Sari la conținut

Tassos de Vineri pana Luni - 4 zile


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

m-au sunat ca e gata cartea de identitate la motor, m-as duce la un peste + tatiki in tassos ca se ajunge repede, plecat la 6 la 13:30 eram in port la ferry.

asta e ruta, cca 700 km pana la cotet in tassos. deci o zi pe drum, 2 acolo, luni dimineta la 7 valea spre casa.

 

ruta in format garmin CLICK AICI

 

 

tassos.jpg

 

 

cazare incerc aici, am mai stat e ok. ruta cum se vede e facuta pana acolo.

 

 

http://www.sirines-t....gr/en/home.htm

 

 

 

cateva poze de-ale mele nu de-ale lor:

 

 

img0352ie.jpgimg0353oh.jpg

 

img0355w.jpg

 

img0356ap.jpg

 

img0357yv.jpg

 

img0358nk.jpg

 

img0359q.jpg

 

img0360en.jpg

 

img0361gw.jpg

 

img0385un.jpg

 

img0386j.jpg

 

img0387bv.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Super fain. Cum merge motorul fata de precedentul? :burnout:

 

 

" DRIVE FAST, BUT DRIVE SAFE! "

 

nu exista precedentul - hahaha

 

p.s. asta e excursie propusa, pozele sunt de anul trecut.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superba locatie. Asfalt uscat si distractie placuta tuturor acelora care vor merge.

Cateva cuvinte de folos:

Kalimera

Kalispera

Kalinihta

Daxi - am inteles, in regula, ok

Perimene - asteapta-ma, un moment

Grigora - mai repede, grabeste-te

Ela - e un fel de salut intre prieteni

Parakalo - Da va rog

Souflaki, musaki, tzatziki, ouzo, evro

 

Si cum intr-o limba straina primele trebe invatate injuraturile

Na sas gamisu re pusti... Sa te f.... mai bulangiule ....

Na su doso stibuca... sa-ti dau m....

 

Yassas!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze. Din timpul folosit "plecat la 6 la 13:30 eram in port la ferry" am concluzionat ca esti deja la plimbare, :lol: , nu am fost atent la data postarii.Zic, azi e duminica, nu are cum sa il sune RAR-ul... Cat despre precedentul,stiu ca GT-ul nu are predecesori, ma refeream la RT-ul de 1200. Am sa urmaresc topicul, sa vedem cum merge treaba. :bigstar:

 

 

" DRIVE FAST, BUT DRIVE SAFE! "

 

 

era o figura de stil, am vrut sa spun ca nu sufera comparatie.

 

atentie, la sirines vad ca nu mai au internet wireless, mai cautati si voi, eu am nevoie de net. vedeti aici:

 

http://www.booking.com/searchresults.html?city=-823516&ssne=Pr%C3%ADnos&error_url=http%3A%2F%2Fwww.booking.com%2Fhotel%2Fgr%2Fsirines-studios-and-apartments.en-gb.html%3Fsid%3D13dce4e4428950229aeb9d8102e9de49%3Bdva%3D0%3B&lang=en-gb&sid=13dce4e4428950229aeb9d8102e9de49&si=ai%2Cco%2Cci%2Cre%2Cdi&ss=thassos&checkin_monthday=10&checkin_year_month=2011-6&checkout_monthday=14&checkout_year_month=2011-6&group_adults=1&group_children=0&clear_group=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ala e drumul nou. peste munti. care ati fost pe el, e rapid sau o freci si pierzi timp? pe ala vechi sunt 700 dar mergi ca la promenada. pe mine ma intereseaza sa ajung repede si sa fie drumul bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ala e drumul nou. peste munti. care ati fost pe el, e rapid sau o freci si pierzi timp? pe ala vechi sunt 700 dar mergi ca la promenada. pe mine ma intereseaza sa ajung repede si sa fie drumul bun.

 

drumul peste munti ( care da inXanthi ) este ok, dar este faorte virajat si ingust

 

deci sunt mai putin cu ~ 90 km , nu scoti cu "balena" ( si nici cu altceva ) o medie mai buna decat varianta clasica

 

cea mai rapida ( si buna ) varianta pt thassos e cea pe care am mers noi de Paste - nova zagora - slivegrad - Keramoti

 

in Grecia iti pui cruise controlul, potrivesti perna si setezi alarma sa te "scoale" cand ajungi in port

 

eu cu mandra si cutza pe motor , cu un amortizor ce pisulea ulei , am facut fara pauza si mers incet ( constant 110 - 120 ) vreo 2 ore si 45 .

 

tu ..scoti pe la 2 ore poate ..si un pic.

 

in bg este super ok nova zagora si dupa, i o in jos, direct, via svilegrad

ai 2 sau 3 zone cu putin praf dar e foarte libers si nu sunt locatati.

 

varianta veche ( stara zagora, haskovoe..etc ) este ok dar un pic mai lunga si mai aglomerata.

pe ansamblu eu si cu XX-ul tot pe acolo as lua o , pe directa

 

daca ai chef in grecia sa te plictisesti de curbe, ia o pe "scurtatura" dar ca sa citez un prieten drag pec are l am " plimbat pe acolo" - alex, mama, 2 ani de acum incolo numai pe autostrada mai merg ca mi au ajuns curbele astea :)

 

acu am vzut pozele cu ruta - doru, a ta nu e ok ( ma refer la patea dupa nova zagora, o iei in "jos" si "dreapta " nu stanga

 

este ok insa in poza cealalta cu alabastru ( cum vezim, coboara direct in Svilgegrad)

 

ce nu inteleg de ce se ajunga in Kavala ? e mai lung, mai scump feryy si mai mult de stat pe el

se coboara de pe autostrada in Chrisoupoli apoi keramotic

 

unde i ianachim sa ne faca el 2 ore pe acolo :-:)

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am fost anul trecut si aveau, mergea slab prindeam numai de afara. nu ar fi o problema dar acum scrie ca nu au. am rezolvat in oras in tassos la lido, macar ai seara unde sa dai o tura si optiuni unde sa manainci sau sa te imbeti (vorba sa fie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ala e drumul nou. peste munti. care ati fost pe el, e rapid sau o freci si pierzi timp? pe ala vechi sunt 700 dar mergi ca la promenada. pe mine ma intereseaza sa ajung repede si sa fie drumul bun.

