Sari la conținut

Legenda


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

Eu nu vad liniile vechi in noile modele BMW. Ultimele modele airhead (pana-n 95) inca mai aduceau cu anii '30, desi pe unele le patratisera si pe altele le facusera enduro. Mosii aia care ti-au zis ca oilhead-ul tau contemporan pare din razboi sunt niste drojdieri.

post-4291-0-65879000-1305633230_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 632
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu nu vad liniile vechi in noile modele BMW....Mosii aia care ti-au zis ca oilhead-ul tau contemporan pare din razboi sunt niste drojdieri.

 

Asa e! Mosii aia or fi fost de fapt niste 'tinerei' care nu au facut razboiul si habar n-au...

 

 

@Bigfoot, esti primul pe care il vad ca nu lauda toate briz-briz-urile cu care motocicletele BMW sunt echipate la greu.

Cuplul relativ constant dupa 2000rpm, este o caracteristica a motoarelor boxer, fie ele mai noi sau mai vechi.

 

Km multi si iesire din garantie rapida!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu imi place la ea:

1. ABS-ul si ASC-ul

Domne daca nu esti in stare sa apreciezi distante,momente de franare sau situatii periculoase care apar in timp ce conduci un BIG BIKE

 

La Superbike si MotoGP au traction control.De asta ce zici?

 

Exista o gramada de motociclete mici,sub 500 cc,care au ABS plus scootere care il au.

 

si BRUSC intervine ABS-ul sau ASC-ul care (incordat si aplecat fiind asteptand derapajul) te dezechilibreaza urat de tot,incat pur si simplu pierzi trasa. Eu asta simt.

 

Uite asta nu prea inteleg.Cum intervine ABS-ul la iesirea din viraj cand acesta intervine doar cand franezi brusc?

 

Sistemele astea sunt pentru oameni normali. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi :cheers:

Daca esti obisnuit cu ea si aplici regulile de condus de la supermoto,derapezi foarte usor + ca manevrabilitatea ei te ajuta. Centrul de greutate e foarte jos si nu simti deloc ca ai 220kg sub tine. Si asa poti intra ca la supermoto in viraj cu ea,dar numai daca ciupesti putin frana cat sa derapeze o secunda si dupa dai drumu la amreiaj. ( nu fac asta tot timpul ca mi-e mila de ambreiaj )

O fi bun ABS-ul dar nu pentru mine(ma deruteaza si dezechilibreaza complet atunci cand intra).

Stiu consumul e un subiect greu de crezut.Pana nu vezi nu crezi,dar asta este.

 

Am incercat si eu da tot la Honda se uita lumea :(

 

...not!! :P

 

Incearca cu un R nu cu un RT.

Da stiu si am vazut ca nu atrage foarte multe priviri(cel putin de la oameni de varsta mea).

Daca te duci cu ea in fata la mall sau nu stiu undeva unde sunt multi tineri,si o parchezi langa o ninja de 250,multi o sa foloseasca BMW-ul pe post de trepied pt a face poze cu ninja.

Dar daca o parchezi intr-un loc unde sunt pasionati moto si nu numai oameni mai in varsta,sigur o sa fie cateva persoane care or sa faca analogie cu BMW-urile din razboi(are aceeasi linie,acelasi design).

Acum depinde totul de cunostiinte si gust.

"De gustibus non disputandum" cum bine se zicea.

Stii cum e asta cu "cunoscatorii"?... am intalnit oameni care erau convinsi ca Triumph e facut in Rusia, altii in Germania iar azi unu' m-a intrebat "cum nu e italiana?" ... deci...

De aia nu suntem in stare a avem nici macar o revista ca lumea... Ca romanii le stiu pe toate. Asa cum vezi. Stim sa polizam scarite de haiabuse pe Cheia dar nu stim sa facem diferenta intre un naked si un street-fighter sau intre un enduro si un all-road. Dar nu... nu citim reviste ca alea-s "cumparate de importatori si ne hipnotizeaza cu articole mincinoase si ne agaseaza cu reclame".

 

Las' ca ne educam pe forum. De aia pentru 50% dintre motociclistii romani exista 10 modele de motociclete si restu' scutere. De aia CBF600 este un entry-level nu un all-rounder.

