Sari la conținut

Hai sa gasim motociclete abandonate


jethro tull
 Share

Postări Recomandate

Inca una salvata de la pieire , acte si numere noi dar din pacate a stat mult timp desfacut motorul si trebuiesc schimbate multe in el , cu suspensie dubla pe roata atasului :crack: .....exista si celelalte piese lipsa care nu se vad dar sunt intr-o cutie .

 

 

Parerea mea este sa o reconditioneze cineva. Este pacat sa ajunga bucati...

Daca se vinde...cineva se gaseste sa o cumpere :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Filme horror e putin spus. In poza nu se vede rugina cum trebuie, sudurile, modificarile, indoiturile, lipsurile s.a. E bine ca inca mai are acte la el insa nu stiu daca a mai platit impozit pentru IJ. A fost foarte expeditiv omul. Mi-e si rusine sa spun cati bani a cerut pe fierul vechi...

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

AtaÂşul îl va face pentru el, că la ITP mai nou îl vor Âşi pe ăla

 

Restu' de elemente... probabil cutiile laterale o să le iau eu

 

20120401114456.th.jpg

20120401114509.th.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AtaÂşul îl va face pentru el, că la ITP mai nou îl vor Âşi pe ăla

 

Restu' de elemente... probabil cutiile laterale o să le iau eu

 

20120401114456.th.jpg

20120401114509.th.jpg

Coane 'VULPOIU' fa te rog un pustiu de bine si da-mi mie capacele de la cutiile laterale ca ti-oi fi profund recunoscator, ca eu le-am vopsit pe ale mele :baldy: si nu mai au aceeiasi nuanta de albastru specific IJ-ului.

in speranta ca ruga mea catre tine s-a facut auzita iti trimet multe salutari cu farul si in acelasi timp multe multumiri.

o zi buna.

post-15361-0-69485700-1333286308_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

La ORICE vopsitorie auto profesională Âşi cu profeÂşioniÂşti, există un creion ceva mai mare, arată ca un cititor de cod de bare, care analizează culoarea Âşi va dicta compoziția vopselei. Din cîte Âştiu, se numeÂşte refractometru. Deci e destul să mergi cu 1 cm2 de suprafață de care vrei Âşi vei avea culoarea obligat.

 

Dar dacă ții musai... vedem.

 

De fapt, motocicleta nu e abandonată, e cea pentru piese. Jupiterul cel bun merge foarte bine pe stradă, de azi are Âşi încărcare :)

Editat de VULPOIU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ORICE vopsitorie auto profesională Âşi cu profeÂşioniÂşti, există un creion ceva mai mare, arată ca un cititor de cod de bare, care analizează culoarea Âşi va dicta compoziția vopselei. Din cîte Âştiu, se numeÂşte refractometru. Deci e destul să mergi cu 1 cm2 de suprafață de care vrei Âşi vei avea culoarea obligat.

 

 

Maestre, pe la ce vopsitorie auto profesionala ai vazut asemenea scula interesanta?As fi interesat sa vad si eu pe ce principiu functioneaza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Din minimele mele cunoÂştință de optică de prin Âşcoală, fiecare culoare are propria lungime de undă. Nu? ;)

Bănuiesc că aplică o lumină foarte puternică absolut albă, aproape laser, iar un senzor special citeÂşte niÂşte informații reflectate/refractate... zic Âşi io.

 

Bănuiesc că e un neam de-al utilajului

http://www.autoscan.ro/Refractometru_antigel_lichid_de_sp259lare_parbriz_351i_acid_baterie.htm

 

Acest dispozitiv masoara indicele refractiv de lumina ce trece prin aceste lichide.
Editat de VULPOIU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din minimele mele cunoÂştință de optică de prin Âşcoală, fiecare culoare are propria lungime de undă. Nu? ;)

Bănuiesc că aplică o lumină foarte puternică absolut albă, aproape laser, iar un senzor special citeÂşte niÂşte informații reflectate/refractate... zic Âşi io.

 

Bănuiesc că e un neam de-al utilajului

http://www.autoscan.ro/Refractometru_antigel_lichid_de_sp259lare_parbriz_351i_acid_baterie.htm

 

 

nu contest cunostintele in domeniul fizicii,

 

intrebasem doar daca stii de existenta fizica a unei asemenea scule...si nu alte asemanari cu alta aparatura din domeniul auto.

 

refractometru care l-ai indicat in link nu are nici cea mai mica legatura cu unealta dezvaluita de tine mai sus.

 

 

intreb doar ca eu nu am vazut asa ceva chiar daca am calcat pragul unor vopsitorii profesionale(chiar peste medie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu contest cunostintele in domeniul fizicii,

 

intrebasem doar daca stii de existenta fizica a unei asemenea scule...si nu alte asemanari cu alta aparatura din domeniul auto.

 

refractometru care l-ai indicat in link nu are nici cea mai mica legatura cu unealta dezvaluita de tine mai sus.

 

 

intreb doar ca eu nu am vazut asa ceva chiar daca am calcat pragul unor vopsitorii profesionale(chiar peste medie)

lasati l ma ca asta a inventat aparat de citit vopseaua.de 10 ani lucrez ca vopsitor auto dar o prostie mai mare ca asta nu am auzit

 

lasati l ma ca asta a inventat aparat de citit vopseaua.de 10 ani lucrez ca vopsitor auto dar o prostie mai mare ca asta nu am auzit

ma refeream la comentariul lui nea vulpoiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Dacă Âşi vopseÂşti cum scrii..............................................

 

Specealistule....

Mă rog, are Âşi comunitatea moto cocalarii ei...

Editat de VULPOIU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am auzit de treaba asta..... :) la noi in oras se face .in rm sarat.... eu asa am inteles... exact cum spune vulpoiu,,, te duci cu o buatica de vopsea si ti'o scoate exact... :)... o amesteca aparatul singur pana la nuanta dorita.... eu pe vulpoiul nu il cunosc.... si nici nu am vb cu el.... treaba asta se face... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Uh, mulțumesc, e adevărat că nu ne cunoaÂştem, bine că mai e cineva să confirme, că obosisem să caut pe internet ceva demonstrativ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am auzit de treaba asta..... :) la noi in oras se face .in rm sarat.... eu asa am inteles... exact cum spune vulpoiu,,, te duci cu o buatica de vopsea si ti'o scoate exact... :)... o amesteca aparatul singur pana la nuanta dorita.... eu pe vulpoiul nu il cunosc.... si nici nu am vb cu el.... treaba asta se face... :)

 

 

ai vazut asta personal cu ochii tai?sau ai auzit povesti la gura sobei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Ei baganiaÂş , chiar m-ați făcut curios, o să mă duc cu un capac de cutie laterală la Gerostar (cea mai deÂşteaptă vopsitorie auto din HuÂşi) de curiozitate.

 

Deci se pare că tot în sat la mine găsesc un atelier bun..... deÂşi caut prin țară, pe alt topic.... :)

Editat de VULPOIU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...