Sari la conținut

Emigrare UK


Shorty
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

De multa vreme ma bate gandul sa parasesc minunata Romanie si sa ma stabilesc in Anglia, iar situatia din ultima vreme nu face decat sa-mi intareasca decizia. Singura problema, momentan, este ca am unele nelamuriri in legatura cu procesul de emigrare.

 

Dupa ce am consultat site-ul UK Border Agency, am ajuns la concluzia ca ar trebui sa aplic in cadrul HSMP, care aparent inca exista pt cetateni ai RO si BG. Totul pare destul de clar, punctajul calculat pt mine e suficient, documentele necesare sunt clare, singura problema e legata de faptul ca site-ul mentioneaza ca in momentul aplicarii, aplicantul trebuie sa rezide in Anglia. Asta e partea care nu o inteleg. Din cate stiu, in calitate de cetatea UE, am dreptul de rezidenta in orice stat membru pana la 3 luni fara nici un fel de inregistrare formala la autoritati, dar ma gandesc ca totusi rezidenta trebuie dovedita cumva.

 

Intrucat situatia pe care o am in RO nu e chiar oribila, nu as vrea sa-mi asum un risc prea mare renuntand la tot aici si plecand in Anglia, de asta ideea mea fiind sa plec initial doar pt o luna, timp in care sa imi iau permisul de munca si sa ma apuc de cautat un job. Problema este clauza de mai sus privind rezidenta; oare pot sa inchiriez o camera pt o luna si sa prezint contractul de inchiriere ca si dovada de rezidenta? Sau este nevoie de un Registration Certifcate (care de pe site inteleg ca ar fi, totusi, doar pt self employed si self sufficient).

 

Daca vreunul dintre voi a trecut deja prin procesul acesta si ar putea sa-mi dea cateva sfaturi, as aprecia foarte mult. Cu putin noroc as putea sa si rasplatesc cu o bere in viitorul apropiat :)

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 111
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare,

 

De multa vreme ma bate gandul sa parasesc minunata Romanie si sa ma stabilesc in Anglia, iar situatia din ultima vreme nu face decat sa-mi intareasca decizia. Singura problema, momentan, este ca am unele nelamuriri in legatura cu procesul de emigrare.

 

Dupa ce am consultat site-ul UK Border Agency, am ajuns la concluzia ca ar trebui sa aplic in cadrul HSMP, care aparent inca exista pt cetateni ai RO si BG. Totul pare destul de clar, punctajul calculat pt mine e suficient, documentele necesare sunt clare, singura problema e legata de faptul ca site-ul mentioneaza ca in momentul aplicarii, aplicantul trebuie sa rezide in Anglia. Asta e partea care nu o inteleg. Din cate stiu, in calitate de cetatea UE, am dreptul de rezidenta in orice stat membru pana la 3 luni fara nici un fel de inregistrare formala la autoritati, dar ma gandesc ca totusi rezidenta trebuie dovedita cumva.

 

Intrucat situatia pe care o am in RO nu e chiar oribila, nu as vrea sa-mi asum un risc prea mare renuntand la tot aici si plecand in Anglia, de asta ideea mea fiind sa plec initial doar pt o luna, timp in care sa imi iau permisul de munca si sa ma apuc de cautat un job. Problema este clauza de mai sus privind rezidenta; oare pot sa inchiriez o camera pt o luna si sa prezint contractul de inchiriere ca si dovada de rezidenta? Sau este nevoie de un Registration Certifcate (care de pe site inteleg ca ar fi, totusi, doar pt self employed si self sufficient).

 

Daca vreunul dintre voi a trecut deja prin procesul acesta si ar putea sa-mi dea cateva sfaturi, as aprecia foarte mult. Cu putin noroc as putea sa si rasplatesc cu o bere in viitorul apropiat :)

 

Toate bune!