 

AAA.. da, exista motocicleta care consuma putin si nu-s mici deloc.

 

In alta ordine de idei, la 220 kg nu se poate spune ca grea pentru un big-naked. Stie cineva vreun 1000 cmc care nu trece de 200 kg la plin?

Pt categoria ei R1200R este de-a dreptul "light"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia cu consumul e duda, ma rog, depinde unde-i faci consumul. Eu in Bucuresti nu reusesc sa scad sub 6,5-7 sub nici o forma, si e cu injectie/sonde lambda... si e de 750... asa ca da-mi voie sa nu cred ca scoti 5% cu motor de 1200.

Poate doar daca esti in fix segmentul de virsta al mobrei asteia (70-90 ani)si mergi tot asa :)

Sincer, BMW ar trebui sa se limiteze la facut masini, la mobre nu le prea iese.

In rest sa o stapinesti sanatos si sa te plimbe cit vrei tu fara incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Superbike si MotoGP au traction control.De asta ce zici?

 

Exista o gramada de motociclete mici,sub 500 cc,care au ABS plus scootere care il au.

 

 

 

Uite asta nu prea inteleg.Cum intervine ABS-ul la iesirea din viraj cand acesta intervine doar cand franezi brusc?

 

Sistemele astea sunt pentru oameni normali. :)

 

 

In primul rand eu nu ma uit la moto gp sau superbike (decat dk dau din greseala de eurosport). Singura competitie care ma intereseaza este DAKAR-ul :grinbandit: si din cand in cand mai ma uit la SM,enduro, cross .

Sincer nu stiam ca se fol ABS la categoriile mentionate in prima fraza. Bravo lor. Si?

Imi mentin parerea despre aceste sisteme. In momentul in care ele intra numai ai placere,numai e placerea de a conduce, e , PLACEREA DE A FI CONDUS. Daca tu iti sti limitele,iti sti motocicleta si sti sa conduci, NU vad dc e asa de WOW tare sa ai ABS sau ASC. Serios.

(Repet eu n-am avut de ales,asa era motocicleta din fabrica)

Plus ca repet eu am avut enduro inainte,si nu l-am folosit doar pe asfalt. Am fost "educat" datorita rulajului in offroad,sa intru in viraje derapand si sa ies din viraje la fel(pentru ca in offroad aderenta e o chestie relativa). Si acest stil care pe asfalt se poate traduce SUPERMOTO l-am folosit tot timpul cand aveam chef de joaca pe viraje.( provocand intentionat derapajele). Unde e maiestria si bucuria de a conduce o motocicleta atunci cand ea te conduce pe tine,sau nu iti permite sa te "joci" ? Unde?

 

Referitor la ultima intrebare. Eu am zis clar intra abs SAU asc (ASC = traction control). La iesire din viraj (daca dai in ea ) intervine instant ASC-ul care iarasi iti da o senzatie de ********** ( tu stiind ce vrei sa faci). Bine ca ASC poate fi scos.

 

aia cu consumul e duda, ma rog, depinde unde-i faci consumul. Eu in Bucuresti nu reusesc sa scad sub 6,5-7 sub nici o forma, si e cu injectie/sonde lambda... si e de 750... asa ca da-mi voie sa nu cred ca scoti 5% cu motor de 1200.

Poate doar daca esti in fix segmentul de virsta al mobrei asteia (70-90 ani)si mergi tot asa :)

Sincer, BMW ar trebui sa se limiteze la facut masini, la mobre nu le prea iese.

In rest sa o stapinesti sanatos si sa te plimbe cit vrei tu fara incidente.

 

Te inteleg,referitor negativismul tau asupra marcii BMW in domeniul moto.

La fel eram si eu la inceput pana cand un prieten mi-a dat un 1150 GS . Moment in care am ramas :unsure: "prost" . Si mi-am dat seama ca nu conteaza neaparat caii putere si design-ul provocator al unei motociclete cat conteaza CALITATEA UNEI PLIMBARI CU MOTOCICLETA.

