Sari la conținut

Accident 21.03.2011


SilviuCBR
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 107
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am vazut si eu accidentul, urat de tot.

Eu cred ca soferul dricului alb a depasit ceva sau a vrut sa iasa in depasire, caz in care ar trebui sa existe martor(i?). Probabil si ei aveau ceva viteza, insa la impacturi de acest gen oricum viteza se insumeaza si probabil a fost in jur de 200/h in total..

Cel mai mare factor de risc pe drumuri sunt impacturile frontale, d'aia autostrazile sunt muuuult mai sigure, nu risti sa'ti intre pe contrasens vreun chior, nervos, sau vreunul care a adormit la volan..

 

Odihneasa'se in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost updatata stirea, soferul masinii este de vina

http://www.adevarul.ro/locale/alba_iulia/A..._448155788.html

oricum nu mai conteaza. RIP.

imi doresc sa nu mai apara topicuri noi aici.

 

cred ca majoritatea dintre noi se asteptau la finalul asta,si nu pt faptul ca suntem motociclisti..RIP

Editat de SilviuCBR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu accidentul, urat de tot.

Eu cred ca soferul dricului alb a depasit ceva sau a vrut sa iasa in depasire, caz in care ar trebui sa existe martor(i?). Probabil si ei aveau ceva viteza, insa la impacturi de acest gen oricum viteza se insumeaza si probabil a fost in jur de 200/h in total..

Cel mai mare factor de risc pe drumuri sunt impacturile frontale, d'aia autostrazile sunt muuuult mai sigure, nu risti sa'ti intre pe contrasens vreun chior, nervos, sau vreunul care a adormit la volan..

 

Odihneasa'se in pace.

nimic mai gresit - la impact din sens opus viteza nu se insumeaza, ci este constanta

doua autovehicole care se deplaseaza in sens opus la 100km/h fiecare, e ca si cum ar lovi un zid la 100 ... nu 200 - legile fizicii zic ca orice actiune genereaza o reactiune egala si de sens contrar

 

pacat RIP

Editat de delu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nimic mai gresit - la impact din sens opus viteza nu se insumeaza, ci este constanta

doua autovehicole care se deplaseaza in sens opus la 100km/h fiecare, e ca si cum ar lovi un zid la 100 ... nu 200 - legile fizicii zic ca orice actiune genereaza o reactiune egala si de sens contrar

 

pacat RIP

 

Tin sa te contrazic.Daca fiecare merge cu 100 la ora e ca si cum unul din ele ar merge cu 200 la ora si celalalt ar sta pe loc.Altfel luand ce ai zis tu in calcul..inclusiv cu actiunea si reactiunea daca eu intru intr-un zid cu 100 la ora o sa ma fac praf.Insa conform teoriei tale as avea sanse sa scap cu viata deoarece impactul se va produce ca si cum eu as merge cu 50? wrong.Vitezele se insumeaza :100+100 devine 200 si 100 + 0 (zidul) ramane tot 100=>mort im ambele cazuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stirea asta m-a ingrozit, in sitatiile astea este incorect ca avem acest hobby si nu hobby-ul de a conduce un tanc. Baietii nu aveau nici o sansa, cred ca si daca stateau pe loc rezultatul era tot acelasi...

 

acuma pe cine sa dai vina? nu prea ai pe cine...lumea merge cum merge din cauza drumurilor, daca am avea si noi infrastructura din vest, poate oamenii ar lasa-o mai moale avand in vedere timpul mai scurt de deplasare si stresul mai scazut din trafic, dar pana atunci nu avem nimic altceva de facut decat sa ne pazim cat de bine putem.

 

odihneasca-se in pace

 

Lumea merge cum merge? Pai sa mearga putin si pe la puscarie si sa vezi cum or sa mearga toti corect. Ca avem infrastructura care e nu este o scuza sa nu mai tinem cont de nici o regula de circulatie. Mai ales astea cu depasirile agresive, la mustata a devenit rutina. Nu se poate asa ceva ar trebui inasprite pedepsele pentru infractiuni rutiere.

Pacat de baieti aveau toata viata inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa te contrazic.Daca fiecare merge cu 100 la ora e ca si cum unul din ele ar merge cu 200 la ora si celalalt ar sta pe loc.Altfel luand ce ai zis tu in calcul..inclusiv cu actiunea si reactiunea daca eu intru intr-un zid cu 100 la ora o sa ma fac praf.Insa conform teoriei tale as avea sanse sa scap cu viata deoarece impactul se va produce ca si cum eu as merge cu 50? wrong.Vitezele se insumeaza :100+100 devine 200 si 100 + 0 (zidul) ramane tot 100=>mort im ambele cazuri.

