Sari la conținut

Accident "usor" cu vatamare - Batranica clandestina prin coloa


Ikarus
 Share

Postări Recomandate

Breteaua Iancu de Hunedora, pe langa pasaj Victoria, in dreptul guvernului, azi la pranz.

Mergeam ca omu' intr-a 1a cu ambreiajul aproape la fund printre cele 2 randuri de masini.

O batranica a traversat printre masini exact cand am ajuns in dreptul ei, complet absenta si fara nici urma de asigurare, macar "schitata".

Aveam 10 la ora asa ca am franat cu oprire instantaneu, dar ea a remarcat motorul cand s-a atins de el.

S-a dezechilibrat si a cazut jos.

Mai mult decat previzibil, datorita varstei venerabile, s-a ales cu o fractura de humerus.

 

La fel de previzibil - politie, smurd, circ.

Doi politisti de la brigada moto au ajuns primii si mi-au tinut de urat, la propriu, povestind cu mine pana cand a venit echipajul de cercetari - mi-au spus ca ma inteleg, chiar se revoltasera un pic pe pietoni pentru ca "si lor li se intampla sa fie pusi in situatii extreme de pietoni ignoranti". Oricum, baietii de treaba, mi-au urat succes cu procedurile :)

Am fost, evident, la spital pentru recoltat probe de sange, teste neuro de atentie (alea cu degetu la nas, cules bobite de hartie de pe masa).

Apoi, pe seara, m-au chemat la udriste pentru declaratie, au intocmit hartiile pentru dosarul de cercetare, dar...

 

PREMIERA:

 

MI-AU DAT PERMISUL INAPOI !

 

A mai patit careva chestia cu returnat permisul desi e accident "cu vatamare" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Eu am accidentat un cetatean turmentat in 2009,au verificat permisul dar nu l-au retinut.Bineinteles ca s-a lasat cu dosar pentru vatamare,nu am avut nici un stres deoarece omu erea vinovat, iar eu am primit o rezolutie cu nup de la parchet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..de dat inapoi, nu. :bounce: ..am stat un an pe ,,dovada''... :bounce: ..tot cu NUP, la traversare prin loc nepermis. :angry: ///s'or fi schimbat legile.... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fii om in continuare si intereseazate de soarta batrinei.astia batrini parca dau in mintea copiilor .

mult noroc .

 

E clar ca am sa ma interesez. Si "apartinatorii" au fost foarte cumsecade, desi fiul ei este demnitar in parlament, om cu greutate, a avut o atitudine absolut diplomata, a inteles situatia, chiar si fiind vorba de mama lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..eee, vezi tu ,,pe urma'', cand ,,te cheama''...ai MARTORI??? :unsure: ce, crezi ca astia se cearta ca tziganii, cu urlete???? :crack: .noooo, te ,,contacteaza'' avocatul lor, cu pretentiile... :friends: ..spital privat...chestii...sa vezi cum apari in acte cu 60 la ora... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit la fel, doar ca eram cu masina acum vreo 5 ani, am lovit un cersetor cu splatorul de parbriz in mijlocul intersectie, eu trecand pe rosu el sarind dintre masinile care virau stanga si dadeau prioriate. Mi-au retinut toate actele dupa spital cand am revenit la masuratori, inclusiv buletinul, si m-au chemat la udriste seara sa dau declaratie, iar dupa ce am dat declaratia mi-au dat toate actele si nici nu am mai fost chemat pt alte declaratii etc, si nici nu am primit nimic acasa pana acum. Eu am lovit tot asa foarte usor, mai mult din balansul masinii ca baiatul a picat, si instant sĂĄ ridicat si a fugin, insa fratele mai mare l-a luat apoi in brate ca il doare. la spital s-a vazut ca avea o julitura la un genunchi (genul de julitura unde nu se vede sange, ci doar se albeste putin pielea).

Si toate astea s-au intamplat inainte de legea cu pietenul vinovat daca traverseaza prin loc nepermis. Atunci era nevinovat chiar daca era sinucigas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar ca am sa ma interesez. Si "apartinatorii" au fost foarte cumsecade, desi fiul ei este demnitar in parlament, om cu greutate, a avut o atitudine absolut diplomata, a inteles situatia, chiar si fiind vorba de mama lui.