Am 22 de ani, teoretic ar fi trb sa aleg altcv. Nu?

Dar nimic nu se compara cu senazatia relaxata pe care o ai dupa o plimbare de 600 - 700 km intr-o tara ca RO unde nu ai autostrazi,dimpotriva ai drumuri pline de surprize ( intr-o zi ) cu o motocicleta gandita PENTRU OM si realizata in jurul omului,in asa fel incat totul e aproape perfect.

BMW fac supermotociclete,trebuie doar incercate. Prioritatea celor de la BMW e in primul rand OMUL. Sincer de cand o am,niciodata nu m-am dat jos de pe ea NU obosit,nici macar cu anume disconfort. Si este vorba de un naked.

La toate acestea daca mai adaugi un motor versatil si economic + o geometrie excelenta => o experienta placuta. Foarte placuta.

Cat despre consum raspunsul vad ca il are VLD BC :cheers: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea tare motocicleta,s-o stapanesti sanatos.Imi plac foarte mult liniile ei,insa mie imi aduc mai mult aminte de un naked.

Cum suna cu LeoVince? Am auzit cateva motoare cu tobe din astea si nici unul nu m-a impresionat pe sound.

Cardanul ala arata exceptional,e suplu.Singurul lucru care nu-mi place e vitezometrul ala cocotzat peste turometru.Per total,jos palaria.

Eu te cred la faza cu consumul si e si logic : cilindree mare,cuplu nesimtit jos specific boxer (din ce ma uit eu pe un dyno chart,la 3700rpm are peste 100Nm,n-am mai vazut asa ceva :eek: ),overengineered ca de obicei la BMW,tehnologie pana in dinti...

 

La Superbike si MotoGP au traction control.De asta ce zici?

Normal ca au TC,pai alea au 150 kg si in jur de 230 de cai,ia sa te vad cum stapanesti asa ceva.Nu compara modele de strada cu prototipuri de circuit,sunt prea multe diferente.Vezi aici niste date : http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_RC212V

 

Sincer, BMW ar trebui sa se limiteze la facut masini, la mobre nu le prea iese.

Yeah,right.

Ca si look mi se par toate extrem de ciudate si chiar urate (cu mici exceptii printre care si modelul de fata) dar ca si filosofie,gandire si practicalitate in viata de zi cu zi parerea mea este ca sunt mult peste anumite marci mai galonate

Fac motoare de cand exista BMW si calitatea este foarte buna si sunt specializati pe motoare facute pt omul obisnuit cum zicea cineva mai sus.E adevarat,targetul lor este undeva mai pe la 40-50 de ani,pe mine personal nu ma prind,dar le respect.

A,si mai nou au venit cu ceva intr-un segment pana de curand destul de strain lor,clasa superbike : BMW S 1000 RR.Motocicleta asta a rupt concurenta si i-a trimis pe toti japonezii inapoi la plansele de proiectare.

Da,ai dreptate,nu prea le iese cu mobrele :crack:

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea tare motocicleta,s-o stapanesti sanatos.Imi plac foarte mult liniile ei,insa mie imi aduc mai mult aminte de un naked.

Cum suna cu LeoVince?

 

Mersi frumos :rolleyes:

 

Toba se aude tare dar la modul decent.Se aude asta e clar. Nu este atat de zgomotoasa incat sa fiu luat la rost.

Ce imi place mie la toba asta e ca scoate foarte MULT bass. Ca volum e la limita decentei,dar ca bass e foarte puternica.

Duduie si bombane in surdina cu mult bass pe fundal.

 

Ciudatenia e ca daca ii pun silencer-ul. NU o mai auzi. E mai silentioasa decat originalul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consuma mai mult de 5% daca sar de bariera celor 180km/h ca sa ia maxim 7% la croaziera de 220-230km/h. Viteza mea in afara comunelor deobicei este 150,mai jos nu o las.

Cand merg cu pasager in afara orasului merg mai domol in jur de 120km/h atunci consuma undeva la 4%.

 

Eu unul nu te cred; dar peste o luna o sa avem cateva mii de km in care o sa imi poti demonstra ca ma insel.

 

, nu degeaba a fost regina alpilor in 2007.

