Sari la conținut

Norvegia 2011


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 148
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare frumos, frumos bravo bianca multumescc personal pentru poze prin voi am fost si eu acolo numai bine si apropou de wiking reparam in drum cardanu nu ramaneam noi in drum avea pompi soluti numai electronica sa nu fu cazut salutare o zi buna a fost odata ,

 

 

Salutare si tie Pompi!

 

Va multumesc !

 

 

Cu multa placere.Asta inseamna ca nu mi-am pierdut timpul degeaba.

Ma bucura faptul ca topicul a incantat.

 

Dragii mosului, iar ma sterg la bot, penurie de servetele prin oras rolleyes.gif

Asta e, poate mai cresc nitel burnout.gif

 

Bravo voua si la mai mare !

 

PS: inca n-am apucat sa-mi iau "pietricica" de la FLR; poate mi-o vinde la careva, ca ar fi in stare beer.gif

 

 

Nu vinde nimic.Asa reclama ii faci lui Florin?

 

multumesc si eu, eventual vin pe la bv sa vorbim. merg la anul sigur, dar am decis sa merg cu masina, burdusit cu echipament de campare, sa dorm unde/cum apuc, chiar si in masina. si pe mine, ca si pe luigi, vremea rea si frigul non-stop ma deprima. eu nu traiesc pe motocicleta, o folosesc doar ca mijloc de divetisment. pt voi ati ce ati facut atatia km prin frig nu pot avea decat stima, de nevasta-ta ce sa zic, ai grija de ea frate, e de dus la muzeu. va doresc numai bine! cand veniti la buc dati de stire, va fi o onoare sa va gazduiesc si sa bam ceva beri impreuna.

 

 

Da un semn cand treci prin Bv.La fel fac si eu cand trec prin B.Iti intorc invitatia cu gazduitul.

Legat de frig,sa stii ca nu e chiar de speriat.Daca se merge iunie-iulie este chiar bine.Eu eram setat cu frigul din august,din anii trecuti.Frig este,intr-adevar in munti.Dar sunt rute de trecere,ca si pasurile din Alpi.In schimb de ploaie nu scapi.

Numai bine si tie!

 

O Vama Veche in we asta? de revenire nu de alta..:)

 

 

Te sun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

@Doru Bmw si Marcel Bv..haideti fratilor la BMW Camp..din ce am vazut si cunosc vine numai lume buna, stam acolo la un sprit si povestim de numa numa, prilej sa ne si cunoastem unii cu altii, care nu ne stim..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Doru Bmw si Marcel Bv..haideti fratilor la BMW Camp..din ce am vazut si cunosc vine numai lume buna, stam acolo la un sprit si povestim de numa numa, prilej sa ne si cunoastem unii cu altii, care nu ne stim..

 

 

Cu mare placere,dar,din pacate atunci suntem nasi la o nunta in Timisoara.

 

Puteti vedea toate fotografiile aici

https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cauza topicului mi am refacut un pic traseul :cheers: planuit pt. August dar cu avion/masina din motive de timp limitat.

 

Si pe mine m-a convins sa merg sa vizitez unele locuri in Norvegia pe care le-am ratat in excursia de acum 3 ani ;)

 

Celor care mai au ganduri de venit dinspre Ro le recomand cu tarie ruta prin tarile baltice, drumuri bune si fara stres de politie (am vazut un singur radar), civilizat, peisaje frumoase, cazari la preturi decente si multe fete frumoase :D

Cele 3 capitale merita din plin vizitate, macar cateva ore fiecare. Tallin mi-a placut clar cel mai mult. Un singur lucru m-a cam deprimat: sa vezi niste tari (inclusiv Polonia) care au trait la fel ca noi multi ani in comunism dar care au ajuns la un stadiu de civilizatie si curatenie incomparabile cu ceea ce este la noi. Se confirma zicala "omul sfinteste locul".

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine m-a convins sa merg sa vizitez unele locuri in Norvegia pe care le-am ratat in excursia de acum 3 ani ;)

 

Celor care mai au ganduri de venit dinspre Ro le recomand cu tarie ruta prin tarile baltice, drumuri bune si fara stres de politie (am vazut un singur radar), civilizat, peisaje frumoase, cazari la preturi decente si multe fete frumoase :D

Cele 3 capitale merita din plin vizitate, macar cateva ore fiecare. Tallin mi-a placut clar cel mai mult. Un singur lucru m-a cam deprimat: sa vezi niste tari (inclusiv Polonia) care au trait la fel ca noi multi ani in comunism dar care au ajuns la un stadiu de civilizatie si curatenie incomparabile cu ceea ce este la noi. Se confirma zicala "omul sfinteste locul".

