Sari la conținut

Accident 08.04.2011


marius45jml
 Share

Postări Recomandate

Azi, intre orele 8-9 dimineatza un Yamaha Majesty 250 se deplasa pe banda 1 pe Calea Dorobantilor (intre Piata Charles de Gaulle si Piata Dorobantilor. Brusc se gandeste sa vireze la stanga pe o straduta si intra pe banda 2 fara sa se asigure, moment in care il acroseaza un autoturism Toyota. Omul scapa doar cu cateva zgarieturi. Apare si Politia si ia ceva declaratii si recomanda sa mearga pe cale amiabila. (poveste relatata de el in momentul cand i-am dat fisa fiscala)

Problema mea este in felul urmator:

Eu am vandut acest maxiscuter cu o zi in urma cu contract de vanzare cumparare si am scos si certificat fiscal pe data de 07.04.2011.

Greseala mea a fost ca RCA-ul meu a ramas la el si cred ca vrea sa se foloseasca de acest RCA fara ca el sa fie valabil, pentru ca din cate am inteles, Toyota ar avea ceva pagube. Mentionez ca el nu vrea sa-mi inapoieze RCA-ul.

Acum...eu intreb daca exista riscuri ca el sa foloseasca RCA-ul meu, iar eu sa figurez cu incidente in baza de date a companiei de asigurari.

Astept pareri si sfaturi.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e nashpa ca o sa-l cam foloseasca. Eu am mai tinut masina 6 luni cu actele si RCA-ul vechiului proprietar pina am refacut actele. Daca se intampla ceva intre timp normal ca il chemam pe el. Dar nu am abuzat de acest fapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Normal ca o sa foloseasca acel RCA fiindca nu cred ca-i dispus sa plateasca din buzunar banii de reparatie.

RCA-ul e pe numele tau, dar vinovat de accident este altcineva. Acum depind de cei de la asigurari carei dintre voi aplica Malusul(taxa mai mare la incheierea unui nou RCA) : tie ca proprietar si asigurat sau vinovatului.

 

Normal ar fii vinovatului, de exemplu eu iti imprumut masina si faci accident, cu ce sunt eu vinovat ??? Dar TRAIM IN ROMANIA asa ca ORICE ESTE POSIBIL.

 

Bafta.

 

DATA VIITOARE cand vinzi ceva iti opresti RCA-ul si il pui sa isi faca unul nou pe numele cumparatorului iar tu iti iei diferenta din RCA pe perioada cat a mai ramas valabila. Si completezi si rubricile de pe verso-ul certificatului de inmatriculare(talon) la INSTRINAT CATRE....

 

ASFALT USCAT.

Mesaj completat

Salut.

Normal ca o sa foloseasca acel RCA fiindca nu cred ca-i dispus sa plateasca din buzunar banii de reparatie.

RCA-ul e pe numele tau, dar vinovat de accident este altcineva. Acum depind de cei de la asigurari carei dintre voi aplica Malusul(taxa mai mare la incheierea unui nou RCA) : tie ca proprietar si asigurat sau vinovatului.

 

Normal ar fii vinovatului, de exemplu eu iti imprumut masina si faci accident, cu ce sunt eu vinovat ??? Dar TRAIM IN ROMANIA asa ca ORICE ESTE POSIBIL.

 

Bafta.

 

DATA VIITOARE cand vinzi ceva iti opresti RCA-ul si il pui sa isi faca unul nou pe numele cumparatorului iar tu iti iei diferenta din RCA pe perioada cat a mai ramas valabila. Si completezi si rubricile de pe verso-ul certificatului de inmatriculare(talon) la INSTRINAT CATRE....

