Sari la conținut

releu semnalizare cu 3 pini schimb in 2 pini ajutor!


punker
 Share

Postări Recomandate

Salut tuturora!Sunt Adi si am un yamaha xt.Acum recent am cumparat un releu pentru semnalizarile mele cele smechere pe leduri.Bineinteles releul era special pt leduri,dar a aparut o problema.Releul original yamaha xt are 2 pini in loc de 3.Care ar fii solutia sa pun releul0 cu 3 pini.Stie careva.Va rog dati mi o solutie!Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ce fir este de masa/minus din cele 3 de-ti vin la vechilul releu - p'asta nu-l mai conectezi. insa trebuie sa ai un desen pe noul (si vechiul) releu sa vezi care-i intrarea si care-i iesirea din releu. ca sa vezi care-i iesirea, poti sa verifici cu un ap de masura/continuitate ce fir iti vine de la semnalizari - celalalt fir va fi, evident intrarea. daca ai un voltmetru atunci-i mai simplu: vezi pe care-ti vine tensiune (+) si al'-ii firul de intrare (cu contactul pus).

bafta!

Mesaj completat

ca un pont: nu arunca vechiul releu. dac-ai pus led-uri si pe stopul/lampa de frana, atunci le poti face sa-ti palpaie atunci cand folosesti frana - asa te vad mai bine cascatii din spate atunci cand franezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegul anterior le-a incurcat putin. releul original, cu 2 pini ese electromecanic. are doar intrare si iesire si se monteaza inseriat cu semnalizarea. In functie de rezistenta din circuit, deschide circuitul mai des sau mai rar. pe leduri nu merge decat daca ai semnalizatoare destepte, cu rezistenta adaugata, care consuma tot cat becurile originale.

Noul releu este electronic. Ca sa functioneze ii trebuie + si -. Cel de-al 3-lea pin este -

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze, era cam tarziu... am crezut ca are nevoie de la 3 la 2 pini. my bad! as fi recomandat totusi, pt a elimina bataia de cap, acest releu (de-l fol si eu) de pe louis (ti-l poate aduce user-ul romi3 daca nu-l are deja pe stock): 10033844.

peace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat un releu pt semnalizari cu leduri si are 3 pini iar cel original pe care vreau sa il dau jos are 2 pini...doar + si -. si vreau sa ii fac adaptare si nu am primit nici un raspuns daca se poate sau nu!si daca se poate cum ar trebuii sa fac.mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-a zis "Bulinu' " mai sus: al trei-lea il legi la masa. pe releu ar trebui sa fie o schema de conectare.

treaba cu stop-ul era o alta smecherie, separata de semnalizari. se pare insa ca te-am incurcat mai mult. scuze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat un releu pt semnalizari cu leduri si are 3 pini iar cel original pe care vreau sa il dau jos are 2 pini...doar + si -. si vreau sa ii fac adaptare si nu am primit nici un raspuns daca se poate sau nu!si daca se poate cum ar trebuii sa fac.mersi

Tu nu ai + si - pe releul original. Ai doar intrare (+12v) si iesire care semnale. probabil ai masurat firele cu releul scos deci cu circuitul deschis si atunci normal ca ti-a dat - pe firul acela...

daca noul releu nu are schema pe el are probabil niste numere la fiecare pin. de regula 31, 49 si 49a.

31 e masa

49 intrare (12V), 49a iesire catre semnale. Cele 2 fire originale de pe instalatie se pun pe 49 si 49a. pe 31 tragi tu un fir la cadru.

Mesaj completat

sau dai o bere cuiva si te rezolva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu ai + si - pe releul original. Ai doar intrare (+12v) si iesire care semnale. probabil ai masurat firele cu releul scos deci cu circuitul deschis si atunci normal ca ti-a dat - pe firul acela...

daca noul releu nu are schema pe el are probabil niste numere la fiecare pin. de regula 31, 49 si 49a.

31 e masa

49 intrare (12V), 49a iesire catre semnale. Cele 2 fire originale de pe instalatie se pun pe 49 si 49a. pe 31 tragi tu un fir la cadru.

Mesaj completat

sau dai o bere cuiva si te rezolva.

exact , al treilea fir este gen impamantare si poti sa-l prinzi la un surub care este in contact cu cadrul .......

 

ps. daca ai un singur martor de semnal in bord si nu pe stanga <> dreapta separat vei avea probleme , cand dai semnalizare vor actiona toate cele 4 semnale simultan ( ca la avarie )

rezolvarea rapida este sa scoti becul martor de la bord .

solutie corecta este rezistori de putere pe fiecare semnal in parte .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 years later...

Daca e electromecanic nu ai ce ghici se pune indiferent. Ca sa-l determini  daca e electromecanic masoara-l cu un ohmetru "de la dreata la stanga si de la stanga la dreapta"  trebuie sa aiba aceeasi rezistenta, apropiata de zero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...