Sari la conținut

CANADA


chif
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 174
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:cheers:

 

 

Mai traiesti, boss ? In weekend se anunta soare si 30+. Hai la o tura daca esti liber :) .

 

 

 

Plec in US duminica si ma intorc pe 20. Hai pe 21, o punem in calendar acum si gata, nu ne mai schimbam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Well... ieri m-au procopsit si pe mine astia de la SAAQ cu Aprenti-ul pentru aproape un an.

Dupa teoretic, mi-am echivalat scoala din RO, am facut 4 ore de "Improvement courses" la Tecnic pe Hochelaga (pe un Nighthawk batran cam cat mine) ca sa vad si eu cum se simte circuitul de la SAAQ, iar ieri am dat examenul la Laval pe un Suzuki Gladius.

Acum... sa vad cum imi iau si eu un fier, sa ies si eu la sosea ca tot omu', ca masina mi-a cam facut gaura in buget!

 

Sa ne vedem cu bine si aveti grija de voi!

 

Small update, am gasit si fierul:

XJ600 Seca II din 94

post-6723-0-66099600-1344921644_thumb.jpg

 

Dati un semn daca vreti sa iesim anul asta la un Cico sa-l ud, ca asa poate ne cunoastem si noi. :)

Aveti grja de voi!

 

Safety before everything, chiar si la birou:

 

post-6723-0-83051800-1346370243_thumb.jpg

 

Invitatia la Cico ramane deschisa. E cineva dintre voi si pe MSQ sau pe M4E?

Poate ne vedem la vre-o iesire sau la vreun BN anul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Well... ieri m-au procopsit si pe mine astia de la SAAQ cu Aprenti-ul pentru aproape un an.

Dupa teoretic, mi-am echivalat scoala din RO, am facut 4 ore de "Improvement courses" la Tecnic pe Hochelaga (pe un Nighthawk batran cam cat mine) ca sa vad si eu cum se simte circuitul de la SAAQ, iar ieri am dat examenul la Laval pe un Suzuki Gladius.

Acum... sa vad cum imi iau si eu un fier, sa ies si eu la sosea ca tot omu', ca masina mi-a cam facut gaura in buget!

 

Sa ne vedem cu bine si aveti grija de voi!

 

Small update, am gasit si fierul:

XJ600 Seca II din 94

post-6723-0-66099600-1344921644_thumb.jpg

 

Dati un semn daca vreti sa iesim anul asta la un Cico sa-l ud, ca asa poate ne cunoastem si noi. :)

Aveti grja de voi!

 

Safety before everything, chiar si la birou:

 

post-6723-0-83051800-1346370243_thumb.jpg

 

Invitatia la Cico ramane deschisa. E cineva dintre voi si pe MSQ sau pe M4E?

Poate ne vedem la vre-o iesire sau la vreun BN anul asta.

 

 

 

 

:friends: Felicitari!

 

 

Weekendul asta ma duc la camping, iar de saptamana viitoare reincep scoala :( ...deci pot iesi oricand in afara de marti, joi si vineri cand sunt la cursuri/lucru. Cand ai timp si vrei sa te plimbi poti sa imi zici... :smoke:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cum e vremea acum in Canada? A venit frigul, sau se mai poate merge pe motocicleta? Cam pana cand se poate merge pe doua roti?

Destul de urat. In jur de 12-13 grade (ieri au fost in schimb 28, dupa care iar a venit cancerul) si ploua destul de des. Se mai poate merge pana in noiembrie(asta daca nu incepe sa ninga), acum depinde de fiecare. Eu mi-am vandut motorul acum 2 zile, deci nu mai merg :bounce:. O sa imi caut altceva la iarna, ca scad preturile.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Destul de urat. In jur de 12-13 grade (ieri au fost in schimb 28, dupa care iar a venit cancerul) si ploua destul de des. Se mai poate merge pana in noiembrie(asta daca nu incepe sa ninga), acum depinde de fiecare. Eu mi-am vandut motorul acum 2 zile, deci nu mai merg :bounce:. O sa imi caut altceva la iarna, ca scad preturile.