 

ASFALT USCAT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu nu ai scris pe talon "Instrainat catre X la data de Y" ?!? S-a intamplat in aceeasi zi ? Te poti duce la asiguratorul unde aveai RCA si sa faci (probabil) o cerere cum ca nu esti de acord sa fie folosit RCA tau pentru ca vehicolul in cauza nu iti mai apartine de la data de Y, fapt dovedit de talon (ii vor face copie la asigurator si vor observa asta !) si de contractul de vanzare-cumparare. Procedura exacta o intrebi la asigurator, dar 100% nu are cum sa se foloseasca de RCA daca NU MAI ESTE VALABILA !!! Motorul se vanduse la data respectiva deci AUTOMAT este altcineva proprietar, nu tu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi, intre orele 8-9 dimineatza un Yamaha Majesty 250 se deplasa pe banda 1 pe Calea Dorobantilor (intre Piata Charles de Gaulle si Piata Dorobantilor. Brusc se gandeste sa vireze la stanga pe o straduta si intra pe banda 2 fara sa se asigure, moment in care il acroseaza un autoturism Toyota. Omul scapa doar cu cateva zgarieturi. Apare si Politia si ia ceva declaratii si recomanda sa mearga pe cale amiabila. (poveste relatata de el in momentul cand i-am dat fisa fiscala)

Problema mea este in felul urmator:

Eu am vandut acest maxiscuter cu o zi in urma cu contract de vanzare cumparare si am scos si certificat fiscal pe data de 07.04.2011.

Greseala mea a fost ca RCA-ul meu a ramas la el si cred ca vrea sa se foloseasca de acest RCA fara ca el sa fie valabil, pentru ca din cate am inteles, Toyota ar avea ceva pagube. Mentionez ca el nu vrea sa-mi inapoieze RCA-ul.

Acum...eu intreb daca exista riscuri ca el sa foloseasca RCA-ul meu, iar eu sa figurez cu incidente in baza de date a companiei de asigurari.

Astept pareri si sfaturi.

Multumesc.

 

Marius,

1.Trebuie sa lamuresti, daca exista la politie declaratia in care sa apara el ca autor al accidentului cu nume, adresa , CNP...sa nu se fi dat drept tine la intelegerea amiabila, daca politia nu a mai incheiat nici un act, si nu i-a cerut actele, ca atunci te-ai fript...ia o copie...

 

2.daca ai vreo dovada scrisa, sau poti face rost de ea, ca nu tu ai condus scuterul, si ca il vandusesi inainte, poti sa-i spui cumparatorului sa-ti restituie RCA linistit ca altfel te duci tu la asigurator si il anulezi (aia abia asteapta sa nu plateasca despagubirile) si chiar ca poate fi acuzat de conducerea fara asigurare si ia si amenda. Poti sa-l acuzi si de incercare de fraudare a Asiguratorului prin solicitarea platii pe baza unei asigurari ne-valabile ca urmare a schimbarii proprietarului.

 

3.spune-i sa-si asume raspunderea si sa plateasca, sau daca cazi la intelgere sa iei asupra ta, adica pe sigurarea ta, accidentul si sa-ti plateasca el Malusul viitor al asigurarii, dar eu zic sa nu te complici, ca poti intra in alte belele, de declaratii mincinoase, etc...

 

4.(zi si mie ce ti-ai luat sau ce iti iei in loc de scuter1)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2.daca ai vreo dovada scrisa, sau poti face rost de ea, ca nu tu ai condus scuterul, si ca il vandusesi inainte,

 

Pai ce dovada in afara de contractul de vanzare (banuiesc ca il are din moment ce ii dadea fisa fiscala) si talonul pe care a scris "instrainat catre bla bla..." ?!?!???

Cum sa se dea ala drept el ?!? Se cere actul de identitate de fiecare data la Politie sau Soc de asigurari !!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nici o teaba.... malusul sau bonusul este "dat" pe CNP-ul celui care produce sau nu evenimente, iar asigurarea este perfect valabila chiar daca s-a instrainat vehicolul ( pana la inmatricularea pe numele noului proprietar)....daca nu ma insel aceasta modificare a "metodologiei de aplicare a legii privind asigurarea auto obligatorie..." o fost facuta pe 28 XI 2009.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca scuterul a fost vandut si radiat pe data de 7 si accidentul s-a produs pe data de 8.

Am incercat sa sun la asigurator, dar deja cred ca se terminase programul. Luni la prima ora sunt la ei la sediu cu contractul de vanzare cumparare si dovada de radiere. Am sunat la politie sectia de accidente usoare si am mai vorbit si cu un avocat.....se pare ca legea ar fi de partea mea si asigurarea nu mai este valabila.

