Jump to content

Maxiscoooooter = sau nu motocicleta?

406 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

• Replies 785
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am uitat sa precizez:in nici un caz un MAXISCUTER nu este motocicleta...chiar daca in talon scrie MOTOCICLU 3 e...deci un maxiscuterist chiar daca are maxiscuter si permis A, va rog sa nu-l confundati cu un motociclist...e ca si cum ati zice ca un automobilist este totuna cu un taximetrist...ceea ce este o comparatie dezonoranta..bineinteles cu destule exceptii!...hai, nu va opariti, si nu relansati topicul... :cheers:

Considerand toate discutiile necivilizate de pe acest site, sincer imi vine sa fac pipi pe permisul A...sper sa se introduca permise speciale pt MAXISCUTERE, mult mai dificil de obtinut, cu multe teste de mecanica, inteligenta, psihologice, educationale, de circulatie, de matematica-fizica, etc, etc...ca sa nu ia f .multi...tot se plange lumea de scuteristi...sa fie f ff greu sa fi maxiscuterist....la motociclisti sa ramana la fel, sa ia toti permisele A ca si pina acum...cum isi iau si taximetristii atestatele...de sint ca ciupercile de nu mai ai loc de ei in parcari...

Motoreta, lasa-ne cu codul rutier. Conform legii, ATV-ul se conduce cu categoria B. E cumva ATV-ul masina si nu stiu eu? Tot conform legii, pot sa ma plimb fara permis si fara asigurare/talon/etc. la mine in curte, cu ce vehicul vreau... asta inseamna ca acel vehicul e....nimic? pt ca nu se incadreaza in ceea ce spune codul rutier?

Daca scuterul e motocicleta sau nu, nu depinde de codul rutier. Punct!

Aia este o anomalie, cu atv-ul, nu confunda o struto camila cu doua lucruri asemanatoare. Hai sa o luam altfel, daca ii pui burgmanului un rezervor in fata e motocicleta sau scuter? Ca zicea cineva pe aici de modul step in. E motocicleta cu cutie automata. Cum Honda DN-01 nu e scuter (desi are cutie automata - mod) asa si un maxiscuter intra in clasa motocicletelor, intr-o SUBCATEGORIE! Eu-s de parere ca enduroaicele nu sunt motociclete...sunt vehicule agrare...(ironic)

Aia este o anomalie, cu atv-ul, nu confunda o struto camila cu doua lucruri asemanatoare. Hai sa o luam altfel, daca ii pui burgmanului un rezervor in fata e motocicleta sau scuter? Ca zicea cineva pe aici de modul step in. E motocicleta cu cutie automata. Cum Honda DN-01 nu e scuter (desi are cutie automata - mod) asa si un maxiscuter intra in clasa motocicletelor, intr-o SUBCATEGORIE! Eu-s de parere ca enduroaicele nu sunt motociclete...sunt vehicule agrare...(ironic)

Cum spuneam, poate ca e motocicleta. Dar in niciun caz acest termen nu ii este atribuit de catre codul rutier. In codul rutier nici nu exista cuvantul scuter. Daia spuneam, ca nu in lege trebuie sa ne uitam daca scuterul este sau nu motocicleta, ci in alta parte.

Edited by bogdan_gba

Dupa cum ati vazut pt. multi problema nu e la cal ci la calaret....adica cate OO-a are calaretul...ca cica maxiscuteristul ar avea 2 (sau chiar numai unul) mici si moi... :scratch: ....iar "motociclistii adevarati" de la 4 in sus si alea bolnave de 'elefantiazis'...

P.S. Cunosc un pilot al Aviatiei de Vanatoare de pe MIG-21. colonel comandor, care foloseste un maxiscuter vara...oare nici asta nu are OO-a de 'motociclist adevarat'? La meseria lui face kakutza pe bocancii multor "motociclisti adevarati" care isi scapa adrenalina pe picior cind incalica a lor SS....

mai soimule, daca te intreaba o ruda ce esti. motociclist sau scuterist, tu ce-i raspunzi????

Ii spun ca am fost motociclist, ca am avut un Suzuki de 600 si o Kava de 600, ca am permis A, dar ca m-am lasat si acum sint MAXISCUTERIST...

