Sari la conținut

CANADA


chif
 Share

Postări Recomandate

Scuze pt cei care au mai vazut link-ul si in alta parte, dar am considerat ca e potrivit si la Canada.

 

E vorba de iunie 2012.

 

post-1981-0-86154100-1359353851_thumb.jpg
post-1981-0-11224900-1359353875_thumb.jpg
Editat de chif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 174
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bravo, bai tata!

Misto podetul ala... Si traficul aproape inexistent... Ce misto e cand scapi de nebunia orasului.

Hai cu calduraaaaa sa se ia zapadaaaa si la noi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pt ca am fost pana acolo si nu le-am calarit drumurile alea superbe si acum regret enorm cand mai vad cate un peisaj de acolo (si pt cei care cred ca nu gasesti drumuri ca in Romania-yeah,right,e adevarat,nu au gropi :D) : http://www.motorcycle.com/events/top-five-motorcycle-roads-in-ontarios-highlands-91535.html

Enjoy.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mie imi vin piesele maine si pun totul la loc... sper sa fiu gata pt. duminica. Aseara am terminat la miezul noptii sa ma joc pe la ea (verifcat valve, valve chain tensioner, fise, bujii), deh, ca la o baba.

Totusi, n-as prea merge spre nord duminica, ca e inca frig si azi dimineata pe la 7 pe la mine era inca gheata pe jos. Prin padure sigur e la fel. Spre sud ulitele sunt mai sus decat ogorul, asa ca sanse sa dam de ud-ingetat pe jos sunt mult mai mici.

Ne auzim pe vineri sau sambata. Eu am liber si luni, da' cica Duminca noaptea o sa cam ploua.

Editat de maniakz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare greseala faci sa le dai bani alora si oricum sub 1.5 ani nu ajungi acolo asa ca ai timp de invatat franceza.

Exista un forum www.montreal.ro acolo vei gasi toate informatiile necesare.

Bafta!

 

Aprob pozitiv. Procesul de emigrare pe partea franceza e destul de usor,adica nu tre sa fii Einstein ca sa completezi niste formulare,draq e super simplu.Vezi ca sunt o gramada de site-uri care te invata ce si cum,e descrisa procedura si pe site-urile oficiale,nu inteleg dc tre sa le dai alora bani ca sa completezi si sa trimiti niste formulare,ca doar tot TU tre sa le completezi.Si dupa cum a zis colegul,tot un an si bine iti ia,oricum ai da-o.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin prin cei de la VIA CANADA.

Nu stiu exact inca.

Acum ma chinui cu franceza :rusinica:

Unde e cel mai bine pt. un motociclist? :bike-037:

 

BC fara indoaiala

 

Deja le-am dat o gramada de bani X-(

 

Cum e?

Nu o sa imi para rau,nu?

Voi cum ati ajuns?

 

sa-ti para rau ca puteai si singur...

 

stii ca iti poti lua si motorul cu tine...

acuma nu stiu daca mertia drumul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-as lua dar nu stiu daca il pot inmatricula pentru ca nu s-a importat Suzuki Freewind acolo:( Am dat un mail la oficiul de inmatriculari dar nu mi-a raspuns nimeni..

BC e superb,si daca esti tanar si vrei sa faci scoala,bagi ceva titei extractie samd si te-ai scos castigi de n-ai ce face cu banii la 40 ani te pensionezi...

 

De curiozitate in ce stadiu esti cu dosarul de emigrare si cati bani ti-au mancat leprele alea?

Eu astept certificatul de selectie CSQ-ul trebuie sa vina prin aprilie-mai si preconizez ca prin toamna-iarna voi fi in MTL pana atunci rabdare si tutun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.cbsa-asfc.gc.ca/publications/pub/bsf5113-eng.html

 

n-am auzit de titei de extractie in BC si am stat in vancouver 6 ani.

e mai greu cu munca..

d-asta am plecat de-acolo dupa 6 ani.

 

circulatia in vancouver e shitty, dar odata ce iesi spre est sau nord, e super



uite-te la discovery sa vezi coquihala hwy.

am fost p-acolo in iarna lui 2003 and am traversat canada vancouver-toronto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu de vreo 5-6 luni in Vancouver /Burnaby. Mie imi place foarte mult. Am fost recent spre Chiliwack e super tare, locuri ca in povesti pe aici. Eu nu cred ca o sa plec de aici. :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

see 2 sky hwy ca am vazut ca v-a mai modernizat-o pentru olimpiada si treci chiar de whistler...

 

apoi, nu rata kelowna.

in oososyos zici ca-i in nevada

 

sa mai zic de insula?

 

mai stai sa mai faci pureci.., preturile te omoara acolo

mie-mi place mai dinamic. vancouiver zici ca e mort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru link!

Se extrage titei/gaz si in BC nu ca in Alberta ce-i drept..

 

imi aduc aminte ca era cat pe ce sa o comit undeva in nord, daca te intereseaza caut prin arhiva, ca project engineer la o fabrica de metanol.

altfel, lumber, ceva natura gas, petrol n-am auzit, poate spre alaska incolo...

 

am cautat linkul cu pricina sa stiu daca pot sa-l iau pe kodiak cu mine in canada cand ma intorc.

darm ai grijanie

aia este legea de la vama, trebuie sa treci inspectia tehnica.

cauta si tu pe la icbc, si air care sa vezi ce legi sunt, eventual, sa fii pregatit din-ainte, scrii la constructor sa-ti trimita omologarea sistemului de iluminare sa certifice ca sistemul ECE (pentru europa) e acelasi ca sistemul DOT (america de nord). eu vreau sa-mi cumpar un xenon de la touratech si le-am cerut ieri sa-mi spuna daca au ambele stampile pe far, daca nu, o sa-l cumpar p-ala DOT si ii fac o omologare in RAR.

RAR-ul face omologare spre deosebire de TUV si DEKRA care-s puturosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, cum zice prietenu' pierdut in zapada, ca motociclist, dupa prima iarna aici, o sa vrei sa te muti in Kali.

La astia din vest e mai cald dar cam ploua, la noi e pe baza de zapada, cam ca in Romania, dar eu trag de zor la incalzirea globala, asa ca n-o sa prea mai avem multe ierni grele. :stuck:

 

In rest, oriunde te muti in Canada, e bine! Ai incredere in tine in ceea ce stii tu sa faci si in capacitatile tale.

Cere lucruri, pentru ca daca nu ceri nici nu ti se vor da, arata-ti si demonstreaza-ti calitatile, ca nimeni nu sta sa ghiceasca ce stii tu sa faci sau cat de bun esti sa faci ceva.

Daca ai posibilitatea, dupa ce ajungi, echivaleaza, fa cursuri, ia orice hartie de la astia care demonstreaza ca stii sa faci ceva, pentru ca te ajuta!

 

Daca ai dat bani la VIA CANADA sa faci dosarul sau nu, nu-ti mai bate capul, asta nu mai conteaza cand ajungi si iti zice ala de la aeroport "Welcome to Canada". :alcy:

 

Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...