Sari la conținut

SCHUBERTH - Discutii Generale


bogdan_st
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 576
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prieteni, eu am luat un C3 de la United si sunt supermultumit de el. Este marimea reala in primul rand, sunt singurii care respecta marimile. Asta denota calitate si la partea de siguranta. Ventilatie buna, fara excese, noise level f ok pe Harley la 170-180 km/h, fara dureri de cap dupa 2-3 ore cu casca pe cap.

 

Recomand cu incredere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Am probat un c3pro si mi s-a parut zgomotoasa (vijiia rau incepind cu 40-50) ,desi  sufocanta;probabil ca am avut asteptari mari pt ca e promovata peste tot ca silentioasa.. era mai buna HJC is17,care e o casca mediocra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O parere contra pentru C3Pro (women). La nevasta-mea, casca foarte putin folosita, 3-4000 km maxim, nu mai mult, (dar si aia, folosita cu atentie, ca e destul de grijulie cu obiectele ei) cumparata acum 4 ani, practic mai mult a stat decat a mers (arata atat de bine ca altii ar zice... a fost purtata numai 2 iesiri, boss)... imitatia de piele de la baza ei a inceput sa crape si se desprinde. Efectiv se decojeste stand. Material foarte prost. Bravo Schuberth!

 

Ca o paranteza, la Shoei Qwest... dupa 8 ani si vreo 30000km... a putrezit buretul din interior, adica se descompune la atingere, dar partea de piele de la baza si catifeaua/materialul care imbraca buretul, cheekpad-urile, sunt ok. Deci Shoei vs Schuberth oricand. 

 

Nu mai vorbesc de captuseala C3Pro-ului (cel putin cea de femei)... cand transpiri, cheekpad-urile, la materialul din care sunt facute, se pateaza de zici ca te-ai p1sat in ea si ai folosit-o pe post de olita de noapte. Trebuie spalata la fiecare 2-3 purtari ca sa arate ok.

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am Schuberth C3 de vreo 5 ani. Intradevar este o casca foarte comoda si materialele din interior sunt de o calitate super. Recent am schimbat cheek-pad-urile si neckpad-ul din cauza ca s-a distrus partea de musama si picau firimituri de pe ele, dar pretul mi se pare mult prea mare. Inainte am avut Nolan N103 si N100. 103-ul a fost o casca decenta la un pret decent.

Schuberth C3 pro si in special C4 au destul de multe review-uri negative, unii chiar spun ca C3 este mult mai buna decat C3 pro si C4.

Acum parca nu as mai da atatia bani pe un Schuberth. Cred ca un raport calitate/pret mai OK il ofera Nolan.

 

Parerea mea.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, mihai c a spus:

Am probat un c3pro si mi s-a parut zgomotoasa (vijiia rau incepind cu 40-50) ,desi  sufocanta;probabil ca am avut asteptari mari pt ca e promovata peste tot ca silentioasa.. era mai buna HJC is17,care e o casca mediocra

 

Nu stiu cum e C3Pro, dar tin sa te contrazic daca compar C3 si IS17. Nu are nici o legatura comparatia. 

Desi C3-ul il am cu oarece probleme ca nu etanseaza

100%, tot este cu mult mai silentioasa ca IS17. 

Pe autostrada, la 130, nu auzeam nimic din intercom la maxim. La C3 aud perfect si mai am posibilitatea de a ridica volumul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IS17 nu e silentioasa;e mediocra spuneam,cred ca la toate capitolele

Mentionez ca nu am parbriz pt moment.

Insa C3pro incepea sa suiere mai devreme,cam la 40-50 km/h,si nu se oprea la viteze mai mari;cred ca  la 100 km/h are ceva mai putini decibeli decit HJC-ul,dar m-a dezamagit;cred ca marginea proeminenta si lunga a vizierei face acest vijiit ;am comandat un shoei nxr,in speranta de a putea merge pina la 100km/h fara doape in urechi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Nimic de 2 ani?

C4 Pro nu si-a luat nimeni?

Incep eu: ATENTIE la C4 PRO numerele sunt mai mici (de obicei purtam L la Schuberth si C4 Pro-L ma strange de-mi sar ochii, deci trebuie XL).

