Sari la conținut

GS 500E


Postări Recomandate

Salutare am si eu o intrebare poate cineva imi da niste idei

 

Am un GS 500 si anul trecut in primavara i-am resegmentat motorul si am schimbat simeringurile de supape... am mers cu ea vre-o 2-3000 de km, in fine cand se incalzeste apare un pacanit, in sarcina si pe loc la decelerare o bataie la motor de la cilidrul stang se pare (cilindrul stang cum stai pe motoreta) nus exact de cand, cert este ca am dat jos motorul l-am desfacut si am inceput sa verific jocul pistoanelor si al bielelor.

 

Surpriza este ca in afara de niste kalamina pe pistoane totul este ok au un mic joc pe care stiu ca trebuie sa il aiba. Cilindri si pistoanele nu au nici o zgarietura si sunt intregi sunt identici intre ei nu prezinta unul o uzura mai mare ca celalalt.

 

O alta chestie pe care au remarcat-o prietenii mei, cand mergeam la drum cu motoreta era faptul ca imi mai scotea niste fum cand mergeam dar pe decelerare (frana de motor). dar pe accelerare in sarcina sau pe loc nu mai scoate fum ca deh doar am segmentat-o.

 

Intrebarea mea este... Poate sa nu aiba nimic motorul si zgomotul sa fie de undeva din cutie? zgomotul clar este pe partea stanga.

iar dupa ce segmentez motorul nu imi mai scoate fum la accelerare dar imi scoate pe decelerare?

 

Va multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte probleme la distributie: scaun supapte, culbutori, tacheti, scaun axa cu came, etc. Toate astea apar de la temperaturi inalte si ulei putin/prost. Daca a fost nevoie de o resegmentare, probail asta era cauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fumul pe de deceleratii indica de obicei probleme la semeringuri si/sau ghidurile tijelor supapelor. Bataile la un singur cilindru pot proveni de la cuzinetii bielei.

 

Ride SAfe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...