Sari la conținut

CANADA


chif
 Share

Postări Recomandate

Cand vi din Romania astepti un an sau toata lumea asteapta asa? as fi curios si de ce.

Oricum s-a facut cald de-a binelea, merg deja de o saptamana la lucru cu motorul, ce mai conteaza :banana:

Vad ca lumea din Toronto ori nu are chef de companie ori nu intra pe forum, asa ca merg mai departe: Quebec, care si asa e o destinatie constanta pentru mine. Acolo merg sa-mi tocesc cauciucurile pe lateral dupa ce le-am facut plate in Toronto si in primul rand sa-mi vizitez un bun prieten. Ma uitam la caucicul meu ultima data cand l-am schimbat... zici ca eram la prima motocicleta |_|

Deci, daca veniti in Toronto/Niagara, dati de stire! Deasemenea daca vreti companie la o bere, va maninca talentul de ghid al provinciei, sau doar vrei sa vezi faimoasa motocicleta produsa in Hinckley, UK cumparata de la Andre in Trois Rivieres si iubita in Toronto de un roman care nu are mai nult de 10% singe romanesc, din nou dati de stire.

 

Va salut cu farul, ala care lumineaza cu accent britanic :moto:

 

Cand vii din Romania nu stiu, nu cred. Eu am ajuns aici la 17 ani, deci nu am avut permis moto/auto la noi. Aici ca sa iei permisul moto trebuie sa treci examenul teoretic, dupa care astepti o luna ca sa dai poligonul (in timpul asta faci scoala). Partea retardata este ca trebuie sa astepti 11 luni ca sa dai examenul de strada. In timpul acesta ai voie sa iesi DOAR daca esti insotit de un alt motociclist (pe alta motocicleta), care are macar doi ani de experienta. Deci ala daca are chef sa o arda prin oras cu 150 kmh, tu ca incepator trebuie sa te tii dupa el ca nu ai voie sa mergi singur. Deci daca nu ai un prieten cu motocicleta (cazul meu :rolleyes: ) aproape un an dupa ce faci scoala si treci poligonul stai in casa si te uiti la Moto GP sau mai cobori la garaj, urci pe motor si iti imaginezi ca te plimbi.

 

Legat de drumuri, Ontario are in mare parte numai drumuri plate. In Quebec gasesti zone frumoase de plimbat cu motorul spre nord sau spre est. In Vermont mi se par drumurile bune de dat cu motorul (multe curbe si peisaje frumoase) si nu este departe. Daca vrei putem merge la vara acolo cand ai timp, eu sunt la universitate asa ca 4 luni sunt in vacanta desi e posibil sa merg si in Romania vara asta.  

 

Eu te salut cu farul din garaj :D, pana trec cele 11 luni (8 iunie :banana: ) .

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 174
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cand vi din Romania astepti un an sau toata lumea asteapta asa? as fi curios si de ce.

 

Daca ai carnet din Romania cred ca este exact ca la masina (in Quebec). Poti sa conduci 90 de zile, timp in care trebuie sa dai test teoretic si oras, dupa care primesti carnet intreg, deci nu mai trebuie sa astepti 11 luni. In Ontario din cite stiu, cu carnet de learner poti sa te dai singur, dar nu cred ca ai voie noaptea si pe autostrada. sau ceva de genul asta.

 

Si eu care imi puneam baza in tine sa ma scoti la plimbare :lol:. Ti-ai facut deja programare la SAAQ?

 

Nu pot sa-mi fac programare pina in Aprilie. Evident va fi mai mult de 11 luni de asteptat, ca la astia site-ul nu merge iarna pentru carnet de motociclete (sau cel putin asa zicea saptamina trecuta cind am incercat).

 

 

Pai am impresia ca nu trebuie sa ai doi ani ca sa te dai insotitor, dar e posibil sa ma insel. Te anunt cind ies cu grupul, facem cumva sa te culegem. Eu m-am lipit de un instructor de la scoala si la inceput i-am platit "lectie" privata, dar dupa 1-2 ture nu a mai vrut sa-mi ia bani. Am facut cam 1000km in 4 luni - putin, dar mai bine decit de loc.

 

Eu stiu citiva oameni care au mers fara probleme si in alea 11 luni, ca nu te opreste nimeni daca nu faci prostii. Problema e ca daca te prind te-ai lins pe bot de carnet vreo doi ani si cred ca iti si iau motorul pentru o luna.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu pot sa-mi fac programare pina in Aprilie. Evident va fi mai mult de 11 luni de asteptat, ca la astia site-ul nu merge iarna pentru carnet de motociclete (sau cel putin asa zicea saptamina trecuta cind am incercat).

