Sari la conținut

ce sa imi iau?...un sfat , va rog!


rommel
 Share

Postări Recomandate

va cer ajutor intr-o mica problema

am vandut motoru si ma gandesc sa imi iau ceva mai mare

optiunile sunt HONDA VALKYRIE F6C 1500 si SUZUKI INTRUDER 1500 LC. De la unceput va spun ca am citit cam tot despre cele doua modele si de pe motociclism.ro si de pe alte site-uri cu privire la specificatii tehnice. Intrucat am trecut de varsta de dat in spectacol (probabil cam toti care posteaza la chopper cruiser sunt in aceeasi situatie) , iata care sunt criteriile de alegere : cuplu puternic, sarcina mare, comfort , fiabilitate maxima (sa ma tina vreo 10 ani), pentru ca nu sunt adeptul schimbarii motoarelor ca pe sosete.

Ce dezavantaje am citit despre fiecare din ele

SUZUKI INTRUDER - treaba cu rezrvorul sub sa...mmmm nu ma prea atrage, mi se pare cam complicat aspectul, problema cu amestecul de benzina/aer care , din cate am inteles pe aici cam innegreste bujiile si suspensia sub saua spate. cam astea ar fi din ce am citit cu privire la el

HONDA VALKYRIE - mi-a ramas la suflet de cand am vazut-o!...dar , o fi asa mare cum am citit de iti este greu sa mergi in trafic urban?, nu se mai fabrica ...ce fac daca peste ceva timp o sa am nevoie de piese?, este intr-adevar adevarat ce se spune despre ea ca are un motor ce duce 150.000-200.000 km fara probleme? si nu in ultimul rand , se merita diferenta de bani la achizitie? (valkyrie e cu 1000-2000 euro mai scumpa). Ce presupune intretinerea la cele doua modele?...Nu ma deranjeaza deloc faptul ca F6C nu e motor in V, ma intereseaza comfortul, ciclstica si fiabilitatea

....asa ca , vas rog, care stiti mai multe detalii privind comparatia celor doua modele dati-va cu parerea

in speranta ca nu am gresit postand aici ori ca am deschis un alt topic despre subiect , va mutumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Rommel,

Am inteles acum cu capacul ala lateral de Shadow... ;)

Daca vrei sa vezi un Intruder 1500LC, vezi la user-ul CryAngel27 ca el are asa ceva. Stiu ca tu esti din Iasi, dar daca ai drum prin Bucuresti sunt sigur ca te poate ajuta sa-l vezi.

Pentru mine insa, Valkyrie e doar "un vis". Pacat ca nu se mai fabrica. Ca dimensiuni se apropie oarecum de ce am eu (MidnightStar 950), ecartamentul e cu 1cm mai mare, saua mai inaltuta putin (vreo 4cm) si greutatea e mai mare decat cu 10kile. Iti spun asta, pentru ca in ciuda gabaritului, eu nu am probleme in a folosi mototcicleta pentru uzul cotidian in traficul din Bucuresti. La drum lung nici nu mai vorbesc.

Despre piese si accesorii, oferta e mare si variata la noi pentru modelul asta de motoreta. Se pare ca americanii, cand au facut gama de produse pentru cruisere au avut decat doua nume in cap: HD si Honda. Restul sunt "small potatoes", cum ar zice ei. In catalogul Kuryakyn, de exemplu, 50% din accesoriile pentru metrice sunt pentru Honda, restul de 50% ceilalti trei(Y, K si S). E adevarat, ei au o chestie cu modelele GL, chit ca e vorba de Goldwing sau Valkyrie; la fel si cu Big Bike Parts. Ca sa-ti zgandar putin pofta, uite

. Daca ai rabdare pana la capat, urmareste-l pe ultimul participant. Guess who?

 

In fine, my vote... Valkyrie.

 

Happy shopping!

