Sari la conținut

Clasice- made in japan


Jean_Taxi
 Share

Postări Recomandate

Acum 48 minute, m72story a spus:

Inainte de a purcede la un astfel de gest ai studiat manualul motocicletei?

Este descrisa acolo aceasta operatiune cat si cea ce presupune ea?

Te intreb pentru ca sunt surprins ca o chiulasa atat de mica sa necesite aceasta operatie.

Tehnologia de corectie, planare chiulasa este specifica unor chiulase lungi, spre exemplu motoarele D24 de la VW, 6 cilindrii în linie.

După operație se montează garnituri majorate tocmai pentru a nu modifica parametrii camerei de ardere.

Spor!

 

 

Salut, 

 

Nu fac eu operațiunile am dus-o la niste unii care se pricep și care da au studiat și manualul de servire a motocicletei și toate schemele tehnice ale ei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La 02.03.2022 la 17:05, SenorPink a spus:

Incepe ușor ușor să intre pe ultima 100 de metri: 

Amortizor spate de la Wilbers nou nout:

 

20220228_120506.thumb.jpg.242c137ca385b10a82f7d1e65cbe3ca8.jpg

 

Sablare și vopsire jante: 

 

IMG-20220302-WA0004.thumb.jpg.50441bebf2378c2cba4035f70428814c.jpgIMG-20220302-WA0003.thumb.jpg.f2429297e7f7c39f92f035a461188ef4.jpgIMG-20220302-WA0005.thumb.jpg.a29dc93c576283bf29fe2c814312bab9.jpg

 

Chiulasele sablate: 

 

IMG-20220225-WA0027.thumb.jpg.c26ae2f482fa9d5698af7447142099a3.jpg

Salutare,

 

Arata foarte bine.

Poti te rog sa imi dai si mie 3 informatii?

 

1. Unde ai vopsit electrostatic

2. Unde ai planat chiulasele

3. Cu ce mecanic lucrezi pentru restaurare

 

Spor la treaba... va iesi ceva frumos

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Papa_Bear a spus:

Salutare,

 

Arata foarte bine.

Poti te rog sa imi dai si mie 3 informatii?

 

1. Unde ai vopsit electrostatic

2. Unde ai planat chiulasele

3. Cu ce mecanic lucrezi pentru restaurare

 

Spor la treaba... va iesi ceva frumos

 

 

Salut,

 

Lucrez in intregime cu cei de la Pepper Studio. Daca vrei iti dau pe pm mai multe detalii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.03.2022 la 23:31, SenorPink a spus:

 

Salut,

 

Lucrez in intregime cu cei de la Pepper Studio. Daca vrei iti dau pe pm mai multe detalii

Iti multumesc pentru raspuns.

In linii mari, ii stiu pe cei de la Pepper. Nu stiam, in schimb ca se ocupa si de mecanica.

Iti doresc spor la restaurare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Papa_Bear a spus:

Iti multumesc pentru raspuns.

In linii mari, ii stiu pe cei de la Pepper. Nu stiam, in schimb ca se ocupa si de mecanica.

Iti doresc spor la restaurare!

 

Nu se ocupau, au început recent și colaborează cu Florin (care este un fel de proiect manager și mecanic șef plus inca un tip pe care nu am ajuns inca sa îl cunosc). Când a fost sa aleg unde sa restaurez motoreta am fost in mai multe locuri - la Honda, la Ace Customs și încă un loc, plus Pepper. Am ales pe Pepper pentru că e inginer de profesie (aerospațiale și director tehnic la o companie de transport aerian) și pasionat de motoare. Așa că am zis sa merg pe mana inginerului pasionat decat pe mâna mecanicilor plictisiți 🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, SenorPink a spus:

 

Nu se ocupau, au început recent și colaborează cu Florin (care este un fel de proiect manager și mecanic șef plus inca un tip pe care nu am ajuns inca sa îl cunosc). Când a fost sa aleg unde sa restaurez motoreta am fost in mai multe locuri - la Honda, la Ace Customs și încă un loc, plus Pepper. Am ales pe Pepper pentru că e inginer de profesie (aerospațiale și director tehnic la o companie de transport aerian) și pasionat de motoare. Așa că am zis sa merg pe mana inginerului pasionat decat pe mâna mecanicilor plictisiți 🤭

Iti multumesc pentru clarificare.

