Sari la conținut

Accident 08.04.2011


marius45jml
 Share

Postări Recomandate

Nu inteleg de ce toata lumea i-a sarit in cap, nu vrea omul sa i se foloseasca asigurarea pe nedrept si e treaba lui daca vrea sau nu.

In momentul in care motocicleta a fost instrainata asigurarea devine nula din cauza ca nu mai corespund datele de pe asigurare cu cele ale motocicletei ( numele proprietarului ), in acest caz trebuie sa mergeti la asigurari imediat dupa vanzare pentru a modifica datele de pe asigurare (numele proprietarului, nr de inmatriculare, si altele daca exista). Acum banuiesc ca niciunul dintre voi nu ati stiut si acum ati ajuns intr-o situatie putin mai neobisnuita, cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa te duci la firma de asigurari sa le explici situatia si sa iti spuna ei exact ce e de facut.

Multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de ce va agitati atata?! cumparatorul are datoria de a incheia polita de raspundere civila, aceasta fiind obligatorie la inmatricularea pe numele sau. aceasta obligatie, impreuna cu cea de a o inmatricula si a o lua in evidenta la fisc banuiam ca sunt cunoscute de toata lumea.

 

vi se pare absurd ca posesorul trebuie sa suporte consecintele propriilor fapte? e vorba de mila la mijloc?

 

"Politele RCA nu sunt transmisibile în cazul vânzării unui autovehicul: acestea îÂşi pierd valabilitatea Âşi nu se transmit noului proprietar. În cazul în care dumneavoastră v-ați vândut autovehiculul trebuie să vă adresați rețelei Groupama Asigurări pentru restituirea primei de asigurare RCA rămasă neutilizată, iar noul proprietar are obligația să încheie o altă poliță de asigurare. ÂŞi în cazul radierii definitive din circulație a autovehiculului Groupama Asigurări va restitui prima de asigurare RCA rămasă neutilizată."

 

sursa: http://www.groupama.ro/produse/persoane-fi...e.jspz?id=13685

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zaelu...cea mai tare replica. Pacat ca am fost si eu la joia moto de cateva ori si am baut o cola langa tine prin Biker's...pareai un tip de treaba. Totusi cred ca nu ai fost atent la cateva mici detalii, dar nu conteaza...viata merge inainte pt. toti.

O sa revin luni cu mai multe amanunte. Pana atunci o sa mai citesc pareri si sfaturi pro si contra.

 

 

Lasa frate ca ne cunoastem, ca ne cunoastem o gramada de pe aci. Stiu ca ai fost la JM ca am baut bere si am vorbit de una alta, de colante and shit. Nu are a face. Ce faci tu aci e calicenie lipsita de "humanite". Ti-am zis ca ma interesez... iaca:

 

MyG e amicu din UK :bounce:

 

zaelu_dark: hauzi ma... cit iti cer la asigurari la RCA in plus daca ai accident usor intr-un an?

D13-th_MyG: bai in romanica nu stiu da' aici e asa:

D13-th_MyG: daca nu ai accident in 3 ani iti scade mult rata (eu plateam 30%) se cheama "no claim discount"

D13-th_MyG: in momentul in care faci un claim oricit de mic iti sare rata la 100% ceea ce se traduce prin crestere de 3 ori (in cazul meu)

D13-th_MyG: eu plateam inainte de accident 50£/ luna si acum mi-a sarit la 160£luna

D13-th_MyG: sau de la 600£an la 1800£an

zaelu_dark: aha... si daca ai un accident usor in Ro si te muti in acelasi an in UK? se transmite?

D13-th_MyG: ceeee???

D13-th_MyG: kakat cu mac frantuzesc

zaelu_dark: adica eu am RCA aci... pocnesc o masina... platesc cu RCAul si apoi ma mut in UK si imi iau masina

13-th_MyG: nu, platesti ca robu' primu' an

D13-th_MyG: na i ma nici o treaba

zaelu_dark: aha

zaelu_dark: bun

D13-th_MyG: te foot astia in gura daca-i pui sa ia date despre RCA romanesc.

zaelu_dark: Respectivu a vindut un scuter... cu RCA cu tot, foarte probabil s-a laudat ca ii da aluia RCAul ca sa ia pret bun

zaelu_dark: ala a vut accident a doua zi

zaelu_dark: din vina lui... s-a lovit de o Toyota

D13-th_MyG: sa i spui ca o sa plateacsa de o sa-l doara poola oricum in primul an si cu carnet rom

D13-th_MyG: firmele mari nici nu o sa vrea sa l asigure

D13-th_MyG: nu existi acilea pt ei cam o luna

D13-th_MyG: pina incepi sa ai facturi si alea alea

D13-th_MyG: ideea e ca daca vrei sa nu astepti citeva luni fara masina tre sa vii cu ea din romanica cu asigurarea romanesteana

D13-th_MyG: anw vorba lunga pe scurt zii lu ala sa (beep!) :laugh:

 

Accidentul lui a fost ca a derapat pe zapada intr-un roundabout si s-a proptit in masina unui cetatean relaxat care il astepta (ii dadea prioritate adica) sa isi vada de drum... i s-a zgiriat aluia masina... i-a dat asigurarea... au baut o bere si si-au vazut de vieti in continuare...