Dar oricum rudele nu stiu care e diferenta si cum maxiul meu arata pt ei ca o moto, ma caineaza ca ma risc, ca de ce nu folosesc masina, ca sint multi nebuni in trafic, etc...deci dpdv al rudelor nu e nici o diferenta...diferenta o fac eu aici cind vad ce debiteaza aia de isi zic "motociclisti adevarati"...din pacate...

Nu înțeleg de ce se agită toți reisării....maxiscooterul este o categorie de motociletă pe lângă altele : chopper, cross, enduro, cruiser, sport touring, supermoto, super sport(reisării)

bec dar tu ce le răspunzi rudelor sau amicilor? că ești reisăr ai? :)

Edited by sambartonro

Nu înțeleg de ce se agită toți reisării....maxiscooterul este o categorie de motociletă pe lângă altele : chopper, cross, enduro, cruiser, sport touring, supermoto, super sport(reisării)

bec dar tu ce le răspunzi rudelor sau amicilor? că ești reisăr ai? :)

Ca e reisar, ca e "motociclist adevarat"...ca are minimm 2 perechi de OO-ua in pantaloni, ca e un barbat puternic si curajos, ca nimic nu-i sta in cale...ca e stalpul casei, al familiei si al tuturor prietenilor...ca oricand se pot baza pe el, barbatul puternic si curajos, 'motociclistul adevarat' fata de care toti ceilalti sintem niste "fameni"...

Cum spuneam, poate ca e motocicleta. Dar in niciun caz acest termen nu ii este atribuit de catre codul rutier. In codul rutier nici nu exista cuvantul scuter. Daia spuneam, ca nu in lege trebuie sa ne uitam daca scuterul este sau nu motocicleta, ci in alta parte.

Nu...in codul rutier vei gasi denumirea de "Ciclomotor" "Moped" - vehicul cu doua sau trei roti, cu un motor, de un cilindru, cu o capacitate până la 50 cm3. In loc de scuter...

Da oare Goldwingurile :GoldGW: , sunt motociclete sau maxiscutere :blink: ca nu stiu cum sa le incadrez atunci. Daca un maxiscuter poate fi de 800cc, de ce nu si de 1200,1500,1800cc. pana la urma arata ca niste SUPERmaxiSCUTERE

Sint maxiscutere..si inca unele f. bune!

Lumea care posteaza aici nu a inteles un lucru...si unul de esenta chiar: MOTOCICLETA-CATEGORIE -> SUBCATEGORII: -> ENDURO/NAKED/SPORT/SUPERSPORT/SUPER MOTO/CHOPPER/MAXISCUTER ETC.

Intrebarea este prost formulata. E ca si cum ai zice: Oltenii sunt tot oameni?

Ca e reisar, ca e "motociclist adevarat"...ca are minimm 2 perechi de OO-ua in pantaloni, ca e un barbat puternic si curajos, ca nimic nu-i sta in cale...ca e stalpul casei, al familiei si al tuturor prietenilor...ca oricand se pot baza pe el, barbatul puternic si curajos, 'motociclistul adevarat' fata de care toti ceilalti sintem niste "fameni"...

Toate astea se observa foarte usor , mai sunt si modest pe deasupra :)

Din pacate activitatile mele competitionale sunt de domeniul trecutului, insa nu am probleme cu scuteristii care pe aici sunt civilizati, isi stiu locul si circula pe banda de biciclete si cel mai important lucru nu confunda scuterul cu motocicleta.

banana.gif

:laugh:

Da simtzul umorului unde ti-este?...nu te prinzi la o ironie.... :wave:

Deci practic voi va certati daca maxiscooterul este scooter sau nu? Mie mi se pare ca raspunsul e evident si e in denumirea lui.. in fine..

Scooterele sunt definite ca vehicule motorizate pe doua roti, cu platforma pentru picioare si cu cadru "step-through" (asta insemnand ca poti sa pasesti prin el ca si la bicicletele pentru fete).

Maxiscooterele sunt scootere cu motoare mai mari de 250cc.

