Sari la conținut

un mini-tur al europei cu destinatia finala norvegia, dar mai pe ocoli


Nikolaki
 Share

Ai fi interesat sa mergi?  

21 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

in vara, pe undeva pe la jumatatea lunii iulie mi-am propus sa plec cu motoreta mea (un cbr f2) si cu cortul la o plimbare de aproximativ 3 saptamani cu o distanta de aproximativ 8400km. planul este simplu, se pleaca spre yugoslavia, croatia, slovenia italia franta, belgia, olanda, germania, danemarca, suedia, norvegia iar apoi returul prin suedia, finlanda, estonia, letonia, lituania, polonia, cehia, slovacia, ungaria si...acasa. pe fiecare zi (sau la doua zile) se merg maxim 400km, opririle principale se fac in orasele si/sau zonele turistice de interes sau in zonele unde pur si simplu da bine la ochi:), pe fiecare saptamana una sau doua cazari la hotel si cam acesta ar fi programul in mare. dupa calculele mele costul acestei plimbari se ridica undeva la 2000E.

 

astept o parere, o idee in plus sau in minus si de ce nu, alte persoane care doresc sa mi se alature :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc, doamne ajuta! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel, am numarat 18 tari diverse prin care vrei sa treci. Asta presupune in medie aprox 1 zi / tara in cele 3 saptamani. Distractie placuta, eu in locul tau as mai reduce din tari sau as tranzita numai prin unele si as zabovi mai mult prin altele care m-ar atrage.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

multumesc, doamne ajuta! :)

La o medie de 400 km pe zi iti vei permite sa mergi pe drumuri nationale, care sunt mult mai frumoase.

O mica sugestie, chiar daca ai sau nu GPS, i-ati o harta pe hartie unde vei gasi drumurile marcate pe jumate cu verde, sunt drumuri panoramice, foarte frumoase.

 

Astept sa vad poze. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in vara, pe undeva pe la jumatatea lunii iulie mi-am propus sa plec cu motoreta mea (un cbr f2) si cu cortul la o plimbare de aproximativ 3 saptamani cu o distanta de aproximativ 8400km. planul este simplu, se pleaca spre yugoslavia, croatia, slovenia italia franta, belgia, olanda, germania, danemarca, suedia, norvegia iar apoi returul prin suedia, finlanda, estonia, letonia, lituania, polonia, cehia, slovacia, ungaria si...acasa. pe fiecare zi (sau la doua zile) se merg maxim 400km, opririle principale se fac in orasele si/sau zonele turistice de interes sau in zonele unde pur si simplu da bine la ochi:), pe fiecare saptamana una sau doua cazari la hotel si cam acesta ar fi programul in mare. dupa calculele mele costul acestei plimbari se ridica undeva la 2000E.

 

astept o parere, o idee in plus sau in minus si de ce nu, alte persoane care doresc sa mi se alature :)

 

 

intrebare

 

tu ai luat in calcul si gasul in cei 2000 euro?????????

 

 

8400 km x 5.5%= 462 litri x 1.4 euro/litru = 647 euro GAZZZZZ fara viniete si taxe :scratch:

 

sa ne zici cum a fost cand vii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am luat si gazul in calcul. In f multe tari nu platesti vinieta daca mergi p drumuri nationale si cu atat mai putin daca esti cu moto. Nu stiu ce calc ai facut tu, dar sincer iti spun 2000 sunt suficienti, 700e de benzina, 300e de hotel (pt una sau doua nopti pe sapt) si iti mai ramane 1000e pt mancare si restul...arhisuficient

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cel mai bine si cel mai frumos daca ai echipamentul si cunostintele necesare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam ai dreptate. Daca nu as avea nevasta nici macar cort nu as lua. E suficient o saltea autogonflabila, un sac de dormit si un hamac. Ultralight, baby! A... si mancare deshidratata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

intrebare

 

tu ai luat in calcul si gasul in cei 2000 euro?????????

 

 

8400 km x 5.5%= 462 litri x 1.4 euro/litru = 647 euro GAZZZZZ fara viniete si taxe :scratch:

 

sa ne zici cum a fost cand vii

Care viniete si care taxe? :bounce: (si sa nu zici austria sau ungaria ca nu le platesc cu mobra)

 

 

Pentru 8400 de km, 2000 de euro e chiar rasfat.

Cu exceptia nordului unde hotelul incepe de la 100 de euro (doar daca ai noroc mai gasesti la 70 :P) peste tot un hotel cu un dus cald si mic desjun "bufet suedez" e in jur de 50 de euro.