Am un amic care si-a luat C4 Pro KTM L si a constat ca nu poate sa stea 30 minute cu ea pe cap, si nici sa vorbeasca pentru ca isi musca obrajii pe interior)....Asa ca si-a luat alta cu un numar mai mare.

PM, daca doreste cineva marimea L (real M, dupa cum spuneam), modelul de mai jos:

https://ktm-parts.ro/powerwear/122405-c4-pro-helmet-ktm-3pw19000490x.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat eu C4pro, imi place foarte mult, e peste C3pro (pe care o mai am inca). Am gasit-o la un pret foarte bun de 449 euro (chiar si asa este scumpa), eu am luat si sistemul de comunicatie dedicat care este foarte ok pana acum (desi am citit review-uri negative despre el), chiar  e pacat sa nu folosesti sistemul ala care in primul rand este integrat in casca, are instalate castile si microfonul. Plusuri fata de C3 pro:calitatea per total, pinlock mai bun, este mai etans, este montat pe viziera la cumparare, viziera are trepte de ridicare/coborare (adica nu mai culiseaza foarte usor daca bate vantul si nu se mai inchide ca la C3pro), are instalate castile si microfonul pentru comunicatorul dedicat, materialul din interior este mult mai bun, sistemul de culisare mi se pare mai bun. Dezavantaje:greutatea mai mare, pretul a fost la fel si pentru C3pro, dar este unul ridicat si daca mai adaugi si costul comunicatorului, costa foarte mult, adica 650 de euro. In legatura cu marimea, eu am avut xl si am luat aceeasi marime, cu toate ca circumferinta masurata la mine este de 58 cm, cred ca este o chestiune legata de forma capului. Multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, adimotor a spus:

Am luat eu C4pro.... In legatura cu marimea, eu am avut xl si am luat aceeasi marime, cu toate ca circumferinta masurata la mine este de 58 cm, cred ca este o chestiune legata de forma capului. Multa bafta.

Pai ce ziceam? Calapoadele sunt mai mici....Adica sa ai circumferinta de  58cm si sa iei marimea XL la C4 PRO...

Eu am avut mai multe casti Schuberth si pana de curand am purtat marimea L.

Nu prea imi vine sa port XL, deoarece C4 Pro are doar 2 marimi la carcasele exterioare (una mica pentru XXS-L si una mare pentru XL-XXXL). Si XL are 1850 grame fara sistemul de comunicatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa este, dar mie imi place Schuberth. Am preferat-o in locul lui Shoei Neotec 2, e o chestie de preferinte, oricum la aceleasi marimi, ambele au greutatea aproape la fel.Dar este cert ca pe distante lungi fara oprire, se simte putin diferenta de greutate fata de C3pro.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
La 11.02.2021 la 12:12, adimotor a spus:

Da, asa este, dar mie imi place Schuberth. Am preferat-o in locul lui Shoei Neotec 2, e o chestie de preferinte...

Mai nou, le am pe ambele (C4 Pro si Neotec II).

Ciudat ca la Neotec II imi vine L si la C4 Pro XL.

Daca vrei un C4 Pro XL din carbon, nou, da un semn. Am o casca in plus.  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Dupa ce am purtat C4 Pro si Neotec II, ultima mi se pare putin mai comoda prin oras. Dar, ce mi se pare de-a dreptul genial este ca o pot scoate de pe cap fara ca sa o deschid(la C4 Pro nu merge).

La drum lung se schimba treaba, Neotecul imi face niste puncte de presiune dupa o ora-doua de stat cu ea pe cap, si uneori devine cam enervanta treaba. Asa ca o sa raman cu C4 Pro. Neotecul o sa-l marit pe Olx.

 

Am exact modelul asta, marimea L:

https://www.bbmoto.ro/casca-flip-up/shoei-neotec-ii-excursion-tc-3-negru-verde-fluo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta mea Schuberth au forma ciudata, mult diferita de Shoei. Daca iti vine una, atunci aproape sigur nu iti vine cealalta.

 

Offtopic: Am pus un C4 Pro si m-a luat durerea de cap instant, nici nu am apucat sa numar cate puncte de presiune naspa aveam. Am pus Neotec II, venea manusa. Dimensiunile alese impreuna cu angajatul de la Louis (au un personal super misto acolo, super amabili si bine documentati). 

