Sari la conținut

Clasice- made in japan


Jean_Taxi
 Share

Postări Recomandate

Lolo.., despre ce japoneze clasice din anii 50 vrei sa vb?!. Astept sa vii cu exemple, altfel nu mai vin sa betivanim la Mizil! :friends:

 

Si sa nu uit.., motocicletele fabricate acum 70-80 ani se numesc motociclete de epoca, pe atunci japonezii nu cred ca aveau asemenea indeletniciri! :cheers:

 

Sunt trist, azi mi am vandut Kawasaki-ul..,l-am tradat pt numa 700 de galbeni, sper sa maierte ca eu il iubesc si il stimez in continuare.sa-i ia dreaku de americani, numa aia sunt de vna pt ce ni se itampla.., dar mai am honda din 76!aia nu o voi vinde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu vreau sa par rautacios insa nu inteleg ce cauta topicul asta aici... Daca motocicletele de care s-a vorbit pana acum , aici , pe topic , sunt clasice ........... cele fabricate acum 50-60-70-80 de ani CUM SE NUMESC ?

 

Romantice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ancalagon, ai o mare bere de la mine!

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate, Lolo are dreptate. Voi postati aici motociclete fabr prin 82-85, dar care au continuat sa se fabrice si mai tarziu, fara alte modificari. Motocicletele astea nu sunt clasice, sunt un pic "vechiute" si va sunt dragi, dar nu se incadreaza la categoria de clasice. Hai, poate la youngtimer, dar daca vorbimde vreun CB fabricat prin 85, despre asa ceva se pote vorbii la coltul moto de strada. Eu zic sa ne limitam pana undeva prin 75.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O motocicleta fabricata in 1982, cu toate piesele originale(mai putin consumabilele si vinilinul de pe sea) este ªputin vechiutaª? Cei de la retromobil au alta parere...

In sfarsit, daca deranjam atat de mult prin acest topic, promit sa nu mai scriu aici.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Bai frate, Lolo are dreptate. Voi postati aici motociclete fabr prin 82-85, dar care au continuat sa se fabrice si mai tarziu, fara alte modificari. Motocicletele astea nu sunt clasice, sunt un pic "vechiute" si va sunt dragi, dar nu se incadreaza la categoria de clasice. Hai, poate la youngtimer, dar daca vorbimde vreun CB fabricat prin 85, despre asa ceva se pote vorbii la coltul moto de strada. Eu zic sa ne limitam pana undeva prin 75.

 

Io zic sa-ti vezi de treaba ta daca nu intelegi subiectul. Javanezele fabricate pana in anii '80 au farmecul lor, ca tu nu il intelegi pt ca nu ai nimic in comun cu mobrismul e problema ta. Daca ai studia mai atent mobrele fabricate pana in anii '80 ai vedea (?) ca au ceva deosebit.

 

Spune-mi ca nu-ti place mobra asta:

post-42427-0-06577700-1312611134_thumb.jpg

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O motocicleta fabricata in 1982, cu toate piesele originale(mai putin consumabilele si vinilinul de pe sea) este ªputin vechiutaª? Cei de la retromobil au alta parere...

In sfarsit, daca deranjam atat de mult prin acest topic, promit sa nu mai scriu aici.

 

 

 

Punem pariu că cei de RCR nu acceptă aÂşa ceva? Doar aÂşa, de amorul artei.

 

 

 

 

Io zic sa-ti vezi de treaba ta daca nu intelegi subiectul. Javanezele fabricate pana in anii '80 au farmecul lor, ca tu nu il intelegi pt ca nu ai nimic in comun cu mobrismul e problema ta. Daca ai studia mai atent mobrele fabricate pana in anii '80 ai vedea (?) ca au ceva deosebit.

 

Spune-mi ca nu-ti place mobra asta:

La, fel eu ți-aÂş spune să te duci pe colțul de naked, acolo poate ai succes.

 

 

ÂŞi nu, nu mă încântă mobra aia cu ceva anume, prefer de la Honda modelul Dream, se gaseste la un nene in Peris, e in stare f buna, in afara tobelor de Jawa nu am ce să-i reproÂşez. Pe aia chiar mi-aÂş cumpăra-o.

 

1960+Honda+Dream+305.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Mihai, de ce mama zmeului esti asa de incrancenat si rau?

Sa punem pariu...pe ce?

Si, mai ales, de ce?

Nu inteleg de ce te fute grija, zau.

