Sari la conținut

Sambata, 28 mai - tura la munte (aprox. 500 km)


bubucaty
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Pentru cine are chef de-o plimbare la munte, pe traseul de mai jos, va astept la McDonald's Otopeni cu plinurile facute, ora 09:00.

 

Bucuresti-Paulesti-Plopeni-Scorteni-Telega-Campina-Predeal-Bran-Sirnea-Dambovicioara-Podul Dambovitei-Rucar-Lunca Gartii-Cetateni-Capul Coastei-Gheboieni-Targoviste-Racari-Bucuresti, aprox. 500 km

Pe sambata :)

 

 

 

 

Editat de bubucaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soseaua intre Moeciu si Dambovicioara este in stare perfecta si f. buna pana in Campulung ,am fost sambata trecuta. Poate reveniti cu impresii despre ruta Campulung - Targoviste .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soseaua intre Moeciu si Dambovicioara este in stare perfecta si f. buna pana in Campulung ,am fost sambata trecuta. Poate reveniti cu impresii despre ruta Campulung - Targoviste .

 

Campulung - Targoviste........mmmmmm eu as alege Campulung -Pitesti -Bucuresti pentru retur. Cu naked bike iti cam sar dintii de la Campulung la Targosviste pe anumite portiuni. Cat despre politistii de akolo........nu pot sa zic decat k le place munca lor. Eu unul cand am facut drumul asta(Campulung Targoviste Bucuresti) m-am plictisit maxim,NU E DE JOACA CU POLITIA DE ACOLO,50 MAXIM 60 in comune.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e drumul c-lung-Targoviste, dar C-lung -Pitesti e cam praf. Sunt gropi si de 20 cm. Daca va hotarati sa veniti pe Pitesti, poate va astept pe la Rucar sau la C-lung la Mateias, sa intarim tabara fazeristilor. Daca nu, bafta si aveti grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soseaua intre Moeciu si Dambovicioara este in stare perfecta si f. buna pana in Campulung ,am fost sambata trecuta. Poate reveniti cu impresii despre ruta Campulung - Targoviste .

Super, de-abia astept ! Cand ma intorc, iti voi spune este drumul pana in Targoviste.

 

Buna ziua dvs si invitatilor dvs.

E cu alergatura? ca io-s cu dezbracata fara parbriz.

Traseul este 90 % prin localitati, deci nu, nu e cu alergatura, poti veni linistit. Ne orientam functie de loc, drum, trafic, politie, etc ...:peace:

 

Campulung - Targoviste........mmmmmm eu as alege Campulung -Pitesti -Bucuresti pentru retur. Cu naked bike iti cam sar dintii de la Campulung la Targosviste pe anumite portiuni. Cat despre politistii de akolo........nu pot sa zic decat k le place munca lor. Eu unul cand am facut drumul asta(Campulung Targoviste Bucuresti) m-am plictisit maxim,NU E DE JOACA CU POLITIA DE ACOLO,50 MAXIM 60 in comune.

:cheers:

Mercic, dar nu ma tenteaza absolut deloc autostrada Buc-Pitesti.

 

De la sensul giratoriu, unde e Holcim, pana aproape de Voinesti e praf drumul. De la Voinesti la Targoviste e misto.

 

Pacasac, nu ne-am mai auzit de ceva vreme, sper ca esti bine. :cheers:

In privinta acelei portiuni de drum nasol, nu-mi fac probleme, duce Yamita , ne cunoastem de-acum.

 

Nu stiu cum e drumul c-lung-Targoviste, dar C-lung -Pitesti e cam praf. Sunt gropi si de 20 cm. Daca va hotarati sa veniti pe Pitesti, poate va astept pe la Rucar sau la C-lung la Mateias, sa intarim tabara fazeristilor. Daca nu, bafta si aveti grija!

 

Cu siguranta nu o sa vin/venim spre Pitesti,dar putem sa facem o jonctiune la Cheile Dambovicioarei, si de acolo sa mergem impreuna o bucata de drum, ce spui ? :D

Daca ai alte variante, asfalt uscat si kilometrii frumosi ! Sper ca intr-o zi sa ajung si eu la o intalnire a Fazer-istilor prin tara, ar fi o treaba.

Editat de bubucaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa vin si eu. Nu stiu sigur daca cu pasagera sau fara. Te rog, lasa-mi si mie un numar de telefon sa comunicam in cazul in care intarzii (mi se intampla... :rolleyes: ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa vin si eu. Nu stiu sigur daca cu pasagera sau fara. Te rog, lasa-mi si mie un numar de telefon sa comunicam in cazul in care intarzii (mi se intampla... :rolleyes: ).

 

Ai PM

 

PS - Pentru cei care vor intarzia, urmatoarea oprire va fi la Petrom-ul de dupa centura Ploiesti-ului, ne putem vedea acolo, daca ma prindeti :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu as veni si eu (cu CBR600, banuiesc ca nu e problema)... stau in Baneasa, dar nu stiu unde e Mc-ul de la otopeni, asa ca daca poate cineva sa ma ia si pe mine din parcare de la Carrefour baneasa pe la 830 e super