P.S: Normal ca s-a scris pe talon "instrainat catre......"

 

Nu imi este frica ca s-ar mari asigurarea cu 20-30 lei......ci faptul ca eu o sa plec dint tara, imi voi lua acolo o masina si s-ar putea ca baza de date sa comunice cu cea de acolo.....si in Anglia asigurarile sunt ENORME.

Oricum, o sa fac tot ce este posibil ca el sa nu foloseasca acel RCA, si aici cred ca o sa am ajutorul companiei de RCA, ca doar nici ei nu vor sa dea bani.

 

Si cand ma gandesc ca a venit la mine, i-am dat fisa fiscala, i-am adus un pansament sa-si puna pe rana, l-am ajutat sa dea o carena jos.....si ca drept rasplata el nu imi da o hartie care nu-i apartine. Am fost prost, trebuia sa rup RCA-ul in doua cum am pus mana pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...o sa rezolvi....blindeaza-te bine cu cite hartii poti ca nu se stie....inchide cazul, ca asa este in UK asigurarile sint uriase..si nu se stie....vezi ca acolo se circula pe invers, stai in dreapta si schimbi vitezele cu stanga, si cind "tragi pe dreapta", de fapt tragi pe stanga:)....numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...o sa rezolvi....blindeaza-te bine cu cite hartii poti ca nu se stie....inchide cazul, ca asa este in UK asigurarile sint uriase..si nu se stie....vezi ca acolo se circula pe invers, stai in dreapta si schimbi vitezele cu stanga, si cind "tragi pe dreapta", de fapt tragi pe stanga:)....numai bine!

Mersi de incurajare. Prefer sa conduc "pe invers", dar macar scap de cocalarii de aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,vezi ca nu prea ai cum sa scapi,rca-ul fiind pe tine o sa ramana Malus-ul pe tine,se iau dupa cnp,nu conteaza cine a facut accidentul.Daca ar face pe el,ala nu are polita,deci istoricul al tau o sa fie,oricate acte ai aduce tu.

Bazele de date eu zic ca 90% nu comunica in Anglia,Romanica nu prea e luata in considerare absolut deloc :bounce:

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,vezi ca nu prea ai cum sa scapi,rca-ul fiind pe tine o sa ramana Malus-ul pe tine,se iau dupa cnp,nu conteaza cine a facut accidentul.

 

In cazul unui eveniment rutier in care s-a folosit RCA-ul sistemul de malus functioneaza in doua directii:

 

-in cazul in care ai imprumutat vehiculul unui prieten si acela a facut accident cu el, malusul (penalizarea) o va plati proprietarul acelui vehicul, indiferent ca nu el a produs accidentul. In acest caz malusul functioneaza dupa NR DE INMATRICULARE (serie sasiu). Legea in acest caz spune ca in momentul in care incredintezi vehiculul propriu altcuiva sa il conduca iti asumi responsabilitatea pentru vehiculul asigurat. Exceptie fac situatiile cand la momentul producerii accidentului, masina era insusita si folosita fara acordul proprietarului, iar acest lucru a fost sesizat in scris la politie.

 

-in cazul in care ai vandut vehiculul unei terte persoane iar aceasta va dori sa ii faca o noua asigurare RCA vehiculului, malusul (penalizarea) functioneaza dupa CNP. Legea spune ca terta persoana nu este responsabila pt daunele provocate de acel vehicul anterior intrarii in posesia ei, asa ca noua asigurare nu va avea penalizari. In schimb, fostul proprietar nu a scapat de malus, acesta aplicandu-se urmatorului vehicul pe care acesta il va avea in proprietate.

