Jump to content

Ruta Tg Jiu - Timisoara

EMC
 Share

Recommended Posts

Noroc,

Am si eu 2 necunoscute.

M-ar interesa sa aflu 2 lucruri:

1. - imi poate spune cineva daca pe drumul de la Drobeta pe clisura Dunarii la Timisoara au fost terminate lucrarile de reabilitare?

2. - trebuie sa plec din Tg Jiu si sa ajung la Timisoara. Va rog sa imi recomandati un drum bun din pct de vedere al astfaltului.

PS: nu voi parcurge drumul cu motocicleta de viteza.

Va multumesc frumos.

poti veni pe ruta tg jiu- petrosani - hateg - caransebes - lugoj - timisoara e buna ruta eu am mers de 2 ori anul trecut la tg jiu pe aceasta ....pe defileu e mai nasol putin in rest e glontz.....pe clisura din pacate nu stiu cum e drumul.....

De la Severin la Herculane (50 km) sunt vreo 6 semafoare, drumul in proportie de 30-40% nou, 20-30% bunicel si restul cam prost. Pentru o motocicleta touring nu prezinta probleme mari. Restul drumului pana la Timisoara este intre bun si foarte bun. Nu stiu nimic de drumul de la Tg. Jiu la Severin in schimb, n-am mai fost pe acolo de cativa ani. Pe Severin - Timisoara am fost chiar duminica.

poti veni pe ruta tg jiu- petrosani - hateg - caransebes - lugoj - timisoara e buna ruta eu am mers de 2 ori anul trecut la tg jiu pe aceasta ....pe defileu e mai nasol putin in rest e glontz.....pe clisura din pacate nu stiu cum e drumul.....

Aprob pozitiv,e adevarat ca e mai lung,si pe defileu e cam zdruncinat dar de la Petrosani e ok iar de la Hateg incolo drumul e tzipla :)

Eh, te zdruncini mai mult intre Targu Jiu si Bumbesti decat in defileu, unde ai doar vreo doua bucati unde se lucreaza (dupa Lainici), iar restul asfaltului e cat de cat in regula. De la Petrosani pana la Hateg asfaltul e bun spre foarte bun, numai ca baietii au ramas in urma cu marcajele si parca se mai lucra pe bucati restranse si la unele poduri. De la Hateg la Caransebes e intr-adevar parfum de tuberoze. :)

Bafta!

Aa,s-a facut ok si pe defileu?Eu am fost anul trecut prin dec si exact cum intrai dinspre Petrosani era deranj mare,se lucra,drum mutat mai sus,etc.

Aa,s-a facut ok si pe defileu?Eu am fost anul trecut prin dec si exact cum intrai dinspre Petrosani era deranj mare,se lucra,drum mutat mai sus,etc.

Asta e una dintre bucatile de care pomeneam, la care se lucreaza de prea mult timp. In rest ti s-a parut nasol pe defileu? Mie nu prea, mai ales daca as face comparatie cu Bumbesti-Tg Jiu, un tronson care e varza de cativa ani.

Fac acest traseu de 12 ani, deci il cam stiu pe de rost. Toate-s roze bombon mai putin intrarea din Petrosani pe defileul Jiului, unde sunt aprox 100 m drum neamenajat (pietris si noroi, gropi. Bumbesti Jiu - Petrosani sunt aprox 14 km de drum catastrofal, ciuruit de gropi mici si mari, pe alocuri carpit, dar se poate supravietui. ( Evident e vorba de varianta TM-Lugoj-Caransebes-Hateg-Petrosani-Tg Jiu )

Drum bun!

• 2 weeks later...

ieri am venit de la Tm. Uimitor de bun drumul pana in apropiere de Drobeta unde ai 2-3 semafoare. Si liber. Acum 3 ani am zis ca nu mai ajung intreg la Drobeta.

S-a stricat mai mult drumul de la Drobeta la Pitesti. Astia pana termina un trunson se strica celalat.