Sari la conținut

Accident grav in zona Cotroceni B** GLW


AllyMcBeal
 Share

Postări Recomandate

Daca privesti in ansamblu vei constata ca ala de la RATB nu este decat o victima sistemului de (cuvant urat) si a birocratiei. Au emis o hartie la rece "automat din calculator" fara sa cunoasca detaliile.

Clar si oamenii sunt de vina iar vina mai vine si din pricina sistemului...In fine. A nu se intelege ca-l iau eu in brate pe boul ala de director RATB.

De 2000 de ani romanii nu au dovedit niciodata ca sunt combativi ci mai degraba impasibili si indiferenti chiar si la lucrulile care ii afecteaza direct... Crezi ca se va schimba chestia asta acum?

Ne-am obsinuit sa fim calcati in picioare si sa nu reactionam. Vom face ce am facut si pana acum, sa ne balacarim pe net iar cand va veni vorba de aactiune ne vom ascude care incotro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 767
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In afara de RIP sau de comentarii nu e nimeni care sa zica ceva.

azi am iesit in soare, zeci de motociclete.

 

daca 1 minut ne-am aduna cat mai multi si am pastra un moment de reculegere ar fi macar un omagiu pentru ca suntem oameni. pentru ca existam si suntem un pic mai buni.

 

si asa am mai adaugat un post.

 

Un singur PM n-am primit. comentariile sunt de prisos.

 

Mi-e rusine acum de rusinea tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dragii mei,

 

Acum cateva zile am primit mesajul de mai jos, exact cand imi pierdusem orice speranta ca cineva care a mai fost la locul accidentului, ar mai putea sa ne spuna ceva, avand in vedere ca martorul ocular nu mai vrea sa dea declaratii...

Va rog sa ma iertati ca nu vi l-am aratat imediat, insa am fost in stare de soc zile bune dupa ce l-am citit. Clau stie de el, insa mamei nu am avut curaj sa ii spun ceva deocamdata. Nici nu vreau sa ma gandesc ce era "balta roz"...

 

**************************************************************************************************************************************************************************************************************************

 

 

Buna Catalina. Nici nu stiu cum sa-ti spun...pt ca nu-mi prea gasesc cuvintele...dar m-a marcat, sa-i spun asa, acea zi! Ma duceam cu familia mea la gradina botanica....mergem regulat cand incepe vremea calda.... in fine...era o zi obisnuita ..si exact dupa ce am traversat strada si mergeam asa linistit s-a auzit o pocnitura puternica... si cand ne-am intors am vazut o motocicleta si un baiat ‘pironiti’ in portiera, de fapt intre portiera fata –spate stanga soferului …

 

Totul s-a intamplat foarte repede.. ne-am intors din instinct cu totii…am alergat spre acel loc... a iesit imediat din masina o tanara cu parul lung saten, slabuta, inalta si cand a vazut ce a facut s-a luat cu mana de cap .. Iar un baiat era pe jos …a intrat in plin cu capul si cu umarul, am sarit repede in ajutorul lui..din instict ..S-au strans ca de obicei oameni si se vaicareau, dar nu faceau nimic sa ajute…specific romanului …am tipat sa sune la salvare in timp ce m-am indreptat spre el…eu cu al meu ..am sarit sa–l ajutam…mai intai uitandu-ma sa vad in ce stare este.

…apoi s-a dezmeticit si fata (din vina ei s-a produs accidentul, nu s-a asigurat) ..cand am tipat sa facem ceva .. am luat un prosop sau ceva de genul din masina mea si am mai cerut pe acolo ..

Cand ne-am apropiat de el…nu stiu cum sa-ti spun… era acolo cu capul proptit in acea portiera, horcaia…nu stiam ce sa fac, ce sa facem…stiam ca nu trebuie miscat ..dar cand m-am apropiat de el si eu si sotul meu si acea fata si l-am vazut cum horcaia de greu.. atunci fata acea a spus ca este studenta la medicina si am intrebat-o ce este de facut, stiam ca trebuie ajutat sa respire .. era clar ca nu putea respire, si mai era si riscul de a se putea ineca cu propiul sange …fiind si foarte cald, iar sangele i se coagula asa de repede formandu-se chiaguri imediat..