 

Iar in caz ca nu stiati, sistemul de malus nu se aplica doar asigurarii incheiate in urmatorul an, ci se intinde pe mai multi ani, micsorandu-si coeficientul in fiecare an in care nu s-au mai inregistrat daune. Daca ai provocat 1 dauna acum, la anul vei plati cu 30% in plus asigurarea, peste 2 ani cu un procent mai mic. Penalizarea de malus scade simtitor daca se incheie asigurarea direct pe 1an, fata de 6 luni, pt ca fiecare "bucata" de 6 luni fara daune aduce proprietarului cate 1 punct bonus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OAMENI BUNI !!! Nu intelegeti ca omul a VANDUT deja motorul !!! Sau cumva nu e asa ?? Spune-ne te rog daca ai contractul de vanzare si talonul completat.

Daca deja a facut actele, ce mai conteaza daca celalalt l-a inscris sau nu. EL L-A VANDUT DEJA, deci nu are cine sa-i ia RCA-ul... NU MAI ESTE PROPRITATEA OMULUI !!!

Editat de cristian2009
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OAMENI BUNI !!! Nu intelegeti ca omul a VANDUT deja motorul !!! Sau cumva nu e asa ?? Spune-ne te rog daca ai contractul de vanzare si talonul completat.

Daca deja a facut actele, ce mai conteaza daca celalalt l-a inscris sau nu. EL L-A VANDUT DEJA, deci nu are cine sa-i ia RCA-ul... NU MAI ESTE PROPRITATEA OMULUI !!!

Ma repet....am vandut, am facut acte, am completat talonul, l-am scos de la impozite si am predat fisa. Nu mai am decat foaia verde de contract vanzare-cumparare si dovada ca l-am scos de la impozit, adica radierea. Accidentul s-a produs dupa o zi de la acestea.

Nu a fost vorba de imprumutat sau alte chestii si normal ca NU mai este proprietatea mea.

 

Azi am fost la Smaeb si am mai vorbit cu cateva persoane de aceasta problema, iar reprezentatul Politiei Rutiere de la targ m-a sfatuit sa fac o cerere in baza contractului de vanzare cumparare prin care sa cer numerele de inmatriculare, pe langa faptul de a merge luni la compania de asigurari ca sa anulez polita RCA. In felul asta ala "intra bine la apa". Plus ca eu am (aveam) RCA-ul la Carpatica si am inteles ca ei sunt mari maestrii in a nu plati daunele.

Cei de la rutiera spun ca RCA-ul nu este valabil dupa ce a fost facut contract de vanzare cumparare, iar el era obligat sa isi faca asigurare pe numele lui in vederea inmatricularii sau sa nu faca RCA si sa-l ia pe platforma.

Eu vad lucrurile in felul urmator:

mers fara asigurare

producere accident din vina lui

folosirea pe nedrept a RCA-ului meu (de asta aflu luni)

si posibil fals in declaratii, ca sigur a "inflorit" el ceva.

 

P.S. Am destule motive sa plec din tara asta, nu mai am nevoie de inca unu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt doar eu singurul caruia i se pare deplasata situatia asta?man, daca tot nu vroiai sa ii lasi asigurarea de ce nu ai oprit-o cand i-ai dat actele...sau mai bine zis de ce i-ai mai dat-o?! sau l-ai instiintat dinainte ca nu vrei sa se foloseasca de ea? normal ca nu mai vrea omu sa fie anulata...ca plateste ditamai dauna si mai are probleme si cu legea...daca stia ca nu i-o lasi ptea sa isi faca alta si era acoperit...acum sincer din punctul meu de vedere tu esti singurul vinovat in situatia asta.nu poti sa ii lasi asigurare valabila si pe urma sa ai pretentia sa nu o foloseasca! esti cel putin exagerat...sa nu mai spun ca ca esti fix unul din motivele pentru care pleci din tara asta...si care e faza cu "mai mult ca sigur a inflorit el ceva"? a inflorit ceva sau doar incerci sa il discreditezi!? sincer si eu as inflori o gramada daca mi-ar vinde cineva o motocicleta, mi-ar da asigurarea si abia dupa ce as avea un accident ar avea pretentia sa nu o folosesc...sper din tot sufletul sa nu ai castig de cauza...e comportament tipic romanesc si datorita unor oameni ca tine suntem unde suntem...nu esti in stare sa iti asumi resonsabilitatea faptelor si a intelegerii facute...