Nenea, pe mine m-a lasat joi alternatorul, la job, in Laval, asa ca, fara sa vreau, si eu o sa intru la iernat mai repede. As fi tras de ea pana la prima ninsoare, dar se pare ca baba m-a tradat mai repede.:) Marti caut un trailer si mi-o aduc acasa si ii fac o evaluare, dar chiar dupa ce o repar, nu cred ca o mai scot anul asta decat la ture scurte in jurul insulei.

Pentru la anul, poate ma upgradez si eu cu ceva macar la a doua tinerete, sa nu mai am atatea probleme :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

O intrebare simpla pentru cei din Canada: merita? Ma gandesc din ce in ce mai des sa "aplic" pentru Canada.

 

Am contemplat si eu optiunea... Am tot ceea ce-mi trebuie aici pentru un trai mai mult decat decent dar sunt crunt dezamagit de ceea ce se propaga la nivel de valori: sociale, culturale, politice, etc...Ne degradam si nu sunt convins ca in acest mediu vreau sa-mi cresc copiii.

 

Am fost, am stat, am evaluat, m-am interesat peste tot (universitati pentru echivalare si completare studii, gradinite pentru copii, firme HR pentru job-uri, agenti imobiliari pentru case, etc). Concluzia: nu sunt sofisticati, vremea poate fi dificil de digerat (in E si in centru), casele nu sunt foarte ieftine dar conditiile bancare sunt peste Europa (din cate am inteles bancile nu platesc impozit pe profit si de aceea marjele practicate la credite sunt ~3% pa), sunt foarte flexibili si creativi in materie de creditare, universitatile lor sunt foarte bine cotate (cel putin cele din Montreal McGill si Concordia, fiecare cu propriile specialitati) si ieftine comparat cu concurenta din SUA (americani vin sa studieze in Canada datorita costului redus)...Sunt foarte multe avantaje sociale, multe programe pentru copii si batrani, programe reale de ajutor. Inclusiv am trait live faza cu gasitul portmoneului pe strada si returnat cu tot cu continut proprietarului

 

Concluzia: depinde de la ceea ce pleci. Pentru mine, sa ajung la nivelul de confort material de acum (din pacate destul de definitoriu in ecuatie), probabil ca mi-ar trebui 7-10 ani

 

Trebuie sa stai acolo o vreme (cel putin 1 luna) sa iei pulsul, sa vezi daca te pot adapta...

 

Scuze de OT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare simpla pentru cei din Canada: merita? Ma gandesc din ce in ce mai des sa "aplic" pentru Canada.

Am contemplat si eu optiunea... Am tot ceea ce-mi trebuie aici pentru un trai mai mult decat decent dar sunt crunt dezamagit de ceea ce se propaga la nivel de valori: sociale, culturale, politice, etc...Ne degradam si nu sunt convins ca in acest mediu vreau sa-mi cresc copiii.

 

Am fost, am stat, am evaluat, m-am interesat peste tot (universitati pentru echivalare si completare studii, gradinite pentru copii, firme HR pentru job-uri, agenti imobiliari pentru case, etc). Concluzia: nu sunt sofisticati, vremea poate fi dificil de digerat (in E si in centru), casele nu sunt foarte ieftine dar conditiile bancare sunt peste Europa (din cate am inteles bancile nu platesc impozit pe profit si de aceea marjele practicate la credite sunt ~3% pa), sunt foarte flexibili si creativi in materie de creditare, universitatile lor sunt foarte bine cotate (cel putin cele din Montreal McGill si Concordia, fiecare cu propriile specialitati) si ieftine comparat cu concurenta din SUA (americani vin sa studieze in Canada datorita costului redus)...Sunt foarte multe avantaje sociale, multe programe pentru copii si batrani, programe reale de ajutor. Inclusiv am trait live faza cu gasitul portmoneului pe strada si returnat cu tot cu continut proprietarului

 

Concluzia: depinde de la ceea ce pleci. Pentru mine, sa ajung la nivelul de confort material de acum (din pacate destul de definitoriu in ecuatie), probabil ca mi-ar trebui 7-10 ani

 

Trebuie sa stai acolo o vreme (cel putin 1 luna) sa iei pulsul, sa vezi daca te pot adapta...

