Sari la conținut

Clasice- made in japan


Jean_Taxi
 Share

Postări Recomandate

ai dracu gerontofili :))

 

In alta ordine de idei, urmeaza sa verific:

-Compresia

-incarcarea, desi are deja un voltmetru pe bord cu leduri care indica ca incarca bine.

-aprinderea, ca momentan nu stiu daca merg pe platini sau electronica, ca nu mai stia nici fostul proprietar pozitia de on sau of :))

- si imediat ce gasesc niste lere bune, jocul la supape.

mergi linistit la cesar (GRG), si eu acolo imi fac mobrele (la ce nu ma bag singur), sunt foarte ok!

apropo, am verificat si incarcarea aseara, e in parametrii. La mine urmeaza obligatoriu o curatare/reglare/sincronizare de carburi si un set de bujii, dupa ce fac furca si schimb rulmentul de jug.

Jocul la supape si eu vreau, dar la mine sunt pe pastile si nu stiu diametrul.... trebuie sa le dau jos, masor si apoi sa fac rost de altele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu are o siguranta pe circuitul de ap el?scoate-o si atunci mergi sigur pe platini

aaaaaa......si inca ceva,tulumba aia de alarma (sau ce- o fi) + aprinderea aia nu se pot "ascunde "pe undeva?ca parca-i ia din farmec,zic si eu,nu vreau sa fiu carcotas!....oricum arata de nu se poate fierul!

As putea sa o deconectez fara probleme, dar prefer sa dau capacul de la aprindere jos, ca e destul de simplu, mai curat platinele un pic sa fie curatate si cu ocazia asat vad si daca scanteia vine de la platina sau de la electronica.

 

Goarna o sa o dau jos..e de ajuns claxonul ei, desi face in mare fel goarna :) iat la aprindere doar sa improvizez ceva capac metalic sau ceva de genul. al loc nu prea am unde sa o pun.

 

mergi linistit la cesar (GRG), si eu acolo imi fac mobrele (la ce nu ma bag singur), sunt foarte ok!

apropo, am verificat si incarcarea aseara, e in parametrii. La mine urmeaza obligatoriu o curatare/reglare/sincronizare de carburi si un set de bujii, dupa ce fac furca si schimb rulmentul de jug.

Jocul la supape si eu vreau, dar la mine sunt pe pastile si nu stiu diametrul.... trebuie sa le dau jos, masor si apoi sa fac rost de altele

Sincronizare trebuie si la mine, carburatoare au fost curate deja si vorba aia, daca merge las-o asa. Din fericire supapele sunt destul de simplu de reglat, fara pastile, doar pe culbutori, cu doua suruburi, unul de reglaj si unul de siguranta.

Am nevoie doar de lere in inch sau echivalent in mm, un pic mai lungi, doar ca sa verific jocul.

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi linistit la cesar (GRG), si eu acolo imi fac mobrele (la ce nu ma bag singur), sunt foarte ok!

apropo, am verificat si incarcarea aseara, e in parametrii. La mine urmeaza obligatoriu o curatare/reglare/sincronizare de carburi si un set de bujii, dupa ce fac furca si schimb rulmentul de jug.

Jocul la supape si eu vreau, dar la mine sunt pe pastile si nu stiu diametrul.... trebuie sa le dau jos, masor si apoi sa fac rost de altele

...era ceva pe net cu" hot cams measuring" sau ceva p-aproape ,cu pastile si tip/model- moto/an

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As putea sa o deconectez fara probleme, dar prefer sa dau capacul de la aprindere jos, ca e destul de simplu, mai curat platinele un pic sa fie curatate si cu ocazia asat vad si daca scanteia vine de la platina sau de la electronica.

 

Goarna o sa o dau jos..e de ajuns claxonul ei, desi face in mare fel goarna :) iat la aprindere doar sa improvizez ceva capac metalic sau ceva de genul. al loc nu prea am unde sa o pun.

 

Sincronizare trebuie si la mine, carburatoare au fost curate deja si vorba aia, daca merge las-o asa. Din fericire supapele sunt destul de simplu de reglat, fara pastile, doar pe culbutori, cu doua suruburi, unul de reglaj si unul de siguranta.

