Sari la conținut

Accident Pasaj Obor 04.04.11


nosaint
 Share

Postări Recomandate

E cineva de aici de pe forum constient ca traieste in RO, o tzara cu fundul in sus? Nu faceti decit sa va plingeti de ani de zile de aceleasi neajunsuri, nimeni nu face nimic. Daca ceilalti nu ne vad in trafic, de ce nu mergem mai incet? Nu generalizez, dar marea majoritate a riderilor merg tare, mult prea tare. La 50-70km/h nu era surprins de un amarit de pieton. Toti cind pleaca calare pe moto se mint, autosugestioneaza ca nu li le poate intimpla nimic, ceilalti sint fraierii care si-o vor lua in trafic. Riderul sa multumeasca Cerului ca mai traieste.

Nu sunt sigur 100%, dar un GSR culoarea aia o arde grav pe bulevardul MB. De multe ori am ajuns la geam sa vad care e vanjosul de merge pe rosu prin oras, nu am putut sa ii vad numarul niciodata, dar dupa motor, tobe, numarul murdar, guma spate nu pot sa ma gandesc decat ca el ar putea fi.

Daca el este, a invatat o lectie dura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dupa cum a zis si Mc Mate, motociclistul o sa intre sa lamureasca pe toata lumea pe aici vis a vis de cele intamplate dupa ce i se va valida contul pe motociclism.ro. Cat despre pieton, el se afla la un salon alaturat cu mana stanga facuta praf si chiar vine la salonul motoristului sa isi faca nevoile iar din cate stiu eu, nici nu s-a interesat de starea de sanatate a celui care are fiare acuma din vina lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culmea este ca prietenul meu motociclist a trimis pe cineva, chiar din prima zi sau a doua de spitalizare, sa vada ce face pietonu. Chiar frumos din partea lui. Eu nush cu ce "alte ganduri as fi trimis pe cineva" la el, datorita nervilor proaspeti, cu toate ca stiu ca nu e bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[size="3"]Salut ....eu sunt riderul accidentat....

as putea incepe prin a spune ca in noaptea precedenta accidentului mi-a fost fff rau shi nu dormisem deloc iar inainte sa ma sui vomitasem nush din ce cauze shi am decis sa merg cu motorul pt a lua niste aer ...decat cu masina shi sa stau in trafic pt un drum de la gara pan la muncii...probabil din cauza asta nici nu am fost fff atent...

Circulam pe banda a 2-a care ...devenea a 4-a ipt ca 2 benzi o iau pe langa pasaj ....tocmai retrogradasem a 2-a shi ma asiguram in partea dreapta ca sa nu imi iasa vreo masina de pe stradutza aceea care da la piatza obor ...sau ce strada este cea din dreapta ...(stiu ca mereu ies de acolo masini ca sa intre in pasaj shi ii fortzeaza pe cei care vor sa intre in banda 1 a pasajului sa traga stanga)

in timp ce ma uitam in dreapta viteza mea fiind de vreo 80 km/h .... cand am luat mana de pe frana shi am inceput sa accelerez din fatza dubei care circula pe prima banda a pasajului mi-a aparut un pieton care vroia sa traverseze ... iar cand m-a vazut s-a dat inapoi ...shi realizand ca va fi lovit de duba mi-a sarit iar in fatza ... Initzial am crezut ca va traversa shi ma incadrasem sa o iau prin spatele lui dar pt ca s-a dat inapoi ...n-am mai stiut ce sa fac ... distantza fiind prea mica pt a rusi sa opresc ... am reusit pan la urma sa il evit ...(sa nu il lovesc in plin) dar l-am agatzat cu maneta de frana moment in care mi s-a blocat fatza shi motoreta virand brusc dreapta...

Am fost aruncat in partea stanga fatza a motorului iar acesta imi ramasese "intre picioare" mergand taras am realizat ca urmeaza sa lovesc stalpul shi cand m-am uitat inapoi am vazut motorul shi am stiut ca voi fi strivit de stalp de catre acesta ...Am reusit sa iau piciorul drept de deasupra shi l-am bagat sub motor....pt a incerca sa il indepartez....

Nush de unde am avut fortza dar chiar inainte de impact am ridicat motorul ...eu lovind mai mult bordura iar motoreta lovind stalpul cu baia de ulei shi cricul exact deasupra capului meu ....moment in care am facut o baie instanta cu ulei de 100 grade .....shi apoi motorul a cazut pe mine shi ...din inertziw s-a mai dus un pic .... din cauza tobelor incinse uleiul s-a aprins ...

