Sari la conținut

Emigrare UK


Shorty
 Share

Postări Recomandate

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/bulgariaromania/applying/pointshighlyskilled/

 

Dupa cum e punctajul de aici, e foarte greu de obtinut. La peste 30 ani nu mai primesti nici un punct, iar la un 2000 lei salar, punctajul e ceva de genul 5 pct sau 10 pct. Ceea ce e foarte putin ...

 

PS: iar MBA unde vor ei..si mai greu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 111
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu a platit nimic decat curierul (vreo 60 de euro, si ar mai fi platit inca pe atat pentru returul actelor dar le-au trimis la mine si a fost doar vreo 10 lire)

 

@macke multumesc pentru link, am avut odata nevoie de el si nu-l gaseam :) acum e mai usor pentru oricine cauta informatii, facem enciclopedie de emigrat in UK aici :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt plecata din tara de doi ani si-mi pare rau ca nu am facut pasul asta mai devreme.Am plecat printr-o firma pentru ca imi asigurau cazarea,eu necunoscand pe nimeni aici.Va trebuie doar putin curaj...Ganditi-va ca eu am 44 acum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Noutati:

 

The Highly Skilled Migrant Programme (HSMP) is now closed to new applicants.

 

You should apply under Tier 2 of our points-based system if you are a highly skilled worker who is currently living:

 

  • abroad; or
  • in the UK under a different immigration category.

If you are already in the UK under the HSMP and your permission to stay will soon expire, you must apply to switch into (Tier 1 General) of the points-based system if you want to remain here.

 

If you have been in the UK for 5 years, you may be able to apply to settle here permanently. See the Settlement pages for more information.

 

 

Sursa: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/working/tier1/hsmp/

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • 1 month later...

Salutare, sunt Cristi am 20 de ani si momentan locuiesc in Spania dar as dori sa plec in UK. Din pacate situatia din romania nu mi-a permis sa-mi termin liceul fiind nevoit sa plec la munca in strainatate. Din pacate si aici a lovit criza destul de puternic asa ca am ramas fara munca. As dori si eu sa stiu ce sanse am sa-mi gasesc de munca in UK ca si necalificat apoi sa obtin Blue Card. Cunosc foarte bine limba engleza (scris+vorbit) si am bani sa ma intretin maxim 3 luni. Mai pe scurt exista sanse ca in astea 3 luni sa-mi gasesc de munca? Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, sunt Cristi am 20 de ani si momentan locuiesc in Spania dar as dori sa plec in UK. Din pacate situatia din romania nu mi-a permis sa-mi termin liceul fiind nevoit sa plec la munca in strainatate. Din pacate si aici a lovit criza destul de puternic asa ca am ramas fara munca. As dori si eu sa stiu ce sanse am sa-mi gasesc de munca in UK ca si necalificat apoi sa obtin Blue Card. Cunosc foarte bine limba engleza (scris+vorbit) si am bani sa ma intretin maxim 3 luni. Mai pe scurt exista sanse ca in astea 3 luni sa-mi gasesc de munca? Va multumesc.

daca nu ai prieteni,relatii etc cam greu,eventual doar la spalatorii auto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ramas socat cati bani cheltuie englezii sa trimita pe tigani si alte lepre acasa din UK.....

 

Nu vorbesc din auzite/ din citite/ din carti... stiu cazuri concrete de la cineva care lucreaza la un centru din asta, unde se ocupa de racolarea si trimiterea 'emigrantilor inapoi...

 

Ca student roman/om decent in UK te chinui sa-ti gasesti job si nu se uita nimeni la tine, iar tiganii astia borati si parliti primesc zeci/sute de lire de bilet si sunt pusi frumos la tren/autocar....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de uitat se uita angajatorii la tine stai linistit

problema este ca datorita restrictiilor pe care le avem noi si bulgarii in domeniul muncii este prea multa durere de cap pt ei sa te angajeze

oricum parerea mea este ca inevitabil aceste restrictii vor disparea

si daca stai bine sa te gandesti nu tiganii ne-au tras pe noi inapoi in privita asta ca ei oricum nu prea vin la munca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Restrictiile de munca pentru romani si bulgari raman in vigoare pana la 31.12.2013.

