Sari la conținut

SCHUBERTH - Discutii Generale


bogdan_st
 Share

Postări Recomandate

Exact acelas lucru l-am patit si eu cu S1,si cea mai ok alegere a fost o alta viziera originala dar cu pinlock ,nu mai are moarte crede-ma,a fost cam 150 ron la United Motors.

 

:unsure: Dar cred ca ai prins vreo reducere ca sunt vreo 70-80 de epuroi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 575
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Exact acelas lucru l-am patit si eu cu S1,si cea mai ok alegere a fost o alta viziera originala dar cu pinlock ,nu mai are moarte crede-ma,a fost cam 150 ron la United Motors.

 

 

Multam frumos, dar as prefera totusi o idee pt. folie..... ev. originala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam frumos, dar as prefera totusi o idee pt. folie..... ev. originala...

 

Nu cred ca exista... cel putin in lista de accesorii Schuberth nu e nimic de genul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am reusit pana la urma sa ma lipesc de 2 folii de pe louis.. Acum cum D-zeu s-or monta , ca am dat vreo ,,2''lei pe ele si nu mi-ar prii sa le phut... :moto: .

Daca stie careva niscai idei sau chichitze sa-mi iasa treaba buna.. pun berica la rece.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La SMAEB am zis ca l-am apucat pe Dumnezeu de un picior cand am gasit exact ce spui: folie antiaburire. Am dat 60 de RON si am plecat multumita acasa gata de montare. Cautasem pentru casca mea o alta viziera care sa aiba pinlock si nu am gasit prin Romania, asa ca asta suna a fi solutia ideala. Si mare mi-a fost mirarea cand am realizat ca au fost bani aruncati pe geam pentru ca...una la mana viziera mea este cam curbata drept pentru care la montaj am incercat sa o indrept un pic sa nu prinda ceva bule de aer. Rezultat? Un spanac cu ochiuri. Folia asta e pacatoasa rau, are lipici doar pe margine drept urmare s-ar face un vid in interiorul ei. Dar din cauza curburii vizierei s-a produs un efect de geam dublu si deci si vedere la fel de dubla. Pinlockul este alta traba. E o folie care are lipici peste tot si adera complet la viziera nu doar pe margini. Astfel ca nu am idee folia asta pentru ce tip de viziera a fost gandita dar sigur pentru a mea nu. Asa ca am dat-o jos si pa si pusi a fost.

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca e o problema generala pe la R1/S1 cu viziera standard vs ploaie....recomand viziera cu pinlock, scapi de o grija. De montat vb si cu cei de la united motors pe mine m au ajutat cu mai multe trebusoare legate de casti/viziere, etc...

 

Si inca o treaba: recent am lasat casca in masina cam o zi, era f cald afara....se pare ca s a deformat ochelarul de soare, a trebuit sa l schimb, asa ca aveti grija

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceiasi problema am avut-o si eu. M-a prins ploaia cu S1 si s-a exfoliat. Cum am rezolvat problema simplu. Viziera are garantie 1 an de la data cumpararii. Si cum toti le-ati luat de la United, banuiesc, mergeti sa vi le schimbe...mai multe detalii va dau pe PM sau mess. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Pinlockul este alta traba. E o folie care are lipici peste tot si adera complet la viziera nu doar pe margini. Astfel ca nu am idee folia asta pentru ce tip de viziera a fost gandita dar sigur pentru a mea nu. Asa ca am dat-o jos si pa si pusi a fost.

 

Huh? Pinlock-ul nu are nici un pic de adeziv pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
aceiasi problema am avut-o si eu. M-a prins ploaia cu S1 si s-a exfoliat. Cum am rezolvat problema simplu. Viziera are garantie 1 an de la data cumpararii. Si cum toti le-ati luat de la United, banuiesc, mergeti sa vi le schimbe...mai multe detalii va dau pe PM sau mess. :lol:

Exact asa am patit si eu la R1, la prima ploaie mai serioasa a trebuit sa merg cu viziera mai mult deschisa, pt ca stratul ala antiaburire nu face fata. A inceput sa mi se exfolieze, si pana la urma a trebuit s-o jupoi de tot. Oricum, noaptea vedeam niste irizatii ciudate, probabil din cauza foliei antiaburire.

Daca mi-o schimba in garantie, ma aleg cu una la fel? Daca da, mai bine lipsa.

Am si o viziera cu pinlock, dar pinlock-ul a fost montat de cei de la united... noaptea vad prin ea ca la discoteca, toate luminile sunt duble.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asa am patit si eu la R1, la prima ploaie mai serioasa a trebuit sa merg cu viziera mai mult deschisa, pt ca stratul ala antiaburire nu face fata. A inceput sa mi se exfolieze, si pana la urma a trebuit s-o jupoi de tot. Oricum, noaptea vedeam niste irizatii ciudate, probabil din cauza foliei antiaburire.

Daca mi-o schimba in garantie, ma aleg cu una la fel? Daca da, mai bine lipsa.