 

Vasazica... Acolo dupa ce o sa te bage aia in seama o sa platesti 100% ca boeru ce ai sa fii. Dupa trei ani de mare sfintenie (tie o sa iti fie usor) o sa platesti doar 30%. Aia de acolo... dupa ce te baga in seama nu o sa ii intereseze ca te-ai dat tu peste cap aici si ai rupt 10 masini parcate.

 

So... ramane gestu fata de omu asta de aci care acu tre sa dea cu subsemnatu, sa scape de dosare si sa plateasca si toyota aia de buna.

 

M A R F A !

 

Enjoy your self!

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nici o problema ....

Eu am patit la fel cu un scooter de al meu !

Bonus malus ala este pe vehicole, si nu pe proprietari. Deci cand o sa iei masina / motocicleta noua se ia de la 0!

In al doilea fapt el sa ii dea asigurarea fara problema. Nimeni nu va avea de suferit !

Success!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati artisti plini de umanitate pe aici! De legislatie nici vorba, legea e pentru idioti. Doar cand dau "conservarii" peste voi vreti respectarea legii. Omul s-a suit pe scuter fara asigurare valabila, sa suporte consecintele. De ce e vinovat vanzatorul? Daca poate si vrea sa il ajute pe narod, e treaba lui. Din momentul vanzarii atelajului si notarii pe spatele talonului, pa-pa asigurare pentru noul posesor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-as fi zis ceva de mult omului dar am zis sa nu incep eu primul scandalul. Vad ca nici nu a plecat din tara si deja are impresii de "afara". Plus ca pe om il intereseaza stric numai pielea lui. Pei prietene daca erai tu in locul omului respectiv si aveai de dat o carca de bani ca sa repari masina aia, ce faceai daca ala de la care cumparsei amarata de motoreta nu voia sa te lase sa ii folosesti asigurarea??? Eu in locul lui daca faceai scandal te altoiam rapid ca sa iti iasa aerele astea din cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-as fi zis ceva de mult omului dar am zis sa nu incep eu primul scandalul. Vad ca nici nu a plecat din tara si deja are impresii de "afara". Plus ca pe om il intereseaza stric numai pielea lui. Pei prietene daca erai tu in locul omului respectiv si aveai de dat o carca de bani ca sa repari masina aia, ce faceai daca ala de la care cumparsei amarata de motoreta nu voia sa te lase sa ii folosesti asigurarea??? Eu in locul lui daca faceai scandal te altoiam rapid ca sa iti iasa aerele astea din cap.

Eu cand l-am cumparat mi-am facut asigurare in aceasi zi, chiar daca eram la 400 km departare de Bucuresti.

Avem o lege si trebuie respectata, dar din pacate in tara asta inca se aplica legea junglei.

 

P.S. : La tastatura fiecare se crede zmeu.

 

Maine ma duc sa sesizez problema la asigurari, apoi voi posta rezolvarea pentru ca vad ca multi nu au habar de legislatia in vigoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu cumparatorul are dreptul la 30 de zile sa-si faca acte. In cazul de fata putem gandi logic ca in lege nu scrie ca inainte de a cumpara un autovehicul esti obligat ca inainte de toate sa ii faci asigurarea. Si oricum o asigurare intra in vigoare dupa 3 zile. Asta ar insemna ca daca azi cumpar motorul de la tine sa il mai las 3 zile la tine sau cum? Sau sa te rog in genunchi sa mi-l duci acasa? :laugh:)

O masura eleganta pe care puteai sa o iei de la inceput era urmatoarea "Nu am frate asigurare ca mi-a expirat :bounce: " Dar din moment ce i-ai dat-o e perfect valabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu inteleg care e problema ?

Vinovatul da asigurarea, indiferent a cui este. Ala cu masina repara masina.

Ce atata teorie ? Asa e la legislatie. Are dreptul 30 de zile sa mearga cu asigurarea aceea.