De la PDL ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E clar ca am sa ma interesez. Si "apartinatorii" au fost foarte cumsecade, desi fiul ei este demnitar in parlament, om cu greutate, a avut o atitudine absolut diplomata, a inteles situatia, chiar si fiind vorba de mama lui.

 

poate nici nu vrea omul sa apară prin ziare pentru faptele maică-sii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Lucrurile s-au mai agitat putin pentru ca batrana se considera nevinovata si ameninta cu plangerea penala in schimbul unor despagubiri.

 

Am nevoie de niste pareri avizate despre cum se poate incadra juridic mersul printre benzi la semafor (masinile erau oprite la rosu).

 

Ideea este sa pot aprecia daca exista posibilitatea de a se clasa situatia drept culpa comuna, in speta daca se poate sa nu mi se dea castig de cauza intr-un eventual litigiu.

 

Daca e cineva care s-a mai confruntat cu situatia asta as aprecia orice informatie!

 

Multumesc ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Atata timp cat nu ai lovit-o pe zebra,nu poti sa fii tras la raspundere

 

Te poate da in judecata si o sa tina procesul mult si bine ca la sfarsit sa castigi...dupa multi bani aruncati pe avocati

 

Eu am lovit un betivan destul de grav,si aveam dreptul sa il dau in judecata pentru plata pagubelor.Am cedat la insistentele familiei mele

 

Spune-i ca o dai in judecata sa iti plateasca pagubele(daca au fost)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrurile s-au mai agitat putin pentru ca batrana se considera nevinovata si ameninta cu plangerea penala in schimbul unor despagubiri.

Tara de kakat cu justitie de kakat care permite asemenea actiuni ale "vicimelor" si dupa aia se plang ca sunt aglomerate de dosare. In mod normal ar trebui sa aiba dreptul la o asemenea actiune dupa finalizarea anchetei Politiei.

Din pacate in tara noastra minunata te poate da in judecata in paralel cerandu-ti daune si "mai vedem noi"...plm... :finger:

Parerea mea este ca nu platesti nimic.Ar fi o greseala. Este ca si cum ti-ai recunoaste vina anticipat.

Daca ajungi la proces cu cacata de baba, ar fi bine sa se intre timp si ancheta Politiei.

Tara de procesomani bolnavi la cap. :puke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..eee, vezi tu ,,pe urma'', cand ,,te cheama''...ai MARTORI??? :unsure: ce, crezi ca astia se cearta ca tziganii, cu urlete???? :crack: .noooo, te ,,contacteaza'' avocatul lor, cu pretentiile... :friends: ..spital privat...chestii...sa vezi cum apari in acte cu 60 la ora... :unsure:

mare cobe(vizionar) esti cumetre ia sa imi dai pe pm rezultatele la loto de duminica viitoare :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare cobe(vizionar) esti cumetre

Nu este cobe, faza este clasica, ca "victima" sa se destepte sau sa fie invatata de cineva sa procedeze asa dupa accident.

 

Am un prieten a tavalit foarte usor o proasta din vina ei...un genunchi julit... s-a ridicat...si-a adunat plasele...si-a cerut scuze...a spus ca nu este nicio problema...fiecare a plecat in treaba lui...

Dupa cateva zile s-a trezit cu Politia la usa, c-a fugit de la locul accidentului, dosar...etc ...plm...

N-a patit nimic, dar deranjul a fost foarte mare.

Politia nu are ce face, chiar daca intelege care este "faza" trebuie sa desfasoare procedurile.

Ce i-au spus politistii atunci cand "Stai linistit, avem cazuri in care unii se arunca intentionat in fata masinii, profesionisti...deja ii stim...dar nu avem ce face..." :sick:

 

Incearca 2.8.15.17.23.37 :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PREMIERA:

 

MI-AU DAT PERMISUL INAPOI !

 

A mai patit careva chestia cu returnat permisul desi e accident "cu vatamare" ?