Mi se pare cea mai buna solutie sa mergi pe mana pasionatilor.

Probabil voi apela si eu la PEPPER pentru vopsit. Mecanica o fac singur.

Acum restaurez un vw broscuta 1302S, varianta sportiva, cu motor de 1600.

Am fost surprins sa descopar ca in Bucuresti nu mai poti sa faci galvanizari de calitate si nici sa vopsesti electrostatic la preturi rezonabile si cu calitate buna.  Am platit o galagie de bani pentru vopsit electrostatic si calitatea a fost mediocra.

 

Spor la proiect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Papa_Bear a spus:

Iti multumesc pentru clarificare.

Mi se pare cea mai buna solutie sa mergi pe mana pasionatilor.

Probabil voi apela si eu la PEPPER pentru vopsit. Mecanica o fac singur.

Acum restaurez un vw broscuta 1302S, varianta sportiva, cu motor de 1600.

Am fost surprins sa descopar ca in Bucuresti nu mai poti sa faci galvanizari de calitate si nici sa vopsesti electrostatic la preturi rezonabile si cu calitate buna.  Am platit o galagie de bani pentru vopsit electrostatic si calitatea a fost mediocra.

 

Spor la proiect!

Inca din anii 2000 nu mai erau cine stie ce alternative la acoperiri galvanice.

Era un cetatean pe Magura Vulturului langa stadionul 23 August, atelierul facea o munca infecta, banii erau nu neaparat multi dar pacat de munca lor si de fiarele tale, afacerea omului si echipamentele au fost vandute unui alt cetatean......langa stadionul Olimpia.

O alta varianta era in Obor la Bratu, din pacate si aceasta varianta era tot atata de proasta desi proprietarul are o alifie de marketing prin colaborarea cu Retro...., si-a mutat afacerea in Pantelimon si si-a pastrat calitatea. 

Si nu in ultimul rand IOR 2, o galagie de bani, pot spune ca ceva mai bine clar decat cei dscrisi mai sus, dar nu am inca amanunte despre fiabilitatea acoperirii.

Cel mai important in acoperire este cuprarea, stratul care se depune inainte de nichel si crom, practic cel mai important si singurul pe care nu il poti vedea sau verifica.

Cuprarea poate fi pana la 4 zecimi grosime, in acel caz este lifetime..

Despre macanica Dumnezeu cu mila.

Am avut ocazia sa lucrez la doua service-uri moto intre anii 2009-2014.

Din pacate suntem inca tributari obiceiurilor si apucaturilor generatiilor vechi.

Daca pasiunea nu vine in spate cu o experienta este scoala si ucenicie, daca experienta nu este motivata este degeaba.

Service-urile la noi nu sunt dotate cu echipamente de masurare (ceasuri comparatoare si micrometre de interior sau exterior)

Practic sunt niste locuri unde se fac schimburile de ulei si iti monteaza oglinzile aftermarket.

Despre manuale de reparatie nu mai discutam....

In cazul motocicletelor japoneze raparatia "dupa ureche" sau dupa ceea ce vezi pe Youtube sunt bani aruncati.

Piesele sunt prohibitive, in cazul japonezelor clasice inexistente in arealul geografic danubiano-pontic.

Succes in toate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare, domnilor!

S a apucat, finally, de Mad Max!

Intr adevar, distributia era devansata de la punct, iar unele supape nu inchideau. se obv si in poze  Doamne Ajuta sa o vad inchegata la loc si functionala! 

Vad ca Senor Pink s a miscat cu talent si fac treaba calumea oamenii lui!

IMG-20220317-WA0031.jpg

IMG-20220317-WA0028.jpg

IMG-20220317-WA0030.jpg

IMG-20220315-WA0014.jpg

IMG-20220315-WA0013.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Pt. ca CBX-ul meu a primit aprecieri pe topicul asta , va las link-ul la anuntul de vanzare a CBX-ului unui prieten , ca sa nu mai poluez si bursa clasicelor :

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.03.2022 la 12:26, TETEA. a spus:

Spor sa aveti, Jeane!