Am si o viziera cu pinlock, dar pinlock-ul a fost montat de cei de la united... noaptea vad prin ea ca la discoteca, toate luminile sunt duble.

 

te alegi cu o viziera noua schuberth cu pinlock.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Mi-am cumparat o casca Schuberth R1 acum cateva saptamani si de atunci am folosit-o de cateva ori. Iata cateva pareri, neavizate, fireste:

 

- este extrem de silentioasa. Asta este, de fapt, si calitatea principala cu care se lauda producatorul. Nu vajaie deloc, nu intra curenti de aer pe la barbie. Isi pastreaza silentiozitatea chiar si cu gaurile de aerisire deschise.

 

- nu are Pinlock, viziera fiind dotata cu o folie subtire anti-aburire. Folia asta functioneaza, e adevarat, insa durata ei de viata este foarte redusa. In momentul in care trebuie curatata viziera se cam duce dreaq si folia. Precizez ca am folosit doar apa si sapun, asa cum spune "la carte". Ei bine, in doua locuri s-au format niste mici bule si probabil ca la urmatoarea spalare se va duce de tot.

 

- la viteze foarte mari nu am apucat sa vad cum se comporta, dar undeva la 100-120 de km/h pe circuit nu mi-a facut nicio problema. Practic, nu am simtit ca am casca in cap.

 

- viziera se da jos pentru curatare/spalare foarte, foarte usor. Trebuie sa fie si asta un plus, nu? :(

 

- vizibilitatea este foarte buna, viziera fiind inalta si destul de lata. De asemenea, ochelarii fumurii cu care vine dotata casca sunt utili cand te bate soarele in fata. latura subtire de sus a vizierei este matuita pe centru pentru a nu permite "dispersarea" luminii atunci cand soarele este in spatele "calaretului".

 

- calitatea vopselei care o acopera este una mai mult decat decenta. am busit-o de cateva ori de motor si de perete si nu am observat zgarieturi.

 

- sistemul de prindere Double D mi se pare mult mai sigur decat cel cu "click".

 

Cam atat pot spune dupa ce am folosit-o de cateva ori. Poate ajuta pe cineva in alegerea castii. Nu sariti cu ironii ieftine si critici, nu am pretentia ca sunt expert in acest domeniu.

 

Sanatate maxima va doresc! :angry:

Editat de Caniggia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niste comparatii, ceva? mi-a facut si mie cu ochiul r1, dar dupa un timp am inteles ca r1 e mai zgomotasa decat s1. am finalizat prin a lua shoei. dar tot ma bate gandul la un schuberth pt plecari mai lungi.

 

Din pacate nu pot face comparatii cu alte casti high-quality pentru ca nu am avut astfel de casti. Pot spune doar ca fata de o casca normala, de 100-150 de euro, Schuberth-ul asta e mult superior.

 

Legat de drumurile lungi, asa e! Mi-a fost recomandata casca asta pentru asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niste comparatii, ceva? mi-a facut si mie cu ochiul r1, dar dupa un timp am inteles ca r1 e mai zgomotasa decat s1. am finalizat prin a lua shoei. dar tot ma bate gandul la un schuberth pt plecari mai lungi.

Sa inteleg ca schubert e mai silentios decat shoei!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am spus ca shoei e mai silentios, imi pare rau daca am fost ambiguu si am lasat sa se inteleaga asta. nu am apucat sa testez schuberth. din ce am citit eu, schuby mai silentios decat shoei. de aici ma si bate gandul sa iau un s1. as vrea muuult tare de tot sa pot testa un s1 si un xr1100.

 

imi pare sincer rau ca nu are pinlock. am inteles totusi ca sunt unele tipuri de pinlock ce se pot pune si pe viziere ce nu sunt prevazute cu "niturile" specifice. nu stiu cat de bune sunt acum... xr1100 are un pinlock gigantic, atat de mare incat nici nu-l vezi. era pe undeva o poza comparativa. asta m-a facut sa ravnesc xr-ul, dar si vechea "dorinta" schuberth nu se lasa jos. la naiba, iar sunt indecis! nu puteai sa zici ca e nasol r1? :angry:

Editat de Cosmo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am spus ca shoei e mai silentios, imi pare rau daca am fost ambiguu si am lasat sa se inteleaga asta. nu am apucat sa testez schuberth. din ce am citit eu, schuby mai silentios decat shoei. de aici ma si bate gandul sa iau un s1. as vrea muuult tare de tot sa pot testa un s1 si un xr1100.

