Sari la conținut

Sa-mi Spuna Si Mie Cineva..........


Postări Recomandate

M-am tot plimbat prin gradina forumului ,,motociclism.ro", aici intr-un ,,tufis" un baiat, posesor de LC4 Adventure spune ca motocicleta lui merge 180 km/h. Eu am LC4 Enduro si cu gazul tras la maxim ia 160 fix.

Mobra mea este din 2004 si am pinioane 16/45. Cineva mia zis ca ar fi niste rapoarte diferite, totusi, in cutia de viteze. Dar poti sa modifici asta schimband raportul la transmisia finala (pinioanele lantului).

 

Nu-mi explic de ce doua motociclete cu motor identic, una chiar putin mai grea, se comporta astfel. :)

 

Luminati-ma si pe mine ! Sar'mana ! :D

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un baiat, posesor de LC4 Adventure spune ca motocicleta lui merge 180 km/h.

 

Eu zic ca a mintit baiatul ala. Sau a pus o foaie f mica doar de dragul atingerii acestei viteze. Eu nu am auzit de LC4 care sa mearga mai tare de 160. Eu cu Adventure-ul meu am mers 140 si mi s-a parut prea tare. E o motocicleta de enduro, instabila si fara capacitate de franare la viteze mari.

Daca tii la tine si la motorul tau, multumeste-te cu cat poate el sa mearga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am probat si am vazut ca merge 160, dar nu am mai fortat, am atins viteza asta si am revenit usor, cred ca e suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand mi-am luat elcepatruul am vrut sa vad cat pote si stiu ca am ajuns pe la 160 unde m-a lasat cablul ce kilometraj dar a mai urcat in ture putin. cred ca am luat cam 170. iar pe langa rapoarte, transmisie.. mai sunt si alte elemente: modificari la carburator-cai in plus, aerodinamica mai buna pe care o are adventure-ul, vale-deal, vant fatza-spate, dar cred ca 160 ptr offroad e suficient :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am dat o singura data 7500 de ture (150 pe ceas) - cu regula de 3 simpla, daca o duci

la 8500 de ture (si cred ca ajunge fara probleme) ai o viteza de 170 pe ceas

(real pb. mai putin cu 10-15 la ora - in talon e trecuta 155 vit. max. - se match-uie).

 

PS: Pinioanele sunt "stock" (16:42) - si ma enerveaza la max. la viteza mica (urcari & shit)

da' asta-i alta poveste deja... :)

Editat de _Alex_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am 620 lse din '97 si are de fabrica pinione de 16/38 dar si roti de 18/17 .Treapta a 5 o schimb la 100- 110 si deci asta e si viteza de croaziera.Vreo 140 am prins pe la depasiri dar nu am incercat cat prinde maxim.Are treptele lungi si e mai usor de condus .Chiar si asa am preteni(obisnuiti cu japoneze) ce spun ca e nervosa si le e greu sa mearga constant cu ea in treapta 1 si 2(ca si mie la inceput cand trecusem de pe f650)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand mi-am luat elcepatruul am vrut sa vad cat pote si stiu ca am ajuns pe la 160 unde m-a lasat cablul ce kilometraj dar a mai urcat in ture putin. cred ca am luat cam 170. iar pe langa rapoarte, transmisie.. mai sunt si alte elemente: modificari la carburator-cai in plus, aerodinamica mai buna pe care o are adventure-ul, vale-deal, vant fatza-spate, dar cred ca 160 ptr offroad e suficient :angry:

 

Si va zic io ca chiar a luat 170 cu leceuul lui din '99.Eram cot la cot cu el si suzi a mea s-a oprit la 165 iar el s-a mai departat ceva.Daca si suzi a mea minte,atunci....................

 

 

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luati-va un GPS. Kilometrajul nu e foarte exact. La mine acuma arata bine pana la 40 km/ora dupa care nu mai poate......Verificati cu un GPS care are si trip computer viteza exacta.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza maxima cu pinionane si roti originale de adventure, cu motor nou de 55 cp, 165 km/h la aprox 8.000 ture, in afara zonei rosii a turometrului. Nu e o placere prea mare. Viteza de croaziera optima pt mine 120 - 130 km/h in plaja de turatii 5.000 - 5.500 circa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...