 

luni m-am intors si eu din norvegia. in afara de atentatul de la oslo, pe care l-au gestionat impecabil, pot sa spun ca e cea mai tare tara in care poti merge

 

scumpa in draci

 

civilizata in draci

 

curata de lingi pe jos

 

toti au Bmw sau chopper; rar cate un ducati sau ktm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Si pe mine m-a convins sa merg sa vizitez unele locuri in Norvegia pe care le-am ratat in excursia de acum 3 ani ;)

 

Celor care mai au ganduri de venit dinspre Ro le recomand cu tarie ruta prin tarile baltice, drumuri bune si fara stres de politie (am vazut un singur radar), civilizat, peisaje frumoase, cazari la preturi decente si multe fete frumoase :D

Cele 3 capitale merita din plin vizitate, macar cateva ore fiecare. Tallin mi-a placut clar cel mai mult. Un singur lucru m-a cam deprimat: sa vezi niste tari (inclusiv Polonia) care au trait la fel ca noi multi ani in comunism dar care au ajuns la un stadiu de civilizatie si curatenie incomparabile cu ceea ce este la noi. Se confirma zicala "omul sfinteste locul".

 

Comparatia nu(prea) sta in picioare..tot ce era inspre vest(Iugoslavia, Cehoslovacia, Polonia) au avut alt soi de comunism, cu vederi mai liberale, sa spun asa.

Reamintesc un lucru, atat polonezii cit si iugoslavii au avut tot timpul liber sa plece din tara sa munceasca oriunde in vest, la noi trebuia aprobare de la CI-stul unitatii sa pleci in excursie in Bulgaria!

Referitor la tarile baltice, vecine cu alte civilizatii din nord, imi amintesc ca am avut oaspeti in hotel prin 1987 un grup de turisti dintr-una din tarile astea, nu mai stiu care, grup in care am vazut pentru prima data barbati cu parul lung, genul rockeri, toti aveau tatuaje si inele pe degete!

In vremurile alea, la noi era de neimaginat asa ceva, tin minte ca ma uitam la ei ca la alte creaturi!

Sigur ca si gena poporului si a istoriei conteaza, dar una este sa ai vecini Germania, Franta, Danemarca, Suedia si cu totul altceva sa ai linga tine Bulgaria, Rusia, cu vant dinspre orient.

Situatia asta se regaseste acum si in ex-Iugoslavia, unde cei mai avansati si civilizati sunt slovenii, apoi croatii si restul..cu Bosnia si Macedonia cam cei mai saraci din fosta Iugoslavia.

Sa facem totusi un efort, pina sa discutam despre prezent sa incercam sa intelegem trecutul..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luni m-am intors si eu din norvegia. in afara de atentatul de la oslo, pe care l-au gestionat impecabil, pot sa spun ca e cea mai tare tara in care poti merge

 

scumpa in draci

 

civilizata in draci

 

curata de lingi pe jos

 

da, si mie mi s-a parut la fel, cea mai "tare"... acum sunt inca in Finlanda care nu ma da pe spate; Helsinki mi-a placut dar in rest, nu prea. Ieri de exemplu am fost la Turku care era chiar mizerabil.

Abia astept sa ajung in Norvegia :wink: Imi pare rau ca nu ajung la Nordkapp, abia aseara am luat decizia dar chiar nu am chef sa fac cca 3000km pana acolo. Prefer sa ma relaxez, ca d-aia e concediu si sa vad pe indelete ce mi-a recomandat Marcel, de la Trondheim in jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine m-a convins sa merg sa vizitez unele locuri in Norvegia pe care le-am ratat in excursia de acum 3 ani ;)

 

Celor care mai au ganduri de venit dinspre Ro le recomand cu tarie ruta prin tarile baltice, drumuri bune si fara stres de politie (am vazut un singur radar), civilizat, peisaje frumoase, cazari la preturi decente si multe fete frumoase :D

Cele 3 capitale merita din plin vizitate, macar cateva ore fiecare. Tallin mi-a placut clar cel mai mult. Un singur lucru m-a cam deprimat: sa vezi niste tari (inclusiv Polonia) care au trait la fel ca noi multi ani in comunism dar care au ajuns la un stadiu de civilizatie si curatenie incomparabile cu ceea ce este la noi. Se confirma zicala "omul sfinteste locul".