 

Permisul de munca nu o sa-l vezi intr-o luna,este total gresit.Se poate vedea intr-o luna cu foarte mult noroc ca self-emplyed,dar si acolo trebuie sa faci dovada de adresa (si se vor interesa inclusiv la vecini),dovada permisului de conducere brittish,facturi telefonice,si multe acte facturi.Sistemul englez este facut in asa fel incat nu poate fi inselat decat foarte greu.In rest,daca vrei camera pe o luna nu vei gasi decat la populatia de culoare si nu-ti recomand.Si in fine mare atentie,orice act care-ti va fi de ajutor la emiterea altuia dureaza,nu se poate dupa o zi e alta pentru ca ei nu au ghisee,au plic,posta si telefon.Numai asa vei avea ocazia sa vorbesti cu ei.In rest,succes.Se poate dar in timp iar asta necesita bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bine dai un telefon la ambasada, ei stiu cel mai bine :) sau vad ca tot esti din bucuresti, fa un drum pana acolo si vorbeste direct cu ei :) detalii de contact gasesti aici

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

permisul de munca poate nu-l vezi nici intr-un an!

cineva tre' sa garanteze cu contract ca te ia la munca sau faci cursuri de calificare NVQ level, care costa sute de lire, si dupa ce termini esti muncitor calificat (tamplar, builder, etc) asa primesti automat acte

daca esti intelectual cu studii si nu poti/vrei cara cu carca pe santier trebuie sa ai acte ca sa te poti angaja

 

sunt pe aici tot felul de firme si contabili care pretind anumite sume de bani ca sa se ocupe de actele tale dar e riscant sa dai sute de lire fara garantie ca primesti actele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca esti intelectual cu studii si nu poti/vrei cara cu carca pe santier trebuie sa ai acte ca sa te poti angaja

 

 

 

Buna !

 

Si eu sunt interesat, dar pe viitor, ca asistent medical (terminat) sau medic (in curs). Ai idee ce am de facut in prim plan?! Adica sa nu ma dea afara din tara, sa nu am probleme!

 

Mersi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te da nimeni afara din tara si nici nu te controleaza cand intri sau iesi

esti cetatean EU

 

numai ca nu angajeaza asa ampulea, ti-am zis,trebuie contract.

nu stiu ce sanse sunt sa iei acte doar pt ca ai diploma aia...

eventual te mai bagi la un curs aici, si iti fac ei acte ca de student

sunt cateva universitati care au cursuri (dureaza un cam un an)pt asistenti, google it

 

oricum , bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te da nimeni afara din tara si nici nu te controleaza cand intri sau iesi

esti cetatean EU

 

numai ca nu angajeaza asa ampulea, ti-am zis,trebuie contract.

nu stiu ce sanse sunt sa iei acte doar pt ca ai diploma aia...

eventual te mai bagi la un curs aici, si iti fac ei acte ca de student

sunt cateva universitati care au cursuri (dureaza un cam un an)pt asistenti, google it

 

oricum , bafta!

 

Am vazut pe zone reality cum ii trimite politia in tara lor, pentru simplu fapt ca nu aveau nu stiu ce acte.(cred ca de munca) Si na, de aceea am intrebat ! Cu angajatul stiam,numai ca perioada de "proba"(voluntar) este mai lunga (in ani de zile). Problema e alta, in acesti ani, eu cum...traiesc, vin cu bani din ro sau ma pot angaja in Gb?! (alt job)

 

oricum , bafta!

Mersi, la fel!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca asistent medical sau ca medic te poti angaja foarte repede. Exista destule firme de recrutare care se ocupa de personal medical.

A-Team, Medicare, Paragona, etc Astfel pleci direct cu contract si ei se ocupa si de relocarea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca asistent medical sau ca medic te poti angaja foarte repede. Exista destule firme de recrutare care se ocupa de personal medical.

A-Team, Medicare, Paragona, etc Astfel pleci direct cu contract si ei se ocupa si de relocarea ta.

 

 

interesant ce spui tu

sunt domenii despre care nu am info destule

 

stiam doar ca aici daca vrei sa te faci asistent, bagi cursuri si primesti acte timp in care poti sa te angajezi ca orice apoi cand termini cursurile esti asistent. punct

daca omu e deja asistent si tu spui ca sunt firme care se ocupa atunci si mai simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe zone reality cum ii trimite politia in tara lor, pentru simplu fapt ca nu aveau nu stiu ce acte.(cred ca de munca) Si na, de aceea am intrebat ! Cu angajatul stiam,numai ca perioada de "proba"(voluntar) este mai lunga (in ani de zile). Problema e alta, in acesti ani, eu cum...traiesc, vin cu bani din ro sau ma pot angaja in Gb?! (alt job)

 

 

Mersi, la fel!

 

poate se intampla inainte de 2007, ca emisiunile sunt mai vechi...