Am nevoie doar de lere in inch sau echivalent in mm, un pic mai lungi, doar ca sa verific jocul.

lere in mm daca vrei iti dau eu, cred ca gasesti tabele de conversie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lere in mm daca vrei iti dau eu, cred ca gasesti tabele de conversie

Am vazut ca au cei de la draper mai multe seturi de lere http://www.sculedemana.ro/scule-speciale-auto/miscellaneous-auto-service-tools-scule-speciale-auto/feeler-gauges-seturi-lere.html

Poate o sa iau un set de la ei. Nu ma apuc zilele astea oricum de toate verificarile. Le iau treptat. Incep cu cele importante si apoi trec la cele care le pot face si singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa si cred ca destul de rara din punct de vedere al conditiei pentru o tara agrara preponderent de subzistenta. O motocicleta cu adevarat clasica! Felicitari, sa va fie bine!

A avut norocul sa aiba un proprietar pasionat de motociclete si dedicat motociclismului. Sper sa ma ridic la nivelul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu te puna dracu' s-o modifici ca te injur! Ii sta bine originala.

Mi-a trecut dorinta de modificari...am si zis asta, de acum doar kilometrii de drum (sper ). Doar daca nu era 100% originala si completa o modificam.

O pastrez pe cealalta pentru modificari, dar cred ca-i ajunge si la aia mica :) si fondurile s-au cam dus...de acum doar apa cu paine.

 

Ce sanse erau sa dau in seara aia peste frumusetea asta! De aia e bine sa mai iesi la o intalnire cu motorul :))

 

Intre 27-29 iunie o punem de un Retro Bike la Nikolovo?

Anul trecut a fost frumos, am fost cu TU-ul, a plouat un pic (mai tare) dar a meritat. /index.php?/topic/696232-retro-bike-party-nikolovo-24-26-mai-2013/page-2

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si fondurile s-au cam dus...de acum doar apa cu paine.

.....lasa Mihai ca-ti dau eu o punga de covrigi cu mac si sare......da' pa datorie...se stieeee! :lol:

ai facut o investitie buna,n-o sa mai simti nici foamea!

Editat de Maximo74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu mi vine sa mai intru pe topicul asta..ma imbolnavesc de draci cand vad ce clasice isi iau unii..iar io stau ca tristu si mi cumpar..promisiuni..imi doresc tare mult sa fiu io primu care va face o intrunire de motociclete clasice japoneze...sper sa reusesc..io sau altu mai 'eficace'...dar mai intai sa si am una!..ma bucur sa vad ca sunt tot mai multi dintre noi care apreciaza japonezele clasice si isi si cumpara...spor tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu mi vine sa mai intru pe topicul asta..ma imbolnavesc de draci cand vad ce clasice isi iau unii..iar io stau ca tristu si mi cumpar..promisiuni..imi doresc tare mult sa fiu io primu care va face o intrunire de motociclete clasice japoneze...sper sa reusesc..io sau altu mai 'eficace'...dar mai intai sa si am una!..ma bucur sa vad ca sunt tot mai multi dintre noi care apreciaza japonezele clasice si isi si cumpara...spor tuturor!

Nu ai mai rezolvat nimic cu japoneza de la Bacau? Parca era un GS750 nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu mi vine sa mai intru pe topicul asta..ma imbolnavesc de draci cand vad ce clasice isi iau unii..iar io stau ca tristu si mi cumpar..promisiuni..imi doresc tare mult sa fiu io primu care va face o intrunire de motociclete clasice japoneze...sper sa reusesc..io sau altu mai 'eficace'...dar mai intai sa si am una!..ma bucur sa vad ca sunt tot mai multi dintre noi care apreciaza japonezele clasice si isi si cumpara...spor tuturor!

 

Stiu un Bol d'or 900 la cineva in ilfov, stata de mult timp si din pacate revopsita. O sa ma interesez daca e de vanzare.

 

Mon Reve post-59618-0-49792000-1401277401_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu un Bol d'or 900 la cineva in ilfov, stata de mult timp si din pacate revopsita. O sa ma interesez daca e de vanzare.

