Sari la conținut

AGV - Discutii Generale


Pako
 Share

Postări Recomandate

Buna seara tuturor :D. As dori sa va cer parerea despre aceasta casca --->

 

Si versiunea ei full carbon --->

 

Nu ma prind eu exact care sunt diferentele majore intre cele doua dar ma rog. Prima costa 370$, a doua 500$. Credeti ca merita? Aveti o versiune mai buna de casca pentru acelasi pret? Va multumesc.

Ai destule pareri pe revzilla...ce vrei mai mult?

Aici - http://www.revzilla.com/motorcycle/agv-ax-8-evo-naked-helmet

si aici cateva - http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/192265 si pe fc-moto.

Diferenta... pai in afara de pret, "model" si greutate (varianta carbon - Greutate: 1.160 g (+/- 50 g) in tg. M iar cealalta Greutate: 1.220 g (+/- 50 g) in tg. M), nu-i nici o diferenta. Aaaaa si inca ceva (sper ca nu gresesc). Varianta carbon vine cu viziera fumurie iar cealalta cu viziera clara. Daca vrei sa-i pui una fumurie te costa 60 ieuro* pe fc-moto - http://www.fc-moto.de/Visier-AGV-Dual .

 

Mai este o varianta care mi-a placut, interesanta zic eu, la Shark Raw Blank - http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/110788 si aici - http://www.revzilla.com/motorcycle/shark-streetfighter-raw-helmet

Spor!

Editat de rrcosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Răspunsuri 348
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut !

Ma intereseaza achizitionarea unei Agv Pista Gp Carbon. Stiu ca la un moment dat,a fost pe forum user-ul dude123 care a adus la preturi "promotionale" acest model.

Aveti idee cine mai aduce in tara casti AGV la preturi mai bune decat la producator ?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Salut !

Ma intereseaza achizitionarea unei Agv Pista Gp Carbon. Stiu ca la un moment dat,a fost pe forum user-ul dude123 care a adus la preturi "promotionale" acest model.

Aveti idee cine mai aduce in tara casti AGV la preturi mai bune decat la producator ?

Multumesc.

 

Dacă te interesează modelul, știu pe cineva care vinde una SH, dar purată foarte puțin, stare foarte bună.

 

Însă pentru stradă nu o recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot face, sunt multe metode, in mod normal totul se face din suruburile care fixeaza sistemul de inchidere prin repetitie. Cel mai simplu faci cu o viziera veche pe care ai gaurit-o in zona mecanismului de fixare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Salutare.

Stie cineva daca se poate achizitiona - si de unde - captuseala interioara pentru un AGV K4?

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

 

Deschid acest topic pentru ca vreau sa schimb casca.

Momentan am un XR1100.

Voiam mai multe detalii despre AGV daca sunt ceva detinatori. Ma intereseaza performanta si cam cat de comoda e pe bostan. Ca si model (precizat in titlu) ma intereseaza un GT veloce.

Si daca stiti ceva importatori in afara de UnitedMotors.

 

 

 

Stima

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un model asemănător, iar un prieten are chiar GT Veloce. Este o cască sport touring, cu un accent pe sport. Câmp vizual impresionant, aerodinamică, bine aerisită și destul de ușoară (+/- 1300g). Nu este cea mai silențioasă, nu are ochelari de soare integrați, iar vizierele sunt scumpe (cam 70€).

Ca preț, o găsești la 270€ pe Motocard. Pentru o cască sport are un preț foarte bun - mai ales că este foarte similară cu Pista/Corsa, însă mult mai ieftină.

Dacă mergi mai sportiv, dai ture scurte și nu te deranjează dopurile, este o cască foarte bună. Dacă vrei comfort la drum lung și silențiozitate, evită AGV. Singura lor ofertă serioasă de touring este K5, o cască mediocră față de concurență.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un model asemănător, iar un prieten are chiar GT Veloce. Este o cască sport touring, cu un accent pe sport. Câmp vizual impresionant, aerodinamică, bine aerisită și destul de ușoară (+/- 1300g). Nu este cea mai silențioasă, nu are ochelari de soare integrați, iar vizierele sunt scumpe (cam 70€).

Ca preț, o găsești la 270€ pe Motocard. Pentru o cască sport are un preț foarte bun - mai ales că este foarte similară cu Pista/Corsa, însă mult mai ieftină.

Dacă mergi mai sportiv, dai ture scurte și nu te deranjează dopurile, este o cască foarte bună. Dacă vrei comfort la drum lung și silențiozitate, evită AGV. Singura lor ofertă serioasă de touring este K5, o cască mediocră față de concurență.

Mersi de feedback ! Nu stiu cu dopurile alea cum e ca nu mai auzi nici trafic nici nimic , eu nici casti nu pun ! S-ar putea sa fie cam nasol pentru ca eu trec de la una care nu prea suiera mai deloc si e si comfy asa ! Pretul este bun pe motocard intr-adevar .

 

Mai studiez ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cu dopurile alea cum e ca nu mai auzi nici trafic nici nimic , eu nici casti nu pun !

wrong!cu dopuri diminuezi doar decibelii.folosesc dopuri de peste 3 ani si nu mai pot fara.cu casti in-ear e mai nasol.am mers ani de zile ba cu muzica,ba doar castile(anti-zgomot cica),ba fara nimic si era un dezastru.acum cu dopuri e exact ce trebuie.asta pe langa faptul ca medical e indicat sa porti!

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic: singurul dezavantaj al dopurilor este ca in timp, maresc diametrul canalului auditiv. Este acelasi lucru ca si la aparatele auditive. Dpdv medical, expunerea prelungita la sunete cu multi decibeli are efecte iremediabile asupra auzului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic: singurul dezavantaj al dopurilor este ca in timp, maresc diametrul canalului auditiv. Este acelasi lucru ca si la aparatele auditive. Dpdv medical, expunerea prelungita la sunete cu multi decibeli are efecte iremediabile asupra auzului.

cu mica diferenta ca aparatul auditiv se poarta permanent si e din material ceva mai dur si mai rigid,pe cand dopurile doar in anumite momene,pt perioade nu foarte lungi de timp,ele fiind din material moale.deci mai bine cu canal auditiv largit(fara efecte negative) decat surd. :)

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • l.u.v locked și unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...