 

ok vorbim dupa ce faci nitica fizica :laugh:

inainte sa dai "raplay"ai citit a treia lege a lui Newton ?

ioti ce zice un nene inteligent

 

Principiul al III-lea al mecanicii

 

"Când un corp acționează asupra altui corp cu o forță (numită forță de acțiune), cel de-al doilea corp acționează Âşi el asupra primului cu o forță (numită forță de reacțiune) de aceeaÂşi mărime Âşi de aceeaÂşi direcție, dar de sens contrar. Acest principiu este cunoscut Âşi sub numele de Principiul acțiunii Âşi reacțiunii.Acțiunea si reactiunea sunt totdeauna egale si in sens contrar.In multe situatii una din forte nu este luata in considerare deoarece nu se exercita la corpul ca nu-l intereseaza."

 

traducere

energia cinetinca = 1/2 masa X viteza

 

exemplu

(1500 kg X 100)/2 = ... iti dau tu seama cat face - doar stii sa aduni niste viteze! (eventual sa ma contrazici fara argumete) (e bine ai incercat, Wrong at you back)

 

trebuie totusi luat in considerare totusi ca masa celor doua vehicule difera!

ai si si tu totusi dreptate - indiferent de caz mori (zid sau accident frontal - desi la cel frontal daca ai callcat in ceva poti "sbura" peste masina si sa aterizezi intr-o piscina cu fete dezbracate)

Editat de delu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Delu are ceva dreptater dar... daca mergi cu masina cu 100km/h si din fata vine un tren cu 100km/h crezi ca rezultatul va fi acelasi ca in cazu in care din fata vine doar o mobra?

 

conteaza si masa si structura obiectului din sens opus.... astfel "reactiunea" e functie de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Delu are ceva dreptater dar... daca mergi cu masina cu 100km/h si din fata vine un tren cu 100km/h crezi ca rezultatul va fi acelasi ca in cazu in care din fata vine doar o mobra?

 

conteaza si masa si structura obiectului din sens opus.... astfel "reactiunea" e functie de ele.

penultimul rand - read it again (pay more attention)

 

PS delu nu Delu (d mic) caci este TM

Editat de delu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Delu are ceva dreptater dar... daca mergi cu masina cu 100km/h si din fata vine un tren cu 100km/h crezi ca rezultatul va fi acelasi ca in cazu in care din fata vine doar o mobra?

 

conteaza si masa si structura obiectului din sens opus.... astfel "reactiunea" e functie de ele.

Hai sa zicem este si impulsul implicat aici P=masaxviteza, deci motoru (200kg) nu a avut nici o sansa in fata masinii (1600kg).

Dar hai sa lasam calculele deoparte, si sa invatam ceva din povestea asta tragica.

Daca sunt unii nebuni si se baga in depasiri riscante, fii tu cu cap si mergi mai cumpatat, mai ales daca ai pasager.

Chiar daca ai moto sport, nu esti regele soselelor !

Condoleante familiei si prietenilor ! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r

baieti , va rog sa va linistiti, acest topic e dedicat celor 2 tineri decedati, iar daca vreti sa faceti fizica ori altceva va rog sa o faceti in alta parte.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traducere

energia cinetinca = 1/2 masa X viteza

Are si rabinul dreptate dar n'are. Are dreptate ca eu m'am exprimat prost spunand ca se insumeaza (e valabil doar pentru viteza relativa a celor doua vehicule unul spre celalalt), si nu are pentru ca de fapt ceea ce conteaza la impacturi este energia cinetica.

Energia cinetica e proportionala cu patratul vitezei, nu cu viteza. Adica vom avea doua energii cinetice, pe aceeasi directie dar de sensuri contrare, energii ce trebuie disipate. Deci, presupunand ca cele doua vehicule sunt identice, in cazul unui impact frontal situatia nu sta deloc ca atunci cand unul dintre ele s'ar izbi de un zid cu energie cinetica zero. Zic si eu acum, din ce'mi aduc aminte din tinerete..

