Sari la conținut

SCHUBERTH - Discutii Generale


bogdan_st
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Cautand pe Internet calitatile si defectele castilor Schubert Concept si C2, am gasit aceasta pagina dintr-un forum, pe care, dupa ce am citit-o, am zis ca asa ceva nu cred ca exista (in sensul bun)!!

 

Pe scurt: catziva rideri au trimis castile Schubert Concept, care aveau ceva probleme, inapoi la firma, iar aceasta le-a refacut si le-a trimis inapoi proprietarilor free of charge!

 

Nu am casca Schubert, nu vreau sa fac reclama, dar e ceva inedit si incredibil de adevarat:

 

http://www.horizonsunlimited.com/hubb/equi...elmet-junk-5383

 

 

Bogdan

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 576
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...

Tocmai mi-am luat o noua casca: Schuberth R1.

Deocamdata n-am nimic de reclamat. Este usoara, foarte silentioasa, are para-solar integrat, viziera se inchide perfect. Are un sistemul de ventilatie excelent. Campul vizual oferit este foarte larg. Viziera nu se abureste aproape deloc.

 

Inainte de asta am avut Schuberth C2, flip-up. M-a dezamagit putin pentru ca para-solarul s-a rupt de doua ori. Piese de schimb ar trebui sa gasesti la United Motors, dar mai bine renunti, mie nu au fost in stare sa-mi aduca nimic pe comanda. Este de departe cea mai silentioasa casca pe care am purtat-o. Principalul defect: mandibula nu se poate ridica folosind o singura mana din cauza ca butonul de deschidere este in lateral si este practic imposibil de actionat cu manusa in mana.

 

Una peste alta sunt multumit de castile Schuberth. Lasa de dorit serviciile importatorului, dar asta este boala generala in Romania.

 

Schuberth R1 - - - - - - - - - - - - - - Schuberth C2

post-10035-1189589011_thumb.jpgpost-10035-1189588999_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal castile Schuberth mi-s antipatice tare. "After three years of rigorous testing I have come to the conclusion that the Schubert concept helmet is a very expensive piece of junk." zicea unu pe forumu citiat. :D

 

Ma rog... Nu mi se pare atat de SF ca le o reparat moca. La sacul de bani pe care-l imbuci peste tejghea ca sa cumperi un Schubi mi se pare inadmisibil sa aiba atatea defecte precum cele enumerate de aia pe acolo si in plus mi se pare absolut normal pt o tzara civilizata si o compania de pretentiile (sa ne gandim la imagine) lu Schubi sa inlature alele grave probleme free of charge.

 

--- Mesaj completat în 12 Sep 2007 14:38 -------------
PS: am un Schuberth original de Pulitzie (POLIZEI) pt show. :hurt: Are si sigla BMW stantata. Scrie pe ea cica "Made in W-Germany" deci e deodata cu bunica, ceva eitis. Si vreau sa zic ca pocitura nu arata cu mult mai nasol decat C2ul ala. :) Super progres in 20 de ani la capitolu asta. :) Cred ca o fost un contest de design cu picioarele cand l-or proiectat aia. Insa daca tot ai ai BMW GS cu incalzire la coor, pantaloni cu bretele si vesta verde fosforescent... mai conteaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Tocmai mi-am luat o noua casca: Schuberth R1.

Deocamdata n-am nimic de reclamat. Este usoara, foarte silentioasa, are para-solar integrat, viziera se inchide perfect. Are un sistemul de ventilatie excelent. Campul vizual oferit este foarte larg. Viziera nu se abureste aproape deloc.

 

Inainte de asta am avut Schuberth C2, flip-up. M-a dezamagit putin pentru ca para-solarul s-a rupt de doua ori. Piese de schimb ar trebui sa gasesti la United Motors, dar mai bine renunti, mie nu au fost in stare sa-mi aduca nimic pe comanda. Este de departe cea mai silentioasa casca pe care am purtat-o. Principalul defect: mandibula nu se poate ridica folosind o singura mana din cauza ca butonul de deschidere este in lateral si este practic imposibil de actionat cu manusa in mana.

