

Astazi, ora 15:43 te deplasai spre Prejmer dinspre Brasov, mai aveai 2km, eram in conserva cu sotia si cu un coleg, am fost intamplator cu o treaba in Prejmer si ne grabeam spre Brasov, am vazut motorul, veneai infipt si dupa ce am vazut ca e galben, mi-am dat seama ca esti tu - trec multe motoare prin zona, dar nu prea sunt galbene. M-as fi intors in Prejmer dar obligatiile trageau mai tare in balanta, de-aia am si ramas la statutul de ghid virtual.

Iti urez asfalt uscat si cat mai multe chestii interesante de vazut.

 

--owene

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Owene de incurajari. M-as fi bucurat sa ne vedem. Ma bucur sa mai aud o voce prietenoasa mai ales acum ca am descoperit lucrul de care ma temeam cel mai tare. Dupa ce am forjat motorul astazi pe forestierele de aici, am o picatura mica de ulei la gaurica de la pompa de apa. Ufff... Nu m-am hotarat ce o sa fac, momentan merg inainte si o supraveghez. Acum plec in creasta Craiului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator _Raul_

Aseara, pe scaun la dentist, te-am auzit la Guerilla. Am rugat-o pe doctorita sa se opreasca si sa dea mai tare volumul.

Asa am aflat de tine.

Sunt la lucru si nu am timp prea mult sa citesc ca sa aflu pe unde esti sau daca ai fost prin Timis, dar ideea este urmatoarea:

- Cand te apropii de Timis, da un semn de viata si te astept cu inca cativa prieteni aici.

Iti dam cel putin lista traseelor si obiectivelor de vazut.

Eu zic ca o mai rezolvam lejer si cu altele. Tu numa` da un semn de viata inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Owene de incurajari. M-as fi bucurat sa ne vedem. Ma bucur sa mai aud o voce prietenoasa mai ales acum ca am descoperit lucrul de care ma temeam cel mai tare. Dupa ce am forjat motorul astazi pe forestierele de aici, am o picatura mica de ulei la gaurica de la pompa de apa. Ufff... Nu m-am hotarat ce o sa fac, momentan merg inainte si o supraveghez. Acum plec in creasta Craiului.

 

Iti multumesc foarte mult de oferta. Din pacate am trecut deja prin Timisoara. Acum sunt in Padis. Voi sta cateva zile la pesteri si pe Valea Sighistel, iar apoi o sa plec in sus, spre Maramures.

In alta ordine de idei, acum mi-am dat seama ca am trecut de jumatatea turului.

Urmeaza: pesterile din Apuseni, Maramures, Pasul Prislop, Zona Bicaz, muntii Calimani, Bucovina, Vulcanii noroiosi si Dobrogea. Probabil in ultima noapte ma voi imbata in Vama.

 

Interviul de la Guerrilla aici:

Cred ca m-am balbait groaznic, dar asta e. Stiu, sunt cabotin cand ma asculta lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Voi, ghizi si oameni saritori ce m-ati ajutat atat de mult pana acum, aveti idee unde pot sa il las pe Tweety in siguranta cand ma duc la Gura Portitei? Nu prea il vad trecand pe diguri, cu coburii in spate, asa ca ma gandesc sa abordez varianta legala, cu barca, dar nu stiu unde (sau la cine) sa il las.

 

Si va rog invatati-ma cum micsorez poza aia gigantica de la semnatura.

Editat de andreisamoil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi, ghizi si oameni saritori ce m-ati ajutat atat de mult pana acum, aveti idee unde pot sa il las pe Tweety in siguranta cand ma duc la Gura Portitei? Nu prea il vad trecand pe diguri, cu coburii in spate, asa ca ma gandesc sa abordez varianta legala, cu barca, dar nu stiu unde (sau la cine) sa il las.

 

Si va rog invatati-ma cum micsorez poza aia gigantica de la semnatura.

 

Lasa Andrei , ca asa ii sta bine la poza din semnatura , sa fie MARE , sa se vada ca IUBIM si VIZITAM si ROMANIA , nu doar tari straine !!!

 

 

Drum bun in contiunare !!!

 

Asteptam sa scoti carte la finalul calatoriei !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam sa scoti carte la finalul calatoriei !!!

 

Ieri și azi m-am învârtit cu el în zona Sucevei și același lucru i-am zis și eu: să editeze o carte la finalul călătoriei. Cartea lui Mihai Barbu e în cam toate librăriile, aștept și cartea lui Andrei să fie acolo.

Drum bun în continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dragii mei, am terminat.

 

Astazi am inotat pana la epava din Costinesti si, astfel, am ajuns sa bifez ultimul obiectiv de pe lista mea. In seara asta ma voi imbata din nou si voi sarbatori reusita undeva pe la Vadu, iar maine ma voi intoarce la vechea mea viata din Bucuresti. Acum insa, inainte sa simt aburii alcoolului cum imi reseteaza gandurile si inainte sa apuc sa mai vorbesc cu altcineva, vreau sa va multumesc, voua, in primul rand. Ati fost primii care ati aflat de proiectul meu si primii care mi-ati sarit in ajutor cu sfaturi si sugestii, iar daca nu ati fi fost voi, ghizii, reali sau virtuali, nu as fi vazut atatea locuri minunate.

