Sari la conținut

Accident grav in zona Cotroceni B** GLW


AllyMcBeal
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 767
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

s-ar putea sa fie o legatura...imi dau cu presupusul, adica zic si eu...o legatura cu ce inseamna motociclism, prieteni, caderi si inaltari

 

si ma opresc aici

nu vreau sa deschid o avanlasa de offtopicuri pe topicul asta...desi piticul sigur s-ar amuza sa le citeasca

si e bine ca inca suntem pe topicul asta, ca inca ne aducem aminte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...

E a treia oara cand citesc topicul asta...si de fiecare data am acelasi gol in stomac ca atunci cand l-am citit in 2011.

Si de fiecare data am strans din pumni si am sperat ca deznodamantul va fi altul.

 

Odihneste-te in pace, Raducu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Probabil a ramas cu dosar penal cu suspendare si consecinte atenuante...+ remuscari, asta daca nu cumva in mintea ei era nevinovata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune-te un pic in locul ei: mergi pe o strada, vezi in fata ca urmeaza o intersectie cu o strada perpendiculara pe sensul tau, nici un indicator care sa ti se adreseze, gindesti OK, se merge pe prioritate de dreapta, deci n-am nici o obligatie fata de cel ce ar putea veni din stinga, ala are a se preocupa de prioritate daca ii vin eu din dreapta.

Sarmanul Raducu, n-a avut nici o sansa ... el stia ca acolo are prioritate. Din cauza unui (cuvant urat) iresponsabil, ce stia el nu mai era valabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune-te un pic in locul ei: mergi pe o strada, vezi in fata ca urmeaza o intersectie cu o strada perpendiculara pe sensul tau, nici un indicator care sa ti se adreseze, gindesti OK, se merge pe prioritate de dreapta, deci n-am nici o obligatie fata de cel ce ar putea veni din stinga, ala are a se preocupa de prioritate daca ii vin eu din dreapta.

Sarmanul Raducu, n-a avut nici o sansa ... el stia ca acolo are prioritate. Din cauza unui (cuvant urat) iresponsabil, ce stia el nu mai era valabil.

m-am pus in locul ei imaginar.

chiar daca nu as sti intersectia as reduce sa ma asigur nu as iesi direct in strada.

avand in vedere ca stiu zona as fi redus oricum ca sa ma asigur.

tipa venea de pe o straduta dintre case deci era la mintea cocosului ca trebuia sa se asigure indiferent daca vedea sau nu vreun semn de cedeaza. faptul ca asfaltatorul tre sa plateasca pentru nesemnalizarea corespunzatoare e de bine...dar nici muia aia nu tre sa scape asa usor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai experienta de trafic, ai "miros" pentru chestiile cu potential de nasoleala.

Fata aia ce sa aiba? experienata redusa la volan(1 an, maxim 2, gindeste-te ce praf erai in primul an de condus), venita din Cluj (unde nebuneala e de o alta factura decit cea bucuresteana) si foarte probabil fara vreo preocupare pentru imbunatatirea abilitatilor de sofer, cum sint marea majoritate a participantilor la trafic cu care impartim drumurile.

Evident, orice om cit de cit uzat in trafic ar fi sesizat diferenta de rang intre cele doua strazi si chiar si in lipsa semnalizarii ar fi abordat cu prudenta traversarea respectivei intersectii. Dar astea-s instincte de supravietuire pe care unii nici nu-si pun problema sa le dobindeasca (si pina la coada cozilor, intr-o lume perfecta in care traficul se desfasoara dupa cartea aia obosita - cred ca e cea mai citita carte din Romania, dar adesea putin inteleasa - nici nu e cazul sa le dobindesti). Legal, gagica e absolvita de orice vina, fiindca LEGAL nici nu are; VINOVAT e cel care a modificat semnalizarea intersectiei fara sa indice/anunte aceasta modificare. SI Raducu si studenta sint victimele miserupismului unui asfaltator ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adică a scăpat bezmetica de pedeapsă?

 

Pai n-ai cum sa pedepsesti pt aceeasi fapta doua entitati diferite. Ori e persoana fizica, ori e persoana juridica (in cazul de fata). Amandoua nicicum. Oricum, e o premiera! Ori e neglijenta, ori e incalcarea unei reguli. In cazul de fata, din cate scriu astia pe portal, tipa nici n-a fost trimisa in judecata, concluzia fiind ca s-a data NUP in cazul ei si s-a lucrat exclusiv pe Euroconstruct ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o gandesti strict legal, tipa nu e vinovata, pentru ca nu avea semn de cedeaza. Ea a crezut (daca si-a pus vreodata problema) ca e pe drum cu prioritate. Vina legala este intr-adevar a administratorului drumului, care nu si-a facut treaba. Daca tipa vedea ca avea semnul de "cedeaza", poate nu iesea asa, sau daca iesea era vinovata.

