Jump to content

Stire ProTV despre ITP la motociclete si scutere

YipMan44
 Share

Recommended Posts

Tocmai ce am vazut la stiri cum bineinteles motociclistii sunt bagati laolalta cu scuteristii, cum ca nu au ITP majoritatea adica 1 din 10, dar in reportaj nu au dat decat scutere. Chiar si politista a zis doar de scutere dar titlu la ei era " Motociclete Nesigure".

Stire Protv ITP

Edited by YipMan44

• Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

acuma te iei dupa stirile pro. sper ca nu eru alea de 5 pm. normal ca titlul e facut sa socheze. miezul insa, este de nimic. lasa-i.

ma, ii inteleg ca vor stire tare. dar sa nu scrie frate Motociclete. sa scrie scutere sau scuteristi. pun pariu ca s-ar mai uita cativa scuteristi si ar baga la cap. asa vede stirea cu motociclisti si ce zice: dai dracu ca eu am scuter.

huuuooooooo...........stirile pro tv

niste handicapati si astia si antenistii

pai cum sa zica mah motociclistii ...si arata 2 scutere....sa inteleg ca sunt atat de handicapati si nu mai fac deosebire intre scuter si motocicleta ???

In opinia mea,80% din motocicletele din Rom sunt in stare tehnica muuult mai buna decat un Logan vechi de 1 an.De atatea si atatea ori am vazut cate un camion sau un autobuz vechi cu ditai coloana de fum dupa el,cu rotile ca vai de ele,de frane ce sa mai zic.Basculante si tiruri incarcate cu dublu capacitatea lor (cunosc soferi multi si stiu ca e o practica des intalnita,si din aceasta cauza s-au format sleaurile alea pe centura) si vine cate unu cu microfonu in gura GeorgeBuhniciProtv care nu stie sa-ti zica ce e ala itp si in ce consta sa explice el populatiei ca motocicletele sunt nesigure.Daca tot informezi opinia publica,pai documenteaza-te si tu macar juma de ora pe goagle inainte sa dai o stire.

De scutere nu comentez,multi scuteristi merg cu cauciucul pana se face super slick si isi fac placute de frana din cele de dacie.Dar pana la urma e mai mult treaba lor,ca daca se infig in ceva pe ei ii doare.Dar cand ramane o raba fara frane,avem o problema cu totii !

Am o mare curiozitate,o intrebare logica la care bineinteles ca cei din reportaj nu au raspuns : care scutere au obligatia sa aiba itp-ul,cele inmatriculate la politie sau cele inmatriculate la primarie?Nu cunosc bine legislatia in acest domeniu,dar am eu o vaga banuiala ca scuterele inmatriculate pe primarie nu trebuie sa aiba decat asigurare,sa ma lumineze careva mai priceput

Edited by Method

De curiozitate, au filmat vreo motocicleta sau numai scutere ? Eu n-am vazut nicio motocicleta, doaaar scutere. Atunci, nu mai vad rostul "motocicletei" in context, de unde rezulta un reportaj prost, doar de umplutura.

Cand s-o trezi AMR-ul, dac-o mai exista, sa vina cu un drept la replica de fiecare data cand in presa sunt date dezinformari.

Deci reporterul a fost foarte clar:am venit la RAR sa fac inspectia !!.............adica veniti la RAR.....sa da-ti banu..si sa-l cunoaste-ti pe Dinicutu .ca poate nu toti stiu ca exista si alte service-uri autorizate...

Ca de obicei niste stiristi de doi lei vechi vanatori de senzational ieftin. :D

Nu or avea clienti si cineva a dat cateva telefoane la PROst TV/sectia Manipulare :D sa afle lumea de ucigasii fara frane pe doua roti...

Mesaj completat

ma, ii inteleg ca vor stire tare. dar sa nu scrie frate Motociclete. sa scrie scutere sau scuteristi.....................

Ne pare rau dar dorinta dvs.nu a putut fi indeplinita,ambele vehicule au doua roti si sunt propulsate de un motor cu ardere interna....deci suntem in mare dilema. :)

IQ-ul reporterilor nostri este depasit in aceasta situatie.