 

Pe drumul cel mai scurt ai parte de Shipka si portiunea dintre Kardzhali si Zlatograd este cu multe curbe si drum destul de ingust. Media pe zona aia e medie de munte... Asfaltul e bun, cred ca Shipka ar fi cel mai prost pe traseul asta pe partea bulgareasca. Nu stiu de la trecerea la greci incolo pentru ca era inchisa vama cand am fost. Poti sa eviti Shipka trecand spre Nova Zagora dar nu stiu daca ai vreo legatura cu asfalt bun si rapida spre Haskovo.

 

Knox, mai sus, postase o varianta care trece prin Elena spre Tvarditsa... NU vrei sa mergi pe acolo. Lipseste asfaltul.

 

Pentru ce vrei tu, cred ca cel mai ok e ce ai gandit initial.

 

Fara sa vreau sa hijack threadul, daca e cineva interesat de ceva prin zona, dar nu neaparat Thasos (poate si idei) si cu dus pe varianta mai scurta, intors pe cealalta - ma cam mananca

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci care zici tu ca e ruta rapida? spune localitatile te rog. eu pe aia desenata am mers f bine.

 

uite inca odata ruta mea, ce nu e bine frate ca e cum zici.

 

tassos2.jpg

 

asta e, sa tra

din poza anterioara era un pic ma in stanga dar era alt zoom :)

 

iar te mananca ca alimentezi de 2 ori pana la mare ?????

 

nu multam , m am scarpinat destul

 

alte vremuri, alte consumuri, alte motoare, alte viteze

 

:)

 

Ultima ta harta este perfecta.

In prima drumul trecea prin Kharmanli. Nova Zagora-Kharmanli=groaznic.

Ma gandesc.

 

1000 % true

 

doar pe acolo l am facut aproape impreuna :)

 

Pe drumul cel mai scurt ai parte de Shipka si portiunea dintre Kardzhali si Zlatograd este cu multe curbe si drum destul de ingust. Media pe zona aia e medie de munte... Asfaltul e bun, cred ca Shipka ar fi cel mai prost pe traseul asta pe partea bulgareasca. Nu stiu de la trecerea la greci incolo pentru ca era inchisa vama cand am fost. Poti sa eviti Shipka trecand spre Nova Zagora dar nu stiu daca ai vreo legatura cu asfalt bun si rapida spre Haskovo.

 

Knox, mai sus, postase o varianta care trece prin Elena spre Tvarditsa... NU vrei sa mergi pe acolo. Lipseste asfaltul.

 

Pentru ce vrei tu, cred ca cel mai ok e ce ai gandit initial.

 

Fara sa vreau sa hijack threadul, daca e cineva interesat de ceva prin zona, dar nu neaparat Thasos (poate si idei) si cu dus pe varianta mai scurta, intors pe cealalta - ma cam mananca

uita de shipca - e din alt film

pt thassos ruta " corecta" in 2011 e ultima postat de doru si reconfirmata de semptembrie si de mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uita de shipca - e din alt film

pt thassos ruta " corecta" in 2011 e ultima postat de doru si reconfirmata de semptembrie si de mine

 

de acord ca pt ce vrea e cea mai ok. doar ziceam ca daca vrei varianta scurta, trecerea prin shipka spre stara mi se pare mai normala decat prin nova si sa incerci sa iesi spre haskovo cumva... cel mai ok pare tot prin stara din cate stiu. shipka e ok-ish... daca pleci ff devreme poti da de ceata si nu merita dar in rest nu sunt cratere, si multe curbe :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun, multumesc, inca odata ruta format garmin:

 

ruta in format garmin CLICK AICI

 

ATENTIE!! - in titlu am gresit, data plecarii din tassos spre casa e 13 nu 14, sunt 4 zile cu totul, 2 pe drum - 10 si 13, doua acolo- 11 si 12. la hotel 3 nopti 10-13.

 

pentru cine vrea la noi in hotel - lido in port in tassos:

http://www.booking.com/hotel/gr/lido-limenas-thassou.en-gb.html?sid=13dce4e4428950229aeb9d8102e9de49;checkin=2011-06-10;checkout=2011-06-13;srfid=8e6229913df13a9bb784e8bcac3861c1X1

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu plec cu mihai-varadero sambata dimineata la ora 7 spre tassos si ne intoarcem luni cu restul.

 

 

Ma luati si pe mine ? Am mai fost si la Istanbul anul trecut, nu fac probleme :)

 

Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superba locatie. Asfalt uscat si distractie placuta tuturor acelora care vor merge.

Cateva cuvinte de folos:

Kalimera

Kalispera

Kalinihta

Daxi - am inteles, in regula, ok

Perimene - asteapta-ma, un moment

Grigora - mai repede, grabeste-te

Ela - e un fel de salut intre prieteni

Parakalo - Da va rog

Souflaki, musaki, tzatziki, ouzo, evro

 

Si cum intr-o limba straina primele trebe invatate injuraturile

Na sas gamisu re pusti... Sa te f.... mai bulangiule ....

Na su doso stibuca... sa-ti dau m....

 

Yassas!

 

 

YassĂş, palikaris! Sanatakos :D

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...