Sari la conținut

SCHUBERTH - Discutii Generale


bogdan_st
 Share

Postări Recomandate

A aparut schubert C4, dar nu prea am inteles ce are in plus fata de c3 pro. Am sesizat doar ca nu se mai potriveste comunicatorul dedicat pt C3 pro si pe C4. Pe undeva e normal, dar asa daca faci upgrade-ul la C4 trebuie sa iti iei si alt comunicator. Dar cel mai mult imi place noul bmw system 7 pentru ca mandibula este detasabila. Sa vedem cand apar si la vanzare si niste review-uri cum se comporta fata de C3 pro/6 evo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Răspunsuri 576
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare. Vreau sa cumpăr și eu o casca schuberth c2 ( stiu ca este model vechi). Am găsit pe ebay mai multe in stare buna dar nu stiu ce mărime mi s ar potrivi. Am la cap 59-60cm. Că mărimi la casca am gasit doar 58-59 si 60-61.

 

Am 2 căști mărimea 57 si 57-58 si imi sunt mici rau, Nu pot sta cu maxilarul închis:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De avut in vedere urmatoarele la C2:

- Carcasa este mare, o sa arati de parca ai purta un pepene pe cap.

- Cauta una a carei viziere este macar pregatita pentru pinlock, daca nu-l are deja instalat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Ce variante as mai avea de luat in calcul ?

 

eu am o yamaha xj600s , sport touring din cate stiu. Am un shark si o casca no.name si la peste 60km/h este foarte zgomotoasa.

 

pana in 150euro , noua sau sh.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Ce variante as mai avea de luat in calcul ?

 

eu am o yamaha xj600s , sport touring din cate stiu. Am un shark si o casca no.name si la peste 60km/h este foarte zgomotoasa.

 

pana in 150euro , noua sau sh.

 

Ce intelegi prin "foarte zogmotoasa" ? E vorba de zgomotul vantului (buffeting) sau de fasaituri (hiss noise) in casca.

 

Eu am o Yamaha XJ6, casca Shoei GT-Air (~2200 ron) si la peste 60 km/h aproape ca surzesc din cauza aerului deflectat de parbriz direct in casca (cu vizor inchis, toate aerisirile inchise). Daca ma ridic pe scarite e silent de zici ca merg cu masina :))). Deci castii n-am ce sa-i reprosez.

 

Sfatul meu: parbriz mai inalt si/sau dopuri. Sa nu crezi ca Schuberth sfideaza legile fizicii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce intelegi prin "foarte zogmotoasa" ? E vorba de zgomotul vantului (buffeting) sau de fasaituri (hiss noise) in casca.

 

Eu am o Yamaha XJ6, casca Shoei GT-Air (~2200 ron) si la peste 60 km/h aproape ca surzesc din cauza aerului deflectat de parbriz direct in casca (cu vizor inchis, toate aerisirile inchise). Daca ma ridic pe scarite e silent de zici ca merg cu masina :))). Deci castii n-am ce sa-i reprosez.

 

Sfatul meu: parbriz mai inalt si/sau dopuri. Sa nu crezi ca Schuberth sfideaza legile fizicii.

Este vorba de zgomotul vantului. Chiar începând de la 60km/h. Doar ce am cumparat motoreta de 1 luna. Am condus cel mai lung drum 100km si parca imi exploda capul. Astept sa ajunga schubert c2 sa vedem cum este

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mers cu aceeasi casca si pe alt motor ? (gen naked).

 

Parerea mea, avand o mobra similara cu a ta in partea fata (carena, inaltime parbriz), e ca tot aerul iti vine in casca, de aici si huruitul pe care probabil il auzi. Eu, dupa primele drumuri de 100-200 km, eram "light headed" a doua zi din cauza zgomotului.

 

Pana ce iti vine a 8-a minune a lumii (aka schuberth), incearca niste dopuri de urechi, nu te costa mare lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

A ajuns casca de ceva tinp. Într-adevăr nu degeaba costă una noua asa mult. Se vede calitatea materialului din interior , zgomotul s ă dimininuat , foarte confortabila, singurul lucru care ma deranjează, este prea mare și nu are loc în topcase, Nici in vestiarul de la munca, nu am unde sa o las oriunde merg cu motoreta.

Editat de Iulian.dragos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salutare,

 

am o casca SH Schuberth S1 Pro pe OLX. la pretul cel mai corect.

se preda de preferinta in Bucuresti. nu se da pentru revindere.