 

Pai am impresia ca nu trebuie sa ai doi ani ca sa te dai insotitor, dar e posibil sa ma insel. Te anunt cind ies cu grupul, facem cumva sa te culegem. Eu m-am lipit de un instructor de la scoala si la inceput i-am platit "lectie" privata, dar dupa 1-2 ture nu a mai vrut sa-mi ia bani. Am facut cam 1000km in 4 luni - putin, dar mai bine decit de loc.

 

Eu stiu citiva oameni care au mers fara probleme si in alea 11 luni, ca nu te opreste nimeni daca nu faci prostii. Problema e ca daca te prind te-ai lins pe bot de carnet vreo doi ani si cred ca iti si iau motorul pentru o luna.

 

 

Poti sa faci programare de pe 2 sau 3 Aprilie. Chiar ar trebui sa iti faci cat mai rapid(chiar imediat cand se deschide site-ul/liniile telefonice). Multa lume o sa incerce sa isi faca programare imediat, deci locurile vor fi limitate.

 

 

Nu prea as vrea sa ma risc aiurea sa ies singur. Daca mai faceti iesiri cu grupul te rog sa ma anunti :). Chiar daca e cu plata, nu ma deranjeaza treaba asta. In orice caz putem da o tura prin sud dupa ce imi iau permisul complet in iunie.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand vii din Romania nu stiu, nu cred. Eu am ajuns aici la 17 ani, deci nu am avut permis moto/auto la noi. Aici ca sa iei permisul moto trebuie sa treci examenul teoretic, dupa care astepti o luna ca sa dai poligonul (in timpul asta faci scoala). Partea retardata este ca trebuie sa astepti 11 luni ca sa dai examenul de strada. In timpul acesta ai voie sa iesi DOAR daca esti insotit de un alt motociclist (pe alta motocicleta), care are macar doi ani de experienta. Deci ala daca are chef sa o arda prin oras cu 150 kmh, tu ca incepator trebuie sa te tii dupa el ca nu ai voie sa mergi singur. Deci daca nu ai un prieten cu motocicleta (cazul meu :rolleyes: ) aproape un an dupa ce faci scoala si treci poligonul stai in casa si te uiti la Moto GP sau mai cobori la garaj, urci pe motor si iti imaginezi ca te plimbi.

 

Legat de drumuri, Ontario are in mare parte numai drumuri plate. In Quebec gasesti zone frumoase de plimbat cu motorul spre nord sau spre est. In Vermont mi se par drumurile bune de dat cu motorul (multe curbe si peisaje frumoase) si nu este departe. Daca vrei putem merge la vara acolo cand ai timp, eu sunt la universitate asa ca 4 luni sunt in vacanta desi e posibil sa merg si in Romania vara asta.  

 

Eu te salut cu farul din garaj :D, pana trec cele 11 luni (8 iunie :banana: ) .

 

 

Nasoala legea aia. Chiar daca se presupunem ca pretenul ala nu o arde cu 150, nici nu inseamna ca te ajuta neaparat cu ceva. Pana acum cel mai destept sistem mi se pare in Germania, daca o mai fi tot asa de cand stiu eu: permis nou= motor limitat la parca 40cp si primul an (sau doi), iti ia permisul daca faci prosti relativ mici. In Ontario e rau in alt sens: dai test teoretic, si ai M1 pentru 3 luni in care nu ai voie sa te dai pe autostrada, noaptea sau cu pasager, dar nu te opreste nimeni sa-ti iei Hayabusa, desi legal nu te intreaba nimeni daia ai pus mana pe vreun motor in viata ta. Si tot asa pana la full M. Cred ca a scris Ion mai devreme despre asta. A, Ioaneee, noi cand iesim la o tura?