Se invinetise instantaneu la fata si i se umflase de la hemoragie, iar inchizatoarea castii il sugruma .. si ii curgea foarte mult sange (urechi,nas,gura).. ochii erau dati usor peste cap si ficsi..atunci a spus sa-i imobilizam capul si sa-i scoatem casca, fara a trage, prin desfacere si usor ..in acelasi timp mentinandu-i aceeasi pozitie a corpului si a capului…era important sa nu fie miscat.

Cu foarte mare gija am scos casca, (Mihai i-a desfacut acea inchizatoare, eu ii tineam capul si corpul in aceiasi pozitie (era intr-o parte, pe partea stanga.. asa l-am gasit si asa l-am tinut pana au venit cei de pe ambulanta..atunci cand l-au ridicat de acolo, si l-au pus targa , ca avea si bratul rupt ..sau era doar sange..pe moment nu mi-am dat seama, cand am stat acolo cu el ..eram conectata la ce se intampla cu el, si nu mai vedeam altceva..dar cum am spus cand l-au luat de acolo am fost surprinsa sa vad ca era o gramada ca o balta de sange roz , o culoare ciudata ..si foarte coagulat ….)

Am stat cu capul lui in mana si eu si sotul meu pana a venit ambulanta, cu capul in aceeasi pozitie, am stat asa nemiscati…ma rog… dupa cateva minute a venit si salvarea…dupa ce au venit l-au preluat ei … in fine… dupa ce l-au luat in ambulanta si au plecat, am plecat si noi…

Dupa 30 de minute de stat la gradina botanica, cand ne-am intors erau 2 medici sau asistenti, nu stiu ce erau ,erau imbracati in uniforme din cadru medical, i-am intrebat daca stiu ceva, de starea acelui tanar si unde l-au dus … mi-au spus ca nu stie daca mai ….si ca l-au dus la Municipal.

..am vrut sa ma duc la spital,dar nu m-am dus… imi pare rau ..dar m-am gandit in continuu la el si la ce-o face ..eu tot speram ca este in viata, ca este bine…cu toate ca nu era constient …era un tanar frumos, cu parul grizonat ( putin) era si cam de aceiasi varsta cu mine…i-am simtit rasuflarea…in fine..m-am gandit tot timpul…am cauta pe net din ziua accidentului ceva …dar nu am gasit ..nu stiam nume, nu stiam nimic…eu nu prea citesc presa ….dar am citit din intamplare Libertatea si la un momendat am vazut un articol despre acea ‘amenda” cu acel titlu ciudat “RATB amendeaza un mort”…si am vazut masina lovita, motocicleta, zona, salvarea…atunci mi-am dat seama ca este vorba despre el…

Mi-a parut foarte rau, tot speram ca este bine…atunci am cauta mai multe informatii… numele tau fiind pomenit in acel articol… si am vazut si Facebook-ul lui ..m-am intristat foarte rau ..Am vrut sa-ti scriu de multe ori ..dar nu stiam daca fac bine sau nu … azi mi-am amintit iar de el…mereu imi amintesc de el ….si asa am gasit acel topic, azi abia l-am gasit ..eu nu prea le am ff bine cu internetul… /index.php?%2Ftopic%2F664304-accident-grav-in-zona-cotroceni-b-glw%2Fpage__st__700

l-am citit de la 1 la 70 de pagini si m-am intristat si am retrait, parca eram acolo ,…si derulam un film…in fine, eu am grupa AB4 ..AS FI VRUT SA DONEZ SI EU, SA FAC CEVA DIN TOT SUFLETUL…!! Mi-a fost ff greu sa ti scriu toate aceste randuri… le-am scris pt ca asa am simtit …