 

respect,

nicusor

Mesaj completat

sa nu mai spun ca mor pe voi astia care va zgarciti la 50 de roni si va faceti asigurari la carpatica, euroins, asirom...sper doar sa aveti parte tot de aceleasi firme daca doamne fereste vi se intampla sa aveti vreun accident(motor sau masina)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Colegul @jinx are perfecta dreptate. Am citit destul de atent topicul inca de la inceput si parca nu-mi vine sa cred ce se intampla aici. Mi se pare un comportament ciudat si deviat, auzi tu: "sa nu cumva sa foloseasca RCA-ul meu". Dar pot sa pun pariu ca l-ai imbrobodit cum ai putut mai bine sa-ti cumpere harbul. Probabil ca i-ai dat si cu faze d-alea: ia frate si probeaza, da-te o tura sa vezi ce tare e, actele sunt in regula, nu-ti face griji am si RCA ... :bounce: . Si acum se cramponeaza omu` ca o sa dea 20 lei in plus. Dar cat ai luat pe mobra prietene 5 lei, sau ai dat-o moca. Sincer nu am auzit la nimeni sa plateasca mai mult la asigurare in Marea Britanie pt un accident in Romannia, nu cred ca au baza de date comuna.

In concluzie, iti multumim ca pleci, sper sa ramai acolo, poate asa o sa scapam noi de cocalari.

Toata stima pt ceilalti colegi ... si absolut nimic pt tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu si asa e normal si corect odata ce ai vandut scuterul cu contract de vanzare -cumparare tu esti absolvit de orice vina.1.Orice polita de asigurare devine nula sau aplicabila de la 3 zile de la data emiterii.2.Era foarte foarte bine sa nu ii fi dat polita RCA pe numele tau.Legal ,orice proprietar este obligat sa isi incheie polita de asigurare pe numele lui din momentul repunerii unui autovehicul pe drumurile publice.Ceea ce ai facut tu,este aproape nul,el prezinta la control asigurarea pe numele tau,dar in caz de despagubire isi pierde valabilitatea.3.Daca exista contractul de vanzare-cumparare redactat si stampilat de o firma de inmatriculari tu nu mai ai nici o raspundere ce face cumparatorul cu bunul cumparat de la tine.4.Tare mi-e teama ca amicul tau care s-a haladit la 100 ron pt.asigurarea pe numele tau,in loc sa isi incheie automat atunci polita RCA pe numele lui ,va suporta toate costurile reparatiei autoturismului TOYOTA din buzunar.5.Depinde de la caz la caz si de firma de asigurari cum o scaldati,ceea ce ma indoiesc ca vor fi foarte saritori cu banul in cazuri de accidente.6.Roaga-te ca conservarul de pe Toyota sa nu fie omu-dracu si sa va intelegeti cu el.SUCCESURI!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi se pare un gest tare urit.

 

Adica... vinzi un scuter... poate... poate, da?... faptul ca are RCA inca valabil conteaza la vinzare si cind da ghinionu (nu conteaza ca a fost prostia lui etc... ca de aia e RCA) si omu incearca sa foloseasca RCAul... tu vii aici si faci scandal... ca sa te poti eventual si lauda in instanta ca tu ai "ciripit" tot si ai dovezi pentru ce?

 

Pentru citeva zeci de roni? Ai de capu meu...

 

Ah... pardon... pleci in Anglia si "e" asigurarile scumpe? Zau asa... si salariu de acolo nu e scump? Sau pleci la 400 de euro (pardon lire) pe luna si ti-e frica ca nu o sa ai bani de cola?

 

Neaos spus... asta se cheama "carpanoseala"...

 

Lasi un "cocalar" (ca e cocalar nu? ca se da cu scuteru este? ..al tau :bounce: ...sau cocalari sintem toti astia de am ramas aici... psst, taci ca m-am prins :laugh: ) , "un cocalar de roman" sa intre la belea... sa trebuiasca sa repare o Toyota pe barba lui... sa nu se poata scapa ca noi toti cu RCAul pentru care bagam bani in curru asiguratorilor ... de multe ori degeaba si apoi sa ii faca militia dosare si alte rahaturi ca ti-e tie de 10-20 roni...