 

Pacat ca trebuie sa moara oameni, in accidente aparent stupide.... Condoleante familiei. Cu toate ca despagubirile nu il vor mai aduce inapoi, sper ca macar pe aia de la firma sa ii usture. Cred ca cel mai tare o sa ii doara daca primesc interdictie la a mai participa la licitatii cu statul. Sunt obisnuiti sa isi bata joc de toti, pentru ca au relatii si ei castiga contractele indiferent cat de prost lucreaza. Acum, din cauza prostiei si incompetentei lor un om a murit, ar merita ca pe langa daune sa faca si cel responsabil din partea firmei un pic de parnaie.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o gandesti strict legal, tipa nu e vinovata, pentru ca nu avea semn de cedeaza. Ea a crezut (daca si-a pus vreodata problema) ca e pe drum cu prioritate.

 

Nu s-a pus problema ca e pe drum cu prioritate (ala pe care ai romb galben), ci prioritate de dreapta. In ambele cazuri nu trebuie sa acorzi prioritate, dar pe ala cu romb esti sigur de asta pe cand prioritate de dreapta nu mai da aproape nimeni in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pune-te un pic in locul ei: mergi pe o strada, vezi in fata ca urmeaza o intersectie cu o strada perpendiculara pe sensul tau, nici un indicator care sa ti se adreseze, gindesti OK, se merge pe prioritate de dreapta, deci n-am nici o obligatie fata de cel ce ar putea veni din stinga, ala are a se preocupa de prioritate daca ii vin eu din dreapta.

Sarmanul Raducu, n-a avut nici o sansa ... el stia ca acolo are prioritate. Din cauza unui (cuvant urat) iresponsabil, ce stia el nu mai era valabil.

Probabil ca dobitoaca a gandit exact ca tine. Adica nu a gandit deloc. Din pacate lacunele legii absolva de pedeapsa multi criminali. In cazul de fata trebuia sa te exprimi mai clar si anume: mergi pe o ulita lata de 5m., vezi ca urmeaza o intersectie cu un bulevard cu doua benzi pe sens, nici un indicator care sa zbiere la tine sa nu iesi ca vaca in drum, gandesti OK, se merge pe prioritate de dreapta care nici nu exista in cazul tau pentru ca toate vehiculele vin din stanga, deci nu mai trebuie nici macar sa intorc capul spre stanga ca nu cumva sa vina vreun camion sau vreun autobuz sa-mi strice caofura, ala are a se preocupa de prioritate daca ii vin eu ca proasta din dreapta. Sper sa nu ai parte de o situatie similara pentru ca sigur ti se va zdruncina judecata asta desteapta.

 

Tu ai experienta de trafic, ai "miros" pentru chestiile cu potential de nasoleala.

Fata aia ce sa aiba? experienata redusa la volan(1 an, maxim 2, gindeste-te ce praf erai in primul an de condus), venita din Cluj (unde nebuneala e de o alta factura decit cea bucuresteana) si foarte probabil fara vreo preocupare pentru imbunatatirea abilitatilor de sofer, cum sint marea majoritate a participantilor la trafic cu care impartim drumurile.