Nu e nici o bataie de cap pentru ei sa angajeze acum un roman sau un bulgar, trebuie sa completeze o scrisoare de sponsorizare catre UK Border Agency. Asta e doar un pretext sa NU te angajeze. Nu sunt chiar atat de tampiti incat sa creada ca tziganii au facut facultate si master si au mai invatat si engleza numai ca sa fure. Totul e sa intri in sistemul lor ca pe urma nu mai au ce sa cometeze: If you wanna beat the system join the system. Cum a spus cineva mai sus un curs sau master e perfect. Adevarat. Dar necesita bani, multi bani. Bani de intretinere plus taxa: aprox 6000 GBP master si 4000 postuniv. Mai sunt si voluntariate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

eu cred ca nu stiti ce vorbiti. frate-miu (ca sudor, de meserie e ca si mine, prof de engleza) a fost angajat in mai putin de o luna. la negru. cumnata-mea (de meserie avocat) in mai putin de 2 saptamani. e grasa, cum le place lor intr-o carciua. barmanita. tot la negru. ma lasati cu frica asta? ei sunt oameni care au plecat pur si simplu din romania si in 2 luni aveau si casa si loc de munca. eu nu suport ploaia si felul lor de a fi. altfel eram si eu acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca nu stiti ce vorbiti. frate-miu (ca sudor, de meserie e ca si mine, prof de engleza) a fost angajat in mai putin de o luna. la negru. cumnata-mea (de meserie avocat) in mai putin de 2 saptamani. e grasa, cum le place lor intr-o carciua. barmanita. tot la negru. ma lasati cu frica asta? ei sunt oameni care au plecat pur si simplu din romania si in 2 luni aveau si casa si loc de munca. eu nu suport ploaia si felul lor de a fi. altfel eram si eu acolo...

eu am venit in anglia la loc sigur

pe vremuri cand eram nefamilist am plecat si eu de capul meu asa sa imi caut de lucru si daca nu te trecomanda nimeni e greu

cand m-am hotarat sa imi aduc si nevasta am itrebat peste tot sa ii gasesc ceva macar cateva ore pe zi si nimic deja ma cunostea lumea bine si le reparam masinile de ceva vreme

cred ca totul tine de norocul fiecaruia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Cea mai buna varianta petru fiecare este inceputul unui curs la un colegiu. Ofertele sunt cu duiumu. La unele se plateste intregul curs, adica vreo 6000 de lire, la altele doar 25%, guvernul plateste restul (nu trebuie sa umbli cu acte ca sa obtii reducerea, este pentru toata lumea care aplica). Apoi, ca student, e mult mai simplu sa obtii National Insurance Number, iar odata ce ai ala, esti angajat lejer in orice bodega, restaurant, hotel, etc. Nu e simplu, dar nici imposibil. Binenteles, e nevoie de o investitie initiala. Fara 2-3000 de lire la tine cand ajungi aici e cam imposibil. Mai exista varianta fast-food-urilor. Ceva pakistanezi/turci ce si-au deschis fish&chips shop. Ofera chirie, nu cer acte. Problema e ca te freaca de innebunesti 12 ore pe zi, 6 zile pe sapt, pe 600 de lire pe luna, chirie inclusa. Adica stai intr-o cocina cu alt coleg in aceeasi camera. Nu prea mai ai timp si nici energie sa faci altceva, dar e o varianta pentru cine poate. Unele spalatorii ofera cam aceleasi conditii. Problema cea mai mare: sunt arabi, te fuck cum au ei chef.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am un prieten care a primit o slujba in UK. Omul, norocos, a mers la interviu si a luat slujba. Pleaca in martie. Problema lui este motocicleta pe care nu vrea sa o lase acasa. Intreb si eu aici ca poate v-ati lovit de probleme de genul asta.

- cum e mai bine sa isi transporte motocicleta acolo (calare pe ea sau pe tren) ?

- odata ajuns acolo cu motocicleta cat timp poate sa circule cu ea avand numere de RO?

- in cat timp trebuie sa o inmatriculeze pe numere de GB ?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva pakistanezi/turci ce si-au deschis fish&chips shop. Ofera chirie, nu cer acte. Problema e ca te freaca de innebunesti 12 ore pe zi, 6 zile pe sapt, pe 600 de lire pe luna, chirie inclusa. Adica stai intr-o cocina cu alt coleg in aceeasi camera. Nu prea mai ai timp si nici energie sa faci altceva, dar e o varianta pentru cine poate. Unele spalatorii ofera cam aceleasi conditii. Problema cea mai mare: sunt arabi, te fuck cum au ei chef.