 

 

 

 

Ti-as ura "Bine ca ne lasi!" dar daca zici ca pleci in Anglia mi-e mila de un amic de al meu caruia i-ai afecta zen-ul daca te-ar intilni acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..sa nu mai spun ca ca esti fix unul din motivele pentru care pleci din tara asta.....nu esti in stare sa iti asumi resonsabilitatea faptelor si a intelegerii facute...

 

Eu respect strict legea si atat, cat despre plecare...asta este alt subiect.

Mesaj completat

sa nu mai spun ca mor pe voi astia care va zgarciti la 50 de roni si va faceti asigurari la carpatica, euroins, asirom...sper doar sa aveti parte tot de aceleasi firme daca doamne fereste vi se intampla sa aveti vreun accident(motor sau masina)

Am facut unde era mai ieftin pt. ca urma sa-l vand....nu trebuie sa ma justific....oricum nu ma asteptam la astfel de urari.

 

pot sa pun pariu ca l-ai imbrobodit cum ai putut mai bine sa-ti cumpere harbul. Probabil ca i-ai dat si cu faze d-alea: ia frate si probeaza, da-te o tura sa vezi ce tare e, actele sunt in regula, nu-ti face griji am si RCA.

In concluzie, iti multumim ca pleci, sper sa ramai acolo, poate asa o sa scapam noi de cocalari.

Toata stima pt ceilalti colegi ... si absolut nimic pt tine.

Chiar vreau sa pui pariu cu mine, cat despre "harb".....ce pot sa zic...m-ai lasat fara cuvinte. Eu sunt fericit ca plec, dar nu este vorba de asta pe acest topic. Referitor la caracterizarea pe care am primit-o nu vreau sa comentez absolut nimic, fiecare are dreptul sa-si dea cu parerea pentru ca de asta am si deschis acest topic...rugamintea mea este sa se ramana la subiect....pt. cocalari exista alt topic.

 

Din cate stiu eu si asa e normal si corect odata ce ai vandut scuterul cu contract de vanzare -cumparare tu esti absolvit de orice vina.1.Orice polita de asigurare devine nula sau aplicabila de la 3 zile de la data emiterii.2.Era foarte foarte bine sa nu ii fi dat polita RCA pe numele tau.Legal ,orice proprietar este obligat sa isi incheie polita de asigurare pe numele lui din momentul repunerii unui autovehicul pe drumurile publice.Ceea ce ai facut tu,este aproape nul,el prezinta la control asigurarea pe numele tau,dar in caz de despagubire isi pierde valabilitatea.3.Daca exista contractul de vanzare-cumparare redactat si stampilat de o firma de inmatriculari tu nu mai ai nici o raspundere ce face cumparatorul cu bunul cumparat de la tine.4.Tare mi-e teama ca amicul tau care s-a haladit la 100 ron pt.asigurarea pe numele tau,in loc sa isi incheie automat atunci polita RCA pe numele lui ,va suporta toate costurile reparatiei autoturismului TOYOTA din buzunar.5.Depinde de la caz la caz si de firma de asigurari cum o scaldati,ceea ce ma indoiesc ca vor fi foarte saritori cu banul in cazuri de accidente.6.Roaga-te ca conservarul de pe Toyota sa nu fie omu-dracu si sa va intelegeti cu el.SUCCESURI!!!!

Daca primeam raspunsul tau mai devreme, inchideam topicul. Multumesc.

 

Si mie mi se pare un gest tare urit.

 

Adica... vinzi un scuter... poate... poate, da?... faptul ca are RCA inca valabil conteaza la vinzare si cind da ghinionu (nu conteaza ca a fost prostia lui etc... ca de aia e RCA) si omu incearca sa foloseasca RCAul... tu vii aici si faci scandal... ca sa te poti eventual si lauda in instanta ca tu ai "ciripit" tot si ai dovezi pentru ce?

 

Pentru citeva zeci de roni? Ai de capu meu...