 

Scuze de OT

 

Acum depinde ce cauti. Valori sociale si culturale in Canada sau US...bwhahaha, nu prea cred. Degeaba iti echivalezi universitatea, oricum nu te va angaja nimeni fara universitate de aici (ma rog, mai sunt cazuri dar destul de rare). Casele in zona Montreal-ului sunt scumpe. Una decenta sare lejer de 350.000(asta in afara orasului). In Ontario sunt si mai scumpe, iar in Vancouver citisem intr-un articol ca cea mai ieftina era 1.000.000 (da, un milion). Vremea nu prea e placuta comparand cu vremea din Romania (umezeala este foarte ridicata in timpul verii, iar iarna....se stie). Sunt multe avantaje sociale, de care multi abuzeaza (foarte multa lume sta in ajutor social), deci taxele sar prin tavan. Ca imigrant esti vazut din start cu o clasa mai jos, insa esti respectat (fata de cum esti in Europa). Din punct de vedere material, o familie medie o duce mai bine decat alta familie medie care locuieste in Romania.

 

Concluzia: ai dreptate, depinde de la ceea ce pleci. Cel care a avut o situatie mai precara in Romania, o sa i se para in Canada un fel de El Dorado. Cel care a avut o situatie ok in tara, o sa regrete sau o sa se bucure de decizia luata, depinde de fiecare. Eu am acum 23 de ani, sunt chiar la Concordia in ultimul an. Vreau sa capat 2-3 ani de experienta dupa care as vrea sa plec de aici. Motivul principal este ca m-am saturat sa stau printre straini. Unii se adapteaza mai repede, unii mai usor, eu pur si simplu nu pot. Nu stiu cati ani ai, dar sfatul meu pt cei care au peste 35 este sa stea acasa daca se descurca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect foarte mult parerea prietenului meu pierdut in zapada si ii dau dreptate in multe privinte, insa prin prisma lucrurilor pe care le-am mai auzit pe aici, pot sa iti spun ca, pentru mine, (si pentru o gramada de alti romanasi pe care ii cunosc, pe care ii admir si ii respect pentru tot ce fac aici) situatia nu a fost deloc urata, ba chiar frumoasa pana acum. Eu pot sa iti povestesc din experienta mea din Montreal. In restul Canadei, lucrurile stau un pic altfel, poate. Aici, una dintre cele mai importante chestii e franceza. Nu trebuie s-o stii la perfectie, dar e bine sa te descurci. Interviurile in franceza sunt importante, bilingv e perfect, dar importanta e franceza cam peste tot. Sunt si companii anglofone, dar si acolo se prefera de cele mai multe ori bilingvismul.

 

Faptul cu Universitatea facuta aici e o chestie reala, si nu numai pentru noi. Pentru toate natiile. Oricand cineva cu studii facute aici va avea intaietate la un job, mai ales in companiile mari sau de stat. Chiar si asa, ca oriunde in lumea asta, si aici valoarea bate favoritismul oriunde te duci. Daca ii dai pe spate, nu mai conteaza ca nu ai studiile facute aici. In cazul meu, nici nu l-a interesat pe angajatorul meu de studii sau alte balarii romanesti. Ce ai facut, ce stii sa faci, ce vrei sa faci la noi? Asta e tot! Daca domeniul tau e cautat, iti gasesti usor de lucru, zic eu. Eu am inceput lucrul pe domeniul meu (web developer) la 3 saptamani dupa aterizare, si asta doar pentru ca au fost sarbatorile intre timp... Primul interviu a fost la doua zile dupa aterizare.

 

Oricum, si eu vreau in viitor sa continui studiile aici, dar nu sunt pregatit inca. Mai la batranete... Nici macar nu mi-am echivalat studiile din tara. Sotia mea se amuza ca m-am dus sa imi traduc actele de la scoala de soferi moto din Romania, pentru echivalare. Mi-am echivalat scoala moto, pentru permis, dar nu mi-am echivalat studiile inca... Prioritatile astea! :alcy:

Copiii sunt un alt motiv pentru care am venit aici. Pentru viitorul lor. Am cautat mult timp un loc in Romania sau in Europa unde sa ma simt ca ar avea un viitor intre oameni de-un neam cu ei.