Este exact cum as face accident cu masina de servici :bounce:) asigurarea este a serviciului.

Oricum nu il intreaba nimeni nimic pe asigurat. Doar sa fi platit , atata tot !

 

Sa nu mai zic ca nu au nici o comunicare cu UK astia de la asigurari.

Si in al doilea rand, odata vanduta motocicleta incepe bonus malus de la 0.

Este cea mai fericita okazie de a face accidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am promis ca postez azi rezolvarea LEGALA si vreau sa fie clar pt. toata lumea.

Sursele au fost: Politia Rutiera, 2 avocati si societatea de asigurari

 

1. in momentul semnarii contractului de vanzare cumparare, cumparatorul daca vrea sa circule legal, trebuie sa incheie polita RCA in vederea inmatricularii, iar in timp de 30 zile este obligat sa inmatriculeze.

- dupa vanzare cumparare polita RCA a vanzatorului nu este valabila (asta nu inseamna ca nu se poate pacali politistul la un control de rutina)

- polita RCA in vederea inmatricularii este valabila la un control de Politie, dar in caz de accident intra in vigoare dupa 3 zile de la data incheierii. (daca nu sunteti siguri, nu circulati pana nu intra polita RCA in valabilitate pt. daune)

 

2. Actele care trebuiesc predate cumparatorului: carte, talon (completat cu instrainat la data de, semnat, catre..), fisa de inmatriculare (o fac cei care intocmesc si actul de vanzare-cumparare) si fisa fiscala de la impozite.

- in momentul in care s-a facut actul de vanzare si fisa fiscala, bunul nu mai figureaza pe numele vanzatorului, iar cumparatorul raspunde in fata legii de toate actiunile legate de acel bun (incalcare legislatie rutiera, jaf armat la o banca......etc)

 

3. Asigurarea RCA (daca este valabila) a vanzatorului, asupra obiectului asigurat, este indicat sa o predea companiei de asigurari pt. a-si putea recupera diferenta de bani aferenta nr-ului de zile ramase.

 

4. Singurul caz in care polita RCA este valabila si pentru alt sofer, este acela in care nu se incheie contract de vanzare cumparare, dar conform celor spuse de la asigurari si in acest caz detinatorul politei RCA poate sa faca o declaratie cum ca nu accepta despagubirea pe polita lui in incidentul dosarului bla bla bla, iar despagubirea sa fie suportata de cel care a cauzat accidentul (aici ramane la intelegerea voastra si la cui imprumutati mobra/masina)

- tot in acest caz intra si masinile asigurate pe firma (daca firma vrea ca voi sa platiti, d.p.d.v. legal poate sa va oblige...depinde de sef)

 

Acum revin la cazul meu:

- el poate sa faca ce vrea cu polita mea RCA pt. ca in cazul in care trece de Politia Rutiera (ma indoiesc), de compania de asigurari nu trece sigur.

- el era obligat prin lege sa declare accidentul in termen de 24 ore (pe cale amiabila sau la Politie)

- eu nu pot sa-mi recuperez banii pe polita RCA (o iau ca pe o invatatura de minte, data viitoare sa casc mai bine ochii)

- nu sunt supus la bonus/malus

- asiguratorii din Anglia (si poate si din alta tari) cer asiguratorului sa aduca dovezi de la companiile de asigurari din tara cum ca pe perioada X asiguratul nu a avut incidente, in felul acesta beneficiez de reducere, altfel platesc asigurarea la pret mare, urmand ca apoi sa scada daca nu voi avea incidente.

 

Acestea fiind zise va doresc asfalt uscat si aveti grija de acte.

Daca vrea cineva dezbateri amanuntite pe acest subiect, il poftesc la o bere.

P.S. Cine are chef de scandal si cuvinte jignitoare sa se abtina pt. ca eu nu am jignit pe nimeni.

Mesaj completat

O mica rectificare: polita RCA intra in vigoare a doua zi, nu dupa 3 zile cum am scris mai sus.

Daca el isi facea RCA cand l-a cumparat, urmatoarea zi cand s-a produs accidentul era asigurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

quote name='@jinx

sa nu mai spun ca mor pe voi astia care va zgarciti la 50 de roni si va faceti asigurari la carpatica, euroins, asirom...

 

Degeaba faci pe lupul moralist, majoritatea incheiem polite RCA la cel mai mic pret gasit pe piata. Tu inchei polite numai la Alianz Tiriac?

 

quote name='Silvan'

"Contractul RCA inceteaza si in situatia cand autovehiculul a fost instrainat si ar fi de dorit ca cel care vinde sa atraga atentia cumparatorului ca valabilitatea asigurarii RCA vechi a incetat si este necesara incheierea unei asigurari RCA noi de catre noul proprietar.