Maxiscooterul este motocicleta numai in aceeasi masura in care un moped este motocicleta (ambele au doua roti si motor, nu?).

Singurii oameni care spun ca maxiscooterul e motocicleta sunt posesorii de maxiscootere; oameni pasionati de motociclism dar la care le e frica sa-si cumpere motociclete adevarate. Pozitia aia aiurea in fund cu picioarele in fata si transmisia autoamata ii face sa se simta mai in siguranta. Daca ii intrebi o sa-ti raspunda cu tot felul de argumente defensive ("vreau sa stau comod", "ma dau mai mult prin oras si nu vreau sa tot schimb viteze", "are motorul peste 49cc deci e motocicleta", "maxiscooterul meu de 800 iti face speedul tau de 600 prin oras") dar asta nu schimba cu nimic faptul ca la sfarsitul zilei ei sunt niste scooteristi care nu saluta motociclistii pe strada.

N-am nimic impotriva scooteristilor, scooterele mi se par vehicule perfecte pentru deplasari zilnice ieftine. Dar nu inteleg de ce unii oameni vor sa se dea altceva decat sunt.

altu motociclist....

dar cb-ul tau e naked sau motocicleta??? :crack: eu zic ca tu nu esti motociclist, esti naked-ist, NA! :crack: :crack:

m-a oprit vara asta politia si mi-a cerut actele. si permisul,a subliniat. il intreb de ce? zice:pai asta e motocicleta, apoi se uita la nr alb si da din cap satisfacut ca a avut dreptate. i l-am dat si mi-a zis sa merg cu grija ,sa nu fac accident. ar fi trebuit sa-i dau explicatiile de pe forumul asta,nu?

Si mai zic oamenii ca nu poti invata nimic de pe forumurile romanesti… In doar doua zile am aflat de pe thread-ul asta ca:

-maxiSCOOTERele nu sunt SCOOTERe

-Honda Goldwing este un maxiscooter

-si, nu-s sigur, dar cred ca stulewa spune ca hornetul se numeste CB si nu e motocicleta ( :P glumesc)

Lasand gluma la o parte, nu inteleg de ce va tot certati incercand sa clasificati Burgmanul padurii.

“The United States Department of Transportation DEFINES A SCOOTER AS A MOTORCYCLE that has a platform for the operator's feet or has integrated footrests, and has a step-through architecture.”

La urma urmei toate scooterele (maxi sau nu) sunt motociclete. E drept ca la fel sunt si toate mopedurile si pegas-urile pe care cineva o montat un motor electric, dar asta-I alta discutie.

Eu cred ca scooterele sunt geniale. Sunt foarte usoare, oricine le poate conduce, nu ai nevoie de permis pt ele, iar pozitia pe sa nu permite chiloteilor sa se vada pe sub fustita. Nu degeaba doua din cinci femei in asia au (maxi)scootere. De ce ar fi un maxiscooter ceva mai putin decat o motocicleta? Doar pentru ca mama vecinului merge cu el la lucru? Prostii..

Toti oamenii care conduc vehicule motorizate pe doua roti sunt motociclisti. Cine zice ca scooteristii au mai putine OO decat “motociclistii adevarati” nu e foarte intelligent. Toata lumea stie ca au acelasi numar de OO, doar ca la scooteristi sunt mai mici (ca si rotile lor).

Daca as avea bani cacalau si eu mi-as cumpara un (maxi)scooter. Ce om normal nu si-ar cumpara?.. Adica.. ganditi-va: e un motociclu cu care puteti iesi la plimbare, si cu care si prietena voastra poate merge la mall! Cum am zis.. genial!

Ok, ok.. Lasand pe bune gluma la o parte acuma, e evident ca speed-urile, naked-urile, cruiserele, scooterele si moped-urile sunt toate subcategorii de motociclete. Iar maxiscooterele sunt subcategorii ale scooterelor.

Sa zici ca un scooter e motocicleta? -E corect.

Sa zici ca un moped e motocicleta? –Corect.

Sa zici ca un maxiscooter nu e scooter? –Retardat.

De pe Wikipedia: “The Burgman SERIES OF SCOOTERS is produced by Suzuki with engine capacities from 125 cc up to 638 cc.” Nici nu stiu unde mai este loc de indoiala.