 

 

Abia astept impresiile tale despre Norvegia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vlad, esti cu moto?

Nu, nu sunt cu moto, acum am venit iar sa vizitez si sa ma relaxez; dar candva voi veni si cu moto ca e prea frumos :rolleyes:

 

Abia astept impresiile tale despre Norvegia.

Pai ti-am zis ca mi-a placut mult inca de data trecuta dar acum o vad mai pe indelete; este clar cea mai frumoasa si spectaculoasa. Din Finlanda nu am vazut prea mult dar ce am vazut nu m-a dat pe spate deloc, poate mai sus e mai frumos.

Suedia imi place destul de mult iar Norvegia le da clasa :wink:

Am vizitat si ceva orase, Trondheim, Kristiansund, Molde, Alesund, bineinteles si Atlantic Road...si sa vad ce mai apuc; in rest, multa natura, cum stii. Din fericire vremea e ok, de cand sunt in Norvegia nu am mai avut parte de soare ca inainte dar macar nu ploua si nici nu e prea frig. Cu cazarile e ok, gasesti cam de toate, si hotel si casute de diferite categorii. Maine Trollstingen, Geiranger...

 

Imi place mult semnalizarea, pur si simplu cu o harta iti faci treaba fara probleme. Ca si navi insa, sunt foarte incantat de Ovi de la Nokia, nu greseste, hartile pt zona asta sunt excelente, stie camerele radar...

 

So... maine merg mai departe pe ruta recomandata de tine :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Felicitari pt excursie! :friends: -a-ti facut multi km, a-ti indurat mult frig si ploaie,a-ti cheltuit mult timp si bani -dar din fotografii reiese ca 'a meritat efortul'.Prea bestial!

 

PS; m-ati cam pus pe ganduri :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De o ora si jumatate de cind urmaresc acest "reportaj" despre tot traseul vostru,in Norvegia incep sa-mi dau seama cit de mult am pierdut.Se organizau niste excursii "motorizate "din Suedia cu plecarea din Malmo pina in Norvegia nu mai stiu unde...asta in 2001 2003 cind locuiam acolo... Ce sa va spun la mai multe, de acum incolo sa va intoarceti sanatosi pe doua roti si felicitari pentru tot fotoreportajul care a fost expus aici. Bafta in continuare si la mai mare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

 

Astept PM.Iti raspund cu placere.Eventual iti dau in copie si alte discutii avute pe tema asta cu alti doritori.

Traseul ales la dus e cel mai scurt,vreo 3500 pana la Nordkapp.

Legat de Vatra,eram in toamna trecuta,la ultima noastra iesire pe acolo si bajbaiam dupa cazare.Nu trecem la intoarcere pe acolo,dar cu alta ocazie poate ne vedem.

Numai bine

Salutare,

Te rog frumos, vrei sa imi trimiti si mie traseul si ce ai mai trimis si altor calatori?

Dau si eu mai departe, dupa ce ma intorc... :)

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Te rog frumos, vrei sa imi trimiti si mie traseul si ce ai mai trimis si altor calatori?

Dau si eu mai departe, dupa ce ma intorc... :)

Toate cele bune!

 

Salut

 

Traseul nu am cum sa-l trimit.E mult prea mare,in plus de asta nu-l pot salva exact cum este,deoarece,fiind drumuri inchise pe timp de iarna google maps face bucle ( ocoluri).

De exemplu daca vrei sa ajungi de la Skjolden, Norway la Lom,Norway nu te duce pe 55,ci face ocol pe E 39.Pe cand eu am fost pe 55.

http://goo.gl/maps/jt47f

Singura solutie e sa urmaresti posturile mele.Am dat indicatii destul de clare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in plus de asta nu-l pot salva exact cum este,deoarece,fiind drumuri inchise pe timp de iarna google maps face bucle ( ocoluri).

 

Stiu, asta ma enerveaza si pe mine acum cand imi planific turele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...