 

nu te deporteaza stai calm , teoretic ai voie sa lucrezi fara acte 3 luni insa nu prea te baga nimeni in seama daca nu ai

poate ai vazut ca deporteaza cetateni non EU...

acum nici macar nu monitorizeaza cine cum intra in tara daca e din EU

adica eu ies din tara cu buletinul cand am chef si ma intorc la fel, oricand

 

e problema ta cum te descurci cat esti aici, normal ar fi sa ai o rezerva sa poti sa traiesti cateva luni in speranta ca reusesti sa-ti faci acte intre timp si crede-ma nu vrei sa stii cat e chiria...

 

poate suna dur ceea ce am spus eu ...

adevarat e ca nu poate fi pt toti la fel, depinde si de noroc ,totusi cel mai bine e sa pui raul in fatza cum s-ar spune...decat sa ai stupize...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt in Bristol de 2 ani, l-am adus si pe fratele meu (s-a chinuit un pic cu actele), in curand va veni si un prieten foarte bun, mai am cunostinte romani etc... asa ca sunt in masura sa ajut cu sfaturi. doar sa intrebati la obiect.

 

E foarte simplu de locuit aici, fiind cetatean european ai dreptul la libera circulatie si sedere. Dar..trebuie sa ai bani (viata e cam scumpa). Aici e problema de fapt :) ei au incercat sa puna cat mai multe piedici posibile astfel incat sa te lasi pagubas (de obtinut permis de munca) inainte sa incepi. Informatiile de pe site-urile oficiale sunt incalcite (amesteca romanii+bulgarii, care au un statut, cu celelalte nationalitati), confuze, stufoase si chiar false din cand in cand (s-a intamplat fratelui meu, era o informatie pe site si telefonand a aflat altceva). Deh..birocratie ca peste tot (plus un pic de rea vointa, cum spuneam).

 

oricum site-ul oficial este asta

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/

 

info despre tipurile de permise de munca

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/bulgariaromania/applying/

 

eu nu as apela la o agentie decat daca esti sigur ca este ok (ai parte de ceva review-uri/recomandari de la cineva care a folosit si a fost OK). Sunt multi tepari/traficanti de oameni etc.. ai grija de banii tai.

 

in principiu sunt 4 cai prin care poti obtine drept de munca in UK (mai mult sau mai putin):

 

1. Purple Card (Accession Worker Card) - calea cea mai usoara si rapida d.p.d.v. al actelor; dar trebuie sa fii "sponsorizat" de o companie din UK, care "te doreste" atat de tare incat sa se complice cu actele (e complicat si pt ei, trebuie sa dovedeasca ca nu au gasit persoana deja rezidenta pe pozitia respectiva). Multe companii nici nu se uita la tine fara ca tu sa ai deja permisul. Mai exista si exceptii in anumite domenii (de ex eu asa am ajuns, jobul fiind destul de specializat - in IT). Poti cauta joburi pe site-uri si poti pune o intrebare (daca accepta sa te sponsorizeze).

Site-uri de joburi:

 

http://www.monster.co.uk/

http://www.cwjobs.co.uk/

www.totaljobs.com

reed.co.uk

http://www.pagepersonnel.co.uk/

http://www.jobsite.co.uk/

http://www.alljobsuk.com/

http://www.1job.co.uk/

 

Purple Card e valabil doar pentru compania care te-a sponsorizat, nu poti lucra in alta parte. Daca te dau afara iti retrag permisul; dar dupa 12 luni de activitate continua aplici pentru Blue Card.

 

2. Blue Card - "the best", iti permite sa lucrezi oriunde oricum (for ever). Se poate obtine in 2 moduri:

- un sistem de punctaj, in fct de varsta, venituri brute in ultimul an (dovedite prin fluturasi de salariu), studii etc. Stiu ca sistemul s-a schimbat de curand, devenind si mai greu de atins. Un prieten a obtinut fiind absolvend de ASE, 32 de ani, 5400 lei brut lunar in ultimul an muncit in Ro...

Nu stiu exact linkul pentru calcularea baremului, cand il gasesc il adaug.

Partea buna e ca se poate aplica de acasa, trimitand actele prin curier.

Partea proasta e ca aplicarea prietenului meu din septembrie 2010 a fost procesata ( si a primit actele ) in martie 2011, deci dureaza foarte mult.