M-am ridicat pt a stinge motorul dar am cazut pt ca nu mai reuseam sa mai stau in picioare ... simtzeam ca am gleznele distruse ...fapt care m-a mirat pt ca aveam cizme inalte alpinestar .... An reusit sa nerg in genunchi pana la motoreta care dea incepuse sa arda in partea inferioara ... catalistul mai exact ... shi cu mainile incercam sa sting focul ...dar am observat ca ma frigeau palmele ... iar cand m-am uitat manusile mele erau topite shi erau palmele "expuse"

M-a amuzat faptul ca deasupra era statzia de tranvai shi o femeie in varsta tzipa la mine: "fugi mamaie sa nu explodeze" iar eu "lasa mamaie ca nu o las eu sa arda" apoi mi-am inchis viziera pt o oarecare protectzie ....

Mi-am scos manusile shi mi-am dat jos ghiozdanul pt a ma folosi de el sa sting focul .. shi abea atuci am realizat ca ardea destul de tare ... l-am aruncat pt ca era imbibat de ulei shi am dat jos geaca ... care ardea shi ea ... dar cu ajutorul ei am reusit totusi sa sting focul.... iar la cateva secunde dupa ce am reusit sa sting totul a aparut shi extinctorul

 

Destul de repede a ajuns shi ambulantza care m-a dus la urgentza ....

La piciorul drept am fractura de metacarpiene ... mi-au pus placa shi 5 suruburi shi va dura vreo 2 sau 3 luni pana sa pot folosi acest picior (nu am voie sa calc)

La stangul ...ASTRAGALUL shi METATARSUL sunt zdrobite ... pt ca lovitura mi-a venit dinspre talpa (sunt oasele dintre calcai shi glezna care asigura mobilitatea labei piciorului shi sustzin greutatea corpului) Mi-au pus fixatoare ... adik niste fiare insurubate in calcai shi in tibie ... shi fixate printr-un aparat ... ca sa nu mai misc glezna ... pt ca dupa 4 ore de operatzie au reusit sa imi refaca puzzleul de oase, iar abea peste vreo 3 luni aflu daca mi s-au sudat acele oase... shi daca mai stau cu fixatoarele sau atunci o sa imi puna ghips ... sau nush ... oricum ... alte operatzii :laugh:

Vinovatul ... m-am interesat despre el ... i-am zdrobit mana stanga shi cotul dar ... mana i-a salvat coastele shi doamne fereste organe interne ....

La coada la radiografie l-am recunoscut shi am vb cu el ... nu a putut sa spuna decat ca isi cere scuze shi ca avem amandoi de tras acum ... doar ca el poate sa mearga shi sa munceasca ... EU NU. Culmea este "cazat" in rezerva vecina shi tre sa utilizeze toaleta din rezerva mea ...shi desi vene de 2 sau 3 ori pe zi nici macar o data nu a bagat capul sa ma intrebe cum ma simt

 

Despre motoreta .. zicea lumea ca dc am asa cauciuc pe spate ... urma sa fie schimbat dar eu ma dau de-a latu cu motoru ...adik in fiecare viraj rup aderentza ca sa fuga de poponeata ... iar un cauciuc "sanatos" m-ar impiedica sa fac asta shi m-ar ridica pe o roate ceea ce nu imi place asa de mult :wacko: Dar oricum pt franare conteaza fatza care era moale shi relativ buna

Cel care spunea ca ma vede mereu pe MB ...da eu sunt ... merg numai pe rosu .... ca sa fiu auzit ...de asta aveam tobe leo vince carbon ... si de fiecare data cand merg in 2 limitare sau 3 limitare cand prind liber vad toate masinile cum se dau intr-o parte sa imi faca loc pt ca ma aud de la 1 km ... iar xenonul pe bec H4 ma ajuta enorm ... pt ca este faza mare mereu incarcate shi dau flashuri non stop care par stroboscoate.