Nu iti place subsectiunea asta, nu o accesa. E simplu.

Daca iti place sa te bagi in seama mereu, o sa discutam in alte conditii.

 

Pana una-alta, este o subsectiune tolerata de admin si de moderatori, nu vindem si nu cumparam nimic, doar ne bucuram de zambete si de cuvinte faine despre mobrele noastre.

Ai ceva de spus on topic, te ascultam.

Daca vrei sa inflamezi, mai gandeste-te odata.

Noi, astia mai vechi in ale fiarelor, nu prea accceptam pe oricine la masa..

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

La, fel eu ți-aÂş spune să te duci pe colțul de naked, acolo poate ai succes.

 

 

ÂŞi nu, nu mă încântă mobra aia cu ceva anume, prefer de la Honda modelul Dream, se gaseste la un nene in Peris, e in stare f buna, in afara tobelor de Jawa nu am ce să-i reproÂşez. Pe aia chiar mi-aÂş cumpăra-o.

 

 

Exact ce spuneam mai sus, nu ai nici o treaba cu mobrismul, pt tine e doar o sursa de bani. Zi ceva de Kawa asta, o bagam si pe asta la naked? :crack:

 

post-42427-0-46584300-1312699627_thumb.jpg

 

 

Mai Mihai, de ce mama zmeului esti asa de incrancenat si rau?

 

Mihaitza e bugetar :crack:

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Mihai, de ce mama zmeului esti asa de incrancenat si rau?

Sa punem pariu...pe ce?

Si, mai ales, de ce?

Nu inteleg de ce te fute grija, zau.

Nu iti place subsectiunea asta, nu o accesa. E simplu.

Daca iti place sa te bagi in seama mereu, o sa discutam in alte conditii.

 

Pana una-alta, este o subsectiune tolerata de admin si de moderatori, nu vindem si nu cumparam nimic, doar ne bucuram de zambete si de cuvinte faine despre mobrele noastre.

Ai ceva de spus on topic, te ascultam.

Daca vrei sa inflamezi, mai gandeste-te odata.

Noi, astia mai vechi in ale fiarelor, nu prea accceptam pe oricine la masa..

 

 

Prietene, subsecțiunea asta a apărut la inițiativa a 4-5 useri de pe forum, printre care mă număr și eu, așa că nu îmi spune tu ce să accesez și ce nu. Mi-ai spus ca RCR acceptă o mobră din 82, eu ți-am spus că nu și ți-am propus un pariu la oha, numai sa te convingi de justețea spuselor mele. Voi vorbiți aici de niște motociclete cu ceva ani în spate, dar care nu sunt clasice în sensul strict al cuvântului. O să intru și eu la enduro și o să încep să vorbesc de IJ49, că și cu ăla te poți da pe dealuri.

Și ia detaliază cam în ce condiții vrei să discutăm, că m-ai făcut curios.

 

PS>m-a distrat sintagma cu astia mai vechi ai fiarelor.

 

 

 

Exact ce spuneam mai sus, nu ai nici o treaba cu mobrismul, pt tine e doar o sursa de bani. Zi ceva de Kawa asta, o bagam si pe asta la naked? :crack:

 

post-42427-0-46584300-1312699627_thumb.jpg

 

 

 

 

Mihaitza e bugetar :crack:

 

Ești slab...rău de tot. Am auzit că ți-au respins dosarul de Australia, nu le-a picat bine cazierul.

Motocicletele pe care le tot postezi pe aici se pot încadra la o categorie de youngtimere, dar nu e nici unul în stare să solicite Adminului înființarea unui astfel de subforum.

Editat de mihai_prd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, nu ti-am dat directive despre ce sa accesezi, subliniam o posibilitate.

Cat despre acceptul mobrei mele la RCR, vorbim in 2013, cand intru in club.

Iar conditii de discutie...ai numarul meu de telefon. Sunt in Bucuresti pana miercuri.

Poate bem o bere-doua.

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi nr sa te sun, daca ai chef te invit azi sa vezi cateva motociclete clasice. Al meu e 0723565973, baga un sms.

E, si problema e ca e 2013, nu 2011. De asta ți-am spus ca RCR nu accepta.

Editat de mihai_prd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Ești slab...rău de tot. Am auzit că ți-au respins dosarul de Australia, nu le-a picat bine cazierul.

 

Nu am aplicat niciodata pt Australia, doar faceam misto de boul ala de bAIAZID. Oricum, plec in cateva zile din tara cu "dosarul" aprobat :grinbandit: .