Sa pui un filmulet sau mai multe cu ea cand e gata. Si s-o plimbi sanatos! 👍🍺

 

ms ms..mai am astept ceva vreme ca s au impotmolit cu o unealta pe care am comandat o deja tocmai in State. Unealta care ajuta sa masoare pastilele, deoarece le  pun si p alea noi noute toate saispe. apoi le comand dupa dimemsiuni, si vreo  doua sapt astept sa vina si apoi sa incheie lucrarea. distributia a fost deja montata, cilindrii..ar fi fost gata daca nu intampinam problemuta asta. da nu i bai, am scos o pe Morgana de la iernat asa ca nu sunt pedestru!:))

La 01.04.2022 la 11:13, Aurex a spus:

Salut. Pt. ca CBX-ul meu a primit aprecieri pe topicul asta , va las link-ul la anuntul de vanzare a CBX-ului unui prieten , ca sa nu mai poluez si bursa clasicelor :

 

 

suberba ..bijuterie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Jean_Taxi a spus:

o unealta pe care am comandat o deja tocmai in State. Unealta care ajuta sa masoare pastilele

Ce unealtă deosebită trebuie? :huh: În afară de leră sau comparator nu văd cu ce s-ar măsura jocul, iar pastilele cu micrometrul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, ENEOS a spus:

Ce unealtă deosebită trebuie? :huh: În afară de leră sau comparator nu văd cu ce s-ar măsura jocul, iar pastilele cu micrometrul. 

 

IMG-20220330-WA0032.jpg

IMG-20220327-WA0006.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 11.05.2022 la 12:23, TETEA. a spus:

 

A ajuns scula? Ceva noutati?

 

salut..nup..o face fara scula. dar acu are probleme cu micrometru!:)))

mecanicul s a angajat la Metrorex de 2 luni, da prin puterea Celui Preainalt poate va fi candva gata. 

asteptam micrometrul sa vina de la metrologie acum. oricum, nu mi prea mai sta gandul la ea acum...o am pe Morgana si deja a inceput sezonul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat de ea... mai bine nu o demontai... Mai mult ca sigur a avut probleme de carburatie si s-a inselat mecanicul... nu avea cum sa aibe probleme atat de grave la kilometrajul ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Jeane, sper ca n-ai mai scris pe aici din cauza ca te plimbi cu ea zilnic si n-ai timp de taclale pe forum.

Mai da un semn aici cand ai timp.

Cele bune!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salut, azi mi a sosit ultima piesisoara necesara incheierii lucrarii, ce tine de 9 luni!:)))curand naste un Baby Max!:)))

Daca totul decurge fara vreo surpriza negativa neprevazuta, in max o saptamana doua ar fi gata pt Itp si..drum!

Simcer, am si uitat de ea, n am mai trecut din martie pe la service, nici macar sa o vad!

Apropo, maine dimi imi vin ldoua Kawa Gt550 la schimb pe o yamaha xj 900, pe care o daua la troc ca n am gasit musteriu la ea de doi ani de cand o am la vanzare!:((((((

un Vt pt mine si al.doilea il bag la vanzare. Ambele sunt identice. tre nitel aranjate dar..asta e. Place!:))

20220723_102058.jpg

20220723_101734.jpg

La 12.05.2022 la 23:54, Papa_Bear a spus:

Pacat de ea... mai bine nu o demontai... Mai mult ca sigur a avut probleme de carburatie si s-a inselat mecanicul... nu avea cum sa aibe probleme atat de grave la kilometrajul ei...

 

pai, compresia era pilaf, dupa cum se obv pe ceasuri.  si distributia defazata, sarita de la punct!

IMG-20220109-WA0019.jpg

20220120_112343.jpg

IMG-20220109-WA0021.jpg

IMG-20220109-WA0020.jpg

20220120_112354.jpg

20220120_112347.jpg

20220120_112331.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Acum 6 ore, m72story a spus:

Gata

IMG-20221110-WA0019.jpeg

Sa te bucuri de ea!