 

Eu. Tot traversare prin loc nepermis. Inca nu am primit NUP, au trecut mai bine de 6 luni.

 

Tara de kakat cu justitie de kakat care permite asemenea actiuni ale "vicimelor" si dupa aia se plang ca sunt aglomerate de dosare. In mod normal ar trebui sa aiba dreptul la o asemenea actiune dupa finalizarea anchetei Politiei.

 

Inseamna ca USA e o hazna.

Acolo poti sa dai in judecata victima unui viol pentru ca ai luat HIV. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca USA e o hazna.

Acolo poti sa dai in judecata victima unui viol pentru ca ai luat HIV. :rolleyes:

Asa offtopic, nu cunosc legile de acolo, dar pare foarte improbabil sa fie adevarat ce zici tu, mai ales daca ai fost gasit vinovat de agresiune sexuala, viol.

Probabil te referi la cazul in care bagi la neagra si iei SIDA, in condiitia in care "gaura" stia ca este infectata si a facut sex consimtit neprotejat. Daca nu ma insel, exista chiar o lege speciala pentru cazul acesta.

Ca sa dau alt exemplu de justitie americana...ai vazut de exemplu ca in timp ce era cercetat pentru viol nenea Strauss-Kahn sa se "apere" in acelasi timp, dand-o in judecata pe negresa, acuzand denunt calomnios ? Nu, pentru ca legea nu-i permite, plus ca la ei functioneaza de mult timp procedura de mediere sau audiere preliminara inainte ca un caz sa ajunga in tribunal.

Adica nu orice kakat procesoman sau rapandula care i se pune ei de "judecata" ajunge in tribunal ca i se pare ei ca este prejudiciata.

Din multe privinte America este o hazna, dar tot din atatea motive este si raiul pe Pamant pentru multi oameni.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa offtopic, nu cunosc legile de acolo, dar pare foarte improbabil sa fie adevarat ce zici tu, mai ales daca ai fost gasit vinovat de agresiune sexuala, viol.

Probabil te referi la cazul in care bagi la neagra si iei SIDA, in condiitia in care "gaura" stia ca este infectata si a facut sex consimtit neprotejat. Daca nu ma insel, exista chiar o lege speciala pentru cazul acesta.

Ca sa dau alt exemplu de justitie americana...ai vazut de exemplu ca in timp ce era cercetat pentru viol nenea Strauss-Kahn sa se "apere" in acelasi timp, dand-o in judecata pe negresa, acuzand denunt calomnios ? Nu, pentru ca legea nu-i permite, plus ca la ei functioneaza de mult timp procedura de mediere sau audiere preliminara inainte ca un caz sa ajunga in tribunal.

Adica nu orice kakat procesoman sau rapandula care i se pune ei de "judecata" ajunge in tribunal ca i se pare ei ca este prejudiciata.

Din multe privinte America este o hazna, dar tot din atatea motive este si raiul pe Pamant pentru multi oameni.

 

Tot in america, lucrand acolo toamna trecuta, am asistat la accidentul unui coleg roman, caruia un prost (cetatean american) i-a facut praf masina inchiriata, virand la stanga pe sensul gresit (a tras prea tare stanga).

Intamplarea face ca veneam de la un local unde colegul roman bause vreo 4 beri (in US ai voie 0.08, dar oricum el era peste).

Politia venita sa constate accidentul nici macar nu l-a intrebat daca a baut, daramite sa-l mai testeze cu etilotest.

Pur si simplu era evident cine e vinovat (americanul) - colegului i-au dat actele inapoi si i-au urat o seara frumoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

My bad, cel cu HIV era in Suedia.

Dar uite un caz din SUA: http://www.pointoflaw.com/archives/001628.php

Ideea e ca oricine poate sa dea in judecata pe oricine, invocand orice, e treaba lor. Bineinteles, o sa piarda si o sa plateasca si avocatii (cu cat mai scumpi, cu atat mai bine, te asiguri ca nu pierzi din prostia lor si oricum, la final, nu ii platesti tu).

Sa nu se inteleaga ca sistemul din Ro e bun, departe de asta, eu voiam sa spun doar ca ciudatenii din astea se gasesc peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...