Sari la conținut

Scartait La Roata Din Fata


declspec
 Share

Postări Recomandate

De ceva timp (1-2 sapt) a aparut un scartzait care pare sa provina de la roata din fata. Il aud doar atunci cand merg cu viteza mica sau mai bine zis in turatii mici (normal, la turatii un pic peste 2500 nu mai auzi nimic :D).

 

Deci, se aude un scartait neregulat, probabil doar atunci cand roata ajunge intr-o anumita pozitie. Altfel spus, daca imping motorul si roata din fata face o rotatie completa, scartaitul este "prezent" cam 1/2 din rotatie.

 

De la ce ar putea sa apara? O fi din cauza ca in ultimile saptamani a plouat destul de mult si, cu toate ca am avut husa pusa, roata din fata a fost mai descoperita? :D

 

Astept sugestii.

 

Asfalt uscat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate vorbesc prostii, dar ma gandesc ca e posibil sa se fi "ovalizat" discul de frana putin si in unele locuri ar putea atinge de placute.Ar fi explicabil de ce se aude numai la viteze mici, deoarece la viteze mai mari discul "loveste" mai cu putere placutele si le departeaza mai mult.

Nu da cu pietre daca aberez, eu patit treaba asta la masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate vorbesc prostii, dar ma gandesc ca e posibil sa se fi "ovalizat" discul de frana putin si in unele locuri ar putea atinge de placute.

La asta m-am gandit si eu, dar nu am lovit cu nimic discuRILE de frana. In alta ordine de idei, franele din fata imi scartaie (cand franez) de vreo 3-4 luni. Le-am desfacut odata (credeam ca sunt uzate placutele), dar nu am gasit nimic suspect, am suflat pe-acolo si le-am montat la loc. Nu au mai scartait vreo luna dupa care iar au inceput.

 

Alte idei? :)

 

Asfalt uscat! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La asta m-am gandit si eu, dar nu am lovit cu nimic discuRILE de frana. In alta ordine de idei, franele din fata imi scartaie (cand franez) de vreo 3-4 luni. Le-am desfacut odata (credeam ca sunt uzate placutele), dar nu am gasit nimic suspect, am suflat pe-acolo si le-am montat la loc. Nu au mai scartait vreo luna dupa care iar au inceput.

 

Alte idei? :)

 

Asfalt uscat! :D

Discurile nu trebuie sa le lovesti ca sa isi schimbe forma.Daca mergi pe un traseu unde folosesti foarte des frana, acestea se vor incinge si la o anumita temperatura se pot deforma.Daca sunt si uzate la limita se incalzesc si mai repede ( fiind mai subtiri)

Asflat uscat si succes in depistarea bubei! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discurile se ovalizeaza de la uzura, nu de la lovire. Dar e desul de usor sa simti daca s-au ovalizat, cand franezi incetineste in hopuir. E imposibil sa le ai ovalizate si sa nu simti ca ceva e in neregula cand franezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca totusi spre rulmenti m-as indrepta. :D Teoretic, daca pun motorul pe cricul central si asez pe cineva MARE :) pe sha (ca sa se ridice roata din fata), indepartez placutele (ca sa nu atinga discurile) si invart roata, ar trebui sa aud scartaitul. Corect? Daca nu se aude, atunci ar putea fi, intr-adevar, din cauza discurilor! :P

 

P.S.: Daca e din cauza rulmentilor, ce e de facut? Curatare, schimbare, reglare? :)

 

Asfalt uscat! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi rapid de rulmenti si nu te mai da pana nu remediezi problema !!! Mie mi s-a blocat roata fata la Srad acum 3 ani pe autostrada , veneam de la intalnirea de la Snagov si era sa imi rup gatu`. Erau rulmentii ! Iar semnalele au fost ca la tine si binenteles si eu ma gandisem la frane. Gresit! Se tasasera bilele din rulmenti ca boabele de mazare dupa ce le lovesti cu un ciocan. Atentie mare.

Si nu mai spalati cu jet rotiile si mai ales axele la spalatoriile auto. Bafta. :)

Inspecteaza si cel mai bine schimba rapid rulmentii !!!

Editat de DUKE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi rapid de rulmenti si nu te mai da pana nu remediezi problema !!! Mie mi s-a blocat roata fata la Srad acum 3 ani pe autostrada , veneam de la intalnirea de la Snagov si era sa imi rup gatu`. Erau rulmentii ! Iar semnalele au fost ca la tine si binenteles si eu ma gandisem la frane. Gresit! Se tasasera bilele din rulmenti ca boabele de mazare dupa ce le lovesti cu un ciocan. Atentie mare.

Si nu mai spalati cu jet rotiile si mai ales axele la spalatoriile auto. Bafta. :D

Inspecteaza si cel mai bine schimba rapid rulmentii !!!

Hai ca acum chiar m-ai speriat! O sa trebuiasca sa demontez roata sa verific. :P

P.S.: Nu spal motorul la spalatorie si nici cu jet. Il spal manual, cu carpa. :D

 

Asfalt uscat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...