 

- al doilea mod este ca dependent (sotie/sot/frate/copil) al unui posesor de permis (de oricare).

 

3. Yellow Card (Self Employed). Exista o lege europeana care permite oricui sa isi infiinteze o firma (sau PFA) pe teritoriul UE. Poti veni aici, cauta clienti, incepe munca, emite facturi (procedura e mult simplificata..nu ai nevoie de stampila, autorizatii, conturi bancare separate pt firma etc... iti trebuie doar o hartie si un pix :) ). Cum spuneam poti face toate astea INAINTE sa obtii permisul, urmand ca ulterior in termen de 4 luni sa te ocupi si de acte.

Iti trebuie doar un domeniu clar de activitate (gen: graphic designer) si cel putin 2 clienti (nu poti fi self employed daca ai doar un client. nu ti se acorda cardul).

Pentru orice nou domeniu de activitate (de ex, daca pe langa clienti ca si graphic designer, mai plimbi si masini la un rent-a-car) tii evidenta contabila separat.

Iti platesti singur impozitul si contributiile la NHS (casa de sanatate).

Partea nasoala e ca nu te poti angaja la o companie ( cu contract de munca ), ci doar poti presta servicii si emite factura; multe companii nu vor sa auda de asa ceva, ei vor sa te tina sub control (cu contractul).

 

4. Yellow Card (student). Daca te inscrii la cursuri pe la vreo facultate (univ/postuniv) iti dau cardul de student destul de usor, dar ai o limita maxima de ore pe care le poti lucra pe saptamana.

Un how-to foarte util aici:

http://www.romani.co.uk/index.php?option=com_fireboard&Itemid=126&func=view&id=133693&catid=502

 

Orice card (1,3 sau 4) permite obtinerea de Blue Card pentru sotie/sot (asta e un lucru bun). Dupa 12 luni in care sotul/sotia a muncit legal, cel care are cardul "nasol" obtine la randul lui blue card ca si dependent :)

 

Mai sunt si alte posibilitati (agricultura..au pair etc) dar banuiesc ca nu e cazul aici :)

 

 

Cum ziceam..orice intrebare in plus aveti, incerc sa raspund (daca stiu).

 

Multa bafta...si..rabdare! ;)

 

multe info utile gasiti si pe site-urile comunitatilor din uk:

 

http://www.romaninlondra.com/

http://www.romani.co.uk/

http://www.romani-online.co.uk/forum/2-emigrare

http://actenecesareuk.wordpress.com/suport-self-employed/card-galben-uk-acte-necesare/

www.romani.co.uk

Editat de ray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

perfect spus omule!

 

eu nu stiam de purple card!

 

se aude ca prin 2012 se da "drumul" la romani si bulgari

poate ii arde UE ca nu se tin de cuvant ca de fapt au tot promis ca dau drept de munca si au tot amanat...ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt in Bristol de 2 ani,

 

se aude ca prin 2012 se da "drumul" la romani si bulgari

 

In primul rand, va multumesc pentru timpul acordat! Asa am auzit si eu, ca da "drumu'" la romani, tot de la o amica de langa Londra.

Eu zic ca 2000 quid mi-ar ajunge pentru inceput, nu?!

Voi cand ati ajuns prima oara acolo, pentru propriul interes, ati apelat la vreo firma sau ati plecat prin intermediul unei rude/prieten?! (la sigur)

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"se aude"... si se tot aude, de cativa ani toti spera dar nu s-a concretizat nimic, nu am auzit nimic inca. probabil ca nu... astia din guvern au alte probleme mult mai mari. una fiind numarul prea mare de imigranti :(

 

e ca si cu taxa auto in Romania, se tot "aude" ca s-ar scoate dar e exact invers, cu toate protestele UE.

 

 

@ice-d : eu am fost sponsorizat de angajator, asa cum am mentionat mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ray am si eu cateva intrebari:

Prima ar fi: cum e Anglia ca si living ca sa zic asa? Eu am fost o saptamana si mi s-a parut relativ ok, oamenii erau amabili doar ca au niste bancuri proaste in program. Mai ales fata de straini. Cum te vad ca roman, cam cat de usor te poti integra?

M-ar interesa mai multe detalii despre cum e cu aplicarea din tara: De ex eu am un venit mai mare decat prietenul tau si studii+certificari intr-o anumita ramura din IT. Se poate obtine in acelasi timp si pentru sotie? Sau mai intai obtii tu si apoi o chemi si pe ea?