 

Motocicletele pe care le tot postezi pe aici se pot încadra la o categorie de youngtimere, dar nu e nici unul în stare să solicite Adminului înființarea unui astfel de subforum.

 

E de ajuns un topic pt categoria asta, in Romania nu sunt destule youngtimere ca sa merite o categorie pe forum.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rugamintea mea este sa nu va porcaiti pe acest topic. Va stiu pe toti si va respect pe fiecare..,respectati-ma si voi pe mine respectand acest topic de CLASICE sau Young-timere sau cum doriti domniile voastre, sa le denumiti. Raman la parerea ca inca suntem putini detinatori de astfel de motociclete. Tinand cont ca istoria fabricantilor moto japonezi incepe acum circa 50 ani eu imi rezerv dreptul sa am alta opinie decat cea a lui Mihai-prd. Totodata nu cred ca Prd-ul este doar un comerciant de moto vechi. Si mai cred ca nu este unul din noi care sa nu le aibe pe ale sale pasarici, mai multe sau mai putine. Pt ca imi este foarte drag acest topic, am speranta ca m-am facut bine inteles si sper ca in continuarea lui sa fie numai postari la subiect. PS Nu cred ca acest mod de a discuta caracterizeaza motociclistii vinteage. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este pacat si poate chiar o greseala sa te limitezi la definitia de 'istoric' cum este precizat in legea Romaneasca si folosit de catre RCR.

Sunt tari destule care folosesc o definitie mai putin restransa. Eu ma gandesc ca in tara sa foloseste '30 de ani iesit din productie model caroserie cu motor respectiv' ca nu sa incadreaza toate daciile.

 

Consider ca important este gustul personal si a oamenilor peste tot in lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevaratul topic este asta scris de @mishu_canishu.

/index.php?/topic/296106-hondele-anilor-80/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Rugamintea mea este sa nu va porcaiti pe acest topic.

 

O porcaiala mica si nevinovata nu face rau nimanui, mai ne radem si noi un pic :laugh: .

 

 

Raman la parerea ca inca suntem putini detinatori de astfel de motociclete. T

 

Putine? Aproape ca nu exista, sunt pur si simplu raritati iar problema cea mai mare e ca nu le apreciaza nimeni, sunt considerate vechituri.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevaratul topic este asta scris de @mishu_canishu.

http://www.motocicli...dele-anilor-80/

Si tu, Brutus?!.., eu nu vad acolo decat o discutie despre niste modele de Honda din anii 80. Despre ce 'adevarat' topic vorbesti, zau ca nu-mi dau seama..,asteptam sa spui ceva mai interesant despre acest subiect, tinand cont ca nu esti necunoscator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lolo.., despre ce japoneze clasice din anii 50 vrei sa vb?!. Astept sa vii cu exemple, altfel nu mai vin sa betivanim la Mizil! :friends:

 

Si sa nu uit.., motocicletele fabricate acum 70-80 ani se numesc motociclete de epoca, pe atunci japonezii nu cred ca aveau asemenea indeletniciri! :cheers:

 

Sunt trist, azi mi am vandut Kawasaki-ul..,l-am tradat pt numa 700 de galbeni, sper sa maierte ca eu il iubesc si il stimez in continuare.sa-i ia dreaku de americani, numa aia sunt de vna pt ce ni se itampla.., dar mai am honda din 76!aia nu o voi vinde

 

Jeane,

 

Stai linistit si sa nu-ti para rau, motorul tau e pe maini bune. Ti-am promis ca o sa am grija de el si asa voi face. Imi place jucaria si cred ca si ei ii place de mine, ca toarce ca un tigrisor cand o incalec :) Tinem legatura, ca o sa mai am nevoie de informatii despre intretinerea ei, vreau sa-i dau tot ce e mai bun si sa ma tina, frate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jeane,

 

Stai linistit si sa nu-ti para rau, motorul tau e pe maini bune. Ti-am promis ca o sa am grija de el si asa voi face. Imi place jucaria si cred ca si ei ii place de mine, ca toarce ca un tigrisor cand o incalec :) Tinem legatura, ca o sa mai am nevoie de informatii despre intretinerea ei, vreau sa-i dau tot ce e mai bun si sa ma tina, frate.

Mircea, incearca sa pui tu niste poze cu ea pt ca mie nu mi-a reusit, te rog. Atat m-am laudat cu ea si poate cred oamenii ca de fapt nici nu am avut-o vreodata! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...