o lista cu cine merge, sa stiu si eu cati se strang?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mc-ul e imediat la intrarea in Otopeni, cum treci de podul peste centura pe dreapta. N-ai cum sa-l ratezi. Eu oricum de obicei sunt intarziat, asa ca nu ma bag sa mai iau si pe altcineva. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat pe google maps si am vazut unde e mec-ul.... pe de alta parte eu maine trebe sa merg la Campina ca am treaba, asa ca daca reusesc, vin si eu la 9 acolo la Mc si va acompaniez pana la Campina (sa poate chiar pana la Sinaia)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine.... tinand cont ca acum o luna juma' cand am refacut acest traseu, am plecat pe la 12 de la Petromul de la iesire din Ploiesti din cauza ca la fel cum vad ca se va intampla si acum, trupa din Bucuresti a intarziat o ora si ceva si tinand cont ca ne-am intors pe lumina, adica pe la 6 si ceva, acum, ca se intuneca mult mai tarziu, propun sa ne intalnim la Petrom-ul de pe centura Ploiesti pe la 10, 10 si ceva, sa dam o fuga pana la Bucov, participam la parada de la orele 11 trecute fix, apoi o luam spre Campina-Cornu prin Scorteni,etc - Bran si acolo eu m-as opri la un gratar la Cheile Gradistei. Ce ziceti de asta? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soseaua intre Moeciu si Dambovicioara este in stare perfecta si f. buna pana in Campulung ,am fost sambata trecuta. Poate reveniti cu impresii despre ruta Campulung - Targoviste .

 

Scuze, revin mai tarziu pentru ca userul meu fusese sters, din greseala. Cu ajutorul adminului insa problemuta s-a rezolvat.

Legat de traseu, 99 % din el a fost de la bine in sus, exceptand localitatile Cetateni, Laicai si Malul cu Flori (DN 72 A), pe unde trebuie mers cu atentie.

 

@Lancelot & Sharky66: Multumim de companie, ne-a facut placere, si alta data ! :)

 

Cheile Dambovicioarei sunt superbe, pentru mine a fost prima vizita acolo. Pentru acces exista o taxa de intrare de 2 RON. Pe langa peisajul mirific, poti manca pastrav proaspat de la pastravarie sau sa alegi una dintre pensiunile faine de acolo. Noi ne-am oprit la Cerbul, impreuna cu alti rideri de ...semicursiere :).

Bucata Moeciu - Rucar e de vis, de umplut plamanii cu aer curat si clatit ochii. Mi-a placut mult :banana:

Multumesc colegilor de drum, mi-a facut placere sa merg alaturi de voi.

Si cateva poze:

post-7245-0-24817200-1306745065_thumb.jpg

post-7245-0-27455900-1306745076_thumb.jpg

post-7245-0-43911600-1306745081_thumb.jpg

post-7245-0-07260800-1306745089_thumb.jpg

post-7245-0-72055000-1306745096_thumb.jpg

post-7245-0-81465700-1306745103_thumb.jpg

post-7245-0-87253000-1306745109_thumb.jpg

post-7245-0-25816300-1306745115_thumb.jpg

post-7245-0-58638000-1306745121_thumb.jpg

post-7245-0-06096900-1306745127_thumb.jpg

Editat de bubucaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, revin mai tarziu pentru ca userul meu fusese sters, din greseala. Cu ajutorul adminului insa problemuta s-a rezolvat.

Legat de traseu, 99 % din el a fost de la bine in sus, exceptand localitatile Cetateni, Laicai si Malul cu Flori (DN 72 A), pe unde trebuie mers cu atentie.

 

 

Multumesc de info , aveam dubii despre bucata asta dinspre Campulung spre Targoviste.Duminica m-am intors din Brasov "din nou" pe Cheia dar data viitoare voi alege traseul spre Targoviste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea va inteleg cu starea carosabilului. Au apucat sa repare coborarea in Podu Dambovitei, inclusiv bucata din sat? Ca acu' doua saptamani erau hopuri, bucati decapate pentru asfaltare si ceva gropi de franau conservarii pana se infigeau in parbriz.

Si dupa fabrica de ciment de la Valea Mare-Pravat, dupa o bucata acceptabila pana in Cetateni, urma un tronson cu gropi adanci si alunecari de teren de mi-a fost mila de amortizoare.

Despre centura Targovistei nu mai vorbesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea va inteleg cu starea carosabilului. Au apucat sa repare coborarea in Podu Dambovitei, inclusiv bucata din sat? Ca acu' doua saptamani erau hopuri, bucati decapate pentru asfaltare si ceva gropi de franau conservarii pana se infigeau in parbriz.

Si dupa fabrica de ciment de la Valea Mare-Pravat, dupa o bucata acceptabila pana in Cetateni, urma un tronson cu gropi adanci si alunecari de teren de mi-a fost mila de amortizoare.

Despre centura Targovistei nu mai vorbesc.

 

Pentru drumurile nationale si judetene din Romania, exceptand acele localitati de care spuneam mai sus, restul au fost acceptabile, acum depinde si de fiecare cum resimte o groapa pe motorul sau. Cand nu mai am asfalt si merg pe pietris, bolovani sau pamant pur si simplu, atunci pot spune ca devine provocator :D , in rest, ne raportam la Romania. Fata de ce era acum cativa ani pe traseul asta, pot spune ca acum e muuult mai bine, parerea mea. Si sa nu uitam ca pe masura ce calitatea carosabilului creste, creste si poluarea umana...so, prefer asa :)

Editat de bubucaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca depinde foarte mult de motor si de pilot. Pt un motor mai speed nu as recomanda Campulung-Targoviste decat daca pilotul e obisnuit cu drumuri mai proaste. Pt ceva mai de strada sau enduro, drumul e acceptabil. Oricum, mai prost e doar jumatate din el, partea dinspre Campulung. Dupa aia devine mai bun, chiar ok inspre Targoviste.

 

Iar bucata intre Rucar si Podu Dambovitei, e vorba doar de vreo 4-5 km. Tinand cont de peisajele intre Podu Dambovitei si Bran si de asfaltul de pe acolo, eu zic ca merita sa ignori aia 5 km prosti.

 

In Targoviste poti sa o iei prin oras. Nu e nici acolo asfaltul perfect, dar nu se compara cu centura aia bombardata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...