Sari la conținut

transfagarasan


hadiadrian
 Share

Postări Recomandate

Turistii pot urca pe propria raspundere incepand de joi pe Transfagarasan (Drumul National 7C), care leaga judetele Sibiu si Arges, soseaua fiind deszapezita de doua saptamani, de drumarii sibieni.

 

Pana joi, turistii puteau urca la cota 2.000, la Balea Lac, in Muntii Fagarasului, doar cu telecabina. Un drum dus - intors costa 30 de lei. Joi, la Balea Lac inca mai erau petice de zapada.

 

Transfagarasanul este inchis oficial timp de opt luni pe an, intre 1 noiembrie si 1 iulie

 

sursa: ziare.com

 

si mai e e un Webcam sus :

http://www.jurnalul.ro/webcam/b-lea-lac-transf-g-r-an-170.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate urca dinspre Sibiu fara probleme, dar urci pe proprie raspundere.

Nu stiu cum este dinspre Curtea de Arges.

Oficial se deschide in 1 iulie, dupa legislatia din ....1974

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost in weekend pe transfagarasan. Oficial nu e deschis (asta doar din nesimtirea autoritatilor) insa se poate parcurge tot fara probleme. (poate doar drumul excesiv de prost intre curtea de arges si balea lac. de la balea spre sibiu e ok drumul) Se poate trece tunelul de la balea doar cu motorul sau pe jos. Tunelul este blocat de o mana de zapada de-a latul drumului la ambele capete si mai mult, este inchis cu niste usi mari de metal. In fiecare parte este cate o usa deschisa pe unde se traverseaza la picior sau pe motor. La balea lac inca se schiaza pe cateva portiuni.

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost in weekend pe transfagarasan. Oficial nu e deschis (asta doar din nesimtirea autoritatilor) insa se poate parcurge tot fara probleme. (poate doar drumul excesiv de prost intre curtea de arges si balea lac. de la balea spre sibiu e ok drumul) Se poate trece tunelul de la balea doar cu motorul sau pe jos. Tunelul este blocat de o mana de zapada de-a latul drumului la ambele capete si mai mult, este inchis cu niste usi mari de metal. In fiecare parte este cate o usa deschisa pe unde se traverseaza la picior sau pe motor. La balea lac inca se schiaza pe cateva portiuni.

bafta!

 

Confirm. Pe partea de nord e parfum... Prin tunel se poate trece cu orice motoreta... acum nu stiu daca cu goldwing sau de genul, dar oricum, fatza de anul trecut, poarta de pe partea de sud a fost "cracanata", nu mai trebuie sa treci prin usita... daca chiar vrei sa ajungi la vidraru - fiecare cum crede... am enduro touring, adica ma doare in basca de gropi pe hartie, dar cred ca si eu si pasagerul dupa drumul pe marginea lacului am scapat de orice pietre la rinichi daca aveam... vestea buna e ca pare sa se lucreze... adica sunt bucati noi... vestea proasta, ca cele care nu sunt refacute sunt de vreo 2 ori mai nasoale decat anul trecut. TF-ul in sine e ok... drumul pe langa Vidraru - distrus.

 

am fost in weekend pe transfagarasan. Oficial nu e deschis (asta doar din nesimtirea autoritatilor)

 

Nu, gresesti... daca drumul este deschis inseamna ca e si sigur, sau ma rog, cat de sigur se poate... daca ai observat, pe partea de sud cel putin, exista zone in care zapada mai cade de pe munte... chiar bucatile alea de care ziceai... ideea este ca atat timp cat zapada nu s-a topit pe versanti, cand pica sau daca se topeste se pot desprinde bucati de stanca... anul trecut, tot in Iunie, eram 4 motoare la cascada capra si in fatza noastra la 50m a "traversat" drumul un ditamai bolovanul desprins de pe versant... l-a mai traversat o data mai jos...

 

N-am stat sa verific daca e adevarat, dar ca idee despre starea drumului pe langa Vidraru, un localnic mi-a zis ca raliul Argesului s-a mutat din cz de prea multe gropi pe acolo... drumul pe langa lac e intr-adevar foarte prost asa ca pare plauzibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am inteles din dicutile voastere drumu nu este deschis oficial dar se poate traversa cu o motocicleta (honda cbr 600 f3)

va multumesc mult

 

nu-l poti taversa

poti urca pe la sibiu pana la balea.

oricum pe partea cu barajul e drumu varza si nu-ti recomnd cu f3 ca o sa injuri.

 

in alta ordine de idei care e tb cu "pe propria raspundere" cand e deschis ofical e pe raspundera lu' cine?

te prinde garda si-ti da amenda? hai ce draku...

 

si iarna e deschis, nu e hotelul de ghiata acolo. aia se duc cu beliscopteru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-l poti taversa

 

Ba da.

 

poti urca pe la sibiu pana la balea.

oricum pe partea cu barajul e drumu varza si nu-ti recomnd cu f3 ca o sa injuri.

 

Regimul drumului de la km nu stiu care in sus pe partea sudica e acelasi cu Balea Cascada - Balea Lac acum... inchis oficial. Am vazut si drumuri mai proaste, dar e adevarat ca drumul e prost pe partea aia... dar am vazut sportive si cruisere destule pe acolo.

 

in alta ordine de idei care e tb cu "pe propria raspundere" cand e deschis ofical e pe raspundera lu' cine?

te prinde garda si-ti da amenda? hai ce draku...

 

De exemplu daca te imprastii si ai Casco, ai degeaba. Daca dai intr-o groapa si-ti rupi janta nu dai in judecata nici un administrator de drum. etc.

 

si iarna e deschis, nu e hotelul de ghiata acolo. aia se duc cu beliscopteru?

 

Cu telecabina. Stai linistit ca nu e practicabil drumul iarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am vazut la stiri , au asfaltat o parte din el pentru nu stiu ce proba speciala de cnr .

 

una peste alta daca va trece prin cap ideea de a face o vizita pe trans , postati din timp , ca imi doresc sa merg :)

 

mai aduc 3 4 insi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...