Jump to content

Recommended Posts

Azi 13-04-2011 la ora 21:50 au incercat sa imi fure motocicleta Yamaha Dragstar 650 din fata balconului (Craiova, Cartier Lapus). Norocul a fost alarma instalata ieri in urma discutiei cu prietena mea care cu o seara inainte vazuse 5 indivizi dintre care unul mai solid si ras in cap dand tarcoale motocicletei si testand existenta alarmei.

Motocicleta avea coarnele blocate, blocator la discul de frana si alarma care i-a speriat.

Au reusit insa sa imi sparga contactul si sa ma lase in imposibilitatea de a o misca de pe loc, coarnele ramanand blocate.

La scurt timp dupa asta am observat si o masina suspecta, un break de culoare albastru metalizat inmatriculat in Bulgaria.

A fost sesizata politia si urmeaza a se face cercetari.

Am postat acest anunt in ideea ca hotii nu se vor lasa pagubasi si ar putea atenta la alta motocicleta zilele astea.

Orice informatie care poate duce la prinderea hotilor este binevenita pe adresa: teodor.sava@gmail.com.

in primul rand politia NU EXISTA

si doi.. nimeni nu este de vina ca hotii au incercat sa fure motocicleta decat proprietarul care o lasa pe strada... o lasi pe strada risti sa o gasesti fara rezervor, sa nu o mai gasesti.. traim in romania tara de unde pleaca hotii care au speriat europa.. la ce sa ne astepatam... eu nu las nimic la vedere doar masina care din momentul cand intru in casa nu mai este a mea este a trecatorilor ei pot sa o zgarie sa-i rupa oglinzile , sa o fure , deci nu mai este a mea, asa si cu tine din clipa cand pleci in casa si o lasi legata de pom devine motocicleta lor,(eu daca pateam asa o lasam de al dreacu mai la intuneric .. si ii asteptam cu 5 prieteni lg o sticla de palinca) ei nu au nici o vina, hotii fura ce se poate fura ..este simplu.

cea mai buna treaba este garajul, deci cauta garaj sa nu te doara capul, asa stai in stres continu.

in primul rand politia NU EXISTA

si doi.. nimeni nu este de vina ca hotii au incercat sa fure motocicleta decat proprietarul care o lasa pe strada... o lasi pe strada risti sa o gasesti fara rezervor, sa nu o mai gasesti.. traim in romania tara de unde pleaca hotii care au speriat europa.. la ce sa ne astepatam... eu nu las nimic la vedere doar masina care din momentul cand intru in casa nu mai este a mea este a trecatorilor ei pot sa o zgarie sa-i rupa oglinzile , sa o fure , deci nu mai este a mea, asa si cu tine din clipa cand pleci in casa si o lasi legata de pom devine motocicleta lor,(eu daca pateam asa o lasam de al dreacu mai la intuneric .. si ii asteptam cu 5 prieteni lg o sticla de palinca) ei nu au nici o vina, hotii fura ce se poate fura ..este simplu.

cea mai buna treaba este garajul, deci cauta garaj sa nu te doara capul, asa stai in stres continu.

tu nu ai ce face ? si daca nu e nici un garaj unde vrei sa o tina omul ? mai lasa-ne frate cu aerele. vezi-ti de judetul tau acolo. ma bucur de gandirea ta, sa o tii tot asa, esti exact ce vrea guvernul. te platesc bine pentru imbecilitate?

nasol ca se intampla lucrurile astea.

am ramas dezamagit cand i se furase cuiva din craiova un gpz, l-au prins pe faptas si in loc sa-l bage la puscarie sa se invete minte s-au inteles cu tatal hotului pentru o suma de bani si a scapat.

se se gandeasca bine ca or sa faca puscarie ! (ex: un pustan care nu a platit dupa ce a alimentat a luat 2 ani)

Eu am fost cu GPZ-ul,care,ulterior a fost CUMPARAT(epava in urma accidentului) de catre ta'so,iar individul nu a scapat avand DOUA dosare penale.Aveti grija de motoare ca a inceput sezonul!

aham. tu nu poti trage motocicleta in spatele blocului ? acolo este cam la vedere tinand cont cata circulatie este pe rocada

Nu poti sa o bagi in scara blocului? Eu unul nu am curaj sa o las in fata, decat cand e soare :(. La blocul meu de la usa de la intrare pana la scarile de la parter este loc cat sa intre motorul, chinuit, dar intra. Vecinul de peste strada are altfel intrarea in bloc ( n ar scari dupa usa de la intrare, ci are doua inainte de ea, si a turnat omul o rampa), tot in scara blocului o tine. Gandeste te la o solutie, nu merge tinuta afara de orice ai lega-o, crede ma.

Singura chestie viabila este sa cosntruiesti un mic garaj, lipit de bloc, ma gandisem eu la un moment. Mic, cat sa intre motocicleta, din tabla sa nu se vada ce e inauntru... altfel chiar nu stiu ce ai putea sa faci... oarecum faza cu garajelul e cam complicata... pot vecinii sa t dea in primire pe la asociatie si a 2-a zi sa nu mai fie acolo ... din aceasta cauza am renuntat eu...

• 2 weeks later...
In spate nu am de ce s-o leg si e intuneric,pe cand in fata e chiar sub fereastra!

Mie mi-au furat-o chiar din fata blocului, de pe Rocada, unde este lumina si chiar de sub fereastra. :huh:

Recunoasc, nu aveam alarma.

Azi 13-04-2011 la ora 21:50 au incercat sa imi fure motocicleta Yamaha Dragstar 650 din fata balconului (Craiova, Cartier Lapus). Norocul a fost alarma instalata ieri in urma discutiei cu prietena mea care cu o seara inainte vazuse 5 indivizi dintre care unul mai solid si ras in cap dand tarcoale motocicletei si testand existenta alarmei.

Motocicleta avea coarnele blocate, blocator la discul de frana si alarma care i-a speriat.

Au reusit insa sa imi sparga contactul si sa ma lase in imposibilitatea de a o misca de pe loc, coarnele ramanand blocate.

La scurt timp dupa asta am observat si o masina suspecta, un break de culoare albastru metalizat inmatriculat in Bulgaria.

A fost sesizata politia si urmeaza a se face cercetari.

Am postat acest anunt in ideea ca hotii nu se vor lasa pagubasi si ar putea atenta la alta motocicleta zilele astea.

Orice informatie care poate duce la prinderea hotilor este binevenita pe adresa: teodor.sava@gmail.com.

o fi vreo progenitura de judecator, procuror ... ceva ... nu mai are bani sa traga pe nas :huh:

Mesaj completat

ce vorbesti? anul trecut in septembrie-octombrie mi-au spart garajul de 2 ori la interval de 5 saptamani ... au furat toate sculele din cele 3 garaje fara pereti despartitori... cateva sute de lei paguba

au dispozitive care bruiaza senzorii alarmelor anuland inchiderea centralizata ... laptop furat la supermarket din portbagajul Toyota Avensis sedan :crack:

Edited by yuk

salut,

Garaj - NU

Alarma - o ai degeaba

In curtea cuiva ( care are caine ) - in sezon este cam dificil...

ce ramane de facut?....

ii lasam sa ne fure?

io am husa pe ea, un caine care se pisa pe husa, cornele blocate, legata cu lant, alarma cu pager si o bata :laugh:

daca are cineva pata pusa pe ea ti-o ia oricum, daca nu din prima din a 2-a/3-a incercare