 

Aaa, sa nu uit... Da , se merita diferenta de bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu mi-as lua valkyrie (da nu-mi permit sa-ti dau un sfat in privinta asta)...

m-as bucura daca ai face lucrul asta, is foarte rare, foarte faine, tin o gramada (da toate astea cu motoare mari tin la fel de mult), asa ca pana la urma cred ca intre astea 2, diferenta o face inima ta :)

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cryAngel inca mai tine bizonu sau!...respect si la cat mai multi km fara probleme!

vad ca balanta cel putin pana acum inclina spre valkyrie...intr-un fel asa e si in sufletul meu

acu ...ramane cea mai MICA problema diferenta de malai :rolleyes:

am ratat o valkyrie frumoasa in iarna de la user-ul motorangel...(apropo daca citesti randurile astea tu ori noul proprietar poate lasati niste impresii)...dar sper sa nu se mai intample a doua oara...asta daca nu se duce dracului de rapa tot in tara asta!!!

v-rod e un motor deosebit dar nu e genul meu ... sunt adeptul fat&classic bike

Asfalt uscat tuturor si multumesc pentru pareri..astept mai multe! :peace:

 

Salut Rommel,

Am inteles acum cu capacul ala lateral de Shadow... ;)

Daca vrei sa vezi un Intruder 1500LC, vezi la user-ul CryAngel27 ca el are asa ceva. Stiu ca tu esti din Iasi, dar daca ai drum prin Bucuresti sunt sigur ca te poate ajuta sa-l vezi.

Pentru mine insa, Valkyrie e doar "un vis". Pacat ca nu se mai fabrica. Ca dimensiuni se apropie oarecum de ce am eu (MidnightStar 950), ecartamentul e cu 1cm mai mare, saua mai inaltuta putin (vreo 4cm) si greutatea e mai mare decat cu 10kile. Iti spun asta, pentru ca in ciuda gabaritului, eu nu am probleme in a folosi mototcicleta pentru uzul cotidian in traficul din Bucuresti. La drum lung nici nu mai vorbesc.

Despre piese si accesorii, oferta e mare si variata la noi pentru modelul asta de motoreta. Se pare ca americanii, cand au facut gama de produse pentru cruisere au avut decat doua nume in cap: HD si Honda. Restul sunt "small potatoes", cum ar zice ei. In catalogul Kuryakyn, de exemplu, 50% din accesoriile pentru metrice sunt pentru Honda, restul de 50% ceilalti trei(Y, K si S). E adevarat, ei au o chestie cu modelele GL, chit ca e vorba de Goldwing sau Valkyrie; la fel si cu Big Bike Parts. Ca sa-ti zgandar putin pofta, uite

. Daca ai rabdare pana la capat, urmareste-l pe ultimul participant. Guess who?

 

 

In fine, my vote... Valkyrie.

 

Happy shopping!

 

Aaa, sa nu uit... Da , se merita diferenta de bani.

maiestuios..ce sa zic speakless...ultimul e in tricou sau maieu rosu ... ar trebui sa il cunosc?...cumva esti tu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal`tare

 

daca iei VALKYRIE ... ma oftic rau :grinbandit: ... e un motor bestial si o frumusete. era sa cumpar dar ......... :baldy:

 

 

io vizez la VN1700 Voyager.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mers cu suzuki 1500-slab,slab pe acceleratie si pe franare(fata de magna),greoi,pozitie confortabila, design placut.am avut de ales intre magna si vl de 1500,am ales magna.

cu valkyrie nu am mers dar review-urile o dau superioara magnei.

eu zic sa mergi pe mana hondei.

disclaimer-nu vreau sa jignesc pe nimeni,aceasta a fost parerea mea in urma drive testului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va cer ajutor intr-o mica problema

am vandut motoru si ma gandesc sa imi iau ceva mai mare

optiunile sunt HONDA VALKYRIE F6C 1500 si SUZUKI INTRUDER 1500 LC. De la unceput va spun ca am citit cam tot despre cele doua modele si de pe motociclism.ro si de pe alte site-uri cu privire la specificatii tehnice. Intrucat am trecut de varsta de dat in spectacol (probabil cam toti care posteaza la chopper cruiser sunt in aceeasi situatie) , iata care sunt criteriile de alegere : cuplu puternic, sarcina mare, comfort , fiabilitate maxima (sa ma tina vreo 10 ani), pentru ca nu sunt adeptul schimbarii motoarelor ca pe sosete.