Ma doare sufletul sa spun asta, pentru ca iubesc Romania, iubesc plaiurile mele, muntii mei si pe cei de un neam cu mine, dar din pacate, in Romania, au ramas din ce in ce mai putini de-ai mei si tara s-a umplut de straini de neamul meu. Aici eu mi-am regasit o parte din "neam". Pentru mine, din pacate, Acasa inseamna Montreal si imi pare rau sa spun ca simteam asta din ce in ce mai mult in ultimii ani in Romania.

 

Cum sunt vazuti romanii aici? Dintre toate cunostintele mele, de prin toate natiile, toata lumea mi-a vorbit cu admiratie de experientele lor cu romani, fie profesional, fie amical. Cu oricine vorbesc aici are un vecin, prieten, coleg, angajat, angajator, medic, dentist, constructor roman... si nimeni nu mi-a spus un cuvant rau despre ei. E o optica total, total diferita fata de Europa. Chiar fata Romania. Din mica mea experienta, romanii sunt mai bine vazuti aici decat sunt vazuti in Romania. Eu, personal, ma simt mult mai bine vazut dpdv personal si profesional aici, de catre toate natiile adunate aici, decat eram vazut in Romania de romani.

 

Deci, daca ma intrebi pe mine, dupa un an, pentru mine MERITA, si inca cum!

Nu am plecat de la o situatie buna sau rea din Romania, dar acolo nu am putut sa dezvolt, cu propria firma, ce reusesc sa construiesc aici acum.

Si spre deosebire de Romania, aici vad finalitatea proiectelor mele si viitorul meu aici, acasa.

Si repet, am cunoscut aici romani minunati, realizati, fericiti, care mi-au dat incredere in mine din prima clipa in care am ajuns.

 

@inzapezitul: man, inainte de marea inzpezire si inainte de hibernare trebuie sa ne vedem si noi si cu Florin, sa bagam un vin fiert pe undeva sa facem planuri pentru la anu'. Sa ne dam cu parerea cam ce motor ar trebui sa iti iei. :tempted: Promit ca in februarie-martie, cand o incepe sa rasara asfaltul, sa am baba pregatita de plimbare. Sau poate alta baba, daca ma "iubeste" sefii! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Daca tot ai ganduri de emigrare,te sfatuiesc sa incepi de pe acum demersurile pentru ca eu,de exemplu am 1.5 ani de cand am depus actele si tot nu m-au chemat la interviu,au invocat tot felul de scuze ca si-au mutat birourile de emigrari,ca selectia este mai dificila acum,ca n-am job prioritar,ca vreau sa plec singur samd.Am de asteptat,oricum nu stau in apa,aici am fix cat am nevoie fara stress dar atat,iar principalul motiv de emigrare era sa-mi fac studiile acolo pentru ca aici m-am convins de cel putin 2universitati dar nu e nevoie sa iti mai spun,stii si tu foarte bine care este nivelul sist de educatie.

 

Iarna o problema? Eu am fost de 2 ori in MTL,turist,cate o luna si vara si iarna si in afara a catorva zile de ger masiv jur ca e mai bine ca-n ro,comparat cu iarna 2011 din Bucuresti,pai e lux.Aia deszapezesc masiv iar daca ai masina,sari in ea si te deplasezi fara sa simti gerul.E mai mult o chestie de perceptie,daca stam sa facem obiectiuni pe tema vremii nu vom fi niciodata multumiti,iarna are avantajele ei.

Numai bine si spor!

 

L.E exista forum dedicat emigrarii www.montreal.ro

Editat de Popescus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Emigrarile in Canada sunt deocadata inghetate, pe partea franceza au probleme cu cei carecare obtin viza de Quebec si aterizeaza in Vest si in general se vor reduce numarul de emigranti acceptati, si in Canada e somajul in crestere si nu au chef canadienii sa dea ajutor de somaj la si mai multi.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri! Cred ca hotararea este deja luata, pentru ca timpul trece in defavoarea mea. Despre motivele pantru care vreau sa plec, nu cred ca are vreun rost sa le amintesc aici. Toti cei din romania le stim, sau macar cei care sunt constienti ca pe viitor, vom trai din ce produce generatia actuala, care au modele in viata pe Becali si Diaconescu. Chestia este ca unii au avut curaj sa plece, iar altii nu, avantaj pentru primii.

