Sari la conținut

Hai sa gasim motociclete abandonate


jethro tull
 Share

Postări Recomandate

Eu din cate stiu, la schimbarea motorului se accepta cele ce au acelasi "indicativ", adica ceva caractere din seria de motor.Asta e valabil la cele mai noi unde apar si niste litere ce au o simbolistica.

La cele vechi seria este doar un numar cu cateva cifre, la IJ era nr. unic cadru si motor.

Deasemenea nu se accepta a se monta un motor mai mare decat cel original, adica ar trebui ca un '350 sa poata fi inlocuit tot cu un '350, mai ales ca cel cu un cilindru are puterea mai mica.

Desigur, decizia este la inginerul RAR la care se ajunge.Eu am schimbat la CZ 250, dar tot cu un motor de CZ 250 si la un K 175 ce avea un motor de Voshod am pus un motor de K175.Nu au fost probleme.

Gandesc ca se verifica mai atent daca au fost adaptari la prindere in special (urechi artizanale sudate ori diverse improvizatii de adaptare), dar la Jupiter doar suportul din spate se schimba (eu asa cred), prinderea din fata ramane aceeasi (acolo oricum se poate face o adaptare frumoasa chiar daca sunt pozitii diferite la gauri).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La 10.02.2019 la 14:15, johnyebravo a spus:

Salut. Intrebare: motocicleta are talon model vechi, seria din talon corespunde cu cadrul dar nu si cu motorul, a fost radiata in 2007 de la politie si apoi de la primarie pentru pastrare. Se mai poate inmatricula?

Motorul se invarte si are compresie, ca si pret eu zic ca este ok.

 

Salut, nu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În mare parte e așa cum zice Vene.  Eu am schimbat la Jupiter 3 motorul cu unul de Planeta 4. E trecut în acte noul motor și așa a rămas din 1998 de când am efectuat schimarea. Acum nu mai merge treaba. Am doi prieteni care anul trecut au făcut la fel, pe barba lor, dar la RAR (cu pile tari cu tot) nu au reușit să obțină înscrierea noului motor. Nu intru acum în detalii să scriu care au fost motivele, poate cu altă ocazie. Ce pot însă să vă zic este că am avut de dat niște explicații la vamă când am trecut anul trecut în Moldova mergând spre întrinirea de comuniste. M-au frecat frontieriștii moldoveni vreo 5 minute, știe Urse că era cu mine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.02.2019 la 14:15, johnyebravo a spus:

Salut. Intrebare: motocicleta are talon model vechi, seria din talon corespunde cu cadrul dar nu si cu motorul, a fost radiata in 2007 de la politie si apoi de la primarie pentru pastrare. Se mai poate inmatricula?

Motorul se invarte si are compresie, ca si pret eu zic ca este ok.

In principiu DA, se poate inmatricula.

Iti trebuie talonul vechi, contract V_C, fiscal de la ultimul propietar. Cu astea o iei pe rol (pasul 1), fie o refaci si soliciti un atestat Retromobi, fie treci direct pe la RAR pentru CI (pasul 2 si/sau 3). Pasul 4, la politie cu toate hartoagele obtinute anterior.

La pasul 1 este posibil/probabil sa se solicite plata din urma a impozitului datorat de la data radierii la cerere!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri, am vorbit la primarie la telefon si o ''tanti'' imi spunea: cum sa imi dea fiscal daca ea nu mai exista la ei?

Dupa ce i-am spus ca proprietarul trebuie sa o bage pe rol si sa plateasca ceva din urma, (lucru aflat de aici de pe forum) apoi sa-mi dea fiscalul, m-a invitat impreuna cu el sa vedem ce se poate face...

Asa ca urmeaza un drum la proprietar si apoi impreuna la primarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai sa ai o surpriza la primarie. Ai sa constati ca tanti aia da din umeri, si spune ca ea nu stie ,ca e stearsa mai demult, cand ea nu era acolo. Se va uita in calculator si cam atat. In  mod normal este acolo un registru (matricola). unde trebuie sa apara. In calculator are doar debitele curente. Motocicletele sunt sterse de ei din comoditate, sa nu faca teren pentru 4 lei. Proprietarul este si el multumit ca nu e deranjat, iar Curtea de Conturi cand verifica, nu se complica cu asemenea maruntisuri. Probabil  ca in timp se vor mai indrepta lucrurile, dar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca este "scoasa la cerere" este Ok, se poate, doar proprietarul va cere revenire si platesti retroactiv impozit.

Daca la ei apare "predat la fier vechi" e "drum infundat", nu mai e cale de revenire chiar daca ai avea talon vechi, ori copie de pe carte care confirma ca acea motocicleta cu seriile respective a fost inmatriculat.Nu prea inteleg de ce, atata timp cat si de la fier vechi se poate achizitiona, doar din considerente ecologice poate, adica ne luptam sa scoatem ce e vechi din uz si voi le aduceti inapoi?

Am avut eu o situatie, eram fericit ca stiu ce numar a vut, cine a fost proprietarul si visam ca voi primi o dovada ca moto cu seria ---- a fost inmatriculata si apoi pot sa primesc accept sa o inmatriculez.

 Nu a fost deloc asa! Pentru noi nu e logic, dar e real!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand s-a trecut la numerele noi,Politia a trimis adrese la fiecare Primarie , referitor la stergerea din circulatie. Aceste "tanti" au sters motoretele din evidenta fiscala in baza acelor adrese. Adica oarecum ilegal. De aici si lipsa de cooperare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, shashka a spus:

Cand s-a trecut la numerele noi,Politia a trimis adrese la fiecare Primarie , referitor la stergerea din circulatie. Aceste "tanti" au sters motoretele din evidenta fiscala in baza acelor adrese. Adica oarecum ilegal. De aici si lipsa de cooperare.

Certificatele noi. Și, da, așa prevede legea, că sunt radiate din oficiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Par de BMW, am spitat candva unele asemenatoare si proprietarul zicea ca sunt de BMW, dar a trecut mult timp de atunci si nu mai tin minte.

 

LE: Posibil R35.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt marcate pe nicaieri(am verificat),iar cea care are degetul meu in cadru are un butuc foarte mic in diametru ce nu permite montarea rulmentilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Lupu.D a spus:

Salut!Stie cineva de la ce motocicleta sunt rotile astea?Sunt pe 19

IMG_20190608_134854.jpg

IMG_20190608_134911.jpg

IMG_20190608_134917.jpg

IMG_20190608_134933.jpg

bmw r35

 

Acum 2 ore, Lupu.D a spus:

Salut!Stie cineva de la ce motocicleta sunt rotile astea?Sunt pe 19

IMG_20190608_134854.jpg

IMG_20190608_134911.jpg

IMG_20190608_134917.jpg

IMG_20190608_134933.jpg

bmw r35

 

mar interesa daca se vinde un bip 0743062948

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...