Ce dezavantaje am citit despre fiecare din ele

SUZUKI INTRUDER - treaba cu rezrvorul sub sa...mmmm nu ma prea atrage, mi se pare cam complicat aspectul, problema cu amestecul de benzina/aer care , din cate am inteles pe aici cam innegreste bujiile si suspensia sub saua spate. cam astea ar fi din ce am citit cu privire la el

HONDA VALKYRIE - mi-a ramas la suflet de cand am vazut-o!...dar , o fi asa mare cum am citit de iti este greu sa mergi in trafic urban?, nu se mai fabrica ...ce fac daca peste ceva timp o sa am nevoie de piese?, este intr-adevar adevarat ce se spune despre ea ca are un motor ce duce 150.000-200.000 km fara probleme? si nu in ultimul rand , se merita diferenta de bani la achizitie? (valkyrie e cu 1000-2000 euro mai scumpa). Ce presupune intretinerea la cele doua modele?...Nu ma deranjeaza deloc faptul ca F6C nu e motor in V, ma intereseaza comfortul, ciclstica si fiabilitatea

....asa ca , vas rog, care stiti mai multe detalii privind comparatia celor doua modele dati-va cu parerea

in speranta ca nu am gresit postand aici ori ca am deschis un alt topic despre subiect , va mutumesc anticipat!

 

Se pare ca nu mai vrei pe al meu... Iti urez bafta la alegere! Mersi pentru suport la anunturi.

Sincer sunt curios de ce ai dat la o parte motorul meu. Pret, performanta, design? Macar sa stiu.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu mai vrei pe al meu... Iti urez bafta la alegere! Mersi pentru suport la anunturi.

Sincer sunt curios de ce ai dat la o parte motorul meu. Pret, performanta, design? Macar sa stiu.

 

Bafta!

cartile nu sunt facute ...dar daca gasesc o valkyrie pe undeva pe la 5000-5500, nu ma mai uit la altceva...

e un vis mai vechi al meu . Cred cu tarie ca motorul tau este deosebit ... cum am mai spus , never say never!

respect si bafta la toata lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cryAngel inca mai tine bizonu sau!...respect si la cat mai multi km fara probleme!

vad ca balanta cel putin pana acum inclina spre valkyrie...intr-un fel asa e si in sufletul meu

acu ...ramane cea mai MICA problema diferenta de malai :rolleyes:

am ratat o valkyrie frumoasa in iarna de la user-ul motorangel...(apropo daca citesti randurile astea tu ori noul proprietar poate lasati niste impresii)...dar sper sa nu se mai intample a doua oara...asta daca nu se duce dracului de rapa tot in tara asta!!!

v-rod e un motor deosebit dar nu e genul meu ... sunt adeptul fat&classic bike

Asfalt uscat tuturor si multumesc pentru pareri..astept mai multe! :peace:

 

 

maiestuios..ce sa zic speakless...ultimul e in tricou sau maieu rosu ... ar trebui sa il cunosc?...cumva esti tu?

Ha ha! As vrea eu sa fiu ala!

Cel in maieu rosu... Paul Teutul SR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha! As vrea eu sa fiu ala!

Cel in maieu rosu... Paul Teutul SR.

iauzi!!! :wink:

un om care stie cate ceva despre motoare ...iar daca merge pa asa ceva...nu mai e nevoie de prea multe argumente ptr valky...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

nu stiu daca ai luat o decizie si ai achizitionat ceva intre timp,dar in caz ca mai urmareste cineva topicul, ca fost posesor de Goldwing , asta e si motorul pe care il urmaresc si eu sa-l achizitionez cu prima ocazie, doar ca varianta Interstate.Bine in capul meu oscilez intre :

 

gl-1500-11739442.jpg

 

Kawasaki-VN2000-Review-and-Design-16.jpg

 

Rocket_III_Touring_1.jpg

 

imi pare rau sa aud ca motor_angel a vandut motorul,sper ca nu din cauza la criza asta.