 

 

La 03.08.2022 la 14:01, Jean_Taxi a spus:

salut, azi mi a sosit ultima piesisoara necesara incheierii lucrarii, ce tine de 9 luni!:)))curand naste un Baby Max!:)))

Daca totul decurge fara vreo surpriza negativa neprevazuta, in max o saptamana doua ar fi gata pt Itp si..drum!

Simcer, am si uitat de ea, n am mai trecut din martie pe la service, nici macar sa o vad!

 

Haide Jeane, da-ne vesti bune!

(ai schimbat pana la urma mecanicul?)

 

 

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
La 11.11.2022 la 9:33, TETEA. a spus:

Sa te bucuri de ea!

 

 

 

Haide Jeane, da-ne vesti bune!

(ai schimbat pana la urma mecanicul?)

 

 

salut..inca n am rezolvqt cu V Max ul. A fost de doua ori aproape gata si mereu a intervenit iarasi o problema. Dar ii rog de sanatate si il pomenesc pe vechiul proprietar la fiecare liturghie de la biserica!

daca a stiut si nu mi a spus..sa i de Al de Sus dupa sufletul lui. daca nu a atiut atunci ma rog pt sanatatea lui..ca avea multa nevoie.

Am cheltuit, cu totul,  cam 240 milioane si n am facut un metru cu ea. Cine face ca mine, ca mine sa pateasca! frate de club  are mi a garantat pt om si motocicleta ...si degeaba! prost eu!

oricum, o bag direct la vanzare in ziua cand va fi gata. m am lecuit pe veci de motoare V4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Jean_Taxi a spus:

oricum, o bag direct la vanzare in ziua cand va fi gata. m am lecuit pe veci de motoare V4.

 

Imi pare tare rau sa aud asta, nea Jeane! E cel mai naspa scenariu sa renunți, pentru ca te lipsesti voluntar de foarte mult fun adevarat! Te cred si te inteleg insa, pentru ca "fun"-ul pe care l-ai avut tu pana acum, nici la dusmani nu-l doresc!

Poate o rezolvi pana in primavara,si revii la sentimente mai bune cand da coltul ierbii.

Pana atunci sanatate maxima la trup si la minte!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
La 07.12.2022 la 12:49, Jean_Taxi a spus:

salut..inca n am rezolvqt cu V Max ul. A fost de doua ori aproape gata si mereu a intervenit iarasi o problema. Dar ii rog de sanatate si il pomenesc pe vechiul proprietar la fiecare liturghie de la biserica!

daca a stiut si nu mi a spus..sa i de Al de Sus dupa sufletul lui. daca nu a atiut atunci ma rog pt sanatatea lui..ca avea multa nevoie.

Am cheltuit, cu totul,  cam 240 milioane si n am facut un metru cu ea. Cine face ca mine, ca mine sa pateasca! frate de club  are mi a garantat pt om si motocicleta ...si degeaba! prost eu!

oricum, o bag direct la vanzare in ziua cand va fi gata. m am lecuit pe veci de motoare V4.

Mai sunt noutati?

Este gata moto? Poate a iesit bine si te vei bucura de ea...

Editat de Papa_Bear
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 08.02.2023 la 17:33, Papa_Bear a spus:

Mai sunt noutati?

Este gata moto? Poate a iesit bine si te vei bucura de ea...

Salutare..pai, nu e gata. Dupa ce fusese gata si mi-a cedat in probe o supapa de mi-a crapat pistonul si mi-a bulit chiulasa, am luat-o de la inceput. Adica am cumparat piston, segmenti, oringuri supape, alta chiulasa, plus alte garnituri de chiulasa. Azi i-am dus garniturile mecanicului, practic de maine se poate apuca de montaj. Dar o va face fara graba, va verifica si masura si uzura la cuzineti, preventiv. Poate a treia oara va fi cu noroc.

Editat de ivan pedala
Editat in limba romana!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...