Sari la conținut

role variator


uzzy00
 Share

Postări Recomandate

asa am facut eu...are si demaraj si viteza maxima!

Chiar merge? nu prea are sens.. daca pui 6 role de 6 grame, in total fac 36 g

daca pui 3 role x 3 grame + 3 role x 6 grame = 27 g

Ma gandesc ca e aproape echivalentul a 6 role de 4 grame. Cum iti da si demaraj si viteza maxima?

Editat de Alex_16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simplu. cand turez mobra, intra imedit in actiune rolele usoare, simti cum ia demaraj. continui sa accelerezi si automat rolele grele isi fac datoria.

calculul tau nu e corect. poti pune role si de 3gr si de 8gr, nu are rost sa aduni greutatea ca nu e un paramentru de functionare a variatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Poti face combinatia de role...chiar am vazut la italieni ca ei recomanda aceasta combinatie la variatoarele tunning. Dar obligatoriu sa le pui in stea(adica alternativ) altfel descentrezi centrul de greutate al variatorului, si nu mai deschide cum terbuie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simplu. cand turez mobra, intra imedit in actiune rolele usoare, simti cum ia demaraj. continui sa accelerezi si automat rolele grele isi fac datoria.

calculul tau nu e corect. poti pune role si de 3gr si de 8gr, nu are rost sa aduni greutatea ca nu e un paramentru de functionare a variatorului.

Dacă pui role diferite nu vei avea nimic de cîștigat. Forța nu se va mai repartiza uniform pe toate rolele și astfel vei uza prematur rolele și variatorul.

 

Raționamentul tău cred că este greșit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...