Editat de chubby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-7806-0-32597800-1309796608_thumb.jpg

Salutari, am o Valkyrie si sunt foarte multumit de ea.

Singurul dezavantaj este ca este foarte lata, motorul are 1m latime cu tot cu protectiile lui.

In oras nu te prea poti strecura printre masini si daca nu esti atent cind o parchezi te umfla risul :rolleyes:

Am patit figura, am parcat-o cu roata din fata spre trotuar si cind sa plec am inceput sa rad de unul singur, am realizat ca din cauza pantei nu mai reusesc sa o trag inapoi, noroc cu doi pusti care m-au inpins.

La viteza mica sa fii atent ca practic trebue sa te joci cu ambreiajul si cu frina sa o tii in echilibru.

Stand pe loc sa nu o inclini mai mult de 15 - 20 de grade in lateral ca sunt sanse nu mai poti sa o tii si o culci :what:

Peste 20 km/h este ca o bicicleta, tinuta de drum este foarte buna, nu vibreaza, accelereaza foarte puternic poti sa o si ridici pe roata din spate :yikes: (am ridicat-o prima oara cind m-am urcat pe ea, am accelerat prea brusc, mi-am udat pantalonii...)

Am cistigat si pariuri cu moneda pusa pe cant pe motor, este asa de echilibrat incit nu se misca chiar cind accelerezi :bigstar:

Daca gasesti poti sa o cumperi linistit, se gasesc piesa de schimb si daca vrei am si manualul de service de la ea in format electronic.

 

Toate cele bune :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m gasit ceva in italia...daca totul e ok...poate o aduc acasa...mosule...fericit mai esti, poate intru si eu in clubul asta...toate bune, va tin la curent!

 

nu stiu daca ai luat o decizie si ai achizitionat ceva intre timp,dar in caz ca mai urmareste cineva topicul, ca fost posesor de Goldwing , asta e si motorul pe care il urmaresc si eu sa-l achizitionez cu prima ocazie, doar ca varianta Interstate.Bine in capul meu oscilez intre :

 

gl-1500-11739442.jpg

 

Kawasaki-VN2000-Review-and-Design-16.jpg

 

Rocket_III_Touring_1.jpg

 

imi pare rau sa aud ca motor_angel a vandut motorul,sper ca nu din cauza la criza asta.

paravanul ala fata de la interstate nu imi place deloc...dar per ansamblu e un camion de motocicleta...si superfrumoasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cryAngel inca mai tine bizonu sau!...respect si la cat mai multi km fara probleme!

vad ca balanta cel putin pana acum inclina spre valkyrie...intr-un fel asa e si in sufletul meu

acu ...ramane cea mai MICA problema diferenta de malai :rolleyes:

am ratat o valkyrie frumoasa in iarna de la user-ul motorangel...(apropo daca citesti randurile astea tu ori noul proprietar poate lasati niste impresii)...dar sper sa nu se mai intample a doua oara...asta daca nu se duce dracului de rapa tot in tara asta!!!

v-rod e un motor deosebit dar nu e genul meu ... sunt adeptul fat&classic bike

Asfalt uscat tuturor si multumesc pentru pareri..astept mai multe! :peace:

 

 

maiestuios..ce sa zic speakless...ultimul e in tricou sau maieu rosu ... ar trebui sa il cunosc?...cumva esti tu?

 

 

salut, eu am luat valkyria de la motorangel......sunt foarte multumit de ea, cred ca am facut deja 1500km

 

e superba, mi-am dorit una ffff mult, e adevarata ca motor ------ sper sa ai posibilitatea sa iti iei una. merita

 

asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

iar castigatorul este...vl 1500

am venit chiar azi cu el de la cluj si mi s-a parut suuuper!!!

....mai exact ...calare pe el!!!