Eu pana la urma mi-am luat un Glamster de la Shoei (din fudulie, ca Neotec arata dubios pe mobra mea, desi e mai comoda casca modulara mai ales pentru ochelaristi) si la fel, mi-a venit perfect.

 

 

Editat de mucix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Vreau sa spun cate ceva despre C4pro si Neotec 2, marimea XL (ambele avand o greutate similara de 1850 grame!!!). 

Shoei Neotec 2 este o casca frumoasa, sistemul de inchidere/deschidere nu este foarte facil sau nu sunt eu obisnuit cu butonul ala pe care trebuie sa apesi, Schuberth C4 pro, o casca de o calitate excelenta, din punctul meu de vedere este pe locul I fara niciun dubiu, toata chestia este sa ti se potriveasca pe cap. Dar amandoua au un mare, mare dezavantaj, sunt foarte grele pur si simplu, asta chiar daca C4pro are montate castile si microfonul (mai pui comunicatorul si bateria si ajungi la aproape 2KG, enorm de mult). Sunt casti grele pur si simplu si mi-am dat seama de asta dupa ce am avut ocazia sa incerc toate sau aproape flip-up-rile care sunt pe piata si nu mi s-a parut normal ca alte casti de 2-3 ori mai ieftine sa fie mai usoare (lasand la o parte alte aspecte legate de calitatea materialelor, etc). Din punctul meu de vedere cea mai extraordinara casca flip-up in acest moment este AGV Sportmodular, este nemaipomenita, usoara si cu o calitate a materialelelor la acelasi nivel cu C4pro, care este de referinta si Neotec 2 si spun asta fara niciun fel de exagerare. Singura problema este sa ti se potriveasca pe cap si eu nu am avut norocul asta. Eu stiu ca marea majoritate a noastra suntem fani sau optam pentru Schuberth C4pro sau Shoei Neotec 2, dar asta este si din cauza ca la noi nu cred ca exista multe locuri unde poti gasi si proba AGV Sportmodular, dar este este un flip-up extraordinar din punct de vedere estetic si calitativ, fara sa am pretentia ca stiu cum se comporta cand mergi cu ea pe motocicleta. O singura casca nu am gasit sa probez, C4pro de carbon pentru ca nu aveau marimea XL, care este mai usoara decat cea normala, DAR si greutatile astea nu stiu de ce le scriu numai pentru cea mai mica coca, efectiv nimeni nu spune/scrie cat este de fapt greutatea lor la marimile mari sau foarte mari si nici nu ai de unde afla, sau poate nu stiu eu (parca spunea un user ca aia de carbon este cat era un C3pro normal sau C4, nu mai stiu, adica cca 1650grame?).  Adica totusi destul de mult daca este asa, cand un flip-up HJC are 1550 grame in marimea XL, iar AGV Sm si mai putin. 

Eu sunt fan de Schuberth C4pro, dar nu prea este normal sa dai o caruta de bani pe o casca, ce este nemaipomenit de bine facuta, dar este grea aproape cat 2 casti full face premium.

Nu vreau sa fac antireclama la casca asta, dar am fost foarte suparat ca desi mi se potrivea nemaipomenit, dupa ce mergeam cu ea pe cap o ora ma omora cu niste puncte de presiune (oare sa fi fost de la greutate?, nu cred) si nici nu este cu forma interioara ca si C3pro cum zic ei, pentru ca am inca aceasta casca pe care o port si acum uneori si este foarte ok dupa 7-8 ani de purtat.

Toate cele bune si sa vina odata vremea mai frumoasa fara atatea ploi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ca să glumesc puțin, motociclismul e pentru persoane mai puternice, așa 😏

Nu-mi dau seama cum te poate deranja greutatea unei căști și în ce mod la un mers stradal. Discutam de ~ 250 grame totuși. 

Acele puncte de presiune sunt din cauza formei capului tău, nu din cauza greutății.

Am avut de-a lungul anilor vreo 4 branduri diverse și nu am simțit niciodată că o cască ar fi mai grea decât alta. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, adimotor a spus:

Vreau sa spun cate ceva despre C4pro si Neotec 2, marimea XL (ambele avand o greutate similara de 1850 grame!!!). 