 

Probabil asta a fost singura vina a vanzatorului, ca nu i-a spus aluia ca circula fara RCA din momentul incheierii contractului v-c.

 

quote name='s@rpe'

din cate stiu, el are dreptul de a-ti folosii RCA-ul...stiam ca legea spune ca 'autovehiculul este asigurat, nu conteaza persoana care il conduce', poate sa fie si beat chiar si fara permis...in fine, am impresia ca este un gest extrem de urat ceea ce faci tu, in plus nu cred ca o sa platesti mai mult in anglia ptr asta....

 

Din cate vad eu, stai prost cu ce stii, pt ca atunci cand incredintezi un autovehicul proprietate personala unei terte persoane esti pasibil de inchisoare daca ala nu are permis. Scapi doar daca ala nu l-a luat cu incuviintarea ta iar tu ai sesizat asta in scris la politie. Daca l-ai vandut, cel ce l-a cumparat nu iti poate folosi RCA-ul, ci tre sa isi faca alta asigurare, care este valabila pt condus din acea zi, iar in caz de dauna, dupa 3 zile de la emitere. Si iar iti dai cu presupusul cand vorbesti despre asigurarile din Anglia. Dar vorba ta, asa-i romanul…

 

pot sa iti spun eu sigur ca daunele raman pe seria de sasiu a vehiculului nu pe carnetul proprietarului, stiu sigur asta pentru ca a cumparat logodnicul meu o moto care a avut accident iar ´´malusul´´ la asigurari este dupa vehicul nu proprietar, poate sa faca ce doreste cu asigurarea ta.

Total neadevarat. Malusul este dupa seria de sasiu doar daca nu s-a schimbat proprietarul autovehiculului respectiv. Eu am avut dauna si al doilea an cand m-am dus sa inchei polita RCA in afara de seria de sasiu mi-au cerut si CNP-ul, pt a verifica daca este acelasi proprietar ca in anul cu dauna. La fel, o cunostinta a facut o dauna cu masina anul trecut, si intre timp a vandut masina. Noul proprietar nu a platit penalizari la incheierea unei noi polite RCA pe masina respectiva. Legea spune ca terta persoana nu este responsabila pt daunele provocate de acel vehicul anterior intrarii in posesia ei, asa ca noua asigurare nu va avea penalizari.

 

Cati artisti plini de umanitate pe aici! De legislatie nici vorba, legea e pentru idioti. Doar cand dau "conservarii" peste voi vreti respectarea legii. Omul s-a suit pe scuter fara asigurare valabila, sa suporte consecintele. De ce e vinovat vanzatorul? Daca poate si vrea sa il ajute pe narod, e treaba lui. Din momentul vanzarii atelajului si notarii pe spatele talonului, pa-pa asigurare pentru noul posesor!

Exact. Daca era de vina conservarul si mai vroia si sa se “inteleaga” cu cel lovit, faceati moarte de om cu soferul, insa asa il faceti marlan pe fostul proprietar al scuterului??

Faptul ca noul cumparator e posibil sa nu fi stiut ca polita veche nu mai este valabila nu il absolva de vina in fata legii.

 

… ce faceai daca ala de la care cumparsei amarata de motoreta nu voia sa te lase sa ii folosesti asigurarea??? Eu in locul lui daca faceai scandal te altoiam rapid ca sa iti iasa aerele astea din cap.

Oau, dar nici nu ai pretentii, as putea spune!

Cu ce ai scris ti-ai facut portretul, din pacate…

 

Din cate stiu cumparatorul are dreptul la 30 de zile sa-si faca acte. In cazul de fata putem gandi logic ca in lege nu scrie ca inainte de a cumpara un autovehicul esti obligat ca inainte de toate sa ii faci asigurarea. Si oricum o asigurare intra in vigoare dupa 3 zile. Asta ar insemna ca daca azi cumpar motorul de la tine sa il mai las 3 zile la tine sau cum? Sau sa te rog in genunchi sa mi-l duci acasa? :D)

O masura eleganta pe care puteai sa o iei de la inceput era urmatoarea "Nu am frate asigurare ca mi-a expirat ;) " Dar din moment ce i-ai dat-o e perfect valabila.

