Sari la conținut

SCHUBERTH - Discutii Generale


bogdan_st
 Share

Postări Recomandate

Si mie mi so dezlipit chederul dupa aprox 2-3 luni. Lipit la loc. Acum trage aer din nefericire. Chiar daca o inchid de tot.

Nu o folosesc cu cagula. Rar de tot . Dar nu miroase nu nimic.

Pinlock nota 10. Se abureste unde nu-i dar e ok, Aerisiri ok. Ma deranjeaza n schimb la barbie. Am incercat sa o tot misc, sa mut prinderea mai sus ,mai jos de marul lui adam, dar totusi ma jeneaza dupa o vreme.

Ochelarii de soare sunt atata de jegosi de nu pot vedea prin ei nimic. I-am curatat , i-am spalat dar tot asa ajung dupa scurt timp. Asa ca nu-i folosesc.

 

Ce mi se pare mie e ca dupa aprox 3 ani so cam lasat interiorul si joaca un pic pe cap. Si mi e cam larga.

Oricum urmatoarea nu va mai fi Schubert.

Nolan N44 ( Daca incerc sa apuc sa o probez ) ca se pare ca in Elvetia in zona unde am stat io nu am gasit nimic.

Shoei J-Cruise- Asta zici ca e turnata.

Pe langa Schubertul asta am mai avut un Nexo rider II Open face. Cand le schimbam se simtea diferenta de la cer la pamant, diferenta de calitate. Desi Nexo avea 1250 g si Schubert aprox 1680 , Schubertul era mai comod pe cap.

» Post actualizat in 04 Jan 2015 18:38

Sau o sa mai incerc asta

 

https://www.louis.de/en/artikel/schuberth-m1/215075?list=36431353

 

noul Open face de la Schubert :)

spala interiorul - parte de pe crestet si "cheek pads". o sa ramai surprins ca revine f aproape de forma initiala.

nolan am avut inainte de C3 (N103), diferenta este de la cer la pamant (inclusiv la pret). dupa ce ai purtat c3, ai sa arunci la primul cos de gunoi nolanul - de altfel o casca f ok, in gama ei de pret.

» Post actualizat in 05 Jan 2015 00:51

Multumesc :)))

:)) nu se ventila cum trebe', nu? pe final si inceput de sezon, eu merg cu alea inchise.

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 575
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dezmembrat si spalat complet C3-ul. E super acum.

Multam inca o data

» Post actualizat in 02 Feb 2015 06:18

Bineinteles rezolvat si ventilatia de care habar nu aveam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Il am eu de vreo 2 ani si este foarte ok si pentru mine chiar necesar (conectare cu navi, telefon, poti raspunde la telefon fara sa mai apesi pe nu stiu ce buton,7 posturi de radio pe care le poti memora, antene incorporate, un fel de senzor de zgomot sau ceva de genul asta). E ceva mai scump decat altele, dar il si pui in locul gulerului castii, nu trebuie lipit pe casca, caliatea audio e foarte buna, in fine probabil ca sunt si alte sisteme de comunicatii la fel de bune sau poate mai bune, depinde ce vrei. Marele dezavantaj e ca nu se poate imperechea decat cu src sau cu cardo G4, G9, Q1, Q2 pro si Q3.Acum nu stiu de altele ce compatibilitati au, poate ca se pot cupla cu mai multe tipuri, dar mira-ma-s sa fie asa. Pot spune ca acumulatorul tine cateva zile cu cuplat la navi, muzica, telefon, etc. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pentru cine e pasionat de Schuberth si in special de gama racing de la ei, pe motoblouz.com este lichidare de stoc la Schuberth SR1. 293 euro la care se mai adauga cam 17 euro transportul...

Have fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine e pasionat de Schuberth si in special de gama racing de la ei, pe motoblouz.com este lichidare de stoc la Schuberth SR1. 293 euro la care se mai adauga cam 17 euro transportul...

Have fun!

plm .

am dat 600 euro pe casca asta!

e adevarat au trecut 3 ani....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plm .

am dat 600 euro pe casca asta!

e adevarat au trecut 3 ani....

Da, da' ai fost miezu' atunci, nu? :mexicanwave:

 

 

Si ca idee, cum ti se pare ca si casca premium? Ce puncte pozitive/negative ai scoate in evidenta?

Editat de manu_vvu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

In caz ca intereseaza pe cineva un Schuberth C3 Pro nou, negru metalizat, marimea M . Astept un PM !

Am si un sistem de comunicatie SRSC dar e pentru marimi mai mari !

