Sari la conținut

CIZME SCOTT GENIUS - TESTATE - Concluzii


Postări Recomandate

Dupa impresiile pe care le-am auzit de la 2 vanzatori de echipament moto si multe review-uri de pe interent am hotarat sa-mi iau cizmele la care visez din 2008, SCOTT GENIUS. Ei (vanzatorii) au spus "vai cat de comode sunt ...niciodata nu am simtit o cizma atat de comoda" poate asa e pt ei ..dar eu care am avut ON OFF made in romania, enorm de comode si impermeabile in primele luni de viata (doar in primele) sau OXTAR TCX PRO, parca tot made in romania la fel de comode dar neimpermeabile, pt mine nu mi s-au parut DELOC comode.

 

Sa va spun despre IMPERMEABILITATE sau NE IMPERMEABILITATEA LOR.

SUNT DE KAKAT! Pishamash pe ele. Daca bagi piciorul in apa cu ele 10ms (miliesecunde) te-ai dus. Intra apa pana la gat. NU SUNT GANDITE PT ASA CEVA!!!!! Doar ploaie si trecut printr-o balta, dar nu pus piciorul in balta rau etc.

Se vede clar in poze si nu am gasit niciunde asemenea poze, ca nu au cum sa nu intre apa in ele, pt ca au niste gauri enorm in ele si sunt despartite in 2 si nu au nici un neopren, nimic care sa inchida crapatura care e de sus pana aproape de varf(vezi poze).

 

Sunt ENORM de mari la BOT si anume 8cm de jos pana unde vine schimbatorul ! 8 cm! Adica la fiecare schimbare de viteza jos sus trebuie sa misti piciorul 8cm deasupra schimbatorului adica 9 ca mai pui si schimbatorul si la fel 9cm in jos. E TAMPENIE! Nici Oxtar nu stau mult mai bine dar ele sunt 7cm e maxim acceptat de mine sa nu mai zic ca am avut SIDI de 4-5cm maxim, am trecut la ON OFF de 6cm si dupa oxtar de 7cm ca daca treci de la SIDI la butucanoase de genul asta ...

In plus sigurat nu ai nici un control asupra franei, sigurat nu simti pedala.

 

PRODUCATORUL lor ?? cum adica? adica ...cine le produce ? cum cine? pai ...SCOTT ?? NUUUU! ACERBIS ! Bagamias p**a in ele daca mai inteleg ceva. Asa scrie in cartea lor. Nume PRODUCATOR " ACERBIS ITALY" nume produs "GENIUS" Scott ce mama naibi face?

 

 

Pe langa ele am primit un extra + un stiker mare pe care scrie VERSIUNEA 1.2 Norm of Protection included waterproof stiker set. Hai sa va traduc. Dupa ce probabil la versiunea 1 intra apa ca prin sita au facut ei niste actibilde de ceva cauciuc silicon care sa le lipesti tu manual peste niturile care trec prin cizma dintr-o parte in alta, cica sa nu mai intre apa...dar NIUNURA - GAURA aia cat casa, tot acolo ramane, deci oricate actibilde ai pune pe interior nu ai cum sa faci sa nu intre apa daca e mai mare de 2cm (trebuie luat in considerare ca o balta de 2cm e defapt de 4-5cm ca ti se mai si afunda un pic cizma)

 

Concluzia mea:

 

Pt cine merge sa se plimbe ...nu face paraie, nu se da 8h prin belti paraie etc ..sunt ok, daca schimbi vitezele rar sau daca nu judeci ca prin asta pierzi timp (ma refer cand timpul conteaza: Concurs)

Siguranta ? Consider ca nu are importanta ca sunt mega fixe si ca nu ai cum sa-ti rupi glezna ca ...daca judec un pic daca ti se prinde in asa fel piciorul incat sa ti-l intoarca, chiar daca nu iti poate rasuci glezna o sa-ti rasuceasca genunchiul asa ca undeva tot crapa. Dumnezeu sa ne fereasca de asa ceva. E inutil zic eu sa fie atat de fixe la glezne acum fiecare judeca cum considera.

 

Copii asta a fost concluzia mea dupa ce le-am asteptat o saptamana cu sufletul la gura.

Ce sa-mi iau ? Singurele sunt SIDI CROSFIRE sau SIDI DISCOVERY RAIN dar pt mine nu cred ca merita atatia bani niste cizme care sunt niste consumabile. Cred ca raman pe oxtar. Am scris acest articol sa nu faca cineva greseala sa le cumpere fara sa stie ce cumpara si sa ramana cu banii dati.

 

Bafta si NOROI MULT PARAIE LUNGI Penti INTERMINABILE asta imi place :laugh:

post-1905-1300522143_thumb.jpg

post-1905-1300522153_thumb.jpg

post-1905-1300522156_thumb.jpg

post-1905-1300522159_thumb.jpg

post-1905-1300522162_thumb.jpg

post-1905-1300522166_thumb.jpg

post-1905-1300522170_thumb.jpg

post-1905-1300522173_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nai vazut cum arata ? Astea sunt cizme de umblat pe luna ,nu pentru enduro ;)

Anul trecut am fost si eu in dilema ce cizme sa iau,pana la urma am luat sidi crossfire si cred ca am facut alegerea corecta.

Foarte comod,nu intra apa...

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Sincer imi pare rau pentru tine. Stiu cum e sa dai bani multi dati pe cizme de enduro si sa te trezesti cu apa in ele la primele balti. Macar la mine intra apa din cauza formei piciorului. Altii, cu aceleasi cizme ca ale mele, dar cu glezne mai masive, nu aveau problema asta.

Parerea mea - cat mai sunt inca noi, vinde-le cuiva care practica motocross sau supermoto. Ei nu se intalnesc prea des cu apa si vor aprecia calitatile de cizma aerisita.

Pasul al doilea ar fi sa arunci un ochi pe oferta ce o are Alfred pana pe 22 martie - Gaerne Sg10 si Sg12 la super preturi.

 

Eu am ajuns la concluzia (tampita si usor puerila, stiu) ca atunci cand mai vreau sa imi mai cumpar ceva pentru off-road ma duc si stau prin publicul concursurilor enduro de mare anvergura. Sau arunc un ochi mai atent la tv. Ce au ei, asta o sa incerc sa imi iau si eu. Intamplarea face ca la majoritatea am vazut Tech 10, Crossfire, SG-uri, etc.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut pana acum 3 perechi de cizme(ma dau de putina vreme cu motorul)dar ultimele sunt absolut tot ce vreau de la o cizma de enduro.Sunt comode, nu intra nici o picatura de apa, au botul subtire, au balama la glezna, se poate pasii cu ele normal. Cizmele astea sunt Sidi Crossfire, si momentan nu vad nici un motiv sa incerc macar alta cizma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect pretenilor! Sidi Crossfire se vor numi urmatoarele cizme!

 

Am avut grija si nu le-am scos din apartament si pot face retur la ele, asta a fost si intelegerea sa le testez inainte si am primit ciudat confirmarea celor de la Auner ca nu intra apa. Asa sa nu le intre nici lor apa in apartament :laugh: ;) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Emy, Emy...va ca nu ai renuntat la jucarele. Cand cumperi papusi la fetitze iei si la taty cate ceva...;)

 

deci nu doar ca a cumparat saboti naspa, a dat banii si pe "papusi" pentru tati?? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...