Sari la conținut

Accident intre Timisoara si Sacalaz


Clever
 Share

Postări Recomandate

Ce stii tu despre mine ?

De ce`mi explici mie toate astea ?

De ce crezi ca ma intereseaza daca sunteti bine ori daca va put s`au nu picioarele ?

Concluzii .. idei si sfaturi ascult si primesc cu mare drag de la MOTOCICLISTI REALI nu VIRTUALI nu SCUTERISTI nu DE LA TINE .

 

Vreau si eu ca invat ceva de la tine...macar 2-3 lucruri...te rog frumos!...in afara de vechea cutuma a unor "motociclisti adevarati" (ca decedatul din topic) ca "scuteristii nu-s motociclisti" (presupunand ca stii ce este un scuter), chestiune care mi se pare f f f f inteligenta altceva nu am retinut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 294
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

De curiozitate m-am dus acum pana acolo, incercand sa-mi dau seama ce s-a intamplat din cum vede un motociclist normal, zic eu , portiunea respectiva de drum ... mi-a dat cu virgula urat de tot...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate m-am dus acum pana acolo, incercand sa-mi dau seama ce s-a intamplat din cum vede un motociclist normal, zic eu , portiunea respectiva de drum ... mi-a dat cu virgula urat de tot...

 

Detaliaza si tu ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..adica si-a meritat-o, a fost un inconstient de "motociclist adevarat"?...sau un om nevinovat intr-un concurs de imprejurari nefavorabil?

 

..care e verdictul tau care ai vazut si pozele si locul faptei?

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..adica si-a meritat-o, a fost un inconstient de "motociclist adevarat"?...sau un om nevinovat intr-un concurs de imprejurari nefavorabil?

 

..care e verdictul tau care ai vazut si pozele si locul faptei?

Eu nu sunt in masura sa judec pe nimeni ...Pur si simplu am fost curioasa cum as aborda eu drumul ala ...Total diferit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt in masura sa judec pe nimeni ...Pur si simplu am fost curioasa cum as aborda eu drumul ala ...Total diferit...

 

 

pai zi-ne si noua ... e chiar asa nasoala curba aia ? e vaselina peste tot pe jos? e vizibilitate -1 ? o sa moara toti motociclistii care trec pe acolo cu 60 la ora ? e satana la bariera aia si te impinge sa treci pe sub ea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai zi-ne si noua ... e chiar asa nasoala curba aia ? e vaselina peste tot pe jos? e vizibilitate -1 ? o sa moara toti motociclistii care trec pe acolo cu 60 la ora ? e satana la bariera aia si te impinge sa treci pe sub ea ?

Ma tem ca la stilul meu de mers, n-au existat niciuna din problemele enumerate de tine ...In "curba" aia , am salutat un motociclist cu un Goldwing venind dinspre Sacalaz... Noi am trait ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tem ca la stilul meu de mers, n-au existat niciuna din problemele enumerate de tine ...In "curba" aia , am salutat un motociclist cu un Goldwing venind dinspre Sacalaz... Noi am trait ! :)

 

 

good to know ! am niste rude in arad si niste rude in timisoara ... am sa le fac o vizita vara asta si sper sa vad si eu locul unde este bariera asta ...

 

cred ca am sa ma opresc inainte de ea pe marginea drumului si am sa imi aprind o tigara linistit ca sa vad si eu ce se intampla pe acolo ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cica era avocat mortu....a zis la protv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

good to know ! am niste rude in arad si niste rude in timisoara ... am sa le fac o vizita vara asta si sper sa vad si eu locul unde este bariera asta ...

 

cred ca am sa ma opresc inainte de ea pe marginea drumului si am sa imi aprind o tigara linistit ca sa vad si eu ce se intampla pe acolo ...

Exact asta am facut eu la intoarcere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..si au mai aratat pe altu "motociclist adevarat" care a mers cu 240 km/h....asta deocamdata a scapat....sfatul meu e sa nu mai incerce, ca statistic ulciorul nu merge de multe ori la apa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nici o curba dinspre Sacalaz spre Timisoara(in zona barierelor), merg pe drumul ala de 3x saptamana, curba este dupa bariere si se face pe dreapta.

 

Pacat de el din cate retin barierele sunt si de alea mari si daca nu ma insel au si parti reflectorizante.

 

A incercat sa treaca in ultimul moment banuies (n-ai cum sa nu le vezi) si fata sau el a lovit una din bariere si s-a dezechilibrat si bum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai zi-ne si noua ... e chiar asa nasoala curba aia ? e vaselina peste tot pe jos? e vizibilitate -1 ? o sa moara toti motociclistii care trec pe acolo cu 60 la ora ? e satana la bariera aia si te impinge sa treci pe sub ea ?

dinspre Sacalaz e linie drepta vizibilitate maxima, dinspre Timisoara e intradevar curba dar e vizibilitate bun, vezi dupa ea, poate ca si-a supraestimat timpii de franare ceea ce e f putin probabil, bariera respectiva este actionata manual de catre aia ce stau in chioscu ala... ori a adormit ori se gandea la ceva si a realizat in ultimul moment ca are viteza prea mare, oricum e inuman sa depasesti coloana cu viteza aia cu pasager in spate si bariera inchisa ... + ca trecerea e denivelata si aluneca . Pacat, sper sa fie bine fata...