 

https://www.olx.ro/oferta/casca-moto-schuberth-s1-pro-ID8KJil.html

 

sincer nu mi-a placut deloc, dar poate face pe altcineva putin mai fericit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

casca a fost predata unui motociclist din Ostrov.


a fost frumos drumul pina acolo, pacat ca la intoarcere a plouat torential.


total deplasat? eram ferm convins ca tot ce e gratis e binevenit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare,

Nu stiu cati dintre voi ati avut nevoie pana acum de service la casca, insa vreau sa va impartasesc experienta pe care am avut-o eu. Va las sa decideti daca a fost buna sau nu. AM un S2 Sport cam de 2 ani. Din pacate nu am avut "prezenta de spirit" sa o inregistrez la producator cand am cumparata ca sa beneficiez de garantia de 5 ani. acu vreo 2 saptamani mi s-a rupt piesa 23 din schema. Nu pare mare lucru insa e fix rahatul care ti-ar face inutil unul din lucrurile importante ale castii.

  1. Am cautat pe site-ul producatorului poate reusesc sa imi comanda piesa. Nici urma de piese de schimb.
  2. Tot pe siteul producatorului caut lista de deaeleri autorizati poate reusesc sa ma ajute ei. Am gasit 4 carora le-am dat mail cu exact aceeasi schema si acelasi reper, intrebandu-i daca ma pot ajuta.
  3. Unul m-a sunat dupa vreo 5 zile sa imi zica sa le dau o poza cu piesa rupta sa vada daca aut (WTF?).
  4. Doi nici macar nu m-au bagat in seama.
  5. Al patrulea mi-a raspuns dupa 2 ore zicand ca, in calitate de dealer autorizat au toate piesele de schimb pentru casti si ca da, ma pot ajuta, insa ar prefera sa vin casca la ei , ca e un pic mai tricky, ca nu e chiar cea mai simpla operatiune, cum ar fi schimbarea vizorului.

Concluzia: sambata am tras o tura rapida pana la Ruse unde baietii de la Fusione m-au ajutat si mi-au schimbat piesa, pe loc, in 10 minute. Am ramas foarte placut impresionat de felul in care am comunicat cu Sinan si cat de rapid a fost in a-mi rezolva problema, Cu siguranta urmatoare casca mi-o voi cumpara de la Ruse, mai ales ca mi-a aratat E1 care mi-a placut foarte mult.

 

Ceilalti 3 dealeri Schuberth, din Romania, ii puteti gasi pe site-ul producatorului :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie saptamana trecuta mi-a picat cablu de conexiune de la intercom la accumulator (SRC 4.2), pe care l-am solutionat in regim DIY intrucat nu este acoperit de garantie.

 

Se pare ca mai sunt situatii neplacute cu garantiile pentru intercom-urile dedicate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Niste impresii despre C3 Pro, am apucat sa fac prima tura cu ea, fix 300 km. Asa cum au raportat si altii, ma strange cam dupa ora, o ora jumate de-mi vine sa ma opresc. Si chiar am oprit de cateva ori din aceasta cauza. Presiune mare pe urechi si in partea de jos a mandibulei. Marimea e buna, m-am masurat. Acum partile interesante:



1. Fara dopuri mi se pare la fel de zgomotoasa ca S1 Pro. CU dopuri e MULT mai silentioasa ! Turbulente aproape zero. Weird ...


2. Desi S1 Pro era S (54/55), la C3 Pro am avut nevoie de M (56/57) si sincer nu-mi amintesc ca S1 sa ma fi chinuit asa rau la inceput. Aici Schuby s-au smecherit, cica au facut aceeasi carcasa pentru mai multe marimi. Prin urmare in casca asta M (care e de fapt M/L) se poate pune un interior mai mic, care pentru unii a fost colacul de salvare. E cam 45 euro linerul .. daca nu se lasa cel actual sutn dispus sa incerc.



Netu zice ca in timp (cam 30 ore) se "lasa" si apoi nu mai te mai doare mecla. E de vazut.



3. E misto rau sa mergi cu mandibula ridicata :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Si eu sunt interesat de modelul asta. Din ce am gasit pe net avea probleme cu etanseitatea vizierei, dar a fost rezolvata intre timp. Pana acum am citit review-uri bune spre foarte bune. Am fost sa probez la United Motors, dar avea o singura marime, M sau S. Nu aduc pe comanda, fac 2-3 comenzi mari pe an. Preturi bune sunt la Fcmoto si Louis.

Unii spun ca merita sa faci upgrade.

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posesori de C4 sunt?

Merita upgrade-ul de la C3 Pro ?

Daca C3-ul tau nu e vechi, uzat, lovit etc nu cred ca merita.

Doar daca vrei sa fii pe trend si sa ai ultimul model :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Am pierdut un pin ce imi tinea viziera de lentina de ceata( anti-fog lens)

Ma puteti ajuta cu un loc de unde pot lua din bucuresti / sau are cineva una de dat ?

 

Multumesc !

 

Ps : casca e sr2

post-70402-0-49495000-1541159968_thumb.jpg

Editat de SpS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...