Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Cagiva Mito/Planet/Raptor 125


Postări Recomandate

MITO e un motor reusit.

Plus-uri fata de RS sunt rotile mai groase: 120 pe fata si 150 pe spate fatza de 110 la rs.

Alt plus: Disc frana fata de 320 mm si spate de 230 mm. Cu un deget o ridici in roata din fata. Bine, tre sa fii si oleaca fortos... daca nu, folosesti 2 degete ;)

Si are si putere mare tare.

Minus:

-iese greu pe liber din prima treapta. Intotdeauna o scot dintr-a 2-a.

-nu iti indica benzina din rezervor. intotdeauna la peco ajungi cu benzina din rezerva :D

Alte chestii:

Consuma 5.6 litri. Test facut de mine. Tinut jumate in regim normal, schimb 5-6000 de ture, jumate schimbat pe rosu.

0-100 in cca 6 secunde. Test facut tot de mine, deci se poate si mai bine :baldy:

7 viteze la modelele pana-n 04 si 6 la modelele noi

Cat despre temperatura... sta la 70-80 de grade, mi-a depasid 80 doar cand am mers peste o ora cu 170. Am tinut acceleratia ca la scuter. NO MERCY!!!

Si sunt si destul de fiabile... Cel putin la ce forja ia al meu... n-a cunoscut service-u' pana acuma.

 

dc ti se pare tie ca 120 pe fata este un + fata de 110 la rs..?

alt plus: as au toate de 125...

Minus:

-regleaza`ti rapoartele

 

0-100 in circa 7 secunde

daca mai mergi mult 170 s`ar putea sa`ti facem cadou un piston nou ...

 

ciao...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 386
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

o limitezi la united...si apoi eu iti dau o foaie in care scrie clar ca este limitata la 11 kw bla bla bla

si cand te opreste militia

ii arati talonul impreuna cu foaia aceea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o limitezi la united...si apoi eu iti dau o foaie in care scrie clar ca este limitata la 11 kw bla bla bla

si cand te opreste militia

ii arati talonul impreuna cu foaia aceea

depinde cat de intelegator de nenea gaboru....daar cel mai bine mergi la rar cu ceva "relatii" si putina spaga...si....iti baga 11 in talon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dc ti se pare tie ca 120 pe fata este un + fata de 110 la rs..?

alt plus: as au toate de 125...

Minus:

-regleaza`ti rapoartele

 

0-100 in circa 7 secunde

daca mai mergi mult 170 s`ar putea sa`ti facem cadou un piston nou ...

 

ciao...

 

Sa o iau de la capat.

Daca un cauciuc mai gros, deci cu o suprafata mai mare permanenta in contact cu asfaltul nu este un plus, atunci haideti, oameni buni, sa ne punem roti de cursiera. Doar sunt mai subtiri si mai usoare.

Daca toate 125-urile au asa.... nu stiu ce sa zic, ca habar n-am ce-ai vrut sa zici :baldy:

La rapoarte ai dreptate. Tot ce am scris e pt motor 160 cmc.

Cat despre cadou un piston... Din moment ce imi permit sa-l forjez, banuiesc ca imi permit si altul.

 

Si in al doilea rand, nu am inceput un razboi contra RS. N-am nimic cu motorul ala.

Editat de Andi Sabin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cat despre cadou un piston... Din moment ce imi permit sa-l forjez, banuiesc ca imi permit si altul.

nu cred ca se referea la faptul ca iti permiti un piton nou ci la faptul ca forjandu-l ai mari sanse sa iti "crape" in mers si nu ai vrea la 170 sa ti se blocheze motorul si roata pe sosea cand din spate vine o masina cu 160 si nu are timp sa franze sau alta motocicleta...etc

bafta :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Andr3y

depinde cat de intelegator de nenea gaboru....daar cel mai bine mergi la rar cu ceva "relatii" si putina spaga...si....iti baga 11 in talon

 

nu cred ca se poate face asa ceva :D tu de ce nu ti-ai facut daca stii ca se poate ? ;)

 

 

si furia la 170 nu se blocheaza nici un motor,se incetineste pana la 0 kmph si nu se mai accelereaza e ca si cum i-ai taia curentu la 100 kmph,se opreste si acolo ramane :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator <-BlacK_Killer->

nu cred ca se poate face asa ceva :P tu de ce nu ti-ai facut daca stii ca se poate ? :D

 

 

si furia la 170 nu se blocheaza nici un motor,se incetineste pana la 0 kmph si nu se mai accelereaza e ca si cum i-ai taia curentu la 100 kmph,se opreste si acolo ramane ;)

ce vorbesti ? :baldy:

 

daca ti se crapa pistonul si iti intra toate bucatile alea de metal la ambielaj ti se blocheaza instant motorul ,implicit si roata,singura solutie e sa fi foarte pe faza si sa tragi ambreiajul.

Oricum , sa mergi cu ea in blana incontinu e ceva foarte daunator oricarui motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator <-BlacK_Killer->

mie mi sa blocat motoru la 120 si am cazut........

si daca un motor are 22kw in acte nu mai poti sa il faci cu 11kw asa ca sa stiti si voi;)

gripat ? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca toate 125-urile au asa.... nu stiu ce sa zic, ca habar n-am ce-ai vrut sa zici :baldy:

 

 

 

Cat despre cadou un piston... Din moment ce imi permit sa-l forjez, banuiesc ca imi permit si altul.