Cum am spus la inceput in ziua accidentului imi era rau shi mergeam "incet" ... Nu am ce lectzie sa invatz pt ca ... stiu cum se circula in orasul asta shi este un ric pe care mi'l asum cu buna stiintza de fiecare data cand ma sui pe motor ... mai ales ca ... niciodata nu ies "la plimbare"

Asta e! Mi-am luat-o culmea .. nu cand "mi-o cautam" ... ci cand mergeam normal ....acu am de tras vreo 6 luni pana sa pot sa merg iar ... dar tzinand cont ca am reusit sa fac astfel incat sa nu fiu strivit intre motor shi stalp ... eu zic ca am scapat "bine"

Editat de ZARdrifter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off:n-ai ratat niciun tz, sh...oribil mod de a scrie...

Am trecut printr-o cazatura serioasa cu moto am avut fractura de astragal,am si eu doua suruburi in glezna dreapta sunt dureri mari......iti dai seama ca marea lui grija este sa scrie corect....suntem pe.topicul de accidente...daca scrii aici dupa accident...te poti considera castigator.

 

Vanatorii de gramatica,suntem pe un forum moto,discutam probleme moto nu.vizitam muzeul literaturii romane! !

Ai tras vreo concluzie buna pt.viata de motociclist din ce ai citit. .....daca Da bine ar fi! !!

 

Multa.sanatate motociclistului si recuperare buna caci usoara nu va fi! !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vanatorii de gramatica,suntem pe un forum moto,discutam probleme moto nu.vizitam muzeul literaturii romane! !

Ai tras vreo concluzie buna pt.viata de motociclist din ce ai citit. .....daca Da bine ar fi! !!

 

Multa.sanatate motociclistului si recuperare buna caci usoara nu va fi! !!

dupa tine e mai usor sau mai greu sa scrii cu litere in plus?

Mesaj completat

pentru alex: am tras concluzia ca in oras trebuie respectata viteza maxima legala :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[size="3"]Salut ....eu sunt riderul accidentat....

sa ti ajute Dumnezeu sa te recuperezi complet.

pacat de sezonul asta pierdut si tot chinul pe care il induri!

felicitari pt "sufletul de motociclist" care isi iubeste motorul la fel sau mai mult ca pe sine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zarule multa sanatate iti urez si recuperare cat mai rapida

cat despre accident nu am cuvinte,tampit si stupid,dar se intampla cand ti-e lumea mai draga cu toata experienta si kilometrii si ce le mai place unora sa invoce pe topicul asta

iar despre mobra,frate,eu stiu si am certitudinea ca nu esti zdravan dar sa te apuci sa o stingi ???? cred ca si acum ardea daca era dupa mine :wacko:

multa sanatate inca o data

(Horia aici)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa tine e mai usor sau mai greu sa scrii cu litere in plus?

Mesaj completat

pentru alex: am tras concluzia ca in oras trebuie respectata viteza maxima legala :wacko:

Buna concluzie! ! Si ochii cat cepele! !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa faptul ca ai cazut,ce ghinion sa-ti ia foc si motoru.

Cateodata orice ai face tot se intampla,dar asta cu luatul foc e chiar ghinion.

Ma mir cum de nu te-a aruncat de pe ea,e cel mai naspa si cel mai periculos cand ramai cu motorul intre picioare.

Urata treaba,sanatate si recuperare grabnica.

Cizmele alea nu te-au protejat deloc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat ca i-ai cam dat goarna inaintea accidentului, daca iese la expertiza ca mergeai cu 80km/h ramane culpa comuna si nu prea o sa mai vezi mare lucru de la babuinul cu mana rupta.

 

Altfel pot sa zic doar respect, ai fost lucid si ai ales solutia potrivita dupa cadere, reusind sa iesi suficient de sub mobra si sa nu te "mulezi" pe stalp. Cat despre salvarea mobrei, cred ca...BABA avea dreptate, putea sa faca si bum mobra, dar un pic de noroc ai avut si tu, dupa ce ti-ai rupt oasele si ai fiert nitel in ulei!

 

recuperare grabnica si data viitoare cand vrei sa te relaxezi, mai bine lasi mobra si tragi...gagica mai aproape!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cizmele moto nu protejeaza deloc daca lovitura vine dinspre talpa,ar trebui sa fie ceva gen clapari de schi.(experienta proprie :wacko:

 

Lovitura mi-am luat-o dinspre talpa deci cum a spus shi ALEX-Cruizer cizmele nu m-au ajutat decat sa imi pastrez pielea intacta :laugh: De acum ... cizme de cross ... alea sper sa fie mai bune :