 

Doar in 2007? Nu meriti asa frumusete de motocicleta! :kick:

 

2. Computerul de bord afiseaza total eronat consumul. Valorile afisate fiind total paralele cu realitatea. M-am speriat imi arata 9% in oras. M-am dus dupa 97km la benzinarie si intrasera FIX 5 litri.

 

Avand in vedere ca si kilometrajul este afisat pe acelasi computer, te-ai gandit ca poate acolo e de fapt eroarea si nu la valoarea consumului? :lol:

 

Serios acum, stiu ca BMW sta excelent la consum, dar mi se par putin incredibile valorile tale.

 

Poate ca un motociclist incepator incepator nu va gasi aceste sisteme ca fiind de rau augur,pentru ca el nu stie cum e FARA.

Pentru mine,nu pot spune decat ca mi se par pur si simplu frustrante si periculoase aceste sisteme,mai ales daca esti pe Cheia si vrei sa te distrezi.

:baldy:

 

Evident trebuia sa ii pun o toba,sa ma fac auzit si vazut in trafic.

(mie mi se pare ca ii strica putin din design acea toba. Voi ce parere aveti? )

Recent i-am pus o pereche noua de cauciucuri. Continental Race Attack pe fata si Continental Road Attack pe spate.

 

Parerea mea este ca putin mai mult; i-ai cam stricat farmecul de "legenda". :(

Imi place mult toba originala de 2011, mai scurta.

 

Care a fost ideea sa iei cauciucuri diferite fata/spate?

 

DAR aici in zona unde locuiesc eu (langa Milano) am vazut multe pe strada. Dupa ce am citit ceea ce ai scris mai sus am inteles si de ce.

 

Si eu am fost uimit cate BMW-uri in general sunt in Milano, de departe mai multe decat alta marca; si asta intr-o tara cu "ceva" traditie in domeniu. Dar cum ai spus, este de inteles de ce. :rolleyes:

 

Oricum cat de mult ai ocazia sa mergi cu 230 in ROMANIA. In afara da,ai unde.

 

Unde?? In afara de Germania...

 

Daca alegeam cu inima sigur imi luam R,am ales pana la urma ptr GS

 

Ultimul model are motorul nou si roti cu spite ceea ce imi place,

 

La fel si eu dar din alte motive... primul fiind ca de pe la 120km/h simteam cam tare vantul (cu parbizul sport ce-i drept); al doilea, ca mi s-a parut unghiul piciorului cam ascutit pt. gustul meu. Dar tot imi pace la nebunie!

 

Spite doar la varianta Classic care e doar neagra (cu dunga alba pe mijloc). Dar noul bord si toba scurta sunt super.

 

Sincer, BMW ar trebui sa se limiteze la facut masini, la mobre nu le prea iese.

 

da bai frate... nu stiu de ce se baga unde nu le feirbe oala.

 

Ciudatenia e ca daca ii pun silencer-ul. NU o mai auzi.

 

Ia-l cu tine cand vii aici; nu se stie cand o sa ai nevoie de el.

 

In final, sa o stapanesti sanatos si abia astept sa le alergam impreuna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ khk

 

Salut Vlad,

 

De consum te vei lamuri cand o sa ne vedem.( sa vad ce o sa mai zici atunci :grinbandit: ). Eu unul abia astept sa ne vedem.

Da stiu k nu e frumos sa mergi cu mai mult de 130km/h,dar uneori mai gasesc momente in care sunt singur pe drum( ma refer la RO) si daca am asfalt bun si drumul imi este cunoscut o mai ciupesc. Iar in afara tarii eu mergeam cu 130 cand vedeam acele panouri de avertizare ( cu scris portocaliu) sau acele camere de luat vederi ( in Austria) si in rest ............ Drumurile prin afara tarii le stiu in mare parte( pt destinatiile vizitate) si imi intrase in reflex sa o las moale la aparitia camerelor si apoi sa o ciupesc dupa. La unguri stau cuminte cuminte pentru ca nu imi doresc sa am de-a face cu ei+ ca nu imi doresc sa alimentez de la ei. Nesimtire le dai euro si iti dau forinti :finger: Rusinica! Daca cumva ma opresc la ei platesc cu , cardul.