 

Mon Reve attachicon.gif800px-Honda_Gold_Wing_GL1000_1975.jpg

Pentru cei ce vor o motocicleta la fel cu cea din poza lui Urse,exista una undeva pe Luica,la sotia lui Luky,motociclistul mort in Bulgaria acu 2 ani.Cei interesati pot apela la mine.Ii voi indruma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai mai rezolvat nimic cu japoneza de la Bacau? Parca era un GS750 nu?

Proprietaru vrea sa o mai foloseasca sezonul asta si apoi..daca nu gasesc ceva mai interesant..bat palma. Batusem palma cu cineva din Coamrnic..are un kawasaki Z650 albastru din 81..nu s ce are tel lui..nu dau deloc de el de vreo doua luni..daca il stie cineva..il cheama Ionut si e din Comarnic..cred ca am si pus poza cu ea pe aici..sigur.. atat stiu. Ursu Gunoier...vezi ce afli si da mi de stire..as fi interesat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proprietaru vrea sa o mai foloseasca sezonul asta si apoi..daca nu gasesc ceva mai interesant..bat palma. Batusem palma cu cineva din Coamrnic..are un kawasaki Z650 albastru din 81..nu s ce are tel lui..nu dau deloc de el de vreo doua luni..daca il stie cineva..il cheama Ionut si e din Comarnic..cred ca am si pus poza cu ea pe aici..sigur.. atat stiu. Ursu Gunoier...vezi ce afli si da mi de stire..as fi interesat..

Eu mai stiu de o Honda CB650, de prin 81 sau 80, am vazut-o recent la SMAEB si arata destul de bine. Daca te intereseaza pot sa-ti dau un numar de telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei ce vor o motocicleta la fel cu cea din poza lui Urse,exista una undeva pe Luica,la sotia lui Luky,motociclistul mort in Bulgaria acu 2 ani.Cei interesati pot apela la mine.Ii voi indruma.

O stiu stiu si eu pe a lui Luky , e praf facuta de cand a fost necazul la bulgari poate doar de piese sa o iei . Sotia vrea sa o vanda si o da subtire , dar motoreta nu mai scoti din ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, multam.. e a lui Viorel..cere prea mult pe ea..era expusa inauntru, nu?..la wolf moto

Da a lui Viorel, era inauntru, nu mai stiu la ce stand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand eu Katanele de pe prima pagina, detalii pe PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai cu ea la atestare.

Chiar vroiam sa te sun sa vedem cum pot face cu atestarea, unde trebuie sa ma duc, ce acte trebuie etc. Sa treaca ploile astea!

Tocmai i-am facut ieri RCA-ul si ITP-ul asa ca de acum sunt in legalitatea pe drumuri...totul merge perfect, sa o tina Dumnezeu asa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar vroiam sa te sun sa vedem cum pot face cu atestarea, unde trebuie sa ma duc, ce acte trebuie etc. Sa treaca ploile astea!

Tocmai i-am facut ieri RCA-ul si ITP-ul asa ca de acum sunt in legalitatea pe drumuri...totul merge perfect, sa o tina Dumnezeu asa!

hai ca poate mergem impreuna la atestare, nu-i complicat, gasesti info pe retromobil.ro, dar daca ne ajuta si mihai, cu atat mai bine :)

deci acum putem iesi la plimbare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca poate mergem impreuna la atestare, nu-i complicat, gasesti info pe retromobil.ro, dar daca ne ajuta si mihai, cu atat mai bine :)

deci acum putem iesi la plimbare

Da, putem iesi de acum:)..ieri deja am dat peste alta batranica!

post-43386-0-53846700-1401433231_thumb.jpg

I-am facut si senzorul de ulei ( ca nu se aprindea)...l-am demontat, curatat si asta a fost tot.

Am rezolvat si cu acceleratia sa nu mai mearga greu returul (noroc cu vecinul ca i-a dat prin cap sa umble la un surub...buna vorba aia „Daca nu ai un batran, sa-ti cumperi!”)

 

Mai trebuie sa rezolv:

- frana fata, dar si-a mai dat drumul

- schimbul de ulei si filtrul (daca ploua le fac in weekend)

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu fsana daca vrei te ajut, cu ulriul la fel. In sensul ca poti veni sa le faci la mine la garaj, dar doar de luni incolo

si cam orice operatiune, ca scule am destule, loc la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...