Acum, in capul meu este un mare talmes balmes, de concluzii nu poate fi vorba, dar incep sa imi amintesc de inceput, de reactiile voastre care mi-au dat de inteles ca sunt pe un drum bun, de cei ce m-au trimis in locurile frumoase pe care le stiau, sau de cei ce m-au invitat in casa lor, desi nu ma cunosteau. Pentru astea, si pentru mult mai multe, iata, multumirile mele.

 

Asa cum am promis, sunt dator multor persoane cu cateva beri, de care ma voi achita bucuros, imediat ce voi redeveni vechiul Andrei, nu barbos ci chelios, umbland pe strazile capitalei mult iubite.

 

 

Ma inclin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sa traiesti Andrei !

Multumesc pt faptul ca mi-ai "deschis" ochii, mi-ai aratat ca daca vrei cu adevarat poti (vorba reclamei). Avem o tara frumoasa,totul e sa ne facem timp sa o descoperim. Ma bucur mult ca ai terminat calatoria cu bine si asteptam vesti despre urmatoarele proiecte.

Sa auzim de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei vă un bilanț estimativ al costurilor acestei călătorii.

 

Să trăiești omule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei vă un bilanț estimativ al costurilor acestei călătorii.

 

Să trăiești omule.

 

Am facut un bilant, acum la final si daca tot imi ceri cifre uite aici, cate vrei:

m-a costat cam 8000 RON adica putin sub 2000 de Euro, au fost 2 luni, trei zile, cinci ore si niste minute, am facut 11284 kilometri si am vazut 215 obiective din cele 218 de pe lista, fara a le socoti pe cele care s-au adaugat pe parcurs.

In banii astia am inclus tot ce am cheltuit de la plecarea din Bucuresti pana am ajuns inapoi acasa, dar nu am inclus prepararea lui Tweety de dinainte.

 

In alta ordine de idei, acum ca mi-am incheiat calatoria, sunt extrem de chiaun. Nu am niciun chef de munca si mi-e dor de zilele cand ma trezeam dimineata, il incarcam pe Tweety cu tot ce aveam si plecam la drum, fara sa stiu unde voi manca, unde voi ajunge, ce voi vedea, sau unde vom dormi. Era foarte reconfortant sa stiu ca am casa in spate si nu am nevoie de nimic altceva decat de lucrurile din bagaje. Mi-e foarte greu sa revin acum la rutina serviciului si la viata de dinainte de plecare. In weekendul asta mi-am propus sa merg in Magura, la casa de vacanta, sa ma dau cu bicicletele si vad ca anticipez cu mare bucurie excursia si mai ales drumul pana acolo. Sper sa treaca senzatia asta tampita si sa reusesc sa ma reintegrez cat mai repede in vechea mea viata.

Editat de andreisamoil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, baiete... am citit tot in vreo doua zile si am terminat adineauri cu lacrimi in ochi. Rar mi se-ntampla, ca-s barbat, ce plm... As avea unele critici si-mi pare rau ca unele locuri nu ti-au placut la fel de mult ca mie, dar totul tine de conjunctura si uneori, unele locuri e bine sa nu le vezi singur. Alta explicatie nu am. Felicitari, ce sa mai... Jos palaria!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi ghizi reali si virtuali, precum si ceilalti care m-ati urmarit pe drum,

 

La inceputul proiectului meu de a merge si a cunoaste cat de cat tara noastra, am promis o bere celor ce ma vor ajuta si imi vor fi ghizi. Cred ca a venit timpul sa imi achit datoria asa ca va propun urmatoarele: M-as bucura sa imi faceti placerea si onoarea de a va intalni cu Tweety si cu mine, incepand de sambata (10 septembrie), la petrecerea moto de la Rasnov:

/index.php?/topic/666664-kronstadt-bikers-moto-party-iv/

 

Astfel, pe langa berea de rigoare, va pot intoarce favoarea, va pot fi chiar eu ghid in zona Pietrei Craiului, indiferent daca vreti sa bateti niste drumuri frumoase, sau chiar sa facem o drumetie scurta, iar seara, daca nu gasiti locuri de dormit in zona petrecerii, putem dormi la casa mea de vacanta de la Magura (10 km mai sus de Zarnesti) in limita a 12 locuri in paturi si canapele, iar restul pe izoprene, in saci de dormit, sau hamac. Pentru alte lamuriri, sau pentru a ne gasi prin zona, nu ezitati sa ma sunati. Berea promisa o dau ghizilor, dar oricine este binevenit.

 

As fi bucuros sa va revad, sau sa va cunosc pe cei pe care nu i-am vazut inca la fata, sa va aud criticile si opiniile si sa stam la o vorba.

Va voi trimite acelasi mesaj si pe mail, celor ale caror adrese le stiu si va astept cu drag.

 

Aveti aici vreo doua poze de la casa ca sa va vina cheful:

 

post-9917-0-53305800-1314871709.txt

 

post-9917-0-03257900-1314871727.txt

Editat de andreisamoil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...