Nush exact daca aveam 80 stiu ca tocmai retrogradasem a 2-a ... shi nu eram sus in ture ... am zis asa .. ca sa nu spuna lumea ca aberez ... shi viteza nu are cum sa o dovedeasca cu nici o expertiza pt ca m-am lovit de stalp relativ aproape de locul impactului cu pietonul ...+ ca deja eram in vale .... nu are cum sa afle cu ce viteza circulam .... oricum din pacate pt mine era una dintre putzinele zile cand mergeam incet .... Daca as fi rupt gura motoretei sigur nu traversa ca imi auzea tobele :)((

Iar motoreta abea incepea sa arda ... luase foc catalizatorul shi putzin dintr-o carena inferioara... de asta m-am si grabit sa o sting ca sa nu se extinda

Editat de ZARdrifter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as fi rupt gura motoretei sigur nu traversa ca imi auzea tobele :wacko:((

 

Sau nu te auzea, si va faceati praf. E naspa locul ala.

Cred ca ingerii nu trec prin pasaj. O iau prin dreapta. Al tau tocmai se despartea de tine :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lovitura mi-am luat-o dinspre talpa deci cum a spus shi ALEX-Cruizer cizmele nu m-au ajutat decat sa imi pastrez pielea intacta :) De acum ... cizme de cross ... alea sper sa fie mai bune :

Nici o cizma moto nu te va proteja din pacate contra unei lovituri din talpa,pt.ca toate sunt flexibile sus-jos in zona gleznei,altfel noi nu am putea schimba vitezele si actiona frana spate !!

 

Mesaj completat

Cred ca ingerii nu trec prin pasaj. O iau prin dreapta. Al tau tocmai se despartea de tine ;)

A fost o cumpana a vietii,Dumnezeu ti-a dat o palma,asa e viata....conteaza ce vei face de acum inainte,va fi grea recuperarea(eu am 5 ani de cand port suruburile dupa mine,dimineata sunt :laugh: pana se dezmoteste picioru)l dar trebuie sa mergi inainte ,sa te sui iar pe moto(bine ar fi sa o lasi incet).

 

Eu am fost operat de DR.Mihailide de la Spitalul Foisor care mi-a spus direct inainte de operatie;"mai baiatule ai 50 % sanse de recuperare,daca nu se lipeste osul ala Astragal o sa trebuiasca sa iti blocam glezna :wacko: ...ai noroc totusi ca esti tanar ...pe motor te mai urci ??

Am zis"Doamne Ajuta"poate va fi bine....dupa trei luni de la operatie stateam in c.. si dezmembram ce mai ramasese din moto(a mea sa "intalnit"cu un podet de ala de tara facut din spalieri de vie,na scapat nici unu ne rupt !!)

 

Priveste partea buna a lucrurilor.....puteai fi intr-un scaun cu rotile pt.tot restul vietii sau....emigrant in Rai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lovitura mi-am luat-o dinspre talpa deci cum a spus shi ALEX-Cruizer cizmele nu m-au ajutat decat sa imi pastrez pielea intacta :wacko: De acum ... cizme de cross ... alea sper sa fie mai bune :

 

nu aveai cizmele care trebuie.

eu sunt fan alpinestars dar cizmele le am de la sidi, sidi are un sistem de amortizare ce permite o flexare de pana la 3 mm in cazul unui soc din talpa, de multe ori scapi de fracturi.

 

indiferent de cizmele pe care le porti esti expus la fracturi foarte urate (strada/cross), dinamica si forta unui impact anuleaza de multe ori orice inventie.

 

iti doresc sanatate multa!!

 

p.s.

nu iti dadeam craciunul acasa, ma bucur ca ai prins totusi pastele...

Editat de valbi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau nu te auzea, si va faceati praf. E naspa locul ala.

Cred ca ingerii nu trec prin pasaj. O iau prin dreapta. Al tau tocmai se despartea de tine :wacko:

unu din cele mai naspa locuri . si eu am avut accident cu 200 de m inainte, intorcandu-mi o masina in fata, acolo trebuie pus gard exact ca intre obor si kaufland.

Mesaj completat

nu aveai cizmele care trebuie.

eu sunt fan alpinestars dar cizmele le am de la sidi, sidi are un sistem de amortizare ce permite o flexare de pana la 3 mm in cazul unui soc din talpa, de multe ori scapi de fracturi.

cred ca alea de care zici tu sunt varful de gama si nu toata lumea isi permite, mai ales pe strada unde ultima grija e pt talpa

 

 

*sa te faci bine cat mai repede !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...