 

Cat despre Vermont, e primul pe lista dupa ce primesc pasaportul. Cu mult noroc s-ar putea sa fie vara asta. Daca nu, ma gandesc sa o duc pe Berta mai aproape de mama Anglia, AKA Nova Scotia si ce mai oi avea timp sa umblu pe acolo, ca in timpurile noastre (1600 AD) nu am decat doua saptamani de concediu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasoala legea aia. Chiar daca se presupunem ca pretenul ala nu o arde cu 150, nici nu inseamna ca te ajuta neaparat cu ceva. Pana acum cel mai destept sistem mi se pare in Germania, daca o mai fi tot asa de cand stiu eu: permis nou= motor limitat la parca 40cp si primul an (sau doi), iti ia permisul daca faci prosti relativ mici. In Ontario e rau in alt sens: dai test teoretic, si ai M1 pentru 3 luni in care nu ai voie sa te dai pe autostrada, noaptea sau cu pasager, dar nu te opreste nimeni sa-ti iei Hayabusa, desi legal nu te intreaba nimeni daia ai pus mana pe vreun motor in viata ta. Si tot asa pana la full M. Cred ca a scris Ion mai devreme despre asta. A, Ioaneee, noi cand iesim la o tura?

 

Cat despre Vermont, e primul pe lista dupa ce primesc pasaportul. Cu mult noroc s-ar putea sa fie vara asta. Daca nu, ma gandesc sa o duc pe Berta mai aproape de mama Anglia, AKA Nova Scotia si ce mai oi avea timp sa umblu pe acolo, ca in timpurile noastre (1600 AD) nu am decat doua saptamani de concediu.

 

Daca asta ar fi cea mai retarda lege din Quebec ar fi bine :-)

Cu mina pe inima, la experienta mea limitata pe Hoinar (pe bune, acum vreo 20 de ani, fara carnet) mi-a prins bine faza cu scoala de aici si cu grupul tot sezonul trecut. De doua ori am fost la limita din cauza de femei care nu se uita pe unde merg cind sint in SUV, pe autostrada la 140, si daca nu eram in grup o beleam original. Adevarul e ca am avut noroc condus de doi instructori. Problema apare cind nu cunosti chiar pe nimeni, esti la fel de destept si dupa 11 luni de stat calare pe motor in garaj. Si depinde mult si de scoala pe care o faci, am vazut niste exemplare la test aici ... mi s-a facut frica de motocicleta numai vazind cit de speriati erau ei.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

eu stau in quebec in nord (sept-iles).

vara asta am planuit o tura la lac saint-jean si una in nord rau la groose bay (~2000 km de forestier dus :) ) daca sunt amatori data nu e stabilita inca da vara-i scurta pe la paralela 64.

 

anu trecut am fost pana la labrador

ceva poze

/index.php?/topic/213625-plimbari-enduro-enduro-peisagistic/page__st__280

 

beer.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1332006600[/url]' post='3079506']

Hahahahaha si eu la fel. Foarte tari instructorii,mai putin ala mai batran si chubby care repeta mereu ca o sa mor daca nu fac ce zicea.

 

Mai bine sa bage ei spaima in tine decit sa para totul ușor si frumos pina te lipesti de un parbriz in real-life.

Phil, cu care se face partea practica, e super băiat. Cu el am ieșit după ce am terminat cu școala.

 

1332008666[/url]' post='3079530']

salut!

eu stau in quebec in nord (sept-iles).

vara asta am planuit o tura la lac saint-jean si una in nord rau la groose bay (~2000 km de forestier dus :) ) daca sunt amatori data nu e stabilita inca da vara-i scurta pe la paralela 64.

 

anu trecut am fost pana la labrador

ceva poze

http://www.motocicli...c/page__st__280

 

beer.gif

 

Frumos. Eu mai am de făcut practica ceva vreme pina sa mă bag la așa ceva

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos. Eu mai am de făcut practica ceva vreme pina sa mă bag la așa ceva

 

nicio problema. doar n-om pleca maine d-aci. e timp.

 

 

 

 

Hahahahaha si eu la fel. Foarte tari instructorii,mai putin ala mai batran si chubby care repeta mereu ca o sa mor daca nu fac ce zicea.

 

prietena mea a facut scoala anu' trecut si am asistat aproape la toate cursurile de poligon. am fost foarte placut impresionat de ce-i pune sa faca si ce explicatii le da. insa, daca e sa facem o comparatie raport calitate pret cu scolile din romania....sunt sigur ca pt 850 parai si in romania ai invata cu mult mai mult la scoala.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce spuneti voi diferenta intre Romania si Canada e ca in Romania statul e un parinte caruia i se rupe-n dos de tine, in Canada e unul care te supravegheza atent si vrea sa fii cat mai obedient. 2 puscarii cu gardieni diferiti.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nicio problema. doar n-om pleca maine d-aci. e timp.