Deocamdata , emigrarile in Quebec sunt oprite pana in martie 2013. Sper sa reusesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@inzapezitul: man, inainte de marea inzpezire si inainte de hibernare trebuie sa ne vedem si noi si cu Florin, sa bagam un vin fiert pe undeva sa facem planuri pentru la anu'. Sa ne dam cu parerea cam ce motor ar trebui sa iti iei. :tempted: Promit ca in februarie-martie, cand o incepe sa rasara asfaltul, sa am baba pregatita de plimbare. Sau poate alta baba, daca ma "iubeste" sefii!

 

Pai ne gasim cand vrei, eu sunt liber cam tot timpul pentru un vin fiert. La anul vreau sa ma duc spre sud la Deal's Gap, poate ajung chiar in Florida, numai sa gasesc cu cine pleca.As merge la sfarsitul lui mai, ca dupaia se incalzeste prea tare. Suna cand vrei si ne gasim :friends: .

 

 

Va multumesc pentru raspunsuri! Cred ca hotararea este deja luata, pentru ca timpul trece in defavoarea mea.

 

Serios domnul Shepard? Recomand Australia :D

Editat de lostinsnow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand am plecat din tara in canada am facut-o de dragul aventurii si ma gandeam ca daca o fi sa fie bine, e ok....daca nu, se mai adauga o experienta de viata. n-am cunoscut pe absolut nimeni p-aci si nici n-am intrebat pe nimeni. m-am uitat pe wikipedia la clasamentul mondial al nivelului de trai si m-am gandit ca in ziua de azi din pacate, nici prostii nu mai mor de foame(nici in tari in curs de dezvoltare) iar daca oi fi sa fiu eu ala, macar as fi stiut ca-s primu la ceva. deunazi mi-am dat seama ca in rom nici sa visez nu stiam.

dupa cum bine se stie, fiecare individ e unic in felul lui. ceea ce e bine pt mine poate-i rau pt alti 10 sau invers. nu stiu din prioprie experienta cum e la montreal sau alte mari orase din can (una e sa mergi in vizita la carciumi si muzee alta sa traiesti acolo), dar dupa mine cheia succesului e sa faci o scoala aici si sa cauti un orasel mic (20-50 000 locuitori) puternic industrializat pt ca chiar daca esti "one in a milion" intr-o megalopola tot mai sunt cel putin 5 ca tine.

p.s. eu nu dau doi bani pe super-magazine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bonjour, iaca si eu pe aic prin Quebec.Am ajuns de o saptamana inca deschid ochii dar ce vaa pana acum imi place.Stau in Pincourt-Ouest de Lille.Ceva romani bikeri prin zona?

Am vazut ca cineva mai sus si-a echivalat scoala moto?cum asta Eu m-am interesat la Saaq si am inteles ca ptr cat A trebuie sa repeti scoala? Eu am permis de A de vreo 12 ani deci nu cred sa am probleme la examen -Ma puteti lamuri ?

Ptr socializare aveti id-ul meu de mes in semnatura.Nu ezitati s ail folositi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bonjour, iaca si eu pe aic prin Quebec.Am ajuns de o saptamana inca deschid ochii dar ce vaa pana acum imi place.Stau in Pincourt-Ouest de Lille.Ceva romani bikeri prin zona?

Am vazut ca cineva mai sus si-a echivalat scoala moto?cum asta Eu m-am interesat la Saaq si am inteles ca ptr cat A trebuie sa repeti scoala? Eu am permis de A de vreo 12 ani deci nu cred sa am probleme la examen -Ma puteti lamuri ?

Ptr socializare aveti id-ul meu de mes in semnatura.Nu ezitati s ail folositi.

Sa traiesti! Ma bucur ca ati ajuns bine!

Vezi ca le'am lasat vorba la ai tai din club: am in Vancouver niste frati din club de la mine, daca vrei sa schimbi o vorba cu cineva, inclusiv despre aspectele legale (moto, acte etc). Te adaug in lista de mess sa povestim in privat. In plus, daca ai un smartphone, exista o aplicatie care se cheama viber (e voice-over-ip) merge excelent si poti vb la tel gratuit oriunde in lume cu vei care au aplicatia instalata.