 

Just FMI ... asta e mai bine decat in tara? Sau pentru ce drac te-ai duce in you-key ca sa dai de asa ceva? Doar pentru 'onoarea' de a respira aerul britanic? io nu pricep....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care a primit o slujba in UK. Omul, norocos, a mers la interviu si a luat slujba. Pleaca in martie. Problema lui este motocicleta pe care nu vrea sa o lase acasa. Intreb si eu aici ca poate v-ati lovit de probleme de genul asta.

- cum e mai bine sa isi transporte motocicleta acolo (calare pe ea sau pe tren) ?

- odata ajuns acolo cu motocicleta cat timp poate sa circule cu ea avand numere de RO?

- in cat timp trebuie sa o inmatriculeze pe numere de GB ?

Multumesc

sa citeasca aici:

 

http://www.romani-online.co.uk/forum/bine-ati-venit/masina-inmatriculata-in-romania-in-uk-5368

 

sau sa navigheze pe tot forum-ul,o sa gaseasca multe info despre UK.

succes.

 

Wizz Air’s low fares arrive on new London-Luton to Sibiu route

 

Published: 14 February 2014

 

Wizz Air, the largest low-cost airline in Central and Eastern Europe* have announced a new route from London Luton to Sibiu, Romania which will commence on 14th June 2014. The new service will initially operate two times a week.

 

Sibiu is the 6th Romanian airport to be served by Wizz Air from London Luton which underlines the popularity of Wizz Air’s low fares. Tickets for the London Luton to Sibiu flights are already on sale and can be booked on wizzair.com with fares starting from as low as £29.99 (one way, taxes included).

 

WIZZ AIR’S FLIGHTS FROM LONDON LUTON TO SIBIU

 

Starts -14th June

 

Operating Days -

 

Tuesday, Saturday

 

Fares from £29.99 - one way price including taxes

 

-Ends-

 

For more information contact

 

Daniel de Carvalho Wizz Air Group; +41-22-5559889

 

or

 

London Luton Airport Press Office pressoffice@ltn.aero

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just FMI ... asta e mai bine decat in tara? Sau pentru ce drac te-ai duce in you-key ca sa dai de asa ceva? Doar pentru 'onoarea' de a respira aerul britanic? io nu pricep....

Evident că situația s-a schimbat mult în bine de la 1 ianuarie 2014 deci nu are sens să citezi posturi mai vechi de 1 lună și jumătate iar tu vii cu unul vechi de 2 ani.

Pt cineva care dă pe dinafară de citate/acronime/semnături englezești pari foarte, prea nedumerit. No offence/don't be offended, 10x

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am un prieten care a primit o slujba in UK. Omul, norocos, a mers la interviu si a luat slujba. Pleaca in martie. Problema lui este motocicleta pe care nu vrea sa o lase acasa. Intreb si eu aici ca poate v-ati lovit de probleme de genul asta.

- cum e mai bine sa isi transporte motocicleta acolo (calare pe ea sau pe tren) ?

- odata ajuns acolo cu motocicleta cat timp poate sa circule cu ea avand numere de RO?

- in cat timp trebuie sa o inmatriculeze pe numere de GB ?

Multumesc

 

Personal recomand sa vina pe ea. Am facut drumu de 2 ori. De fept, de 4 ori daca ei in calcul si UK-RO. E superb, chiar merita. Intr-adevar, e mai ieftin sa mergi cu avionu, dar presupun ca e mai ieftin decat sa vii tu cu avionu si sa aranjezi pt transport la mobra separat. Acum, cu trenu chiar nu stiu. Bugetu pt venit cu mobra din RO-UK ar fi undeva in jur de 400 de euro, all included, fiind usor diferit in functie de mobra si de fitzele pilotului. La celelalte 2 intrebari nu sunt in masura sa-ti raspund. Eu stau cu ale mele de 3 ani si nu m-a intrebat nimeni de sanatate, dar nu recomand la nimeni sa faca ce fac eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Uite ca am ajuns sa fiu activ si pe acest topic.

Baieti, ce sa zic pe scurt, am pus la misto un CV pe net si tac pac a sarit iepurele instant. Am avut noroc cred.

Eu stau in Basildon de ceva timp.

Am auzit tot felul de povesti legate de dreptul de a circula cu masina in UK. 6 luni ai voie dupa care trebuie sa iasa din tara sau sa fie OFF de pe camerele de luat vederi timp de 3luni.