 

Si in al doilea rand, nu am inceput un razboi contra RS. N-am nimic cu motorul ala.

ma refeream la dimensiunile discurilor de frana

 

 

bine magnatule , imi iei si mie un piston? :P

 

 

Nu mai vrea nimeni razboaie dastea ca ne`am plictisit

 

 

hai nu te supara , asa suntem noi mai rai p`aicea :D

 

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi sa blocat motoru la 120 si am cazut........

si daca un motor are 22kw in acte nu mai poti sa il faci cu 11kw asa ca sa stiti si voi;)

erroare...ba da sefu se poate ...m am itneresat....

andrey tu poti sa o sugi un pic.....( iar imii iau warn da meriti) poti sa eviti posturile mele? asa ca shhht

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' nu baga, mah, nici un politai in seama faptul ca are motoru tau 20 kw. Mai sunt cativa straluciti... Sa nu te prinda radaru cu peste 140, ca atunci se prind. (doar aia stralucitii)

Si daca-ti reproseaza vreounu asa ceva, rezolvi cu 500 000 ROL. :baldy:

Daca nu mergi ,,ca nebunu", nu se leaga nimeni de tine. Cel putin asa merge treaba aici... nu stiu cat e de diferit in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti sunt unii prea prosti ca sa ia spaga.. le merge bine cu aia 3.5 mil pe luna cat au cei pe moto(dc zic ca nu la toti merge spaga ? pt ca am la activ 3 amenzi pt casca si un avertisment, ei bine doar cu avertismentul a mers smecheria)

 

 

ASa ca nah..nu stiu, cum aveti bafta... apropo, daca te prinde Wheelie, te opreste ? pt ce ti-ar putea da amenda ? condus impropriu..pericol public, or what ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator <-BlacK_Killer->

In Bucuresti sunt unii prea prosti ca sa ia spaga.. le merge bine cu aia 3.5 mil pe luna cat au cei pe moto(dc zic ca nu la toti merge spaga ? pt ca am la activ 3 amenzi pt casca si un avertisment, ei bine doar cu avertismentul a mers smecheria)

ASa ca nah..nu stiu, cum aveti bafta... apropo, daca te prinde Wheelie, te opreste ? pt ce ti-ar putea da amenda ? condus impropriu..pericol public, or what ?

 

in noua legislatie apare si un paragraf in care e specificat clar faptul ca cele 2 roti ale motocicletei trebuie sa pastreze permanent contactul cu solul . Deci nu mai puteti face wheelie , stoppie sau endo :baldy:

 

PS. Ramaneti si voi on-topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

erroare...ba da sefu se poate ...m am itneresat....

andrey tu poti sa o sugi un pic.....( iar imii iau warn da meriti) poti sa eviti posturile mele? asa ca shhht

Nu stiu cine te-a invatat pe tine sa vorbesti asa pe forum sau in general,dar nu e un comportament adecvat...daca ai ceva sa ii zici baiatului "andrey" ai putea sa ii dai un PM.

 

In schimb ai dreptate cu faza cu 22 kw limitati la 11,te duci o limitezi,te duci la rar si iti schimba talonul...nu e greu :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator <-BlacK_Killer->

Nu stiu cine te-a invatat pe tine sa vorbesti asa pe forum sau in general,dar nu e un comportament adecvat...daca ai ceva sa ii zici baiatului "andrey" ai putea sa ii dai un PM.

 

In schimb ai dreptate cu faza cu 22 kw limitati la 11,te duci o limitezi,te duci la rar si iti schimba talonul...nu e greu :baldy:

 

dar daca ii scot mufa de la powervalva nu are sub 11 kw ? ;)

ca parca e mai usor asa... nu mai dai bani ca sa ti-o si limiteze :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in testu acela de la univers moto scrie ca rs delimitata ia suta in 8.9 sec.

mito delimitata are mai putin? adica 7 sec sau 6 cat scrieti voi pe aici?

ai apropo pot sa ii bagi orice ulei pt motoare in 2t? adica si din acela de la petrom de 7 roni sticla? sau trei sa iei vreun ulei mai smecher de e 30 roni sticla?

 

stie cineva adresa importatorului de cagiva pe romania? site-u adica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator <-BlacK_Killer->

in testu acela de la univers moto scrie ca rs delimitata ia suta in 8.9 sec.

mito delimitata are mai putin? adica 7 sec sau 6 cat scrieti voi pe aici?

ai apropo pot sa ii bagi orice ulei pt motoare in 2t? adica si din acela de la petrom de 7 roni sticla? sau trei sa iei vreun ulei mai smecher de e 30 roni sticla?

 

stie cineva adresa importatorului de cagiva pe romania? site-u adica

uleiul este bine sa fie de cea mai buna calitate ....

 

 

 

iar ca importator cagiva stiu ca e united motors (www.unitedmotors.ro) insa vad ca pe site apare doar kawasaki si aprilia :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in testu acela de la univers moto scrie ca rs delimitata ia suta in 8.9 sec.

mito delimitata are mai putin? adica 7 sec sau 6 cat scrieti voi pe aici?

ai apropo pot sa ii bagi orice ulei pt motoare in 2t? adica si din acela de la petrom de 7 roni sticla? sau trei sa iei vreun ulei mai smecher de e 30 roni sticla?

 

stie cineva adresa importatorului de cagiva pe romania? site-u adica

o ia pana in 7 secunde ca si mito , noi baietii veseli am facut zeci si sute de cronometrari...conteaza mult cum pleci de pe loc ptr ca acolo se pierde

nu poti sa`i bagi ulei de la petrom,nici la scuter nu pun dala ptr k e de drujba..o saracie ... atata la tzr cat si la rs puneam motul 800 sau yacco...costa cam 700mii litru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...