Insa exista varianta si mai ieftina, campingul cu 20-30 de euro, iar extremul o reprezinta "camparea in natura" ZERO euro

 

Am facut socoteala iti iese 0,23 euro pe km, eu pana acum am scos cel mai putin 0,13 euro pe km si puteam mai bine

 

Pofta de drum sa ai, ca nu banii sunt problema. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in danemarca daca e sa aveti haine de ploaie, si ca obiective turistice sau ce sa vizitati nu prea am ce va recomanda decat marea si ce o sa va mai placa vor fi drumurile lor nationale, echivalentul europenelor noastre unde e o placere sa tot mergi. veti mai putea sa vedeti ferme (vaci, Porci sau Nurci). Eu stau undeva la 100Km de granita cu Germania, (oras mare e Varde iar orasu mic e Outrup) aici ma pot interesa de hotel ieftin in zona, dar daca e, probabil pe unu sa il pot caza unde stau eu(mai multi nu cred ca pot ca nus la mine acasa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie si un cort, chiar daca nu il folosesti mereu, dar nu ai de jnde sa stii cand te prinde o ploaie sau cand ai nevoie de el si oricat de fan bear grylls as fi nu cred k as reusi sa imi fac un adapost ca la carte care sa imi creeze un minim necesar de comfort :)

 

Pana la urma urmei, ideea acestui topic nu era doar de a "ma lauda" cu intentia mea, ideea era sa mai gasesc un alt camarad de drum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care viniete si care taxe? :bounce: (si sa nu zici austria sau ungaria ca nu le platesc cu mobra)

 

 

Pentru 8400 de km, 2000 de euro e chiar rasfat.

Cu exceptia nordului unde hotelul incepe de la 100 de euro (doar daca ai noroc mai gasesti la 70 :P) peste tot un hotel cu un dus cald si mic desjun "bufet suedez" e in jur de 50 de euro.

Insa exista varianta si mai ieftina, campingul cu 20-30 de euro, iar extremul o reprezinta "camparea in natura" ZERO euro

 

Am facut socoteala iti iese 0,23 euro pe km, eu pana acum am scos cel mai putin 0,13 euro pe km si puteam mai bine

 

Pofta de drum sa ai, ca nu banii sunt problema. :cheers:

 

Platesti podurile 20-30 eur/buc/sens din Danemarca-Danemarca si Danemarca-Suedia.

Apoi tunelul de 7 km inainte de Nordkapp la fel,vreo 20 eur.

La mall-ul de la Nordkapp mai decartezi vreo 30 ca sa intri.

La intoarcere,daca nu ai viza de Rusia mai platesti feribot pana la Tallin cam 60 eur.

Norvegia daca vrei sa o faci pe coasta te costa iarasi binisor(multe feriboturi).Majoritatea podurilor si tunelelor sunt gratuite pentru motociclete,dar nu toate.

 

Bafta !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cei 2000 de euro cu siguranta iei ceva suveniruri si mai raman si bani pt o tura in roamnia

 

fara gaz ...parerea mea.... undeva la 100 euro pe zi casa masa bere si ....prezervative

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Platesti podurile 20-30 eur/buc/sens din Danemarca-Danemarca si Danemarca-Suedia.

Apoi tunelul de 7 km inainte de Nordkapp la fel,vreo 20 eur.

La mall-ul de la Nordkapp mai decartezi vreo 30 ca sa intri.

La intoarcere,daca nu ai viza de Rusia mai platesti feribot pana la Tallin cam 60 eur.

Norvegia daca vrei sa o faci pe coasta te costa iarasi binisor(multe feriboturi).Majoritatea podurilor si tunelelor sunt gratuite pentru motociclete,dar nu toate.

 

Bafta !!!

 

Asa e, prin europa tunelul e ceva mai ieftin decat in nord (undeva la 10 euro).

Cu toate astea tot nu platesti mai mult de 100 de euro cel mult 150 de euro toata tura - exceptand feriboturile spre destinatii exotice, de ex. pe mine ma batea un gand sa ma duc prin muntii din Tenerife, iar bacul costa 300 de euro.

 

Multi se plang ca nu pleaca din cauza banilor, ceea ce e un nonsens, ca sa pleci sa te plimbi prin europa e foarte ieftin.

 

Doar vointa sa fie :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte ieftin in conditiile in care banii IE maculatura, dar din pacate traim in vremurile in care traim si e putin mai greu sa te plimbi fara bani. Multumesc marcel pt informatiile legate de costul podurolor si al feriboturilor, astea chiar nu le stiam si nici nu stiam de unde as fi putut sa le aflu. Mai pe la inceputul topicului cineva imi spunea ca 2000e nu ajung, drept dovada dupa ce am scazut benzina, hotelurile, taxele podurilor si tunelurilor tot raman cu ceva de "rasfat" dupa cum s-a mai zis :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre Nikolaki, si eu planuiam un Nordkapp in iulie... desi cred ca o sa-l fac in conserva sau la autostop, ca nu am mobra aici.

Sunt in Copenhaga, apropos de asta, in Danemarca, ai cazare moca de la mine. Ba si mancare/cafea/vinutz si o vorba buna :). Pot caza pana in 2-3 persoane, dar daca nu sunt mofturi si se poate dormi si pe jos, ne putem extinde. Bunavointa exista :). Discutam pe PM detalii... poate ne nimerim in aceeasi directie.