 

Eu am drumuri lunar la Paris, evident ca ma duc cu masina e mult mai ieftin si mult mai fun.

Daca ma opreste politia si ii arat rezervarea de la ferryboat recenta de 1 saptamana Politia va lua in calcul 6luni incepand cu data cand am intrat ultima oara cu masina in UK? ( adica acum 1 sapt ).

Am vrut sa imi iau o masina aici dar ma costa asigurarea 5500lire........... jenant..... si dk vreau sa imi iau o pocnitoare de 500de lire ma costa 1200lire asigurarea ceea ce iarasi este...........absurd/stuppid/jenant, in opinia mea.

Eu am ales sa vin aici cu masina de acasa am facut 2 zile pe drum mi-am luat totul la mine, fara limita de bagaje. Din cate observ la mine in Basildon e greu dk nu ai propriul mijloc de transport, singurul mijloc bun de transport de aici este trenul.

A venit unul dintre voi in UK cu masina? Cum a procedat cu masina ca sa o poata folosi mai mult de 6luni? Decat sa platesc 5500lire la asigurare aici in UK sau 1200lire pt o masina de 500de lire e mult mai rentabil sa imi mai iau o masina in RO si sa fac rocada intre ele 1 data la 6 luni.

 

Voua cum vi se pare viata aici in UK? Eu unul sunt multumit de job si de atmosfera de la JOB, si mi se pare oarecum ca la JOB sunt ca intr-o rezervatie naturala cu oameni foarte OK si EDUCATI , ceea ce nu pot spune si cand plec de la job si ajung pe strada unde e ............ jungla ( in opinia mea ). In momentul de fata apreciez si respect foarte mult Romania dupa ce am vzt cum e aici, singurul regret fata de RO e ca nu esti platit indeajuns de bine incat sa iti permiti o casa pe cont prorpriu in 4ani sau o masina buna, dar in rest RO mi se pare MULT peste UK din toate pct de vedere. ( Viata, atitudine, fete frumoase, oameni cu frica lui Dumnezeu etc...... )

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum mi se pare viata in UK? Am locuit in Londra in unul dintre cartierele considerate rau famate si nu s-a luat nimeni de mine pe strada pe cand in Romania a trebuit sa ma feresc de toti tampitii (in prima zi cand am ajuns la faculta in Timisoara a incercat unul sa mai jefuiasca in parc:)) Ca sa nu mai zic de alte apostrofari aiurea pe strada, in troleibuz etc...)

 

Legat de motorsports, ca vrei track days, drag racing sau hill climbing, ai unde sa te duci si ce sa vezi. Cred ca in nici o tara europeana nu ai atatea circuite.:

http://www.motorsportcircuits.co.uk/

http://www.motorsportcircuits.co.uk/html/uk_track_guides.html

 

 

Traficul rutier e mult mai lejer, lume mai civilizata(decat in Ro) in spatele volanului/ghidonului, in aproape cinci ani de UK nu am avut nici un incident.

 

Iti dai seama cum sunt englezii dupa cum stau la rand la aeroport, romanii se imping ca vitele si stau gramada la imbarcare pe cand englezii formeaza un singur rand.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) In prima saptamana a intrat unu in mine(s-a oprit in mine ).'Mie mi se pare ca astia conduc mai rau ca la Istanbul. Da sunt si cativa englezi adevarati lorzi educati si de apreciat , dar mie mi se pare ca marea majoritate sunt ............. Dumnezeu cu mila.


» Post actualizat in 01 Nov 2014 21:04

Traficul rutier e fff aglomerat si mai ales vinerea cand ma duc la Dover pt ferryboat............... e o coada inspre Dartford Brigde de innebunesti, Am plecat la 14:30 de la Ford si am ajuns la 17:40 la Dover in conditiile in care ferryboat-ul meu era la 16:40. 3h10min pt 120km.............. nici pe valea Prahovei nu spargi recordul asta. Drumurile sunt decente mai proaste ca in Franta Austria sau Germania, nu au foarte multe gropi dar denivelari sunt destule, nu poti sa mergi cu paharul de apa plin pe bord ca il versi in primi metrii. E de apreciat ca nu percep taxe pe autostrazi dar in acelasi timp de criticat ca esti limitat la 80mile pe ora 112km/h pe autostrada..............wtf.......... asta e limita pt aia cu skateboard-ul nu pt masini, mai ales pe autostrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...