...deci am calarit shadow de 750 , vn de 1500 dar ce pot spune este ca vl de 1500 este dupa umila mea parere net superior...este senzatia proaspata dupa 400 km de calareala pe tancul asta ... desi e masiv si pare greoi mi s-a parut supermanevrabil, confortabil si stabil . Nu stiu, probabil ca valky o fi mai tare dar... din pacate pe langa motocicleta vreau sa-mi pastrez si familia :rolleyes: ...barbatii insurati stiu la ce ma refer :crack:

asa ca domnilor, inca o data va multumesc pentru rewiew-uri si sfaturi ..Toate bune!!

post-53440-0-89806500-1314726298_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Sa o folosesti sanatos cu "Multi km fara evenimente!".

E o decizie pe care o luasem si eu in calcul (si de care nu sunt sigur ca e eliminata) ,doar ca imi este mica.Cel putin asta mi-a lasat mie impresia. :unsure:

 

post-61644-0-66300700-1314878843_thumb.jpg

Editat de chubby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar castigatorul este...vl 1500

am venit chiar azi cu el de la cluj si mi s-a parut suuuper!!!

....mai exact ...calare pe el!!!

...deci am calarit shadow de 750 , vn de 1500 dar ce pot spune este ca vl de 1500 este dupa umila mea parere net superior...este senzatia proaspata dupa 400 km de calareala pe tancul asta ... desi e masiv si pare greoi mi s-a parut supermanevrabil, confortabil si stabil . Nu stiu, probabil ca valky o fi mai tare dar... din pacate pe langa motocicleta vreau sa-mi pastrez si familia :rolleyes: ...barbatii insurati stiu la ce ma refer :crack:

asa ca domnilor, inca o data va multumesc pentru rewiew-uri si sfaturi ..Toate bune!!

doamne cat de faina ii :)

s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Sa o folosesti sanatos cu "Multi km fara evenimente!".

E o decizie pe care o luasem si eu in calcul (si de care nu sunt sigur ca e eliminata) ,doar ca imi este mica.Cel putin asta mi-a lasat mie impresia. :unsure:

 

post-61644-0-66300700-1314878843_thumb.jpg

mie unu nu mi se pare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 years later...

Pentru a nu crea un topic nou, am zis sa scriu aici la categoria cruiser.

Ma uit de 6luni pe net dupa motociclete din aceasta categorie >=800cmc preferabil cu transmisie finala pe cardan, am ramas surprins cand am vazut ca in EU inclusiv la noi, genul asta "cruiser" sunt exagerat de scumpe pe piata SH, stupid de scumpe, incat mai bine o cumperi noua sau veche de 2ani maxim decat sa o cumperi veche de 5 ani.

 

Care este motivul?

 

Mie mi-a tras atentia un Suzuki C800 al unui prieten, dupa ce am condus motocicleta mi-a parut ff manevrabila si foarte confortabila, fara sa stau chircit sau cu genunchii la piept.

 

Motocicletele la care m-am uitat au fost:

XV1900

VN1700 (super scumpe SH, raportat la cat costa de noua)

C800 (in 50% din cazuri are un pret corect)

MOTO GUZZI 1400 CALIFORNIA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, iti pot raspunde ca si initiatorul acestui topic dupa 9 ani de la creeare si sute de cautari la momentul initial pana a lua o decizie pentru un cruiser mai mare. La momentul respectiv oscilam intre valkyrie si intruder de 1500 dupa cum ai vazut. 

    De atunci nu am mai schimbat motocicleta , respectiv VL-ul de 1500 si nu regret nici un moment. Am avut mereu tot ce mi-a trebuit de la motorul asta!

   Eu am 174 m inaltime si 90 kg , genul sportiv si nu am avut niciodata nici cea mai mica problema cu manevrabilitatea acestui tanc. Este cu mult mai greu decat C800-le asta e sigur! Mult mai ieftin la achizitie si intretinere decat Voyager-ul de 1700 sau California de la  Moto Guzzi   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...