Oamenii in lume dezbat daca noile motociclete cu transmisie automata (Aprilia Mana, Honda DN01) sunt motociclete sau scootere, doar din cauza acelei transmisii. Voi va certati daca maxiscooterul este un scooter sau nu?.. Da-o-n Gherla..

Si mai zic oamenii ca nu poti invata nimic de pe forumurile romanesti… In doar doua zile am aflat de pe thread-ul asta ca:

-si, nu-s sigur, dar cred ca stulewa spune ca hornetul se numeste CB si nu e motocicleta ( :P glumesc)

Lasand gluma la o parte, nu inteleg de ce va tot certati incercand sa clasificati Burgmanul padurii.

“The United States Department of Transportation DEFINES A SCOOTER AS A MOTORCYCLE that has a platform for the operator's feet or has integrated footrests, and has a step-through architecture.”

La urma urmei toate scooterele (maxi sau nu) sunt motociclete. E drept ca la fel sunt si toate mopedurile si pegas-urile pe care cineva o montat un motor electric, dar asta-I alta discutie.

Eu cred ca scooterele sunt geniale. Sunt foarte usoare, oricine le poate conduce, nu ai nevoie de permis pt ele, iar pozitia pe sa nu permite chiloteilor sa se vada pe sub fustita. Nu degeaba doua din cinci femei in asia au (maxi)scootere. De ce ar fi un maxiscooter ceva mai putin decat o motocicleta? Doar pentru ca mama vecinului merge cu el la lucru? Prostii..

Toti oamenii care conduc vehicule motorizate pe doua roti sunt motociclisti. Cine zice ca scooteristii au mai putine OO decat “motociclistii adevarati” nu e foarte intelligent. Toata lumea stie ca au acelasi numar de OO, doar ca la scooteristi sunt mai mici (ca si rotile lor).

Daca as avea bani cacalau si eu mi-as cumpara un (maxi)scooter. Ce om normal nu si-ar cumpara?.. Adica.. ganditi-va: e un motociclu cu care puteti iesi la plimbare, si cu care si prietena voastra poate merge la mall! Cum am zis.. genial!

Ok, ok.. Lasand pe bune gluma la o parte acuma, e evident ca speed-urile, naked-urile, cruiserele, scooterele si moped-urile sunt toate subcategorii de motociclete. Iar maxiscooterele sunt subcategorii ale scooterelor.

De pe Wikipedia: “The Burgman SERIES OF SCOOTERS is produced by Suzuki with engine capacities from 125 cc up to 638 cc.” Nici nu stiu unde mai este loc de indoiala.

Oamenii in lume dezbat daca noile motociclete cu transmisie automata (Aprilia Mana, Honda DN01) sunt motociclete sau scootere, doar din cauza acelei transmisii. Voi va certati daca maxiscooterul este un scooter sau nu?.. Da-o-n Gherla..

Ne iei cu "united states of my ass". Aloo, trezirea, esti in Romania. Legislatia spune ca este motocicleta. Tu spui ca este scuter. Daca este "scuter" si te opreste politia de ce iti cere permis de categorie A? Da ai inteles, bine Categoria A se refera la MOTOCICLETE! Bine...este scuter, asa, multumit? Esti mai "baicar"? De altfel "americanii" zic scooter si la asta "

Edited by GoodKat

Sunt complet de acord cu ce ai spus. Dar nu imi amintesc sa fi spus nimeni ca maxiscuterul nu e scuter. Discutia era daca se incadreaza sau nu la motociclete. Si, desi unii nu vor sa creada, chiar asta e - o motocicleta.

Ne iei cu "united states of my ass". Aloo, trezirea, esti in Romania. Legislatia spune ca este motocicleta. Tu spui ca este scuter. Daca este "scuter" si te opreste politia de ce iti cere permis de categorie A? Da ai inteles, bine Categoria A se refera la MOTOCICLETE! Bine...este scuter, asa, multumit? Esti mai "baicar"? De altfel "americanii" zic scooter si la asta "

:)))))

pe cand credeai ca le-ai auzit pe toate..

doamne..