 

sunt convins ca cei de la magazinele care comercializeaza astfel de modele te vor ajuta. e in interesul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am r1 din 2007

foarte buna casca

pinlock se gaseste de vanzare la unitedmotors in pipera

daca ai cumparat casca de la ei se face si reducere (eu nu am apucat sa ma duc sa cumpar)

sunt la a doua viziera. pe prima am spalat-o cu apa si sapun si s-a dus sulii folia de pe interior

casca - la drum lung - este foarte silentioasa (de aia e si asha lunga in "bot")

mai nasol este cand intorci capul la viteze mari (he he) si , daca nu ai parbriz asha ca mine,...

cred ca urmatoarea casca o sa fie tot un schuberth...sau un bmw endurohelmet

a...ochelarii aia din interior fac toti banii

vara te plimbi prin oras cu viziera deschisa total si numai cu ochelarii lasatzi

 

nu mi-am cumparat shoei din urmatorul motiv: aveam impresia ca imi iese barba din casca si nu ma simteam confortabil

 

s-o stapanesti sanatos in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am r1 din 2007

foarte buna casca

pinlock se gaseste de vanzare la unitedmotors in pipera

daca ai cumparat casca de la ei se face si reducere (eu nu am apucat sa ma duc sa cumpar)

sunt la a doua viziera. pe prima am spalat-o cu apa si sapun si s-a dus sulii folia de pe interior

casca - la drum lung - este foarte silentioasa (de aia e si asha lunga in "bot")

mai nasol este cand intorci capul la viteze mari (he he) si , daca nu ai parbriz asha ca mine,...

cred ca urmatoarea casca o sa fie tot un schuberth...sau un bmw endurohelmet

a...ochelarii aia din interior fac toti banii

vara te plimbi prin oras cu viziera deschisa total si numai cu ochelarii lasatzi

 

nu mi-am cumparat shoei din urmatorul motiv: aveam impresia ca imi iese barba din casca si nu ma simteam confortabil

 

s-o stapanesti sanatos in continuare

 

da, stiu ca imi vor vinde pinlock cu reducere. si cred ca am sa fac chestia asta la primavara, folia aia e degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal,

da eu cred ca ar fi bine sa-ti poti pune un pinlock in loc de folie (care oricum in timp se duce mai ales daca o si speli cu apa),daca nu vrei sa-ti cumperi o casca cu pinlock gata montat,diferenta e enorma cred ca stii,mai ales daca mergi si in anotimpul rece, sau chiar si vara pe ploaie cand, se abureste si trebuie neaparat sa-ti deschizi viziera sa in fata,(daca mai poti vedea ceva la viteza cu ploaia-n ochi).Eu am avut si shoei dar am ales schubertul (si pentru pasager) pt.ca mi se pare mai silentioasa,inchiderile si aerisirile isi fac treaba mai promt,singurul inconvenient e ca nu-mi aud motorul,cat despre rezistenta la soc sper sa nu aflu niciodata.

numa' bine.

Editat de 66c-bmw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- nu are Pinlock, viziera fiind dotata cu o folie subtire anti-aburire. Folia asta functioneaza, e adevarat, insa durata ei de viata este foarte redusa. In momentul in care trebuie curatata viziera se cam duce dreaq si folia. Precizez ca am folosit doar apa si sapun, asa cum spune "la carte". Ei bine, in doua locuri s-au format niste mici bule si probabil ca la urmatoarea spalare se va duce de tot.

 

sunt la a doua viziera. pe prima am spalat-o cu apa si sapun si s-a dus sulii folia de pe interior

 

 

Din cate imi aduc aminte in cartea castii scrie sa speli viziera cu apa si sapun DOAR PE exterior, nu si pe interior. O am un S1 PRO, cu pinlock ce-i drept, dar si pe viziera mea exista acel strat anti-aburire. Dupa un an jumatate de folosire relativ intensa si multe spalari ale vizierei (pe interior doar cu apa) acel strat anti-aburire este intact.

 

 

Legat de plusuri: interior complet detasabil :laugh:

 

 

O mica adaugare legata de silentiozitate (nu e valabila numai la Schuberth): depinde si motocicleta pe care mergi si dimensiunile celui care o poarta. Exemplu: S1 PRO este mult mai silentioasa pe GSX-R K4 decat pe VFR 800 VTEC (cu parbriz touring) sau BMW GS 1200, lucru pe care l-am observat eu.

 

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- nu are Pinlock, viziera fiind dotata cu o folie subtire anti-aburire. Folia asta functioneaza, e adevarat, insa durata ei de viata este foarte redusa. In momentul in care trebuie curatata viziera se cam duce dreaq si folia. Precizez ca am folosit doar apa si sapun, asa cum spune "la carte". Ei bine, in doua locuri s-au format niste mici bule si probabil ca la urmatoarea spalare se va duce de tot.

 

asta se rezolva dar cu ceva banuti...

60e viziera pinlock si 30e folia pinlock (louis.de)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Buna,

 

ca incepator am facut proasta alegere sa imi iau casca la vremea aceea dupa cum arata fara sa ma informez prea mult.

Astfel am ajuns sa stiu ce imi doresc de la viitoarea casca ("tacere in incapere", inchidere perfecta a vizierei fara sa intre gram de aer pe nicaieri, protectie antifog si ochelari de soare incorporati), dupa multe cautari ma gandeam sa dau doar o singura data bani pe ceva de calitate si am ajuns sa imi doresc un SCHUBERTH.

 

Insa nu stiu care e diferenta dintre cele mentionate in titlul topicului (acestea ar fi optiunea ca se gasesc la oferta la diferiti dealeri).

 

Astept parerile voastre! Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...