In ce consta faptul ca o companie sa te reloce? Cate interviuri dai?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danny: sunt multe aspecte de discutat despre viata:

- din multe puncte de vedere e mai fain sau mult mai fain (calitatea aerului - lipsa prafului, frumusetea locurilor, civilizatia, fairness-ul, calitatea serviciilor oferite de stat - educatie, spitale, politie etc). Sunt chestii care ma fac sa nu ma gandesc vreodata la intoarcerea in tara.

- ca si puncte negative, englezii nu prea sunt oameni sociali si deschisi, nu stiu sa petreaca etc.. singurii prieteni de aici sunt tot romani sau alte nationalitati. si familia/prietenii sunt departe. aaa.. si vremea :) cam frig si ploaie vara. in rest vremea e ok, mai cald iarna decat in Ro.

 

Eu nu am avut absolut nicio problema in faptul ca sunt roman, sunt tratat foarte corect. Dar sotia e in alt mediu (o firma mica de transporturi) si acolo se simte o usoara discriminare. Depinde foarte mult de mediu.. in IT (companiile mari) nu cred ca sunt probleme (sunt deja foarte multi straini) dar in medii mai inchise, cu multi englezi s-ar putea. Englezul mediu/low are in general o impresie proasta despre emigranti, ca au venit si i-au ocupat lui locurile de munca si sunt multe pramatii care iau bani de la stat degeaba sau comit infractiuni. Englezul mai educat vede si beneficiile emigrantilor (au crescut economia, sunt mai harnici, fac muncile mai grele pe care multi le evita etc)

 

In momentul cand obtii Blue Card (aplicand din tara) imediat aplica si sotia ca si dependent. Din cate stiu nu pot aplica impreuna sotul/sotia.

 

Cu interviurile iarasi variaza foarte mult, depinde de politica firmei. Primul job care mi s-a oferit a venit dupa 2 saptamani de test, muncind cot la cot cu ceilalti colegi din departamentul respectiv. Altii au avut parte doar de un interviu telefonic urmat de un interviu/test de o ora sau doua. Mai sunt cazuri in care ai doar interviul la agentie de "hunting" si interviul final cu managerul (dupa ce a preselectat din ofertele agentiei). Nu stii pana nu vezi :)

Editat de ray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danny: sunt multe aspecte de discutat despre viata:

- din multe puncte de vedere e mai fain sau mult mai fain (calitatea aerului - lipsa prafului, frumusetea locurilor, civilizatia, fairness-ul, calitatea serviciilor oferite de stat - educatie, spitale, politie etc). Sunt chestii care ma fac sa nu ma gandesc vreodata la intoarcerea in tara.

- ca si puncte negative, englezii nu prea sunt oameni sociali si deschisi, nu stiu sa petreaca etc.. singurii prieteni de aici sunt tot romani sau alte nationalitati. si familia/prietenii sunt departe. aaa.. si vremea :) cam frig si ploaie vara. in rest vremea e ok, mai cald iarna decat in Ro.

 

Abia astept sa termin facultatea si sa scap de rahatul asta de tara, efectiv nu-i mai suport oamenii si conditiile de trai ! :disappointed:

Stai, eu sunt caz fericit, altii saracii...

 

Ray, ne mai "auzim" !

Editat de Ice-D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danny: sunt multe aspecte de discutat despre viata:

- din multe puncte de vedere e mai fain sau mult mai fain (calitatea aerului - lipsa prafului, frumusetea locurilor, civilizatia, fairness-ul, calitatea serviciilor oferite de stat - educatie, spitale, politie etc). Sunt chestii care ma fac sa nu ma gandesc vreodata la intoarcerea in tara.

- ca si puncte negative, englezii nu prea sunt oameni sociali si deschisi, nu stiu sa petreaca etc.. singurii prieteni de aici sunt tot romani sau alte nationalitati. si familia/prietenii sunt departe. aaa.. si vremea :) cam frig si ploaie vara. in rest vremea e ok, mai cald iarna decat in Ro.