 

prietena mea a facut scoala anu' trecut si am asistat aproape la toate cursurile de poligon. am fost foarte placut impresionat de ce-i pune sa faca si ce explicatii le da. insa, daca e sa facem o comparatie raport calitate pret cu scolile din romania....sunt sigur ca pt 850 parai si in romania ai invata cu mult mai mult la scoala.

 

 

Mi s-a parut un pic ridicat pretul scolii, la modul ca fac 12 elevi deodata.Cam atat costa si scoala de soferi, dar aia se face individual. Asta inseamna gen 10.000 de para la 2 saptamani doar un singur grup :burnout:, ei aveau 2 grupuri la fiecare 2 saptamani deci ies bani frumosi. In schimb chiar mi-a placut cum au explicat instructorii si alea 4 ore de plimbat ar trebui sa fie si in Romania. In total cu inchiriatul mobrei si hartiile de la SAAQ te ajunge cam pe la 1000 de dolari scoala si examenele, dupa care urmeaza 550$ placa(sau 1100 aia pe sportive) pe an, asigurare si alte minunatii. Nu e un hobby ieftin deloc :bounce:. Singura chestie care mi se pare retardata este asteptarea de 11 luni.

 

 

 

 

 

 

Din ce spuneti voi diferenta intre Romania si Canada e ca in Romania statul e un parinte caruia i se rupe-n dos de tine, in Canada e unul care te supravegheza atent si vrea sa fii cat mai obedient. 2 puscarii cu gardieni diferiti.

 

E cam acelasi lucru, numai ca aici sunt unele legi care nu an nici un sens si sunt foarte stricti cu anumite chestii. Avantaje si dezavantaje ca peste tot.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e un hobby ieftin deloc :bounce:. Singura chestie care mi se pare retardata este asteptarea de 11 luni.

E cam acelasi lucru, numai ca aici sunt unele legi care nu an nici un sens si sunt foarte stricti cu anumite chestii. Avantaje si dezavantaje ca peste tot.

 

tot cam pe acolo ajungi ca si la noi....cu benzina, uleiuri, cauciucuri, piese la juma de pret sau chiar mai putin...depinde si cat te dai pe an si chiar daca iesi mai scump, eu asa bine ma simt cand iau de exemplu, bujia ngk la 2$ si stiu ca "proasta" de la tejgea are un salariu omenesc....la noi era vo 20 de lei. ma rupea si pe mine, "prostu/proasta" cu facultate de la tejgea stim cu totii..... iar patronu facea ceafa mare razand de prosti in toata libertateaDisappointed.gif.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Daca e cineva din Ontario si ma poate ajuta cu o informatie,problema ar fii:

-am primit un motor inmatriculat in ontario care are talon(mic) ,asigurare si o procura notariala pe numele meu.

am mers aproape un an ,acum expira talonul si asigurarea

m-am dus sa o inmatriculez dar la politie mi-au zis ca nu am talonul mare.

Aveti vreo idee cum e talonu mare?

Canadianu mi-a zis ca in Ontario nu exista talon mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut,

Daca e cineva din Ontario si ma poate ajuta cu o informatie,problema ar fii:

-am primit un motor inmatriculat in ontario care are talon(mic) ,asigurare si o procura notariala pe numele meu.

am mers aproape un an ,acum expira talonul si asigurarea

m-am dus sa o inmatriculez dar la politie mi-au zis ca nu am talonul mare.

Aveti vreo idee cum e talonu mare?

Canadianu mi-a zis ca in Ontario nu exista talon mare.

 

Saliut.

Nu stiu exact ce e talon mare si mic, dar se poate ca e vorba de jumatate de talon: cand vinzi un motor, detasezi jumatate de talon, compltezi niste rubrici si-l dai cumparatorului cu care dansul se duce la ministerul transporturilor si primestul un talon nou. Sper ca politistii romani nu se refera la bucata ce ramane la vanzotor, ca pe aia nu o s-o vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saliut.

Nu stiu exact ce e talon mare si mic, dar se poate ca e vorba de jumatate de talon: cand vinzi un motor, detasezi jumatate de talon, compltezi niste rubrici si-l dai cumparatorului cu care dansul se duce la ministerul transporturilor si primestul un talon nou. Sper ca politistii romani nu se refera la bucata ce ramane la vanzotor, ca pe aia nu o s-o vezi.

Salut,

Multumesc pentru raspuns,cred ca despre partea care ramane acolo intreaba politzia romana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...