Shoei Neotec 2 este o casca frumoasa, sistemul de inchidere/deschidere nu este foarte facil sau nu sunt eu obisnuit cu butonul ala pe care trebuie sa apesi, Schuberth C4 pro, o casca de o calitate excelenta, din punctul meu de vedere este pe locul I fara niciun dubiu, toata chestia este sa ti se potriveasca pe cap. Dar amandoua au un mare, mare dezavantaj, sunt foarte grele pur si simplu, asta chiar daca C4pro are montate castile si microfonul (mai pui comunicatorul si bateria si ajungi la aproape 2KG, enorm de mult). Sunt casti grele pur si simplu si mi-am dat seama de asta dupa ce am avut ocazia sa incerc toate sau aproape flip-up-rile care sunt pe piata si nu mi s-a parut normal ca alte casti de 2-3 ori mai ieftine sa fie mai usoare (lasand la o parte alte aspecte legate de calitatea materialelor, etc). Din punctul meu de vedere cea mai extraordinara casca flip-up in acest moment este AGV Sportmodular, este nemaipomenita, usoara si cu o calitate a materialelelor la acelasi nivel cu C4pro, care este de referinta si Neotec 2 si spun asta fara niciun fel de exagerare. Singura problema este sa ti se potriveasca pe cap si eu nu am avut norocul asta. Eu stiu ca marea majoritate a noastra suntem fani sau optam pentru Schuberth C4pro sau Shoei Neotec 2, dar asta este si din cauza ca la noi nu cred ca exista multe locuri unde poti gasi si proba AGV Sportmodular, dar este este un flip-up extraordinar din punct de vedere estetic si calitativ, fara sa am pretentia ca stiu cum se comporta cand mergi cu ea pe motocicleta. O singura casca nu am gasit sa probez, C4pro de carbon pentru ca nu aveau marimea XL, care este mai usoara decat cea normala, DAR si greutatile astea nu stiu de ce le scriu numai pentru cea mai mica coca, efectiv nimeni nu spune/scrie cat este de fapt greutatea lor la marimile mari sau foarte mari si nici nu ai de unde afla, sau poate nu stiu eu (parca spunea un user ca aia de carbon este cat era un C3pro normal sau C4, nu mai stiu, adica cca 1650grame?).  Adica totusi destul de mult daca este asa, cand un flip-up HJC are 1550 grame in marimea XL, iar AGV Sm si mai putin. 

Eu sunt fan de Schuberth C4pro, dar nu prea este normal sa dai o caruta de bani pe o casca, ce este nemaipomenit de bine facuta, dar este grea aproape cat 2 casti full face premium.

Nu vreau sa fac antireclama la casca asta, dar am fost foarte suparat ca desi mi se potrivea nemaipomenit, dupa ce mergeam cu ea pe cap o ora ma omora cu niste puncte de presiune (oare sa fi fost de la greutate?, nu cred) si nici nu este cu forma interioara ca si C3pro cum zic ei, pentru ca am inca aceasta casca pe care o port si acum uneori si este foarte ok dupa 7-8 ani de purtat.

Toate cele bune si sa vina odata vremea mai frumoasa fara atatea ploi.

Pasagera mea are Neotec 2 și nu se plange de greutate și eu slăbuță nu vreo halterofila. Poți să încerci RPHA 90S sa vezi daca ți se potrivește, are 1620g. In gama premium le sufla in ceafa și celor de la Shoei și de la Schubert. Și eu și mai silențioasă 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, adimotor a spus:

Eu nu m-am plans ca nu suport greutatea ei, am purtat C4pro cateva drumuri mai lungi si nu a fost problema ca era grea. Mi-am luat un HJC 90S carbon, e foarte ok.

Daca tot ai luat 90S am o întrebare: folosești neck curtain inclus in cutie? Eu mi l-am pus și mi se pare că datorită lui îmi făcea presiune in spatele capului acolo unde se prind capsele. Cum ți se pare până acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 5 months later...

Salut, am o casca c3 pro pe care vreau sa o dau prietenei (pasager). Vreau sa cumpar una noua pentru mine si nu stiu ce sa aleg intre c3 pro care imi place si o stiu si c4 pro pe care nu o stiu.

Marimile sunt la fel de la c3 pro la c4 pro? Diferenta este mica, cca 200 lei intre cele 2 casti.

La 3 pro imi vine bine marimea L, la neotec 1 am avut M si imi venea la fel de bine.

 Multumesc.

Editat de TrekOut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...