 

Eu nu am avut absolut nicio problema in faptul ca sunt roman, sunt tratat foarte corect. Dar sotia e in alt mediu (o firma mica de transporturi) si acolo se simte o usoara discriminare. Depinde foarte mult de mediu.. in IT (companiile mari) nu cred ca sunt probleme (sunt deja foarte multi straini) dar in medii mai inchise, cu multi englezi s-ar putea. Englezul mediu/low are in general o impresie proasta despre emigranti, ca au venit si i-au ocupat lui locurile de munca si sunt multe pramatii care iau bani de la stat degeaba sau comit infractiuni. Englezul mai educat vede si beneficiile emigrantilor (au crescut economia, sunt mai harnici, fac muncile mai grele pe care multi le evita etc)

 

In momentul cand obtii Blue Card (aplicand din tara) imediat aplica si sotia ca si dependent. Din cate stiu nu pot aplica impreuna sotul/sotia.

 

Cu interviurile iarasi variaza foarte mult, depinde de politica firmei. Primul job care mi s-a oferit a venit dupa 2 saptamani de test, muncind cot la cot cu ceilalti colegi din departamentul respectiv. Altii au avut parte doar de un interviu telefonic urmat de un interviu/test de o ora sau doua. Mai sunt cazuri in care ai doar interviul la agentie de "hunting" si interviul final cu managerul (dupa ce a preselectat din ofertele agentiei). Nu stii pana nu vezi :)

 

Multumesc pentru raspunsuri. Aveam o oarecare retinere legata de emigrarea in UK, dar o sa trec peste si incep sa caut joburi :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt in Bristol de 2 ani,..............asa ca sunt in masura sa ajut cu sfaturi. doar sa intrebati la obiect.

Salut!

Vreau si eu o "sursa" sau daca sti tu ceva referitor la modul in care as putea sa ma stabilesc in Anglia ca self-employed. Ce acte se cer, ce suma de bani tre sa ai, etc.

Ceva site-uri de "specialitate".........

 

Merci anticipat

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. Blue Card - "the best", iti permite sa lucrezi oriunde oricum (for ever). Se poate obtine in 2 moduri:

- un sistem de punctaj, in fct de varsta, venituri brute in ultimul an (dovedite prin fluturasi de salariu), studii etc. Stiu ca sistemul s-a schimbat de curand, devenind si mai greu de atins. Un prieten a obtinut fiind absolvend de ASE, 32 de ani, 5400 lei brut lunar in ultimul an muncit in Ro...

Nu stiu exact linkul pentru calcularea baremului, cand il gasesc il adaug.

Partea buna e ca se poate aplica de acasa, trimitand actele prin curier.

Partea proasta e ca aplicarea prietenului meu din septembrie 2010 a fost procesata ( si a primit actele ) in martie 2011, deci dureaza foarte mult.

 

Interesant postul, cam asta am gasit si eu pe siteul UKBA. O intrebare am totusi legat de obtinerea Blue Card, poate poti sa-mi explici: in formularul de aplicare zice asa "In order to exercise a Treaty right you must be residing in the United Kingdom at the time of application". Plus, se cere o adresa din UK. Prietenul tau cum a facut? A avut ceva dovada de resedinta in UK, dar el statea in RO? Sau nu e nevoie de asa ceva, fiind cetatean UE si deci avand oricum drept de resedinta?

 

Pe langa asta, legat de criteriul veniturilor anterioare, inteleg ca se ia in calcul venitul brut? Ai cumva idee ce documente a folosit prietenul tau ca dovada? Stiu ca se cer fluturasi de salariu pe hartie cu antetul firmei semnata si stampilata si o dovada de la autoritatea fiscala. Stie administratia fiscala de la noi sa emita o hartie care satisface criteriul asta?

 

Multumesc mult :cheers:

Editat de Shorty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@shorty: cum ziceam, informatiile de pe site sunt contradictorii. Prietenul meu nu avea nicio adresa in UK, a aplicat de acasa si a primit actele acasa.

 

Se ia in considerare venitul brut cu adeverinte / fluturasi de salariu de la firma. o sa-l intreb daca a avut si vreo dovada de la fisc sau nu (posibil sa fie un formular tipizat, nu stiu exact cum se cheama)

 

@bandit: am dat "surse" suficiente in posturile anterioare. o gramada de site-uri de emigrare..trebuie doar sa cauti pe acolo

 

ca si bani, ar fi bine sa ai macar 1000-1500 pentru fiecare luna pana te pui pe picioare. asta poate insemna 3 sau 6 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...