Editat de Motorist@
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare. Am "reusit" performanta de a pierde din nou butonul ce actionează aerisirea de sus la o C3. Am dat-o spre aerografiere si nu l-am mai găsit... Dacă aveti din întâmplare vreunul asa ceva spre vânzare, astept un semn, ori aici, ori PM, ori la nr. 0765252569. Va multumesc anticipat! :-)

post-15233-0-13856900-1433965488_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca in curand C3-ul meu se va dezintegra complet :)

Este al treilea interior care s-a dezlipit dupa vreo 3 luni de purtat. Acum se rupe si materialul de la inchizatoare. De la United astept un raspuns de vreo luna, am trimis un mail si la Schubert dar nu am primit raspuns.

Tudor de la United zicea ca e uzura normala sa se rupa materialul acela. Uzura normala la o casca purtata un sezon, aproximativ 15.000 km? Niciodata demontata, niciodata spalat interiorul (la cate am acasa inlocuite, nici nu a fost nevoie), nu ma strange de cap, e foarte comfortabila la drum lung, nescapata pe jos, arata ca noua si acum.

Nici nu a costat mult, vreo 2800 lei, parca. De banii astia cred ca ar fi trebuit sa o port macar 5 ani. De primit banii inapoi sau o alta casca nu poate fi vorba, mi s-a spus, doar sa stau cu ea asa ca imi schimba ei interiorul de cate ori se strica in garantie.

 

Atasez si mailul catre Schuberth:

 

Hi,

I have a C3 helmet for about 1 and a half year, and i had some problems with it since i bought it. I have replaced the interior material 2 times, and now i have to do the same again. I already have three damaged interiors, but also other parts are starting to fail. I will attach some pictures so you can see them by yourself.
https://www.dropbox.com/s/0esuz5xg1kmpixu/2015-05-08 14.46.26.jpg?dl=0


https://www.dropbox.com/s/r6l7jfuf352fxqg/2015-05-06 15.55.23.jpg?dl=0

I have paid a lot of money for this helmet and it is not normal to replace the interior so frequently in one in a half year. (i have paid about 700 euro). The problem is that i had to wait for replacement part for 2 or 3 month each time, now i have talked with the dealer 1 month ago and i haven't got an answer till now.
The helmet was bought from United Motors, in Bucharest, Romania.
www.unitedmotors.ro/site/contact
I asked for a replacement of the whole helmet or a refund, but they refused to do so, instead they offered me a new interior, and told me that they will replace it every time, in the warranty. After the warranty i will have to buy the part myself. The hemet fits me very well, it is not small, it is very comfortable at long trips, i have never washed the interior, i have never dropped it, it is almost as new.
https://www.dropbox.com/s/2loyxbha07h0bcx/2014-04-23 19.46.01.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/nj42jndmvs3clac/2014-03-21 00.07.04.jpg?dl=0
One other thing that i have noticed is that i have wind coming from the right side of the helmet, but not from the left side. the gap is larger on the right, you can see the attached photos below
https://www.dropbox.com/s/qkcb9si7j8twsbg/2014-03-21 00.12.15.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/wf3ieitu1fmqx84/2014-03-21 00.12.06.jpg?dl=0



Thank you


» Post actualizat in 24 Jun 2015 09:00

la mailul meu trimis pe 8 mai catre Tudor Dumitru de la United nu am primit raspuns nici acum, ii trimit un mail azi, sa intreb ce mai e cu casca mea, si iata ce imi raspunde:

 

Buna ziua.

 

Pai ati trimis direct la Schuberth o “plangere”.

Ar trebui sa va raspunda ei.

Insa nu cred ca vor raspunde altceva in afara de ce v-am spus la telefon, adica ca e o uzura normala, tinand cont ca e a treia oara cand s-a rupt.

Nici ei nu au mai avut un asemenea caz cu vreo casca.

Probabil ca e mai mica decat trebuie sau nu o asezati corect pe cap, altceva nu stiu ce sa zic. Daca s-ar mai fi intamplat si altora, putea fi un caz de produs defect, dar asa, de trei ori la rand la acelasi proprietar, e probabil dintr-o particularitate datorata dvs.

 

Cele bune,

 

Tudor DUMITRU

 

United Motors International

Head Office:

Pipera 44, Sect. 1, Bucharest,

ZIP code: 014254, Romania

Phone: +40.726.700.384

Mobile: +40.744.312.394

Fax: +40.21.224.05.26

tudor@unitedmotors.ro

www.unitedmotors.ro

 

iar raspunsul meu:

 

Buna ziua,

 

Dupa ce timp de o luna nu imi trimiteti niciun raspuns, ar trebui sa stau sa astept sa treaca garantia?