 

Una peste alta sunt multumit de castile Schuberth. Lasa de dorit serviciile importatorului, dar asta este boala generala in Romania

 

 

 

 

 

 

 

spune-mi te rog care e mai silentioasa dintre cele doua modele??

Editat de spd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 350 de euro cat e cea mai ieftina, e si normal sa repare orice problema aparauta la casca (e un concept nou, se numeste garantia impotriva defectelor de material si fabricatie). Stiu ca ei faceau casca lui Schumacher (deh, nu ca ar avea ceva de a face cu castile de strada sau ca nu au dat f multi bani pentru privilegiul acesta). Or fi ele bune, dar aratoase nu cred ca poate spune cineva ca sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am auzit numai lucruri bune despre Schubert, dar mi-as dori de la urmatoarea casca sa ma ajute mai mult pe segmentul 'comunicare'.

 

au modele cu echipament de comunicatie (BT) integrat?

 

ceva gen Dainese:

http://www.dainese.com/eng/articolo.asp?ca...rticolo=1835479

sau

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-hel...nity-helmet.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut la emisiunea aia de pe Discovery "How it`s made" sau ceva de genu , cum se fabrica castile Schubert , este mult peste majoritatea companiilor de profil

 

Si eu am vazut emisiunea respectiva. Intr-adevar impresionant dar... ai vazut cumva tot la How it's made si inside din companiile Arai, AGV, Shoei, Shark s.a.m.d ca sa tragi concluzia asta?;) Eu am perceput emisiunea pe jumatate ca interesanta si cealalta jumatate ca reclama. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

E adevarat,se pune mare accent pe Shoei si Arai,dar faptul ca Schumacher a ales Schuberth spune ceva.La Formula 1 si la ora actuala,Schuberth e leader.Deci dpdv al sigurantei,Schuberth zic eu ca e beton.Bine,acum sa nu confundam castile de Formula 1 cu castile facute pt muritorii de rand.Am citit si eu ca sunt cele mai silentioase,dar ma intreb cum stau cu aerisirea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de raspuns. Vreau sa-mi iau o casca si oscilam intre un Shoei XR1000 si un Schubert R1/S1. In cazul asta imi poti da un sfat? Shoei stiu ca e ceva mai usoara iar Schubert e mai silentioasa, la pret sunt cam tot pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care-i mai buna, R1 sau S1?

 

EU am S1 si am vazut si R1 la smaeb. R1 e varianta light a lui S1. ceva mai putine chestii pe ea decat la S1. Intre cele 2, S1 e taticul(sau mamica). :burnout:

am pus si xr 1000 pe cap (ptr ca deja o comandasem in germania) si imi pare ok dar la un drum lung si potential periculos clar S1 va sta pe capul meu! Shoei mi-a parut ca acopera muuult mai putin decat Schuberth desi pare mai buna pe timp de vara si in oras ptr ca e mai usoara.

La pret S1 e redusa la Louis in perioada asta la 299E pe cand XR1000 e 340E.

Editat de snowstorm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

tzine de ce sau cat vrea fiecare sa fie protejat(frig sau impact), dar eu cred ca atat timp cat nu incomodeaza, orice cm in plus acoperit nu poate fi decat mai bine.

 

Orice cm in plus... inseamna gr in plus... ceea ce incomodeaza. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai mi-am luat o noua casca: Schuberth R1.

Deocamdata n-am nimic de reclamat. Este usoara, foarte silentioasa, are para-solar integrat, viziera se inchide perfect. Are un sistemul de ventilatie excelent. Campul vizual oferit este foarte larg. Viziera nu se abureste aproape deloc.

 

Inainte de asta am avut Schuberth C2, flip-up. M-a dezamagit putin pentru ca para-solarul s-a rupt de doua ori. Piese de schimb ar trebui sa gasesti la United Motors, dar mai bine renunti, mie nu au fost in stare sa-mi aduca nimic pe comanda. Este de departe cea mai silentioasa casca pe care am purtat-o. Principalul defect: mandibula nu se poate ridica folosind o singura mana din cauza ca butonul de deschidere este in lateral si este practic imposibil de actionat cu manusa in mana.