 

Lasand la o parte "informatiile" din presa:

A depasit coloana care stationa la bariera-asta e,cu motocicleta,scuter,bicicleta,nu stai la coada,te strecori cand poti,mai ales ca nu incurci cu nimic pe ceilalti participanti la trafic,dimpotriva,se mai fluidizeaza.

Viteza?Dupa spusele martorilor,foarte mare,dar pentru cei "neinitiati" o toba zgomotoasa inseamna automat 275 mii km/ora,de cele mai multe ori.Poate ca n-avea viteza,avand in vedere ca se apropia de trecerea la nivel cu calea ferata si depasea coloana de masini stationate la bariera.Poate avea doar o toba zgomotoasa si mergea in viteza intai.

Martorii,citati de un ziar,nu mai stiu care,spuneau ca s-a oprit la bariera si s-a uitat stanga-dreapta,si apoi a tasnit....Aici stau eu si ma gandesc:daca era cu motocicleta in viteza intai,pe loc,cu cu maneta de ambreiaj trasa si a incercat niste "vruum-vruuuuum" cu acceleratia la maxim,cum fac mai toti la semafor?Si in acel moment sa se fi intamplat ceva la ambreiaj-s-a rupt furtunul,s-a defectat ceva la pompa,ceva...,avand in vedere ca vorbim de o motocicleta foarte puternica,efectul n-ar fi fost "tasnitul" de care vorbeau martorii?

E doar o teorie,dar pentru ca baiatul ala nu era un incepator si avea 34 de ani,nu era nici macar un copil inconstient,si avea si pasager,nu cred ca ar fi fost in halul ala de iresponsabil.Dar avand cumparata motocicleta de putin timp,poate ca avea un defect pe care n-a mai putut sa-l observe.Asta mi se pare mie mai plauzibil.

cu guma calda ii dadea de pamant pe spate pe amandoi, cu ea rece il culca pe jos, in nici un caz sa rupa o masina in 2 si el sa zboare pe cabina tirului ...

Editat de shadowlzx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite-te cum arata Renault-ul, pana unde a zburat motociclistul peste Renault si s-a oprit tocmai in parbrizul tir-ului (altfel se ducea si mai departe). De aici tragem concluzia de viteza, nu dupa sunetul motorului. Si iti spun eu ce se intampla cand stai cu ambreiajul tras pe loc, in viteza 1, si se rupe cablul -> ti se opreste motorul ;) Sa se rupa exact cand faci tu "vrum vrum", slabe sanse...

 

 

Buna ziua,nici nu stiu cum sa incep.. nu inteleg de ce va agatati de amanunte minore,um om a murit si voi incepeti sa il faceti in fel si chip.nu stim exact ce s-a intamplat dar ne dam cu parerea,poate a fost greseala lui,poate defect ceva la motor,nu avem de unde sa stim.

Un lucru stiu clar,ducatiul are ambreaj hidraulic,cea ce nu este asa important.un ambreaj,mai ales pe caldura asta daca este uzat sau "fortat" poate sa lunece sau chiar sa nici sa nu mai prinda...fenomen care este foarte frecvent pe caldurile astea,plus ca nu poti compara un ducati cu o alta sportiva,va pot spune clar ca daca motorul merge bine,la 2 mii de ture se ridica pe o roata,ii un v2,are cuplu.

Una peste alta in teorie toti suntem buni dar practic......nimeni nu merge cu 50 in oras,nimeni nu sta la rand cu masinile la semafor....deci nu aruncati pietre daca nu sunteti perfecti.

 

dinspre Sacalaz e linie drepta vizibilitate maxima, dinspre Timisoara e intradevar curba dar e vizibilitate bun, vezi dupa ea, poate ca si-a supraestimat timpii de franare ceea ce e f putin probabil, bariera respectiva este actionata manual de catre aia ce stau in chioscu ala... ori a adormit ori se gandea la ceva si a realizat in ultimul moment ca are viteza prea mare, oricum e inuman sa depasesti coloana cu viteza aia cu pasager in spate si bariera inchisa ... + ca trecerea e denivelata si aluneca . Pacat, sper sa fie bine fata...

 

 

cu guma calda ii dadea de pamant pe spate pe amandoi, cu ea rece il culca pe jos, in nici un caz sa rupa o masina in 2 si el sa zboare pe cabina tirului ...