 

Acu vazui: esti la 5000 de km de ai mei...daca ai nevoie de ajutor, da'mi un semn si te pun in legatura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bonjour, iaca si eu pe aic prin Quebec.Am ajuns de o saptamana inca deschid ochii dar ce vaa pana acum imi place.Stau in Pincourt-Ouest de Lille.Ceva romani bikeri prin zona?

Am vazut ca cineva mai sus si-a echivalat scoala moto?cum asta Eu m-am interesat la Saaq si am inteles ca ptr cat A trebuie sa repeti scoala? Eu am permis de A de vreo 12 ani deci nu cred sa am probleme la examen -Ma puteti lamuri ?

Ptr socializare aveti id-ul meu de mes in semnatura.Nu ezitati s ail folositi.

 

Nu trebuie sa repeti scoala neaparat, dar probabil o sa iti dea permis apprenti pentru primul an. Eu stau in estul orasului si da, sunt motociclisti romani in Montreal. Ti-am dat add pe messenger, in caz de mai ai ceva intrebari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bonjour, iaca si eu pe aic prin Quebec.Am ajuns de o saptamana inca deschid ochii dar ce vaa pana acum imi place.Stau in Pincourt-Ouest de Lille.Ceva romani bikeri prin zona?

Am vazut ca cineva mai sus si-a echivalat scoala moto?cum asta Eu m-am interesat la Saaq si am inteles ca ptr cat A trebuie sa repeti scoala? Eu am permis de A de vreo 12 ani deci nu cred sa am probleme la examen -Ma puteti lamuri ?

Ptr socializare aveti id-ul meu de mes in semnatura.Nu ezitati s ail folositi.

 

Ha, ha! Bine ai venit, Valahule! Daca ai nevoie de ceva, te-am adaugat la yms si iti dau pe pm restul de detalii de contact.

Am prieteni buni, vecini cu tine, in Pincourt si in Vaudreuil-Dorion. Eu stau pe Ile-des-Soeurs dar vin destul de des prin zona, de obicei prin weekend.

Din pacate prietenii mei de pe langa tine nu sunt motociclisti. :( Dar sunt destui romani motociclisti cam peste tot, dupa cum a zis prietenul pierdut in zapada.

El e un fin cunoscator al curbelor de pe aici si e o adavarate placere sa iesi la o tura cu el! O sa vezi la primavara!

Daca de-abia ai ajuns, bucura-te de MTL, de zapada care o sa vina si nu iti fa grija de permis pt. moment, ca ai 6 luni voie sa circuli cu permisul RO, si un baiat de treaba de la SQ mi-a confirmat ca si A-ul e valabil in astea 6 luni (obisnuieste-te cu anomalii de genul d-asta aici!!!!).

Apoi la SAAQ, totul e cum pui problema... O sa iti explic pe larg cum mi-am echivalat eu scoala, chiar daca, asa cum spui tu, primul lucru pe care mi l-au spus a fost ca trebuie sa fac scoala din nou aici.

O sa iti dau adresa persoanei de la SAAQ unde sa trimiti tot ce trebuie pt. echivalarea scolii si exact cum si ce am cerut eu.

De aprenti un an nu scapi, orice ai face. Si eu sint aprenti acum... teoretic, trebuie sa merg numai insotit... teoretic... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va foarte multumesc baieti ptr buna primire.V-am dat add pe mes pe skype ma gasiti cu kesuvalahu.Keep in touch.!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fain de tot ai zis, parca mi-ai fi citit gandurile!

 

Respect foarte mult parerea prietenului meu pierdut in zapada si ii dau dreptate in multe privinte, insa prin prisma lucrurilor pe care le-am mai auzit pe aici, pot sa iti spun ca, pentru mine, (si pentru o gramada de alti romanasi pe care ii cunosc, pe care ii admir si ii respect pentru tot ce fac aici) situatia nu a fost deloc urata, ba chiar frumoasa pana acum. Eu pot sa iti povestesc din experienta mea din Montreal. In restul Canadei, lucrurile stau un pic altfel, poate. Aici, una dintre cele mai importante chestii e franceza. Nu trebuie s-o stii la perfectie, dar e bine sa te descurci. Interviurile in franceza sunt importante, bilingv e perfect, dar importanta e franceza cam peste tot. Sunt si companii anglofone, dar si acolo se prefera de cele mai multe ori bilingvismul.