Da, are dreptul la 30 de zile sa isi faca acte. Asta nu inseamna ca in aceste 30 zile are si dreptul de a circula pe drumurile publice fara acte valabile sau cu RCA-ul fostului proprietar. Nu, nu esti obligat ca inainte de cumpara un autovehicul sa ii faci asigurare, dar esti obligat sa nu circuli cu el daca nu i-ai facut. Poti sa il tii acasa, ca bibelou, atata timp cat nu iesi cu el pe strada, esti in legalitate. Atata timp cat legea spune ca asigurarea nou incheiata este valabila doar pt a circula, insa nu acopera o posibila dauna decat daca aceasta s-a produs dupa 3 zile de la incheiere, ori o respecti, ori circuli la risc si speri sa nu faci buba in aceste 3 zile. Iar tot ca informatie, nu este treaba fostului proprietar cu ce iti duci tu motorul cumparat de la el, acasa. Sau tu consideri ca e “datoria lui sa ti-l transporte pana la usa casei??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

quote name='@jinx

sa nu mai spun ca mor pe voi astia care va zgarciti la 50 de roni si va faceti asigurari la carpatica, euroins, asirom...

 

Degeaba faci pe lupul moralist, majoritatea incheiem polite RCA la cel mai mic pret gasit pe piata. Tu inchei polite numai la Alianz Tiriac?

 

draga mea,

 

nu fac pe lupul moralist si nu trebuie sa inchei polite numai la alianz tiriac...ai omniasig, bcr, ardaf, generali...in fine...o gramada de firme destul de ok si crede-ma ca diferenta dintre ele este de cativa zeci de roni/an...sincer tare as vrea sa iti vad opinia cand un dobitoc asigurat de carpatica o sa iti faca thundercat-ul ala praf si o sa primesti cam 500 de roni despagubire sau si mai interesant intr-o situatie mai mult sau mai putin utopica sa intre vreun seria 7 in stalp din cauza ta, sa si-l repare ala pe casco si sa te vad atunci cum iti vinzi casa sa poti sa dai inapoi banii societatii care l-a asigurat/despagubit....stii vorba aia: e amuzant pana ti se intampla tie!

 

 

inca o data: e o diferenta de fix 50 de roni/an intre a nu-l pune pe un nevinovat intr-o situatie in care nu vrei in ruptul capului sa fii!

 

stima,

nicusor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicusor,

 

Nu este o regula generala ca o anume societate de asigurari plateste daunele si alta nu plateste. Pe mine m-a troznit una asigurata la Ardaf si m-am rafuit cu ei vreo luna jumate pana sa o scot la capat cu dauna si cu banii de asigurari. La fel, un amic tot cu Ardaf n-a avut niciun fel de probleme. Ceea ce vroiam sa spun este ca probabil intr-o societate normal si responsabila nu ar trebui ca noi sa cautam societatea de asigurari care "plateste" ci sa nu existe astfel de probleme. Este foarte normal sa cauti sa platesti pretul minim pe piata pentru acelasi serviciu oferit, ca doar nu esti bunul samaritean sau masochist pe propriul buget...

 

numai bine, Diana.

Editat de Tashulina
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) credeam ca ai invatat pana acum ca normalitatea nu ne caracterizeaza deloc...si continuand in aceiasi nota cu asigurarile in urma unei daune am asteptat 2 luni sa ma despagubeasca ALIANZ TIRIAC si pana la urma au facut-o tot cu jumatate de masura, insa intotdeauna cand incercam sa ne argumentam alegerile(si ma refer la alea neinspirate) reusim sa aducem ca si argument fix exceptia care confirma regula..sunt sigur ca prietenii tai au avut problemele alea cum si eu am avut probleme cum am scris mai sus, insa sa nu ne legam de cazurile exceptionale, ci mai mult de situatiile care definesc "normalitatea" acelei societati ...pt ca asa iti dau si eu exemplu in care euroins a platit un casco de mii de euro in fix 8 zile, dar sa fim seriosi, cat de des crezi ca se intampla asta?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ardaf NU e serioasa... Mi-au tergiversat acordarea acceptului de plata catre Automobile Bavaria aproape 9 luni, pe tot felul de motive, ca asteapta o confirmare suplimentara de la politie, ca nu a venit nota de la politie, ca nu e directorul, ca nu mai acorda accepte de plata si ca trebuie sa platesc eu apoi sa fac cerere de despagubire, si de-astea... plus ca au subevaluat grav starea motocicletei. (au incadrat-o la stare proasta pentru ca "tapiteria e murdara"... evident ca era murdara de praf, de vreme ce motorul cazuse pe jos)...

 

Pana la urma am facut-o pe casco, cu plata francizei corespunzatoare, si am bagat acolo tot ce se putea, cu speranta sa-i beleasca cat mai tare asiguratorii mei pe carnatii de la ARDAF...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...