Au doar impresia sau tu chiar tii cu ursu' ? Tipa era la momentul respectiv studenta in anul 5 la medicina si conduce prin Bucuresti inca din primul an. A recunoscut in declaratia data la politie ca trecea destul de des prin acel loc, dar nu-si aminteste sa fi vazut indicator de cedeaza trecerea. Culmea este ca acolo chiar a existat acel indicator pana cu vreo 3-4 luni inainte de eveniment insa, prin grija celor care s-au ocupat de reabilitarea trotuarelor si a strazilor, a disparut. Cred ca va dati seama ca nici nu s-a uitat dupa el vreodata. Asa i-a spus avocatul sa declare si asa a declarat. Ea oricum este paralela cu conducerea pe drumurile publice si nici remuscari nu are. Nu a incercat niciodata sa ofere vreun ajutor familiei, iar la ultima infatisare la tribunal chicotea cu dulaul in sala. Eu personal am mari regrete ca in locul lui Raducu nu a fost autobuzul 136 si ii doresc din tot sufletul sa continue sa conduca in acest fel, poate cel de sus va face putina ordine in viata ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Musta, citeste o carte de legislatie si apoi reciteste tampenia pe care ai scris-o. Legal fata aia nu are nici o vina daca nu avea indicator "cedeaza trecerea" in ziua in care a trecut pe acolo. Putea sa fie indicator cu o saptamana inainte sau putea sa fie Marte in conjunctie cu Jupiter, conteaza ce indicatoare ai in momentul in care conduci, nu mai devreme, nu mai tarziu. Se pare ca solutia e corecta, firma care a scos indicatorul e vinovata si nimeni altcineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca dobitoaca a gandit exact ca tine. Adica nu a gandit deloc. Din pacate lacunele legii absolva de pedeapsa multi criminali. In cazul de fata trebuia sa te exprimi mai clar si anume: mergi pe o ulita lata de 5m., vezi ca urmeaza o intersectie cu un bulevard cu doua benzi pe sens, nici un indicator care sa zbiere la tine sa nu iesi ca vaca in drum, gandesti OK, se merge pe prioritate de dreapta care nici nu exista in cazul tau pentru ca toate vehiculele vin din stanga, deci nu mai trebuie nici macar sa intorc capul spre stanga ca nu cumva sa vina vreun camion sau vreun autobuz sa-mi strice caofura, ala are a se preocupa de prioritate daca ii vin eu ca proasta din dreapta. Sper sa nu ai parte de o situatie similara pentru ca sigur ti se va zdruncina judecata asta desteapta.

Pentru ca unii gandesc ca tine, se intampla multe accidente. Nu automat strada mai lata are prioritate, in Bucuresti sunt n exemple in care strazi mai inguste au prioritate. Vezi intersectia Decebal - Dristorului din Bucuresti. Cand nu merg semafoarele e sarabanda de pocneli, pentru ca multi gandes ca tine, habar nu au de legislatie si nici macar nu se uita dupa semne. Cred ca daca ei sunt pe ditamai bulevardul au prioritate, iar cand fac poc afla ca sunt buni de plata si trebuie sa predea si carnetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

majoritatea bulevardelor in Bucuresti nu au semne de prioritate la intersectia cu stradutele, daca vrei sa verifici trebuie sa vezi spatele triunghiului pe straduta

 

dar in momentul in care iesi de pe o straduta intr-un bulevard in care vezi ca trece o masina la fiecare 2 secunde esti ratat ca om daca tu consideri direct ca ai prioritate fiindca nu vezi semnul de cedeaza

probabilistic vorbind la un moment dat vei murdari cu bruma ta de materie cenusie rotile unui autobuz, fiindca tu aveai prioritate de dreapta intrand in soseaua cu 4 benzi de pe alea ta

 

din fericire sansele sa vina o motocicleta peste tine atunci cand nu te asiguri sunt mici, de obicei intra unul care iti infige stalpul b in teasta bine si inveti daca mai poti

 

din pacate uneori motocicletele sunt alea care iti demonstreaza ca gresesti, si se avariaza mai rau motociclistul a carui vina a fost ca nu avea d212

Bine ca latimea a ajuns un criteriu de prioritate.Da' lungimea?

nu e o regula absoluta, dar de obicei soseaua mai lata are prioritate (regula e teoretic ca aia mai circulata are prioritate, sau aia care are o trecere la nivel cu calea ferata in apropiere)

decebal cu dristorului e o exceptie, dar dristorului nu e o straduta si e oricum foarte circulata

 

te mai uiti dupa un semn, mai folosesti un neuron

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai generalizati tampenii. NU scrie incaieri in legislatie ca o strada mai lata e cu prioritate, asa cum nu scrie ca un gipan are prioritate in fata unui autoturism mic, asa cum prezenta caselor pe marginea drumului nu inseamna ca esti in localitate, etc etc etc. Analogii si previziuni de-astea cu te intersectezi.. sa faci si sa dregi e valabil doar pentru ca nu esti TU in situatia asta. (musta) Sunt SIGUR ca daca pun o camera de luat vederi pe autovehiculul pe care circul in majoritatea cazurilor in care treci prin interesectii in care ai prioritate nu te uiti la cele fara! Fara sa mai spun ca sunt strazi la care te trezesti cu indicatoare de pe o zi pe alta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...