 

Apropo,poate ca mi se pare mie dar am vazut ca numarul camerelor de luat vederi(sau vignette control) din Austria s-a inmultit din 2008 cand erau cateva la intervale de 50km sa zicem,iar acum am vazut ca sunt camere o data la 10-15 minute pac camere si tot asa.

 

Cauciucuri diferite :burnout: .

Simplu pe viraje ma ajuta mult un cauciuc fata moale,la mersul meu. Prefer sa fiu precaut decat sa ma ard.

Orice motociclist stie ca daca iti derapeaza fata te-ai dus,indiferent de experienta pe care o ai la ghidon. De aceea am ales RACE ATTACK pe fata. Inainte am avut Bridgestone Battlax BT 014 care si din cauza ca erau ca an de fabricatie 2006, imi mai derapau si .......oricine stie ce senzatie urata e atunci cand iti scapa fata pt o clipa in viraj.

Pe spate poate dupa cum se vede am ales un cauciuc normal Conti ROAD ATTACK.(nu ma deranjeaza daca derapeaza)

 

Sincer pt excursie ma gandesc sa vin cu toba normala. O sa mai reflectez asupra subiectului.

Repet LeoVince cu silencer e mult prea silentioasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

http://www.spritmonitor.de/en/detail/138989.html

 

chiar crezi ca e adevarat???

 

Iti spun eu ca nu, consumul asta se face cu un Virago 125, experienta proprie, mers normal (pt mine) in Bucuresti, zilnic.

Repet, consumul real al unui VT750 cu injectie, nou, in bucureti, mers zilnic in varianta strecurat la semafor printre masini cu 1-a ambreiajul tras si usoare sprituri iar intre semafoare dat gaz ca sa simti totusi ca esti pe moto si nu pe bicicleta este 6,5-7 REAL!

Asa ca lasa-ma cu statisticile de pe siteuri sau cu mersul de bunicute.

Mai era pe un site unul care zicea ca VT-ul lui tot 750 tot injectie consuma 3,5%....

 

Si da, BMW face motoare de multa vreme dar asta nu inseamna nimic pentru mine. Daca vrei cu adevarat "legenda" iti iei una fabricata in '40 si o reconditionezi.

Eu asa vad BMW actuale, motoare pentru bunici, toate cu exceptia lui s1000rr care e un motor de exceptie (la nivel declarativ) dar care arata ca porcu (asta doar daca nu esti un mare fan al lui Picasso). Desi, daca ar fi sa aleg un motor sport din ce exista acum pe piata ala ar fi un Ducati 848 sau 1198 :ok:

 

Noroc ca au luat Husqwarna poate se mai scot la vopsea :))

 

pff.. sa-ti iei motor de 1200 si sa te uiti ca are consumul mic (desi nu cred :bounce: ) e din categoria "mi-am luat R1 si ma bucur foarte tare ca merge incet"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.spritmonitor.de/en/detail/138989.html

 

chiar crezi ca e adevarat???

 

Iti spun eu ca nu, consumul asta se face cu un Virago 125, experienta proprie, mers normal (pt mine) in Bucuresti, zilnic.

Repet, consumul real al unui VT750 cu injectie, nou, in bucureti, mers zilnic in varianta strecurat la semafor printre masini cu 1-a ambreiajul tras si usoare sprituri iar intre semafoare dat gaz ca sa simti totusi ca esti pe moto si nu pe bicicleta este 6,5-7 REAL!

Asa ca lasa-ma cu statisticile de pe siteuri sau cu mersul de bunicute.

Mai era pe un site unul care zicea ca VT-ul lui tot 750 tot injectie consuma 3,5%....

 

Si da, BMW face motoare de multa vreme dar asta nu inseamna nimic pentru mine. Daca vrei cu adevarat "legenda" iti iei una fabricata in '40 si o reconditionezi.