Andreea Esca

Edited by ALEX-CRUISER

Guest little wayne
De curiozitate, au filmat vreo motocicleta sau numai scutere ? Eu n-am vazut nicio motocicleta, doaaar scutere. Atunci, nu mai vad rostul "motocicletei" in context, de unde rezulta un reportaj prost, doar de umplutura.

Cand s-o trezi AMR-ul, dac-o mai exista, sa vina cu un drept la replica de fiecare data cand in presa sunt date dezinformari.

Asta daca nu dormea ne-a popescu cand a dat reportaju' la tv

Ne pare rau dar dorinta dvs.nu a putut fi indeplinita,ambele vehicule au doua roti si sunt propulsate de un motor cu ardere interna....deci suntem in mare dilema.

IQ-ul reporterilor nostri este depasit in aceasta situatie.

Andreea Esca

:D

Ce rautacios din partea ta,cata malitiozitate,sa spui tu de reporteri ca nu fac diferenta intre scutere si motoare.Adica ce vrei tu sa spui,ca aia n-au cap si ca stau doar asa,cu microfonu-n gura,bolborosesc ceva scris pe cartonase si la sfarsit zic : "Andreea,lua-mi-ai legatura" ?! :D

Esti tu rautacios mai,ei este (este,pt ca e mai multi de 2,respectiv,da? :D) destepti si obiectivi si si stiu despre ce vorbesc,nu numa stau cu microfonul ala in gura.

Si nu,nu a fost nici o motocicleta in reportaj,doar scutere,motocicletele au fost doar in titlu.

A transmis pt dumneavoastra GeorgeBuhniciProtv,Andreea,da-ti-as legatura ! Na,ca se fufu butonul....:)

În conformitate cu prevederile Ordonanței Guvernului nr. 81/2000 aprobată prin Legea nr. 167/2003, modificată Âşi completată prin Ordonanța Guvernului nr. 40/2005 aprobată prin Legea nr. 373/2005, vehiculele rutiere înmatriculate pot fi menținute în circulație numai dacă se face dovada încadrării acestora în cerințele tehnice specifice privind siguranța circulației rutiere, protecția mediului Âşi în categoria de folosință conform destinației, prevăzute în reglementările naționale (RNTR 1/2005), prin inspecția tehnică periodică.

Asa scrie pe site-ul RAR.

Deci daca ai numar galben, nu iti trebuie ITP

Cu sfarsitul sunt 100% de acord :) Noroc ca era reporterul scuterist, ca altfel nici fraza aia nu o auzeam.

bueeeyyyy! ala nu e reporter. E GEORGE BUHNICI! (nu gasesc emoticonul cu vomitarium) nu e "un reporter", e miezul fantei roz a jurnalismului auto. latura asta cu (mai nou) scuterul e scarpinata din obrajorii de marsarier.

o mizerie de reportaj in stilul caracteristic protv, via buhnici-ul

Buhnici ... si Catalin Radu Tanase , care la inundatii, statea in genunchi si baga vrajeli ca apa e mare. Lumea strica sa se ridice, dar el continua. Ei sunt zeii senzationalului...

Panarame de oameni.

P.S.:: "Creca se fu*u iar asta" (Andreea Esca).

Tocmai ce am vazut la stiri cum bineinteles motociclistii sunt bagati laolalta cu scuteristii, cum ca nu au ITP majoritatea adica 1 din 10, dar in reportaj nu au dat decat scutere. Chiar si politista a zis doar de scutere dar titlu la ei era " Motociclete Nesigure".

Stire Protv ITP

De ce sa salvez fisier pe PC cand e mai simplu sa pui link-ul de pe site-ul original?

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/d...nica-la-zi.html

În conformitate cu prevederile Ordonanței Guvernului nr. 81/2000 aprobată prin Legea nr. 167/2003, modificată Âşi completată prin Ordonanța Guvernului nr. 40/2005 aprobată prin Legea nr. 373/2005, vehiculele rutiere înmatriculate pot fi menținute în circulație numai dacă se face dovada încadrării acestora în cerințele tehnice specifice privind siguranța circulației rutiere, protecția mediului Âşi în categoria de folosință conform destinației, prevăzute în reglementările naționale (RNTR 1/2005), prin inspecția tehnică periodică.