 

LE: scuze de offtopic cu cele de mai sus, baietii insa n'au avut ce sa faca daca soferul a iesit din scurt pe contrasens (situatie probabila avand in vedere locul impactului, stanga fata, usor lateral). Au murit nevinovati. :laugh:

Editat de strumfuadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti , va rog sa va linistiti, acest topic e dedicat celor 2 tineri decedati, iar daca vreti sa faceti fizica ori altceva va rog sa o faceti in alta parte.

Multumesc

 

Petre, nu gasesc topicul referitor la intalnirea de diseara.

Eu nu pot ajunge la 6. Voi ajunge ceva mai tarziu.

 

Merci,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÂŞoferul autoturismului le-a spus polițiÂştilor că s-a trezit cu motocicleta în fața sa Âşi nu a mai avut cum să evite accidentul. Circulația auto este întreruptă pe sensul SebeÂş ? Alba Iulia.

Sa fi adormit la volan, si sa fi intrat pe contrasens, in ultimul moment probabil s-a trezit si a tras de volan inapoi, ca sa evite, dar era prea tarziu (de asta moto a intrat in partea din stanga). Probabil motociclistul a fost luat prin surprindere... Orice ati spune un om cu masina nu poate constient sa merga si spre o bicicleta, mai ales pe partea sa, cred ca oboseala soferului a fost de vina.

RIP...

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea conteaza acum cine este vinovat.

Parerea mea personala este ca e de doua ori mai periculos pentru motociclisti sa se deplaseze noaptea pe sosele din Romania.

Cred ca asta este prima lectie ce trebuie invatata din acest tragic accident. Daca vom tine cont de acest lucru poate ca cei doi motociclisti nu au murit degeaba.

 

In tarile civilizate soselele sunt luminate pe toata distanta de dlpasare. Astfel vizibilitatea este mult mai buna.

La noi si pe autostrada este periculos sa mergi noaptea. Chiar daca nu vine nimeni pe contrasens e posibil sa vina unu din spate cu 200+ si sa te ia cu el.

Daca totusi mergeti noaptea cu motocicleta in Romania mergeti cu faza lunga aprinsa. Mai bine sa va luati faruri in ochi decat sa nu va vada. Macar esti sigur ca te-a vazut. Pe spate este bine sa lipiti multe benzi reflectorizante de diverse culori. Astfel soferii care vin din spate sa aiba dileme in a identifica de la ce sunt. Sa isi puna intrebari in timp ce franeaza fiindca poate sa fie un tir, o bicicleta ori o caruta.

 

Totusi evitati mersul nopatea chiar si in oras unde este cat de cat luminat.

 

Pacat de baieti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea conteaza acum cine este vinovat.

Parerea mea personala este ca e de doua ori mai periculos pentru motociclisti sa se deplaseze noaptea pe sosele din Romania.

Cred ca asta este prima lectie ce trebuie invatata din acest tragic accident. Daca vom tine cont de acest lucru poate ca cei doi motociclisti nu au murit degeaba.

 

In tarile civilizate soselele sunt luminate pe toata distanta de dlpasare. Astfel vizibilitatea este mult mai buna.

La noi si pe autostrada este periculos sa mergi noaptea. Chiar daca nu vine nimeni pe contrasens e posibil sa vina unu din spate cu 200+ si sa te ia cu el.

Daca totusi mergeti noaptea cu motocicleta in Romania mergeti cu faza lunga aprinsa. Mai bine sa va luati faruri in ochi decat sa nu va vada. Macar esti sigur ca te-a vazut. Pe spate este bine sa lipiti multe benzi reflectorizante de diverse culori. Astfel soferii care vin din spate sa aiba dileme in a identifica de la ce sunt. Sa isi puna intrebari in timp ce franeaza fiindca poate sa fie un tir, o bicicleta ori o caruta.

 

Totusi evitati mersul nopatea chiar si in oras unde este cat de cat luminat.

 

Pacat de baieti.

postul tau este cel mai prost si egal cu zero pt mine .

 

nu ma intreba de ce ca nu iti raspund si nu vreau sa te jignesc

 

 

va primi 2 ani cu executare in cel mai bun caz si pe urma iti va vedea in continuare de viata ,de nepoti etc in timp ce altiiiii putrezesc sub pamant mult prea devreme.

inteleg ca nu a pecat de acasa sa omoare pe cineva, dar cand spargi un pahar din neatentie il platesti , cand omori pe cineva din neatentie platesti

Editat de gabi88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...