Eu asa vad BMW actuale, motoare pentru bunici, toate cu exceptia lui s1000rr care e un motor de exceptie (la nivel declarativ) dar care arata ca porcu (asta doar daca nu esti un mare fan al lui Picasso). Desi, daca ar fi sa aleg un motor sport din ce exista acum pe piata ala ar fi un Ducati 848 sau 1198 :ok:

 

Noroc ca au luat Husqwarna poate se mai scot la vopsea :))

 

pff.. sa-ti iei motor de 1200 si sa te uiti ca are consumul mic (desi nu cred :bounce: ) e din categoria "mi-am luat R1 si ma bucur foarte tare ca merge incet"

 

Vino pe un drum cu serpentine sa vezi ce poate "bunicuta" si mai vorbim :bigstar: sau citeste si tu presa sa vezi ce poate face sectia de GERIATRIE de la BMW.

Un om rational se bucura si cand vede un consum mic,pentru ca la un drum lung(ma refer la peste 1000km) consumul mic te poate ajuta sa economisesti bani pentru o masa buna sau o noapte de cazare la o pensiune.

Ce inseamna ca daca ai motor mare nu conteaza benzina? Nu sunt snob.

Cat despre consum nu am ce sa mai zic. Daca nici eu si nici netul nu are dreptate............. tu sti.

 

PS: Am avut si eu 125 imi consuma 3% si mie mi s-a parut uluitor 5% pt 1200.

Daca stai sa te gandesti cat costa una si cat costa alta,iti dai seama de diferentele tehnologice IMENSE,nu numai fata de clasa 125 ci si fata de alte motociclete cu motoare mari.

 

+ ca mai e ceva. Daca tu mergi numai cu 1-a in oras. Frate cred si eu ca iti consuma. Dupa cum am zis si inainte,eu schimb tot timpul vitezele cum sar de 2000rpm-2500rpm pac NEXT si tot asa. Pot sa merg cu 1-a si cu 90km/h daca vreau dar........e bataie de joc. Eu merg de ex cu 4-a la 50km/h si nu e nici o problema.

Think about it!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, BMW ar trebui sa se limiteze la facut masini, la mobre nu le prea iese.

Ete pylea, la mobre le iese din 1923, si le iese f f bine. Pana acum 2 ani mai puteau comenta doar "spidistii" ca BMW-ul e anacronic, dar BMW 1000S a supramuit tot la acest capitol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aoleo.. cum sa schimbi la 2000rpm? Sincer nu cred ca e bine, nu ajung bujiile la temperatura de curatare, reziduri multe din ardere o sa ai probleme cu senzorul de oxigen.. Si la o masina se recomanda sa schimbi peste 3000 tocmai pentru a evita astfel de probleme.

Cred ca nu m-ai inteles, nu merg cu 1-a pt ca-mi place cum suna la 90km/h, merg cu 1-a ca nu prea reusesc sa merc cu mai mult de 5km/h printre rinduri. daca tu poti sa-i dai intre rinduri la semafor 2-3-4.. f. bine. de aici poate vine consumul bun, probabil mergi prin Bucuresti constant 80-90 si nu opresti la semafoare. Mie nu-mi iese asa ca la mine consumul e la 6-7.

ramin la parerea mea, BMW face mobre naspa din cel putin doua aspecte: arata ca draq (cred ca cea mai urita mobra ce exista e F650CS Scarver) si sunt scumpe ca porcu atit la achizitie cit si la piese/manopera si din toate "inventiile" lor de genul cu frina unica fata/spate, etc cind se strica ti-ai cam f-uitat norocul (am cunostinta d'asta pasionata de "legende" care e abonata la Bavaria si abonamentul costa scump)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aoleo.. cum sa schimbi la 2000rpm? Sincer nu cred ca e bine, nu ajung bujiile la temperatura de curatare, reziduri multe din ardere o sa ai probleme cu senzorul de oxigen.. Si la o masina se recomanda sa schimbi peste 3000 tocmai pentru a evita astfel de probleme.