 

Ah... pardon... pleci in Anglia si "e" asigurarile scumpe? Zau asa... si salariu de acolo nu e scump? Sau pleci la 400 de euro (pardon lire) pe luna si ti-e frica ca nu o sa ai bani de cola?

 

Neaos spus... asta se cheama "carpanoseala"...

 

Lasi un "cocalar" (ca e cocalar nu? ca se da cu scuteru este? ..al tau :bounce: ...sau cocalari sintem toti astia de am ramas aici... psst, taci ca m-am prins :laugh: ) , "un cocalar de roman" sa intre la belea... sa trebuiasca sa repare o Toyota pe barba lui... sa nu se poata scapa ca noi toti cu RCAul pentru care bagam bani in curru asiguratorilor ... de multe ori degeaba si apoi sa ii faca militia dosare si alte rahaturi ca ti-e tie de 10-20 roni...

 

 

 

 

Ti-as ura "Bine ca ne lasi!" dar daca zici ca pleci in Anglia mi-e mila de un amic de al meu caruia i-ai afecta zen-ul daca te-ar intilni acolo.

Zaelu...cea mai tare replica. Pacat ca am fost si eu la joia moto de cateva ori si am baut o cola langa tine prin Biker's...pareai un tip de treaba. Totusi cred ca nu ai fost atent la cateva mici detalii, dar nu conteaza...viata merge inainte pt. toti.

O sa revin luni cu mai multe amanunte. Pana atunci o sa mai citesc pareri si sfaturi pro si contra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Contractul RCA inceteaza si in situatia cand autovehiculul a fost instrainat si ar fi de dorit ca cel care vinde sa atraga atentia cumparatorului ca valabilitatea asigurarii RCA vechi a incetat si este necesara incheierea unei asigurari RCA noi de catre noul proprietar. Proprietarul vanzator are dreptul sa primeasca inapoi de la asiguratorul RCA partea din prima platita in avans aferenta perioadei ramase pana la expirarea valabilitatii asigurarii. Pentru a recupera aceasta suma, el trebuie sa se adreseze asiguratorului si sa prezinte contractul de vanzare-cumparare. "

 

sursa: http://www.portaldeasigurari.ro/asigurari/...rare_rca.php#p3

 

restul e cancan

Editat de Silvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu, el are dreptul de a-ti folosii RCA-ul...stiam ca legea spune ca 'autovehiculul este asigurat, nu conteaza persoana care il conduce', poate sa fie si beat chiar si fara permis...in fine, am impresia ca este un gest extrem de urat ceea ce faci tu, in plus nu cred ca o sa platesti mai mult in anglia ptr asta....dar nah, romanu' tot roman...sincer, suntem norocosi daca ne-am scapa de inca un roman 'neaos' ca tine, daca ar pleca si restul care iti seamana, as zice ca romania se indreapta spre mai bine....si cand mai vinzi cate ceva, un vapor, o bicicleta sa iti opresti asigurarea daca nu vrei sa fie folosita ptr ce a fost platita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moral, dupa mine e cam asa:

Varianta A. Daca asigurarea e valabila dupa vanzare si nu vroiai sa ti-o foloseasca, nu trebuia sa i-o lasi. Lucru care nu s-a intamplat.

In lipsa unei atentionari din partea ta, nu putem presupune decat ca omul a luat-o cu buna credinta "la pachet" odata cu vehiculul, pentru ca altfel probabil nu-l scotea pe drum public.

 

Varianta B. Daca, dimpotriva, se conclude ca oricum asigurarea nu mai e valabila dupa vanzare, era cam responsabilitatea ta sa iti retii asigurarea si sa ii spui ca are nevoie de una noua. Lucru care din nou nu s-a intamplat.

 

Deci cine iese mai sifonat din povestea asta?

Editat de midnight_rain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot sa iti spun eu sigur ca daunele raman pe seria de sasiu a vehiculului nu pe carnetul proprietarului, stiu sigur asta pentru ca a cumparat logodnicul meu o moto care a avut accident iar ´´malusul´´ la asigurari este dupa vehicul nu proprietar, poate sa faca ce doreste cu asigurarea ta.

Editat de mironalexa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...