tot pe site-ul RAR, am gasit asa ceva : Reglementări privind certificarea încadrării vehiculelor rutiere înmatriculate în normele tehnice privind siguranța circulației rutiere, protecția mediului Âşi în categoria de folosință conform destinației, prin inspecția tehnică periodică - RNTR 1 :

Art. 4. - În funcție de categorie, destinație Âşi masa totală maximă autorizată, denumită în

continuare MTMA, vehiculele rutiere ce vor fi supuse ITP sunt grupate în trei clase de ITP, astfel:

a) clasa I: mopede, motociclete, mototricicluri, cvadricicluri Âşi remorcile acestora;

----

Art. 5. ? (1) Vehiculele rutiere înmatriculate pot fi menținute în circulație numai dacă se face

dovada încadrării acestora în cerințele tehnice specifice prevăzute în prezentele reglementări, prin

efectuarea ITP, precum Âşi a existenței dotărilor obligatorii.

(2) Obligația efectuării ITP, precum Âşi a respectării periodicității acestora, în funcție de categoria

vehiculului, revine deținătorului legal al vehiculului.

(3) Periodicitatea efectuării ITP, în funcție de categoriile vehiculelor supuse ITP, este următoarea:

-c) la 2 ani:

i) mopede, motociclete, mototricicluri, cvadricicluri Âşi remorcile acestora;

--------textul este AICI-------

In concluzie, trebuie ITP si pt mopede. Eu nu contest asta, contestam ca au vb de motociclete, dar au prezentantat numai scutere, bagandu-i laolalta pe toti c-ar fi inconstienti.

Edited by Csj

Parca astia au dat la stiri ca au gasit cadavre in piata universitatii. De fapt era vorba de niste schelete de cateva sute de ani :) . Ce sa le mai ceri? Important e sa fie senzational, sa atraga atentia.

Pai daca e asa,e clara treaba.Bateau campii aia de la protv cu gratie.Majoritatea scuterelor sunt inmatriculate pe primarie,deci pa pa itp.

In opinia mea,80% din motocicletele din Rom sunt in stare tehnica muuult mai buna decat un Logan vechi de 1 an.

Evident, ce plm ...

tot pe site-ul RAR, am gasit asa ceva : Reglementări privind certificarea încadrării vehiculelor rutiere înmatriculate în normele tehnice privind siguranța circulației rutiere, protecția mediului Âşi în categoria de folosință conform destinației, prin inspecția tehnică periodică - RNTR 1 :

Art. 4. - În funcție de categorie, destinație Âşi masa totală maximă autorizată, denumită în

continuare MTMA, vehiculele rutiere ce vor fi supuse ITP sunt grupate în trei clase de ITP, astfel:

a) clasa I: mopede, motociclete, mototricicluri, cvadricicluri Âşi remorcile acestora;

----

Art. 5. ? (1) Vehiculele rutiere înmatriculate pot fi menținute în circulație numai dacă se face

dovada încadrării acestora în cerințele tehnice specifice prevăzute în prezentele reglementări, prin

efectuarea ITP, precum Âşi a existenței dotărilor obligatorii.

(2) Obligația efectuării ITP, precum Âşi a respectării periodicității acestora, în funcție de categoria

vehiculului, revine deținătorului legal al vehiculului.

(3) Periodicitatea efectuării ITP, în funcție de categoriile vehiculelor supuse ITP, este următoarea:

-c) la 2 ani:

i) mopede, motociclete, mototricicluri, cvadricicluri Âşi remorcile acestora;

--------textul este AICI-------

In concluzie, trebuie ITP si pt mopede. Eu nu contest asta, contestam ca au vb de motociclete, dar au prezentantat numai scutere, bagandu-i laolalta pe toti c-ar fi inconstienti.

Da, dar se specifica decat pentru mopedele inmatriculate (La serviciul Inmatriculari/politie), cu numar alb si nu pentru mopedele inregistrate (la Primarie) cu numar galben.

Eu am vazut si scutere cu numar alb de forma...B 11 AAA, deci cred ca pentru ele este vorba.

Cei de la PRO TV nu au gresit

Scuterele prezentate poate nu erau mopede (49 cc) ci erau motociclete (>50 cc) , care sunt INMATRICULATE si sunt supuse ITP. Exista scutere si de 80 cc, dar care nu intra la categoria moped, itra la categoria motocicleta.

Salut.