Despre “plangerea” pe care o mentionati nu poate fi vorba poate, decat la ANPC, avand in vedere ca este vorba de acelasi defect, aparut de trei ori, la o casca purtata un singur sezon, care conform legii presupune inlocuirea produsului sau restituirea intregii sume. In plus, in afara de dezlipirea interiorului, de mai multe ori ori, au inceput sa se rupa si inchizatorile, materialul de pe ele s-a rupt, asta tot din cauza unei “particularitati”?

Eu am trimis la Schuberth un mail explicativ, cu niste poze pentru o problema care nu se rezolva, pentru ca din experienta avuta cu dumneavoastra a reiesit ca nu stiti, nu ati auzit, nu ati vazut. Bineinteles ca este vina mea, ca este prima casca pe care o port, iar pe cap o asez gresit. Aveti cumva un manual despre cum se aseaza corect pe cap o casca?

De ce ar trebui sa raspunda ei, din moment ce am factura si chitanta, insotite de garantie 24 luni, la United Motors SRL? Stiti ca nu sunt obligat eu, cumparator, sa ma adresez service-ului (Schuberth) pentru ca relatia cu acesta apartine doar dumneavoastra, vanzator, iar rezolvarea defectiunii este obligatia vanzatorului, nu service-ului (Schuberth)? Tot niste “particularitati”.

Refuzul dumneavoastra de a raspunde nu se va rezolva decat cu o plangere la ANPC, mai ales ca toate defectele aparute in garantie trebuiau rezolvate intr-un timp de 30 zile, termen pe care l-ati depasit de fiecare data cu multe luni, tot o “particularitate” peste care am trecut cu vederea.

 

Multumesc

 

post-69469-0-69969400-1434003837_thumb.jpg

post-69469-0-92432300-1434003846_thumb.jpg

post-69469-0-90985200-1434004015_thumb.jpg

post-69469-0-09047000-1434004030_thumb.jpg

post-69469-0-54967300-1434004127_thumb.jpg

post-69469-0-12794900-1434004131_thumb.jpg

Editat de tibosee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

S ar trebui sa iti fie ok (depinde la ce brand porti S-ul acum). Masoara-ti circumferinta capului si daca ai 54-55 cm esto perfect pt S

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

daca in general port s la casca ce marime tr sa iau de la c3? s sau m? nu am unde sa probez de aceea intreb.

Fa bine si probeaza totusi...de masurat nu mai zic, e obligatoriu.

Eu de exemplu am avut Shoei XR-1000 marimea S, imi venea manusa. Acu am C3 marimea M care la fel, mi se potriveste manusa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spala interiorul - parte de pe crestet si "cheek pads". o sa ramai surprins ca revine f aproape de forma initiala.

nolan am avut inainte de C3 (N103), diferenta este de la cer la pamant (inclusiv la pret). dupa ce ai purtat c3, ai sa arunci la primul cos de gunoi nolanul - de altfel o casca f ok, in gama ei de pret.

» Post actualizat in 05 Jan 2015 00:51

:)) nu se ventila cum trebe', nu? pe final si inceput de sezon, eu merg cu alea inchise.

Pana la urma nu am mai spalat-o ca a dat cu ea de pamant. Si am schimbat-o pe un C3 Pro.

 

E muuult mai ok. Decat C3.

1. Imi sta mai bine pe cap, are alta forma decat C3, Asa ca aveti grija. La C3 XXL imi era larga, XL stramta, la C3 pro XL e perfecta.

2. Nu mai intra aerul pe la chedere

3. Nu mai deranjeaza la Marul lui Adam

 

Per total a fost singura casca care mi so potrivit pe cap si nu dadeam cu barba . Shoei Neotek era aproape la fel de faina, dar atingeam cu barba.

 

Nolanul nici macar nu l-am desfacut din cutie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiam ca se mai fabrica C3-ul simplu.

Dupa 2 ani si cam 20.000 km a mea se tine bine. Singurul defect - aparut de curand - e ca vibreaza ochelaru' de soare la vant lateral, bineinteles mergand cu mandibula ridicata. I-am dat jos o data pentru curatare, poate oi fi facut ceva gresit pe-acolo. Una peste alta sunt foarte multumit de C3.

 

NaeL, am un pinlock de C3/C3pro nedesfacut. Nu folosesc asa ceva. Daca il vrea colegul, 100 lei si e al lui (ce masura are la casca?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...