Eu planuiam doar o saptamana pana la Nordkapp in perioada 16-23 iulie.

 

Bafta cu excursia,

Motanyc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte ieftin in conditiile in care banii IE maculatura, dar din pacate traim in vremurile in care traim si e putin mai greu sa te plimbi fara bani. Multumesc marcel pt informatiile legate de costul podurolor si al feriboturilor, astea chiar nu le stiam si nici nu stiam de unde as fi putut sa le aflu. Mai pe la inceputul topicului cineva imi spunea ca 2000e nu ajung, drept dovada dupa ce am scazut benzina, hotelurile, taxele podurilor si tunelurilor tot raman cu ceva de "rasfat" dupa cum s-a mai zis :)

 

 

Cu placere.

Fara sa ma laud,am fost acolo de 2 ori.Legat de bani esti la limita cu ei.Nu ar strica ceva rezerve.Si neaparat 2 carduri,deoarece frecvent unul nu e acceptat.

Banuiesc ca nu vrei sa pleci cu ei numerar,deoarece trebuie sa schimbi in fiecare tara.Toate au moneda proprie.

Pleci cu cauciucuri nou-noute,altfel vei fi nevoit sa le schimbi pe drum din cauza asfaltului foarte abraziv.

Nu e de gluma cu viteza,mai ales in Norvegia.

Sus in nord mare atentie la reni.Te trezesti cu ei pe sosea.

Daca iti cauti partener pe forum,daca il si gasesti si daca pleci la un asa drum fara sa-l cunosti suficient de bine si fara sa ai impreuna cu el ceva ture mai lungi,asta se numeste loterie.

Iti stau la dispozitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in vara, pe undeva pe la jumatatea lunii iulie mi-am propus sa plec cu motoreta mea (un cbr f2) si cu cortul la o plimbare de aproximativ 3 saptamani cu o distanta de aproximativ 8400km. planul este simplu, se pleaca spre yugoslavia, croatia, slovenia italia franta, belgia, olanda, germania, danemarca, suedia, norvegia iar apoi returul prin suedia, finlanda, estonia, letonia, lituania, polonia, cehia, slovacia, ungaria si...acasa. pe fiecare zi (sau la doua zile) se merg maxim 400km, opririle principale se fac in orasele si/sau zonele turistice de interes sau in zonele unde pur si simplu da bine la ochi:), pe fiecare saptamana una sau doua cazari la hotel si cam acesta ar fi programul in mare. dupa calculele mele costul acestei plimbari se ridica undeva la 2000E.

 

astept o parere, o idee in plus sau in minus si de ce nu, alte persoane care doresc sa mi se alature :)

 

Salut Nikolaki,

 

Am fost in vara 2009 pana la Cercul Polar (Rovaniemi), cu un Shadow, prin Lituania, Letonia, Estonia cu intoarcere prin Suedia, Danemarca, Germania, etc.

Am fost cu sotia, tot in regim majoritar cort, iar in ceea ce priveste finantele, ne-a scos cu totul la 1850 EUR pentru amandoi. Asadar financiar te incadrezi, dar in plus trebuie sa mai ai si ceva rezerve in caz ca ai nevoie de asistenta.

 

In ceea ce priveste distanta de 8400 Km pe care ai specificat-o tu, nu stiu cum ai calculat-o, pentru ca tura noastra (care a fost mult mai mica) ne-a scos la aproape 8500 de km, si 18 zile.

In ceea ce priveste 400 de km pe zi, sunt convins ca nu prea ajunge... un minim de 600 ar fi ceva mai realist.

 

M-am bagat in discutie, ca si eu as cam avea in plan Nord Kapp in vara asta, dar ma ganseam mai degraba la undeva inspre 1000 km pe zi, astfel avand cam 2 zile de stat in punctele cheie de vizitat. Totusi eu as renunta la tarile gen Serbia, care, desi sunt frumoase, cer foarte mult timp de parcurs.

 

Daca esti interesat, ne auzim pe PM.

Azi ma duc la Arc, poate ne vedem ;) Nu vad locatia ta, dar dupa ID-ul de mess pari din Pitesti asadar nu ne putem vedea la arc... tu stii :)

 

Te salut,

Asfalt uscat!

Editat de aax94
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si costuri ar mai fi poate si un schimb de ulei, la service daca nu te bagi singur, cauciucuri etc.

Cortul de obicei inseamna camping, pt ca ai baie si nu risti vreo amenda sau mai stiu eu ce, deci te mai costa si asta.

Super tura, bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

.........

 

8400 km x 5.5%= 462 litri x 1.4 euro/litru = 647 euro GAZZZZZ fara viniete si taxe :scratch:

 

sa ne zici cum a fost cand vii

 

am fost saptamana trecuta in Germania, e aproape 1,7E/L , in Olanda e cam tot atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost saptamana trecuta in Germania, e aproape 1,7E/L , in Olanda e cam tot atat.

 

asta e o veste foarte proasta :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...