 

 

Dar la ce fel de amvelope faci referire?ca is foarte multe....dar daca era semi calda?plecai pe o roata cas(oblic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambreiaj pe cablu, hidraulic, fortat, cuplu la 2000 de ture, cauciucuri calde, etc. astea sunt doar niste chestii aberante care nu inteleg nici eu de ce s-au adus in discutie. Motociclistul a venit tare, nu a oprit la bariera, si s-a intamplat ce s-a intamplat. El stie ce o fi vrut sa faca sau ce o fi patit, dar niciuna din cele enumerate de mine mai sus nu au nicio legatura cu accidentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,nici nu stiu cum sa incep.. nu inteleg de ce va agatati de amanunte minore,um om a murit si voi incepeti sa il faceti in fel si chip.nu stim exact ce s-a intamplat dar ne dam cu parerea,poate a fost greseala lui,poate defect ceva la motor,nu avem de unde sa stim.

Un lucru stiu clar,ducatiul are ambreaj hidraulic,cea ce nu este asa important.un ambreaj,mai ales pe caldura asta daca este uzat sau "fortat" poate sa lunece sau chiar sa nici sa nu mai prinda...fenomen care este foarte frecvent pe caldurile astea,plus ca nu poti compara un ducati cu o alta sportiva,va pot spune clar ca daca motorul merge bine,la 2 mii de ture se ridica pe o roata,ii un v2,are cuplu.

Una peste alta in teorie toti suntem buni dar practic......nimeni nu merge cu 50 in oras,nimeni nu sta la rand cu masinile la semafor....deci nu aruncati pietre daca nu sunteti perfecti.

 

...amanunte minore?...un inconstient moare intr-o actiune absolut criminala si doar norocul a facut sa nu faca victime si tu spui ca "nu poti compara un ducati cu o alta sportiva,va pot spune clar ca daca motorul merge bine,la 2 mii de ture se ridica pe o roata,ii un v2,are cuplu."????.....pai asa si eu am in bucatarie un cutit lung de paine si daca ies cu el pe strada si ti-l infig in inima iti garantez ca sigur nu mai scapi!!!....

 

Fotografiile facute si declaratiile martorilor arata clar ca mortu a vrut sa treaca in viteza pe sub bariere...cred ca erau drogati, altfel este de necrezut cu nu a putut aprecia ca nu se va putea lasa suficient de aplecat cit sa treaca..sau poate o mai facuse?

 

Pe mine nu ma ingrijoreaza el, ci astialaltii ramasi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu e ca s-a dus....asa i-a fost soarta...pe care el a cautat-o cu lumanarea...bine ca s-a dus singur si nu a mai luat cu el alti nevinovati (asta a fost un noroc chior!)...

 

Problema mare este ca pe soselele si drumurile patriei inca mai circula destui ca el...multi chiar citesc acest forum...problema este ca acestia sa devina ganditori, sa invete ceva din acest accident si sa se comporte astfel incat sa nu ajunga si ei in rubrica asta...

 

...macar a realizat "ceva in viata"...celebritatea...e dat pe RTV la fiecare ora...diseara la Stiri o sa fie si la PROTV si Antena....

 

 

Super tare,hai sa facem misto de toti oameni care mor,vrei?ii un hobby?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare,hai sa facem misto de toti oameni care mor,vrei?ii un hobby?

 

iti bati capu degeaba,nu vezi ca a umplut topicu numai de posturi de rahat,el si maddok ala

nu inteleg ce mai vor de la el.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Bogdane, nu e vorba de misto...e vorba sa invatam ceva...adica sa nu facem la fel, si pe cit posibil sa-i convingem cum putem, cu vorba buna , cu ironia, etc si pe ceilalti descreierati ca el sa nu mai faca din astea....ca s-a r putea ca eu sau tu data viitoare sa fim spulberati de altul ca el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma gandesc ca poate a mai facut asta inainte. Probabil ca acum pasagera s-a speriat si s-a ridicat -> a lovit bariera si in momentul ala l-a dezechilibrat si pe el, sau s-a speriat si s-a ridicat din reflex, etc. Nici un om normal nu vine cu viteza intr-o situatie asemanatoare. Ori a mai facut-o si stia ca poate trece pe sub bariera, dar acum nu i-a iesit, ori .... Nici nu mai conteaza, decat in ideea ca poate alti "profesionisti" invata ceva din povestea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambreiaj pe cablu, hidraulic, fortat, cuplu la 2000 de ture, cauciucuri calde, etc. astea sunt doar niste chestii aberante care nu inteleg nici eu de ce s-au adus in discutie. Motociclistul a venit tare, nu a oprit la bariera, si s-a intamplat ce s-a intamplat. El stie ce o fi vrut sa faca sau ce o fi patit, dar niciuna din cele enumerate de mine mai sus nu au nicio legatura cu accidentul.

 

ai fost acolo?de sti atatea,sau esti un dumnezeu mai mic?io am citit ca unii martori spun ca s-a oprit,unii ca nu,deci nu e clar,daca ai fi mers pe vreun ducati ai sti ce bine merge...si domnul cu scuteru...hai sa facem club de mistocareala,:).

Una peste alta omul a murit,dumnezeu sa il odihneasca.pacat ca a ajuns subiect de discutie pt toti motociclistii virtuiali.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...