Cred ca nu m-ai inteles, nu merg cu 1-a pt ca-mi place cum suna la 90km/h, merg cu 1-a ca nu prea reusesc sa merc cu mai mult de 5km/h printre rinduri. daca tu poti sa-i dai intre rinduri la semafor 2-3-4.. f. bine. de aici poate vine consumul bun, probabil mergi prin Bucuresti constant 80-90 si nu opresti la semafoare. Mie nu-mi iese asa ca la mine consumul e la 6-7.

ramin la parerea mea, BMW face mobre naspa din cel putin doua aspecte: arata ca draq (cred ca cea mai urita mobra ce exista e F650CS Scarver) si sunt scumpe ca porcu atit la achizitie cit si la piese/manopera si din toate "inventiile" lor de genul cu frina unica fata/spate, etc cind se strica ti-ai cam f-uitat norocul (am cunostinta d'asta pasionata de "legende" care e abonata la Bavaria si abonamentul costa scump)

 

Cum spui tu mestere :bigstar:

 

Nu pot decat sa zic ca ai dreptate referitor la preturile service-ului BMW . Exagerat :finger: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai face legenda.... pff :D

Mi se pare stupid sa discuti despre cat dde putin consuma o motoreta care costa o gramada de parale.... doar daca nu e una electrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai face legenda.... pff :D

Mi se pare stupid sa discuti despre cat dde putin consuma o motoreta care costa o gramada de parale.... doar daca nu e una electrica.

 

Daca ti se pare ceva stupid la acest topic,esti liber sa te luminezi. Numai te mai interesa de acest topic. E LOGIC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am facut misto cu schimbatul in 2000 ture si treaba cu bujiile era serioasa, eu zic ca nu e bine sa mergi cu ea asa dar sunt sigur ca stiai asta, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am facut misto cu schimbatul in 2000 ture si treaba cu bujiile era serioasa, eu zic ca nu e bine sa mergi cu ea asa dar sunt sigur ca stiai asta, nu?

 

Da stiu teoretic ca trebuie turata putin mai mult,dar sincer are atat de mult cuplu incat....uneori mai ales atunci cand nu ma grabesc,o schimb la 2000-2500rpm. Ce ai spus nu e fals insa totusi nu stiu cat de mult poate sa imi afecteze motocicleta(in oras nu merg tot timpul cu ea). Deobicei merg cu ea 70% in afara orasului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si sunt scumpe ca porcu atit la achizitie cit si la piese/manopera si din toate "inventiile" lor de genul cu frina unica fata/spate, etc cind se strica ti-ai cam f-uitat norocul (am cunostinta d'asta pasionata de "legende" care e abonata la Bavaria si abonamentul costa scump)

 

1. cand spui ca sunt scumpe... la ce te raportezi? Daca iei concurentii directi si mai rasariti de pe la atle firme (ex. GS vs. STenere sau RT vs. 1400GTR si exemplele cred ca pot continua)s-ar putea sa fie ff mica diferenta, cu conditia sa faci comparatia directa, exact la aceleasi dotari. Iar faptul ca la BMW poti avea dotari la care altele nici nu viseaza, nu ai cum sa cuantifici.

 

2. am intrebat de mai multe ori pe forum dar niciodata nu am vazut un raspuns: cat costa un service/revizie la BMW si cat costa la alte firme, service facut in reprezentanta si cu piese originale? Si daca multe il fac inca la 6000km spre deosebire de orice BMW, si asta de muuulti ani, la 10.000km.

Pot sa-ti spun de exemplu ca in Austria la BMW e 98€ ora de manopera iar la un service ordinar e 92€. Unde e diferenta? Cauciucurile costa la fel, uleiul la fel si tot asa.

Ca sa nu mai iau in calcul si varianta ca poate pe unii ii doare in pix ca-i costa cu ceva procente in plus, pana la urma motocicleta oricum este doar un moft, nu o necesitate.

Ca sa nu mai vorbim felul in care BMW trateaza garantia... chair si in Ro cred...

 

Ne abatem insa mult de la ideea topicului si daca indraznim sa contrazicem cu argumente unele preconceptii gresite, stiu, suntem fanatici BMW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

2. am intrebat de mai multe ori pe forum dar niciodata nu am vazut un raspuns: cat costa un service/revizie la BMW si cat costa la alte firme, service facut in reprezentanta si cu piese originale? Si daca multe il fac inca la 6000km spre deosebire de orice BMW, si asta de muuulti ani, la 10.000km.