Imi pare foarte rau pt toata aceasta drama…viata este nedreapta uneori…mie , in general nu-mi plac oamenii, societatea de azi ..dar asta este ..nu prea mai sunt principii, morala… imi pare ff rau pt RADU din ce am vazut era un baiat deosebit …

Nici nu stiu cum sa spun, sau ce se spune in situatii ca acestea …dar sper sa fie linistit si fericit acolo sus….imi pare rau si pentru acea fata inconstienta, pentru ca era tanara, intr-un fel, cred ca va fi si ea marcata intr un fel…dar trebuie sa si platesca..oricum se vedea ca are bani si cum justitia la noi este cum este …..in fine..eu nu mi permit sa judeca pe nimeni …

 

Nu am vrut sa intristez pe nimeni … am vrut doar sa stiti cum a fost ..am crezut ca este de datoria mea sa fac asta atata pentru mine, cat si pentru voi si nu in ultimul rand pentru acel tanar, frumos si plin de viata care s-a stins prea devreme.

 

Ma repet, daca am suparat , imi cer scuze …

Imi cer scuze pt eventualele greseli gramaticale ...dar am emotii si ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca treaba asta poate fi documentata, firma respectiva e responsabila pina in pinzele albe pentru nenorocirea intimplata.

 

 

...nu firma aia mi-a omorat fratele... IMI VINE SA URLU!!!!

Si nici pana in ziua de azi nu a inceput urmarirea penala impotriva soferitei!!!!

post-66064-0-25495000-1333570403_thumb.jpg

Editat de Catalina Vutescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...nu firma aia mi-a omorat fratele... IMI VINE SA URLU!!!!

Si nici pana in ziua de azi nu a inceput urmarirea penala impotriva soferitei!!!!

 

 

momentele ca astea te fac sa te lasi de motociclism! sincere coondoleante Catalina!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am citit cu mare atentie mesajul primit de la aceea doamna.

m-au trecut fiori, mi-au curs lacrimi, am simtit durere si ura in suflet.

nu pot sa realizez ca aproape se face anul si nu stim cu cine stam la masa, cu cine ne luptam, cu cine trebuie sa luptam.....insa oricum pot spune ca in afara de Dumnezeu sunt pregatit sa ies la lupta cu oricine si cu toata puterea mea......am sa aduc dreptatea la suprafata.....

 

APROAPE DE VOI - melodia lui raducu preferata.

 

pentru melodia asta, preferata lui Raducu , am indurat 2 ani la rand ploaia de la Intrunirea de la Predeal doar de dragul lui.La acel moment nu apreciam si nu intelegeam nimic din aceasta melodie.Acum insa......ma cutremura.

o ascult permanent si o fredonez mereu cand ma urc pe mobra.

Raducule....sa ai grija de noi frate, de acolo de sus, vegheaza-ne.

Editat de dublu JACK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Nu vreau sa ridic postul pe prima pagina, ci imi este foarte dor de Raducu. Citesc si recitesc posturile lui de pe forum, ascult melodiile cu care ma zapacea de cap.. Una din ele, si pentru voi: Knockin' on heavens door.

 

Chestiile astea ma mai tin pe linia de plutire pana cand voi vedea ca incepe procesul.

 

Deocamdata, numar. Peste 10 zile se implineste 1 an de cand o soferita cu capul in nori dar cu foooooooooarte multi bani si pile mi-a omorat fratele.

 

Sa ascultam muzica pana cand legea isi va face treaba corect.

 

Lui Raducu stiu sigur ca i s-au deschis portile raiului...

 

http://www.youtube.c...feature=related

post-66064-0-63415800-1339850752_thumb.jpg

Editat de Catalina Vutescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa ridic postul pe prima pagina, ci imi este foarte dor de Raducu. Citesc si recitesc posturile lui de pe forum, ascult melodiile cu care ma zapacea de cap.. Una din ele, si pentru voi: Knockin' on heavens door.

 

Chestiile astea ma mai tin pe linia de plutire pana cand voi vedea ca incepe procesul.