 

Una peste alta sunt multumit de castile Schuberth. Lasa de dorit serviciile importatorului, dar asta este boala generala in Romania.

====================================================================

intradevar nu prea am de facut reclamatii la ceea ce spui u mai putin insa la partea cu aburtitul si nu am refer in mers cum spuneai si u are o ventilatie de invidiat dar pe loc la semafor in conditiile astea de iarna sincer mie mi se abureste si eu am tot un R1 si nu ma asteptam dar uite ca pe loc.....se abureste...imediat dupa ce plec pot spune ca in cativa zeci de metri se dezabureste dar pe loc inebunesc :( si deschid viziera larg pt a se aerisi...sm stat si m`am gandit nu situ nu am cautat nu m`am interesat dar nu se pot pune o "chestie " de aia nu stiu cum se numeste pt nas a`ti redirectiona respiratia la nas in jos ca la shark,cabergetc etc daca da v`ar ruga sa ma anuntati si pe mine :finger:

 

--- Mesaj completat în 26 Nov 2007 17:59 -------------

EU am S1 si am vazut si R1 la smaeb. R1 e varianta light a lui S1. ceva mai putine chestii pe ea decat la S1. Intre cele 2, S1 e taticul(sau mamica). :baldy:

am pus si xr 1000 pe cap (ptr ca deja o comandasem in germania) si imi pare ok dar la un drum lung si potential periculos clar S1 va sta pe capul meu! Shoei mi-a parut ca acopera muuult mai putin decat Schuberth desi pare mai buna pe timp de vara si in oras ptr ca e mai usoara.

La pret S1 e redusa la Louis in perioada asta la 299E pe cand XR1000 e 340E.

=====================================================================

beyyyyyy am vazut si eu preturile si eu am luat R1 in perioada cand era 468 de E si asta prin mijlocul verii anului acesta!!! Nu mi`au venit sa cred cand am vazut preturile de iarna pe louis !! :baldy:

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai mi-am luat o noua casca: Schuberth R1.

Deocamdata n-am nimic de reclamat. Este usoara, foarte silentioasa, are para-solar integrat, viziera se inchide perfect. Are un sistemul de ventilatie excelent. Campul vizual oferit este foarte larg. Viziera nu se abureste aproape deloc.

 

Inainte de asta am avut Schuberth C2, flip-up. M-a dezamagit putin pentru ca para-solarul s-a rupt de doua ori. Piese de schimb ar trebui sa gasesti la United Motors, dar mai bine renunti, mie nu au fost in stare sa-mi aduca nimic pe comanda. Este de departe cea mai silentioasa casca pe care am purtat-o. Principalul defect: mandibula nu se poate ridica folosind o singura mana din cauza ca butonul de deschidere este in lateral si este practic imposibil de actionat cu manusa in mana.

 

Una peste alta sunt multumit de castile Schuberth. Lasa de dorit serviciile importatorului, dar asta este boala generala in Romania.

====================================================================

intradevar nu prea am de facut reclamatii la ceea ce spui u mai putin insa la partea cu aburtitul si nu am refer in mers cum spuneai si u are o ventilatie de invidiat dar pe loc la semafor in conditiile astea de iarna sincer mie mi se abureste si eu am tot un R1 si nu ma asteptam dar uite ca pe loc.....se abureste...imediat dupa ce plec pot spune ca in cativa zeci de metri se dezabureste dar pe loc inebunesc :( si deschid viziera larg pt a se aerisi...sm stat si m`am gandit nu situ nu am cautat nu m`am interesat dar nu se pot pune o "chestie " de aia nu stiu cum se numeste pt nas a`ti redirectiona respiratia la nas in jos ca la shark,cabergetc etc daca da v`ar ruga sa ma anuntati si pe mine :finger:

 

<small>--- Mesaj completat în 26 Nov 2007 17:59 -------------</small><br/>

=====================================================================

beyyyyyy am vazut si eu preturile si eu am luat R1 in perioada cand era 468 de E si asta prin mijlocul verii anului acesta!!! Nu mi`au venit sa cred cand am vazut preturile de iarna pe louis !! :baldy:

 

 

pai nu stiai ca sunt preturi de iarna in extrasezon? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...