Pot sa-ti spun de exemplu ca in Austria la BMW e 98€ ora de manopera iar la un service ordinar e 92€. Unde e diferenta? Cauciucurile costa la fel, uleiul la fel si tot asa.

Ca sa nu mai iau in calcul si varianta ca poate pe unii ii doare in pix ca-i costa cu ceva procente in plus, pana la urma motocicleta oricum este doar un moft, nu o necesitate.

Ca sa nu mai vorbim felul in care BMW trateaza garantia... chair si in Ro cred...

 

 

Revizia de 10.000km a fost 880Ron cam 220 euro.

In banii astia au intrat 4 litri de ulei+ filtru,reglat culbutori( k asa e odata la 10.000km) + schimbat ulei cutie si ulei cardan. Eu am facut un calcul si numai uleiul Motul 20w50 7100 costa 190 lei (4 litri) + filtru de ulei maxim 50 de lei. Ar mai fi uleiul de cutie si cardan (o cutie de 1litru ajunge) Motul Gear 300 75W90 88lei.

Deci per total produsele costa 328 lei si am luat in calcul MOTUL,nu alte variante mai ieftine.

880-328= 552 lei manopera. HAI SA FIM SERIOSI.

Spre norocul meu am lucrat intr-un service moto,la Triumph, in FR http://www.hdm-motos.com/motos-niort/index.php si am vazut si eu cat dureaza sa schimbi uleiul sa verifici motocicleta cap coada(nivel ulei lumini placute de frana) etc. Maxim 30min. Cat despre reglatul culbutorilor la Triumph chiar lua ceva timp ,trebuia dat jos rezervorul,deconectate cabluri etc. La boxer e DIRECT in fata ta capacul ala. Il desfaci instant so apoi masori jocul.

Eu am facut asta intr-o ora(dar fara nici o pauza sau moment de ars aiurea),atat mi-a luat sa schimb uleiul si pastilele la un speedtriple.(evident k eram supravegheat de cineva) La sfarsitul fiecarei operatiuni,motocicleta era plimbata 10km ca sa fim siguri ca totul era OK.

Sa fim seriosi iti ia 1ora daca esti incepator sau ucenic probabil sa faci o revizie de 10.000km la un boxer(inclusiv culbutori).

La acel service ora de manopera era 90 de euro,dar oamenii acolo au salarii care se invart intre 2500 - 3000 euro pe luna.

Tinand cont de climatul economic din RO nu mi se pare normal. Dar asta e,cat e in garantie e in garantie,e BMW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curba de cuplu la un 1200 R:

post-27208-0-86930400-1305842218_thumb.jpg

Asta e motivul pt care se poate schimba in ture mici - zici ca e diesel,peste 100 Nm la 3700 rpm...

N-am mai vazut asa ceva de cand mama m-a facut :blink:

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca sa nu mai vorbim felul in care BMW trateaza garantia... chair si in Ro cred...

 

Ne abatem insa mult de la ideea topicului si daca indraznim sa contrazicem cu argumente unele preconceptii gresite, stiu, suntem fanatici BMW.

 

SIGUR.Am avut 2 probleme cu ea pana acum.

Prima problema minora pot spune mi-a ramas ESA blocata pe comfort (asa merg cu ea prin oras). Au bagat baietii testerul pe ea si au rezolvat-o.

A 2-a a inceput sa imi curga ulei de la ochiul de vizitare,si am asteptat 5saptamani sa imi aduca un k**t de piesa.

E normal? Daca aveam o problema la Yamaha dura maxim 10 zile.

Da evident baietii au fost amabili politicosi,si-au cerut scuze de 100000 de ori,dar uneori ai nevoie si de rezultate :rolleyes: nu numai de vorbe.

 

Curba de cuplu la un 1200 R:

post-27208-0-86930400-1305842218_thumb.jpg

Asta e motivul pt care se poate schimba in ture mici - zici ca e diesel,peste 100 Nm la 3700 rpm...

N-am mai vazut asa ceva de cand mama m-a facut :blink:

:)

Uite un om care are argumente obiective.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...