 

Deocamdata, numar. Peste 10 zile se implineste 1 an de cand o soferita cu capul in nori dar cu foooooooooarte multi bani si pile mi-a omorat fratele.

 

Sa ascultam muzica pana cand legea isi va face treaba corect.

 

Lui Raducu stiu sigur ca i s-au deschis portile raiului...

 

http://www.youtube.c...feature=related

 

 

Catalina, suntem alaturi de tine, de voi, cei care i-ati fost aproape... Stiu ca perioada urmatoare va fi si mai grea... Va doresc sa aveti muuuuulta putere ... nu stiu ce sa zic mai mult, decat ca vom fi si noi cu sufletul alaturi de voi si fizic atat cat ne veti permite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A trecut un an ... iar tu ,Raducule ,in inimile noastre vei fi vesnic prezent.

Cuvintele , sau lacrimile pe chipurile noastre raman nimic ... Tu esti aici si refuzam sa credem altceva .

 

Noi Te vom iubi mereu si nu te vom uita niciodata .

 

in memoriam:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

--> --> --> --> respect --> --> -->

 

M-am pacalit iar, am avut impresia ca daca e agitatie pe postul asta a postat el. Se pare ca inca nu mi-a iesit din cap ca nu mai posteaza pe aici, mai ales ca atunci cand avea o treaba pe forumul asta de obicei imi trimitea PM...

Se pare ca a trecut circa un an de cand nu mai vine sa discute cu noi si sa ne faca pe toti sa ne simtim bine indiferent cat de urati sau de antipatici suntem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 29 iunie 2011 la ora 03.35 A.M. Raducu si-a inceput calatoria printre stele.

 

Insa important este ce a lasat in urma lui pentru fiecare dintre noi: bucurie, veselie, inteligenta, toleranta,dorinta de a cunoaste si de a intelege CUM FUNCTIONEAZA ... orice, placerea de a calatori, de a cunoaste oameni noi, de a-i tine aproape pe ceilalti, si cel mai important, dorinta de a-i ajuta pe ceilalti fara sa ceri ceva in schimb.

 

Aici am un filmulet de la cursurile pentru motociclisti de la Oradea (cred), din 5 iunie 2011. A batut atata drum pana acolo pentru ca "nu conteaza de cat timp conduci, important e sa cunosti cat mai mult"

http://tvs.ro/evenim...tociclisti.html

 

 

Va multumesc pentru ca nu l-ati uitat...

post-66064-0-66870400-1340987567_thumb.jpg

Editat de Catalina Vutescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raducule,

 

stiu ca citesti acum ce se scrie pe aici.

 

Eram in thassos, unde iti placea tie sa mergi cu motorul, cu claudia.

 

Zambeai cu tigara in mana si cu berea in cealalta, te uitai cu jind dupa cate o barca cu sau fara motor, faceai poze cu veferica p evreun tarm stancos, sau pur si simplu stateai la soare.

 

Am baut acea bere cu noduri ... pentru tine. Am varsat pentru Poseidon bere in apa, sa aiba grija de tine. ...Nu mai esti acum aici. dar vei fi mereu pentru cativa din noi.

 

Te pup mah!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

A trecut anul si inca nu-mi vine sa cred ca nu mai este printre noi acel OM mic si plin de viata.

eu nu am baut nici bere si nici nu am varsat bere in apa, insa pot spune ca atunci cand am realizat ca s-a implinit un an de cand Raducu s-a stins si nu mai "agaseaza" ;) am plans cu mucii pe piept.

 

asa cum zici si tu circel......raducu o sa ramana multa vreme in sufletele noastre.

 

si io te pup mah.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Doar , pentru tine , prieten drag

 

http://www.youtube.com/watch?v=IxhL_YjSPao

 

Ultima data l-am vazut la voi.

Toata lumea se distra si el a avut timp sa-mi instaleze Igo pe telefon...asta era Raducu.

 

si-a trait viata frumos, drept si echilibrat...a stiut sa fie prieten si la bine si la rau, si cand toti erau si cand nu mai era nimeni

 

Ne lipsesti, piticule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...