 

Faptul cu Universitatea facuta aici e o chestie reala, si nu numai pentru noi. Pentru toate natiile. Oricand cineva cu studii facute aici va avea intaietate la un job, mai ales in companiile mari sau de stat. Chiar si asa, ca oriunde in lumea asta, si aici valoarea bate favoritismul oriunde te duci. Daca ii dai pe spate, nu mai conteaza ca nu ai studiile facute aici. In cazul meu, nici nu l-a interesat pe angajatorul meu de studii sau alte balarii romanesti. Ce ai facut, ce stii sa faci, ce vrei sa faci la noi? Asta e tot! Daca domeniul tau e cautat, iti gasesti usor de lucru, zic eu. Eu am inceput lucrul pe domeniul meu (web developer) la 3 saptamani dupa aterizare, si asta doar pentru ca au fost sarbatorile intre timp... Primul interviu a fost la doua zile dupa aterizare.

 

Oricum, si eu vreau in viitor sa continui studiile aici, dar nu sunt pregatit inca. Mai la batranete... Nici macar nu mi-am echivalat studiile din tara. Sotia mea se amuza ca m-am dus sa imi traduc actele de la scoala de soferi moto din Romania, pentru echivalare. Mi-am echivalat scoala moto, pentru permis, dar nu mi-am echivalat studiile inca... Prioritatile astea! :alcy:

Copiii sunt un alt motiv pentru care am venit aici. Pentru viitorul lor. Am cautat mult timp un loc in Romania sau in Europa unde sa ma simt ca ar avea un viitor intre oameni de-un neam cu ei.

Ma doare sufletul sa spun asta, pentru ca iubesc Romania, iubesc plaiurile mele, muntii mei si pe cei de un neam cu mine, dar din pacate, in Romania, au ramas din ce in ce mai putini de-ai mei si tara s-a umplut de straini de neamul meu. Aici eu mi-am regasit o parte din "neam". Pentru mine, din pacate, Acasa inseamna Montreal si imi pare rau sa spun ca simteam asta din ce in ce mai mult in ultimii ani in Romania.

 

Cum sunt vazuti romanii aici? Dintre toate cunostintele mele, de prin toate natiile, toata lumea mi-a vorbit cu admiratie de experientele lor cu romani, fie profesional, fie amical. Cu oricine vorbesc aici are un vecin, prieten, coleg, angajat, angajator, medic, dentist, constructor roman... si nimeni nu mi-a spus un cuvant rau despre ei. E o optica total, total diferita fata de Europa. Chiar fata Romania. Din mica mea experienta, romanii sunt mai bine vazuti aici decat sunt vazuti in Romania. Eu, personal, ma simt mult mai bine vazut dpdv personal si profesional aici, de catre toate natiile adunate aici, decat eram vazut in Romania de romani.

 

Deci, daca ma intrebi pe mine, dupa un an, pentru mine MERITA, si inca cum!

Nu am plecat de la o situatie buna sau rea din Romania, dar acolo nu am putut sa dezvolt, cu propria firma, ce reusesc sa construiesc aici acum.

Si spre deosebire de Romania, aici vad finalitatea proiectelor mele si viitorul meu aici, acasa.

Si repet, am cunoscut aici romani minunati, realizati, fericiti, care mi-au dat incredere in mine din prima clipa in care am ajuns.

 

@inzapezitul: man, inainte de marea inzpezire si inainte de hibernare trebuie sa ne vedem si noi si cu Florin, sa bagam un vin fiert pe undeva sa facem planuri pentru la anu'. Sa ne dam cu parerea cam ce motor ar trebui sa iti iei. :tempted: Promit ca in februarie-martie, cand o incepe sa rasara asfaltul, sa am baba pregatita de plimbare. Sau poate alta baba, daca ma "iubeste" sefii! :hug:

 

fain de tot ai zis, parca mi-ai fi citit gandurile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...